Prijava

Sloveni nisu imali pismo. Postojali su neki prevare u Rusiji o nekom protoslovenskom pismu, ali je dokazano da su nisu istinite.
O kom dolasku pre svih ti pričaš? Kakva arijevsko-slovenska rasa? Oćeš još da se pozivaš na dinarsku rasu kao deo arijevske rase?
Ne pričaj o teorijama nekih nadri-istoričara, jer njih ima u svakoj zemlji ko govana i svi oni lupaju iste gluposti na drukčiji način.
Zna se kuda su se Sloveni kretali po lingvističkim tragovima i zna se kada su došli na Balkan.
To što je tebi RS nešto najsvetlije i što su ljudi ratovali za to nije argument. Znam da te ne mogu ubediti, ali šta već imap protiv Bošnjaka, ako već tvrdiš da su oni Srbi? Jel onda imaš nešto protiv Srba?
I smiri se sa Caps Lock-om.

@ mali prst
upravu si za to, Bosanci jesu ljudi koji zive u Bosni, a i mi smo Srbijanci= zivimo u Srbiji.....
Ali najveci procenat muslimana/ljudi islamske veroispovesti/ u BiH su srbi, odnosno bili su pravoslavci(a postoji i deo srba koji su bili katolicke veroispovesti). Naravno da imai drugih, ali mislim da je taj broj zanemarljiv.
Takodje verujem da si u pravu da ce oni postati nacija, vremenom....neka Bosanska nacija, nije bitno.

ali nacija, ne narod

Reći ću vam nešto što sam čuo, a i dijelom se slažem sa tim...
Srbi su napravili veliku grešku kad su izašli iz ropstva, dajući novoj državi ime Srbija, tj onome što su tad držali, što je danas centralna Srbija... Državu su trebali nazvati Raška, a ime Srbija čuvati. Jer Srbi naravno nisu živjeli samo u toj oblasti.
Srpske države su bile Crna Gora i Bosna jer su Srbi tad činili veliku većinu u njima. Srbijom se trebala zvati ujedinjena Raška, Crna Gora i Bosna...

Ae sad... Raška je nešto sasvim drugo! Nije Beograd deo Raške, već deo Šumadije!
Raška je dole u ''Sandžaku''. A to je samo još jedan pokazatelj ''decentralizacije'' nekadašnje Srbije, naime, srbija je tradicionalno podeljena na ''oblasti'': Šumadija, Raška, Crna Gora, Makedonija, Kosovo, Srem, Metohija, Baranja, Bačka, Kordun, Banat, Krajina, Bosna, Hercehovina, Slavonija, Lika... itd. itd...
A poznato je da su kroz historiju Srbi imali težnje da se osamostale, sami od sebe (i pre i posle Dušana)! Zapamtite, Srbin je Srbin, bez obzira koje je vere ili nacije. To je nešto što se vidi ''na kilometar'', i ne može se sakriti ni kroz hiljadu generacija! Pogledajte, svi oni koji rukama i nogama pokušavaju da se distanciraju od Srba, ponašaju se po POTPUNO istom obrascu, koji nama (Srbima), prepisuju!

Apsolutno... Tako je prosto razlikovati Srbe od ostalih naroda. To je tako očigledno. Na primer Srbin ima dve ruke, za razliku od Hrvata i Slovenaca... I Albanaca. Mislim, vidi se iz aviona.

Moja primedba bila je na to što si rekao da je Srbin Srbin, bilo koje vere da je i da se to "vidi na kilometar".
Po čemu se razlikuju Srbi od ostalih naroda oko nas?

Ma mogli su je nazvati i Šumadija što se mene tiče, kažem vam samo da su naziv Srbija trebali sačuvati, jer da jesu ne bi nam se dešavalo ovo danas, kad Srbi van Srbije počinju osjećati averziju prema matici samoj, jer bivaju u neku ruku diskrimisani od samih Srbijanaca, i lagano se kreću deklarisati i poistovjećivati prema prostoru na kojem žive trenutno...

@Piro:
Wow... imam kolegu, jako dobar oftalmolog, 'oćeš preporuku?

Ne hvala, zadovoljan sam svojim.
Idalje nisi odgovorio po čemu se razlikujemo.

Ono gore što si naveo o "tradicionalnoj" podeli Srbije nema veze sa vezom. To što Srbi negde žive ne znači da je to Srbija. Razlikuj Srbe od Srbije.
To su bile teorije jednog dela srpske elite, kada se nacionalizam budio u XIX veku, gde su ubrajali i Makedoniju, nekad i celu Albaniju.
Postojale su iste takve teroije u Hrvatskoj, gde su oni u Hrvatsku ubrajali i Srem i Hercegovinu (nekad i celu Vojvodinu i Bosnu), u Bugarskoj, i svim ostalim zemljama Balkana. To što neko nešto kaže da jeste, ne znači da to jeste tako.
Nećemo da se vraćamo na nešto što je matoro 200 godina, sada u 21. veku, zato što se situacija skroz izmenila, pobogu.
Više sam pun priča o toj "Velikoj Srbiji" i od onih koje idalje žele da je ostvare, i od onih što pričaju "da smo tada i tada uradili to i to, sada bi bilo ovako i ovako". Kao da je bitno? Čemu sve te megalomanske ideje? Kao da ćemo biti nešto bolji ako budemo veći? Previše mi patimo od tog kompleksa "malog naroda" i "Srbija je mala zemlja". Srbiji ništa ne fali.
Fali nama u glavi.
Srbija je ono što Srbija jeste sada.

Превише ти, Пиро пријатељу патиш од жутих комплекса! Велику Србију, ти помињеш, а ја управо супротно, тежњу Срба, да се одвоје од себе самих! То је наша прошлост, и наша будућност! зајеби ме са тим демагошким срањима о томе где је Србија, била, а где је сада, и шта је могла бити, а шта јесте захваљујући томе...
То окачи мачку о реп!
Ја говорим језиком чињеница, а то је брале, универзални језик!
А чињеница је нпр. да су само Срби и Хрвати два оргинална народа! Јер једна је ствар, ако ЗЕМЉА добије име по народу, а потпуно друга, ако НАРОД добије име по земљи на којој живи!
А што се разлике тиче, она је више него очигледна,типичног Балканца, препознаш у хиљаду људи, па ако не верујеш мени, а ти питај још кога!

Jebla vas ova tema...iz supljeg u prazno.......
A Piroo ti i Cicha ne mozete isto da razmisljate,ne kontas ti to....
kada ti nema caleta 5 godina....pa kada pogine neko u zgradi ,pa ta zgrada samo tada dobije struju....uzas!!!bezveze se moram podsjecati na neku tuznu proslost...
Jednostavno ljudi u Srbiji ne mogu shvatiti sta smo mi prezivljavali i kako dozivljavamo i postujemo Republiku Srpsku i srpski jezik.....i ne mozete me vi sada ubjedjivati da postoji neki bosnjacki jezik,jer ja ga nisam ucila u skoli,
moj brat ga ne uci,a ni djete mi ga nece uciti budi siguran!!!!!
Mislim da treba ovu temu da zatvorite ,bizarno je pricati o necemu sto ni sam ne razumijes,zar ne?!?!i jos kako pricati kao da si svu pamet svijeta pokupio!

otisli ste predaleko i naravno da ste zalutali, i ja sam za zatvaranje teme, nije joj ni mjesto na ovakvom sajtu..... Srbovanje necu ni da komentarisem...

Ja ne govorim da postoji bošnjački.
Ja kažem da ne postoji ni srpski, ni bosanski, ni hrvatski...
SVE JE TO ISTI JEZIK.
A Srbi i Hrvati su bili samo 2 najveća plemena... gomila drugih južnoslovenskih plemena su bili ovde, samo što su ta dva postala dominantna nad okolnim.
Možda Bošnjaci i ne postoje kao narod ali sada postoje kao nacija. Nacija je veštačka tvorevina i nije obavezno vezana za narod. Austrijanci su nacija. Amerikanci su nacija... Kod nas je problem što se brka narod i nacija.

I YomaX: Da, nije mi bilo ćaleta godinama tokom rata, on je bio oficir JNA, i živeo sam i u Sloveniji kada je krenulo sranje, pa u Hrvatskoj... Znam ljude i sa jedne i sa druge i sa treće strane koji su patili u svom tom sranju.
Ali ne prihvatam emocionalne stavove u raspravi koja treba da se povodi činjenicama. Žao mi je zbog svega što si doživela, ali to nije argument za tvoje činjenice... Čak suprotno.

Pa baš ti i govorim činjenice Piro dragi....RS je sastavni dio Bih-a,zar ne?
U školi se uči srpski jezik i niko iz našeg etinteta nije upoznat sa bošnjačkim jezikom.....za nas bošnjaci žive u Federaciji...i to su upravp poturčeni ljudi koji su bili nekada ove ili neke druge vjeroispovjesti i koji stvarajući neki tamo "bošnjački jezik" pokušavaju da rasture Republiku Srpsku tj. ukinu....
Mene samo nervira što ovdje se vodi rasprava o nečemu o čemu većina ljudi nema pojma...nije to nikakvo srbovanje to je činjenično stanje u Bih....
SVE JE TO POLITIČKU TRIK I TO NEMA VEZE SA JEZIKOM.....Kakoo ukinuti RS?
Jer ovdje i nakon tih sranja,postoji i postojaće mržnja iako se ona makar u Banjaluci toliko i ne osjeti,ali postoji.....
Evo ti banalan primjer:Kada je umro Patrijarh Pavle u Republici Srpskoj je bio organizovan prevoz na povorku,a ljudi iz Doboja koji su krenuli vozom na istu bili su kamenovani,u Srebrenici koja je dio RS zastave su bile podignute,novine iz Federacije su ga prozvale sotonom....
Ovdje je raspad sistema totalni i ja jedva čekam da odem odavde.....jer je ovo brdoviti jebeni Balkan na kojem se nikada neće smiriti strasti...jbg...imamo malo jebeniju istoriju.....
Ja jesam patriota i volim svoju zemlju,svoj narod,svoj jezik,svoju vjeru,ali isto tako ne srbujem nego to čuvam za sebe kao što poštujem ruđu neizmjerno....bila to islamska ili katolička stvarno nije bitno....poštujem sve vjere,kulture i nacije i djelim ljude na dobre i loše...
Ali jednostavno ne volim da me neko pravi budalom ni mene ni moj narod....

AJDE SADA ZATVORITE TEMU MOLIM VAS!!!!!!

pomenuo sam srbovanje jer su neki stigli do kulina bana...i mislim da je piro najblize istini, haos je nastao zbog pogresne perspektive....