Prijava

Pošto se ovde o veri raspravljalo uglavnom na racionalnom nivou, evo da se opet čuje i glas nas koji smo verski zatucani. Možda Bogu nije važno da li ga mi slavimo i kako to činimo ( koliko ga ja poznajem, bole njega za te rabote), ali meni jeste!!!!!!!!!!!!!!! Hoću i želim, uostalom ne pitam se ja tu mnogo, već pratim svoj unutarnji " ničim izazvan" glas da to činim kao i moji preci, pa sve da je naopako. Time poštujem njih.

Naravno da za razgovor sa Bogom ti ne treba ni pop i da oltar nije šalter pa podneseš molbu. Možeš da se moliš gde god hoćeš ako osećaš da ti je to potrebno( lično itekako. a , što rekla ona iz Audicije "sve što sam željela to sam i imala, i nema te molbe koja mi nije bila uslišena na čemu sam neizmerno zahvalna, mada tu postoji kvaka, na osnovu svog iskustva mogu da potpišem- dobijaš samo ono što želiš svim svojim bićem, a nekada je najteže odrediti šta je to što ti toliko treba ), ali u crkvu dolate ljudi uglavnom da pale sveće za žive i mrtve, da se pokajz ili da hvale Boga, priznaćete da je tu nagomilana potpuno drukčija bioenergija od one po diskotekama gde svi dolaze da se zapiju, odvoje parče za sebe i motaju se oko gologuzih riba, a ove oko šipki. Nemam nameru da morališem, i sama odlazim na slična mesta i radim isto to- majmunska posla: majmun radi što majmun vidi! I takva energija je kosmosu potrebna, sve postoji u odnosu na svoju suprotnost. Znam i da se svašta radi na papskom dvoru, a i u našoj crkvi, ali mislim da je poenta evidentna.
Pošto duboko verujem da kosmos počiva na reciprocitetu, sigurna sam da koliko čovek voli Boga, toliko mu se ljubavi vrati, na ovaj ili onaj način.

Tako je govorio žirafko; )

Da žirafko slažem se sa tobom.I shvatam na šta misliš.

hvala na objasnjenju gvozdenovicu...pozzzzzz

"Ali ti uopste nisi shvatila mene i sve sto sam napisao ako mi pises o katolickim kardinalima koji su blagoslovili klanje."

Ti nisi shvatio šta sam ja time htela da kažem. A htela sam da kažem da ne čine ateisti sve grehe i ubistva na zemlji kako ispade po tvojim rečima, čak je u istoriji bilo naopako...

govorim o sveštenom licu koje je bilo sposobno za takvo zverstvo... dovoljno indikativno, ili ne?

Apsolutno najgori zločini u istoriji su počinjeni u ime vere.To je činjenica.Takodje mislim da ima dosta vernika koji dobro delo u nekoj svojoj dubokoj podsvesti vide kao čin samopromocije.
Plujte me zbog ovoga ali mislim da ih ima dosta.Zamišljaju život kao igru gde dobro delo donosi poen a loše minus poen.Konačan zbir bodova donosi raj ili pakao.
Pravi vernici naravno postoje ali ja nisam medju njima.Ne verujem ni u šta osim u to da nas ima šest milijardi na ovom kamenu i da sami kreiramo svoje živote.I verujem u to da ako ću nekom da pomognem to je da bi tom nekom bilo bolje ne da bi bio dobar hrišćanin ili musliman.Serem se u zadužbinare.
Pravi ljudi su oni koji dela (dobra ili loša) čine ne misleći na Boga ili djavola.

O KATOLICKOJ inkviziciji je izlisno govoriti, o katolicizmu uopste, katolicizam u istorodjenom papi otelotvoruje Boga i od crkve pravi drzavu, o tome je izlisno govoriti. Uopste, zar te krst oko vrata determinise kao nekoga ko je blizak bogu? Ne. Jedino sto te moze pribliziti Bogu, i o tome ja upravo govorim, jeste ljubav prema svima bliznjima, prema svim ljudima, o kojoj je Hrist govorio, zivot bez mrznje. Moja vera nije hriscanska dogmatika, moja vera je Hrist, njegov zivot i delo. I zaboga ljudi zar sam ja i sporio da i medju svestenim licima nema zverova i zivotinja, covek je toliko zabludeo u svom bivstvovanju da je postalo kao sto vidimo i iluzorno govoriti o veri. Vere je mozda ostalo jedino u monasima kao takvim asketama negde na svetoj gori, negde po manastirima u Srbiji ili Sibiru, gde su potpuno ogradjeni od ovog pakla koji vlada medju nama. Ali opet, koliko nas je malo odvaznih da postanemo monasi

Kad bi Den Braun ovi pročitao, odmah bi napisao novu knjigu!! :)

i zasto odmah uzimate zverske ljude za primer bilo svestenike bilo obicne, zasto ne uzmete nekog potpuno cistog coveka. Reci cete takav ne postoji i odmah cete pljunuti i time opravdati izlisnost morala i ljubavi i dobra kao vrhunske vrednosti

"Pravi ljudi su oni koji dela (dobra ili loša) čine ne misleći na Boga ili djavola."

To je najviši stupanj morala. Ima ih tri:

1. strah od kazne (kod vernika: pakla)
2. želja za nagradom (kod vernika: raj)
Koja su po motivaciji na nivou Skinerovih miševa, i

3. ljubav prema Bogu/kod onih koji nisu vernici je lično opredeljenje i odluka uzrok za delanje u pravcu dobra

Ali ja nekako mislim da Lija-Vujak misli da ne postoje ateisti koji su takvi, iz svega što je do sada rekao... :)
Gvozdenoviću i ciklone, mi ne postojimo..čist nihilizam! :)

"i zasto odmah uzimate zverske ljude za primer bilo svestenike bilo obicne, zasto ne uzmete nekog potpuno cistog coveka."

Zašto si ti odmah uzeo zverske ljude za primer ateiste?

"Reci cete takav ne postoji"

Ko je to rekao?
(na ovo sam mislila kad sam rekla nabeđivanje. niko to nije rekao)

"i odmah cete pljunuti i time opravdati izlisnost morala i ljubavi i dobra kao vrhunske vrednosti"

Moral, ljubav i dobro opet znači ne postoje kod ateista? :)
Sinak, taj ti avion nikad neće poleteti... :)

Zverske ljude sam uzeo za primer zato sto o njihovom ateizmu govore njihova dela. Ako svestenik ubije, blagosilja ubistvo, siluje onda je i on sam ateista i samo recju veruje, a ne i svojim delom. Hriscanstvo je delatna religija, zato sam i uzeo monahe za idealan primer bezgresja

Nije mu Hrist dodelio titulu svestenog lica, vec ovozemaljski oci. Nekada je Nice prekaljeni ateista rekao "poslednji hriscanin umro je na krstu" i nije bio daleko od istine. Mnogo smo zabludeli i zalutali

Ne možeš zlog popa svrstati u ateiste... no way! Čovek koga sam ja pomenula je rekao da uzima grehe na sebe, i lepo ih sve pričestio posle klanja. Možeš reći da je loš hrišćanin, ali ne brkajmo babe i žabe jer je terminološki pogrešno a i politički nekorektno. Ateisti ne bi želeli da se neki tamo zli pop deklariše kao jedan od njih, zar ne? Ja da sam ateista, bila bih proti toga.

Ali da, zaboravila sam, ateisti su svi zli, puni mržnje i nemoralni :)

Ne, ja ateizam ne omalovazavam i cenim svacije misljenje. Ali tvrdim da ateisti nemaju kocnice i da ih nista ne ogranicava njihov pragmatizam osim krivicnog zakonika

"da li to želiš da kažeš da ne postoje ateisti koji su dobri ljudi?"

Ne samo da želi, nego i govori sve vreme, i još ostaje živ.

Lija Vujak ti ovde brkaš pojmove i time vredjaš sve ateiste ovde...Ti hoćeš da kažeš da je ateizam pokretač svih zala i nesreća i da kad zlo počini verujući čovek to u stvari isplivava ateizam.
Ateizam je posledica a ne uzrok.Ateista je razmislio o nekim stvarima odlučio da ne veruje i to je to.Ateizam nema veze sa ljudskim manama i ljudskim zločinima.Hoćeš da kažeš da kada neko dostigne nivo pravog vernika postaje imun na ljudske mane i falinke.Apsurdno.

"ateizam ne omalovazavam ...Ali tvrdim da ateisti nemaju kocnice i da ih nista ne ogranicava njihov pragmatizam osim krivicnog zakonika"

Kako možeš ove dve stvari da staviš u isti post, leba ti?

Jako grubo uopštavaš.
Koliko ateista poznaješ?
Molim te odgovori na pitanje, pošto pričaš tako samouvereno kao da ih poznaješ beskonačno +/-zanemarljivo.

to je sve karma :) radi dobr stvari i dobr stvari će ti se dešavati. veruj u boga, i on će verovati u tebe. televizija je čudo. My name is Earl.