Prijava

religija je odeljena od države.sekularizacija postoji.osim za šerijat.tamo je vera i pravo.ako ćemo da budemo bukvalisti.

Vi ljudi ništa pojma nemate. Hoćete da se ratovi vode oko niskih i beznačajnih stvari, kao što su pare, rudnici, resursi, trgovina, politički interesi? E, ne može. Rat je ozbiljan, i ima da se vodi oko ozbiljnih stvari: dobro, zlo, duša, Bog, sloboda volje itd.

religija je odeljena od države.

Kod nas samo na papiru.

Rat je ozbiljan, i ima da se vodi oko ozbiljnih stvari: dobro, zlo, duša, Bog, sloboda volje itd.

misliš da je nekome to ozbiljno?u duši se to odvija,sve van tebe i tvojih je puko slepačenje,jer su pravi ratovi nestali.

Kod nas samo na papiru.

zbog papira koji se zove novac se ubijaju ljudi...

Mene je ćale učio da karatista pobeđuje samo i jedno onda kada ne učestvuje u tuči.

Tako pobeđuje i kukavica pobegulja. Šta, karatista trenira svoju veštinu da je nikad ne bi upotrebio, a upotrebivši je ispada nedostojan svoje veštine? Hm...

Mislim da je zadnji rat zbog vere bio pre više od 1500 godina...svi ostali su bili zbog para.
...Naravno, spakuje se to prvo u lepu oblandu kao, vera, nacija, viši ciljevi, ideali, kurci, palci...ali na kraju je zbog para. :-)

zbog tuđeg nakriva.sve je zbog tuđeg nakriva i dovoljno ovaca da prate gde kurmoj zvekne.

ŽIVEO STALJIN I SVETSKA REVOLUCIJA

Dopadljiva tema.
Religija ima dve strane, širu egzoteričnu, dakle opšteprihvaćenu spoljnu stranu, i unutrašnju, koja podrazumeva dubinsku egzegezu.
Verovao ti da je Eva poždrala jabuku, ili razvijati mudrački karakter Knjige o Jovu, pitanje je intelekta. Ali svako u nešto veruje! I ateisti su vernici.

Činjenica je da je religija bila paravan brojnim hororima koji su se kroz istoriju zbivali.
Svima poznati Krstaški ratovi, Inkvizicija, otkup greha...
Dakle crkva, ljudska, a ne Božija institucija, ima mnogo mračnih strana.
Ali ne verujem u ateistički egzistencijalizam, i veru u nepostojanje trajnosti ljudske tvari izvan materijalnog principa.
Volim da mislim o tome.

Tako pobeđuje i kukavica pobegulja. Šta, karatista trenira svoju veštinu da je nikad ne bi upotrebio, a upotrebivši je ispada nedostojan svoje veštine? Hm...

U pitanju je filozofija, ne bežanje, karatista sa žaljenjem konstatuje da je izgubio bitku ali ga to ne sprečava da polomi kosti protivnicima. Karate je veština samoodbrane, a većina savremenih klinaca je previše napaljena da bi trenirala borilačku veštinu sa pratećom filozofijom.

@bruce Karate je za kineze!

@ Shanzamm Sviđa mi se konstatacija da su ateisti vernici. Dosta njih zapravo jeste, od Ričarda Dokinsa, pa do komunista i svih koji se vode humanističkim ideologijama uopšte. Samo što je kod njih ideja o kojekakvom Apsolutu dublje skrivena i nji'ov ideal je čovek.
Zato ja više ni ne volim da se izjašnjavam kao ateist.

ја сматрам да су вера и религија једно. Тј ако верујеш ти си део религије. Религије која убија друге јер су различите вере. Шта вам ту није јасно? Крсташи проклети, овај Џихад јебени, па и ратови у Југославији, сви су вођени јер треба заклати православца тј католика. Шиптари траже своју земљу САМО И ИСКЉУЧИВО због вере тј религије.... Да ли сте ви нормални кад раздвајате та два појма?

radi lakšeg baratanja pojmovima može se poistovetiti.vera može biti i lična,religija ne.ali,suština je ista,na globalnom planu i po posledicama slepila.

da se preciznije izrazim: institucionalizovana vera je religija.

Vera je oblik šizofrenije. A religija alat koji brani da vera dospe na listu bolesti WHO.

Onda je čovečanstvo šizofrenično otkad postoji. A ako te nešto prati tokom celog života, to ti postane osobina, a ne bolest. A mi danas, gledano iz ugla nekog srednjovekovnog ili antičkog čoveka, mogli bismo sasvim lepo da izgledamo kao opako bolesna gomila dementnih i perverzih degenerika.

nikad se rat nije vodio zbog vere. uvek postoji cilj iza svega toga, a vera (religija i svestenici) su se koristili kao nacin da se narod motivise i zaglupi da podrzi to i ucestvuje u tome. Sta mislite sto su svi do jednog imperatori i vladari bili dobri sa crkvom do skoro...

od 20. veka je taj posao zamenila medijska propaganda (ne u potpunosti)... mada to je mnogo veca prica i ako me nekad ne bude mrzelo otvoricu nekad temu o mom misljenju o svemu tome.

iz ugla nekog srednjovekovnog ili antičkog čoveka

srednji vek,zlatno doba religije, antika paganizam, mitovi, ali više kosmogonije i filozofija.

drugim recima uvek su postojali ljudi koji veruju, i (malo manje) oni koji to jako fino umeju da iskoriste.
mislim da je to jedna od posledica bilo kakvog drustvenog zivota, i zajednice koja je bazirana na inteligenciji a ne fizickoj znazi.

Vera je bila lepa stvar dok su se njome objašnjavale prirodne pojave, mitološki i slikovito. U starih Grka, u ranijem periodu, bogovi su bili gotovo jednaki sa ljudima i oni su međusobno komunicirali, ratovali, opštili i nisu bili u kojekakvom odvojenom svetu. Kasnije je počela da se povećava razlika međ' ljudima i bozima, jer čovek nije prevladao. Toliko se povećao jaz, da su bogovi završili u transcedentnom svetu. I tu je problem, jer je čovek time otuđio od sebe svet, i običajnost civilizacije temelji se na tom transcedentnom idealu, koji još nije iskorenjen. Npr. moralne vrednosti, koje je čovek izmislio, još uvek se pripisuju bogu.
Religiozni ljudi, koji veruju da dobro potiče od boga i da je bog vrhunsko dobro, ponašaju se moralno iz straha i njima je nepojmljivo da čovek bude dobar ako ne veruje u boga. Zato je jedan od glavnih argumenata religioznih ljudi protiv ateizma to da on propagira nemoral.