Prijava

ateizam ne postoji. samo treba da se malo predefiniše šta je bog i ko u kog boga veruje.
moraš u nešto da veruješ ako oćeš da živiš u društvu.

Ne izjašnjavam se kao ateista, jer su ateisti velikim delom humanisti i komunisti. Nisam ni za to i ne verujem ni u čoveka. Pre bih rek'o da sam nihilista.

Delimično si u pravu. Ja verujem u to da će mi leći plata, da će mi se dići uvek kad zatreba, da će mi se pivo o'laditi i da ću srećan u ilovaču leći kad mi vreme dođe.

Ja mislim da nihilista nije zaista nihilista ako veruje u svoj nihilizam ili u nihilizam drugih nihilista. Ja mnogo cenim iskrene nihiliste, samo mislim da ih je izuzetno malo, i da je iskren i dubok nihilista uvek i očajnik.

Ne mora biti očajnik, Sizifa treba zamisliti srećnog.

Човек неукорењен ни у чему осим у сопственом постојању мора бити очајан.

Ko Sizifa zamisli srecnog, ne zavarava se mnogo drugacije od vernika.
Covek koji je ukorenjen samo u svom postojanju ne mora biti ocajan.
Ovde se previse prica jezikom.

ateizam ne postoji. samo treba da se malo predefiniše šta je bog i ko u kog boga veruje.
moraš u nešto da veruješ ako oćeš da živiš u društvu.

Hahaha, koliko ovo nema smisla. Kelte brate, pa ne znači biti ateista ne verovati NI U ŠTA, već ne verovati u BOGOVE. Naravno da verujem da će biti hladno pivo u prodavnici kad odem, ili da će urnebes koji stavljam u pljedžu biti ljut a ne jebeni krem sir, ili tako nešto.

nisam mislio na to gambi, vec da verujes u vesti koje cujes na tvu i u nauku koju sam ne mozes da proveris, samo zato sto ti se cini ispravno.
verujes u nesto sto ne mozes da proveris culima :)
po meni je to religija ko i sve drugo, samo sto se bog drugacije zove. ne kazem da je jedno ili drugo lose, ali da se bude malo open-minded o tome sta je "Bog"

To nije ista kategorija verovanja, ali to je problem jezicke prirode. U engleskom jeziku su ta dva lepo razdvojena: belief i faith. A uostalom, kao da iko zaista VERUJE da ce biti hladnog piva u prodavnici. Jok nece. Mozes da kazes da "verujes" u to, ali zapravo ces se zaprepastiti ko tele kad vidi sataru kad cujes da nemaju piva uopste.
EDIT: previse stvari uzimamo zdravo za gotovo, pa i sami sebe. Ali nece nam ovo sto nam pricam nista pomoci.

To nije ista kategorija verovanja, ali to je problem jezicke prirode. U engleskom jeziku su ta dva lepo razdvojena: belief i faith. A uostalom, kao da iko zaista VERUJE da ce biti hladnog piva u prodavnici. Jok nece. Mozes da kazes da "verujes" u to, ali zapravo ces se zaprepastiti ko tele kad vidi sataru kad cujes da nemaju piva uopste.

Ne daj bože jebote, pa sledeća prodavnica je čak na sto metara odatle.

nisam mislio na to gambi, vec da verujes u vesti koje cujes na tvu i u nauku koju sam ne mozes da proveris, samo zato sto ti se cini ispravno.
verujes u nesto sto ne mozes da proveris culima :)
po meni je to religija ko i sve drugo, samo sto se bog drugacije zove. ne kazem da je jedno ili drugo lose, ali da se bude malo open-minded o tome sta je "Bog"

Lepo ti je odgovorio Otaku, nema to veze jedno sa drugim. I naravno da stvari koje čuješ na televiziji ili pročitaš u knjizi možeš da proveriš, ili bar neke od njih.

you have faith that what you read on the internet and get from media is true. so that is a god somewhat.
you believe that the beer will be cold.
eto na engleskom da kazem sta sam mislio ako vam lakse

Lepo ti je odgovorio Otaku, nema to veze jedno sa drugim

To sam tebi rekao, ne njemu, mojne dezinformises ;).

and i believe that you have no idea what I'm saying, but I have faith in you guys to try to open your mind :)

eto.

and i believe that you have no idea what I'm saying, but I have faith in you guys to try to open your mind :)

Wooord. Ti ces, sinko, svirati :).

Ako previše otvoriš um, mozak će ti ispa'ne.

Ne daj bože jebote, pa sledeća prodavnica je čak na sto metara odatle.

Izbegavas problem. Poenta je da nije da "verujes" da ce biti ladnog piva, nego znas da postoji velika verovatnoca da ce biti ladnog piva. Nije isto.

Ako previše otvoriš um, mozak će ti ispa'ne.

Um je nos? To bi sve objasnilo, juce sam ga iskrvario cackajuci u potrazi za slincima.

Jok, ja sam mislio na debelo crevo. Gadna stvar.

To nije ista kategorija verovanja, ali to je problem jezicke prirode. U engleskom jeziku su ta dva lepo razdvojena: belief i faith.

Naravno da je vera u Boga i vera u Nauku ili štatijaznam u čoveka ista kategorija. Isto tako vera u kapitalizam, komunizam, fašizam. U engleskom belief i faith nisu baš toliko razdvojeni koliko kažeš, ako pogledaš bilo koji detaljniji rečnik videćeš da se te reči upotrebljavaju i kao sinonimi, to jest belief može biti i religious faith. A faith može biti bilo koje čvrsto uverenje bez preteranih racionalnih razloga, kao na primer humanizam. Što se nauka tiče, ako nemaš veru, ono bar imaš poverenje, jer većinu stvari sam ne možeš proveriti, a na stranu što su osnovne postavke svake osnovne nauke aksiomi koji se ne dokazuju, slično religioznim dogmama. A ne postoji vera da ćeš naći pivo u prodavnici, postoji smatranje da ćeš, u skladu sa dosadašnjim iskustvima, to jest sa činjenicom da je u toj prodavnici uvek bilo hladnog piva, i naći tu pivo. To je nešto drugo.

Naučne 'dogme' nemaju ama baš nikakve veze sa religijskim dogmama, nit' se mogu tako olako porediti. Naučna aksioma potiče od nekih za čoveka očiglednih i zdravorazumskih stvari koje se ne ispituju, na primer da je zbir uglova u trouglu je 180 stepeni, il' da se geometrijski oblik može načiniti od najmanje tri tačke i sl.
Religijska dogma nema nikakve sa zdravim razumom i opstoji na gomili priča za malu decu. U tome je razlika.