Prijava

1. http://spedr.com/LIRHUXZV
2. http://spedr.com/CPNviK6S
3. http://spedr.com/CR95I8Mu

Nisu nista preterano dugi.

Zanimaju me komentari obe strane

Poz!

Komentar na prvi video - sranje, prave se pametni apsurdnim pobijanjem religije. Ako nekome molitve nisu uslišene to može da bude iz raznih razloga: taj neko nema dovoljno vjere u Boga, taj neko se ne moli dovoljno iskreno, Bog nalazi njegovu molitvu moralno neprihvatljivom (npr. totalno je nemoralno da neko dobije 1000$ ni za šta, iz čista mira - jer te pare koje on dobije, to je neko izgubio, to je neko drugi zaradio. Dakle logično u ovom primjeru da Bog vjerovatno ne bi htio takvu molitvu uslišiti. Takođe, kad se sportisti mole da pobijede - to je nemoralna molitva. Nijedan od dvojice suparnika nema veće moralno pravo da pobijedi i Bog nema razloga da bude ni na čijoj strani. Pravedno je da pobijedi onaj koji se više iskaže u igri, onaj koji nadigra, i koji se više trudi. Jedina pravilna molitva u sportu bila bi "Bože daj mi snage i smirenosti da odigram što bolje, da pružim svoj maksimum, a ko bude bolji nek taj pobijedi")

To je samo primer...
Ne misli se bukvalno. Al ajde ok...

Dobri su ti argumenti.

Druga dva klipa nisi odgledao??

Drugi video:

1. Zašto Bog ne liječi amputirane?

Zato što bi to bilo isuviše očigledno čudo, i onda bi svi povjerovali u Boga, ali ta vjera ne bi bila istog kvaliteta kao vjera u slučaju kad nema isuviše očiglednih čuda. Ovakvu vjeru kakvu mi danas imamo Bog može da testira i time nas tjera da ga stalno tražimo i da mu stremimo, a u slučaju takvih čuda, Boga bi svi prihvatili zdravo za gotovo, ali možda ne bi dovoljno nastojali da mu se približe. Takođe, možda bi ljudi postali razmaženi i nemoralni ako bi im se svaka molitva uslišavala.

2. Zašto ima toliko gladnih u svijetu?

Zato što su ljudi stoka, naročito kapitalističke države koje eksploatišu zemlje u razvoju. Bog je ljudima dao slobudu volje, ali su to neki nažalost iskoristili da bi činili zlo. Tako zbog ljudskog zla neki gladuju. Na zemlji ima dovoljno hrane za sve, ali dok bogati bacaju hranu, neki nemaju šta da jedu. Bog da je primorao sve ljude da budu dobri, onda oni ne bi imali slobodnu volju, i samim tim ne bi ni bili moralni agenti, i time bi bili na mnogo nižem stepenu razvoja svijesti i duhovnosti nego sad.

3. Zašto Bog zahtijeva smrt toliko nevinih ljudi, po Bibliji?

Zapravo ljudi iz primjera nisu nevini, jer su prekršili neke Božije zapovijesti. Po meni lično njihov grijeh nije toliki da bi se tražila njihova smrt. Međutim, radi jačanja vjere, pokornosti Bogu i moralnog stanja nacije, takve mjere su možda u to doba bile nužne zarad opšteg dobra. Dalje, s obzirom da je Bog vrhovni autoritet i da daje neograničenu nagradu onima koji postupaju po njegovoj volji, postupci koji su u suprotnosti sa Božjom voljom su sami po sebi moralno vrlo loši. Međutim, kad su se vremena promijenila, i kad su ljudi postali dovoljno svjesni da prihvate drugačije zakone, Isus je počeo da propovijeda praštanje. Tako se i najvećim grešnicima mogu oprostiti svi njihovi grijesi, ako se oni iskreno pokaju i ako se trude koliko je god u njihovoj moći da grijeh ne čine. Oni koji su stradali za vrijeme starog zakona, čak i ako je do njihove smrti došlo po Božjem naređenju, mogu biti spaseni, ako se na Strašnom sudu ustanovi da kod njih dobra djela preovlađuju i da su dostojni spasenja.

4. O naučnim neistinama u Bibliji:

Stvorenje svijeta prije 6000 godina vs. Veliki prasak prije 13,7 milijardi godina.

Moguće je da je Bog stvorio svijet sa svim elementima starosti, sa svijetlošću od udaljenih zvijezda na njihovom putu do nas i sl. Filozofski je potpuno validna i neoboriva hipoteza i da je svijet nastao prošlog četvrtka. I da su tada stvorena i sva naša "sjećanja" koja se odnose na prethodna vremena.
http://en.wikipedia.org/wiki/Omphalos_hypothesis

Što se tiče stvaranja Adama iz praha, za svemogućeg Boga to je moguće.

Što se tiče Joni koji je proveo tri dana u kitovoj utrobi, moguće je da je to neka metafora ili parabola, ne mora se bukvalno tumačiti.

5. Zašto Bog promoviše ropstvo?

Zato što je na tom stepenu društvenog razvoja ropstvo možda bilo neophodno, a i dan danas, da se ne lažemo, robovi smo, na neki način naših poslodavaca. Osim toga, Biblija propisuje da se i prema robovima treba odnositi na human način.

6. Zašto se loše stvari događaju dobrim ljudima?

Zato što je Bog radi našeg dobra i našeg moralnog uzdizanja, dao nam slobodnu volju, a neki zli ljudi to iskoriste da bi naudili dobrima. Što se tiče prirodnih katastrofa koje pogađaju nevine, to je zato što nam Bog stvara neke poteškoće da bi smo mogli da se uzdižemo, treniramo i sl. da bismo postali što bolji. Sem toga, kad ne bi bilo katastrofa i zla, dobri ljudi ne bi mogli činiti dobra djela i razne oblike herojstva kojima se to zlo pobjeđuje. A kada ne bismo imali požrtvovane heroje, ne bismo imali ni moralne uzore na Zemlji. Zato je i Hristos herojski stradao na krstu, da bi se time naši grijesi mogli oprostiti.

7. Zašto nema dokaza za Biblijska čuda?

Ima dokaza. Sama biblija je dokaz. Jevanđelja su pisala 4 različita čovjeka, a naučnom analizom tih jevanđelja sve prividne kontradikcije među njima nestaju. Osim kanonizovanih jevanđelja postoje brojna druga nekanonska jevanđelja i ona sva govore o čudima.

8. Zašto se Isus nikada nije meni objavio?

Zato što ja nisam na tolikom stepenu moralnog razvoja i duhovne zrelosti za takav događaj. Mnogi sveci su zaista imali vizije, ali oni su mnogo bili spremniji na njih nego ja.

9. Zašto Isus traži da jedemo njegovo tijelo i pijemo njegovu krv?

To je simbolička radnja. Osim toga po nekim tumačenjima hrišćanstva (protestantizam), ne traži se takva evharistija. Neki protestantski teolozi zaista smatraju pričešće paganskim običajem i ne prihvataju doktrinu transsubstancijacije.

10. Zašto se hrišćani razvode u istom broju kao i nehrišćani?

Zato što su oni svi ljudi sa slobodnom voljom i skloni grijehu. Tako i hrišćani mogu pasti u grijeh.

1.Ne treba da se izleci nijedan jedini invalid , toliko o bozijoj milosti i jednakosti za sve, sto dovodi do sledeceg, da sva ta cuda nisu cuda jer postoji 1% sansa da se to desi.
U koliko ne postoji ni 1% sanse, to se naravno nece desiti.

2. Ne gladuju ti bogati zapadni kapitalisti nego neduzna deca...

3. Masovna ubijanja su ok , ako je to po volji boga, nesto kao Hitler...

4. Dakle kada je teska glupost u pitanju , a ne znam kako je to moguce jer je od boga , onda to ne treba da se tumaci bukvalno nego iskrivljeno...

5. Mozda je bilo neophodno ropstvo?! Ti slusas sebe? Kakav je to brizni i dobar bog koji u bilo kom trenutku zahteva ropsto?

6. Nije to poenta , poenta je zasto bog dozvoli da ti zli ljudi cine lose dobrim?

7.Nisi naveo nista konkretno ...

8. Kome se on to redovno javlja? Sto to nije ikada snimljeno , dokumentovano?

9.A da , to je simbolicno , da u nekoj drugoj religiji to pise to bi bilo odmah satanisticki , ovako je ok ...

10.kako to da padaju u greh apsolutno isto?A ipak zive bo bozijoj zapovesti , trebalo bi da su malo manje gresni...

Racionalizujes bez konkretnih dokaza , al ajde veruj u magiju , veruj u hokus pokus bice...

Da te pitam nesto, da si rodjen recimo u Turskoj , mislis da bi bio Hriscanin? ili bi samo poslusno bio ono sto ti govore od detinjstva , dakle musliman?

Odakle si vidim da pises vJera itd?

Prvi video je sranje. Da Bog ispunjava sve želje, ne bi bio Bog, već demon.

Ja sam iz Banja Luke, glavnog grada Republike Srpske i ovdje se govori ijekavski.

Da sam rođen u Turskoj, vjerovatno bi bio musliman, ali je moguće da bi, kad bi sazreo, uvidio da je hrišćanstvo prava religija.

Što se mojih razloga za vjeru tiče, oni su jači od ovih kontraargumenata koji se nude na tim video klipovima, iako moram priznati da su ti kontraargumenti poprilično jaki.

Međutim, autor tih video klipova se koncentrisao samo na određene aspekte religije, koji njemu odgovaraju. Sve ostalo je zanemario.

Zašto ja vjerujem u Boga?

1. Zato što su se mnoga proročanstva iz Biblije ostvarila i još se ostvaruju.
2. Zato što sam u hrišćanskom učenju uočio mnogo jako mudrih i dubokih misli. Lično smatram da na tom stepenu razvoja ljudskog društva, kada je pisana Biblija, ljudi ne bi bili u stanju, sami, bez Božije inspiracije, smisliti i sročiti određene stvari koje pišu u Bibliji.
3. Iako su mnoga čuda kroz istoriju vjerovatno falsifikati, postoje određena čuda koja su se desila za koja postoji dovoljno dokaza da su se desila, a još nisu naučno objašnjena, a vjerovatno neće ni biti.
4. Bez Božje pomoći, vrlo je mala šansa bila hrišćanstvu da opstane u teškim uslovima Rimskog Carstva. U prvom vijeku Rim je bio na vrhuncu moći i progonio je hrišćane. A hrišćanstvo je ipak opstalo. Ni jedna druga religija nije toliko progonjena i napadana kao hrišćanstvo, a ono je ipak opstalo. To vjerovatno ne bi bilo moguće bez Božje pomoći.
5. Zato što mi je teško povjerovati u naučne teorije o Velikom prasku, evoluciji i sl. Iako su to pametne i argumentovane teorije, one ne daju sve odgovore, i mnoga pitanja ostaju nerasvjetljena, a možda i nerasvjetljiva.
6. Zato što me razočarenje u crkve i hrišćane NIJE navelo da se razočaram i u samo hrišćanstvo. To što se hrišćani razvode isto kao i nehrišćani ne govori ništa o hrišćanstvu, jer većina tih ljudi i nisu pravi hrišćani. Pravih hrišćana je danas jako malo i pitanje je da li i ja sam spadam u njih. Bar nastojim (ali pitanje je da li se dovoljno trudim) da budem hrišćanin.

Odbijam da citam Joviciceve argumente (?) u korist religije, zelim da u mom secanju ostane neukaljanog intelekta.

Nisam gledao klipove, jer gledam Evroviziju, ali ću ih pogledati još sutra i prokomentarisati :)

Da sam rođen u Turskoj, vjerovatno bi bio musliman, ali je moguće da bi, kad bi sazreo, uvidio da je hrišćanstvo prava religija

Ne znam za ovo.

Zato što me razočarenje u crkve i hrišćane NIJE navelo da se razočaram i u samo hrišćanstvo.

Apsolutno se slazem.

Опет неки трол нам отвара очи.
Here we go again.

Zato što me razočarenje u crkve i hrišćane NIJE navelo da se razočaram i u samo hrišćanstvo

+1

7. Zašto nema dokaza za Biblijska čuda?

Ima dokaza. Sama biblija je dokaz. Jevanđelja su pisala 4 različita čovjeka, a naučnom analizom tih jevanđelja sve prividne kontradikcije među njima nestaju. Osim kanonizovanih jevanđelja postoje brojna druga nekanonska jevanđelja i ona sva govore o čudima.

Ja sam opalio Nikolinu Pišek. Sam Ja sam dokaz.

Zašto se zamlaćujete tom pričom uopšte? Ovaj 'oće dokazati da bog postoji, ovaj da ne postoji. Dovoljno ste inteligentni da sami ustanovite da se to ne može dokazati, niti opovrgnuti, niti će ikada moći.
Poštujem i vernike i ateiste, al' samo one koji su nezatucani i nenametljivi. U suprotnom mu dođe isti kurac.

Ja sam ateista, jer mi je svet sasvim lep bez ikakvih nepotrebnih natprirodnih sila i cenim da bi celo čovečanstvo trebalo da prestane tražiti utehu u idealnim svetovima. Pičkasto je, majku mu.

e to ne može dokazati, niti opovrgnuti, niti će ikada moći.

Тачно. Мислим, оном који верује не треба ми никакво чудо да би веровао.
Неверника и скептика је било и док је сам Бог ходао земљом, што их не би било данас...

mene zanima dal ateisti napadaju i ove što veruju u Diabla kako su glupi i kako veruju u nešto što ne postoji? Ili su samo vernici u Boga glupi i zatucani, pošto još nikad nisam naleteo na neku raspravu gde onaj koji ne veruje u Boga jer smatra da ne postoji (što je njegovo puno pravo) omalovažava nekog satanistu kako veruje u glupost i tako dalje i tako dalje, nego je uvek Bog taj koji je okrenut ruglu.

Pa onaj ko veruje u boga, veruje i u đav'la, 'bem mu supicu.

Bar po 'rišćanstvu i Izlamu.

mene zanima dal ateisti napadaju i ove što veruju u Diabla kako su glupi i kako veruju u nešto što ne postoji?

Ако икад будеш тражио дефиницију глупог, гледај под Сатанисти.
Они су чак и атистима смешни.

onaj ko veruje u boga, veruje i u đav'la, 'bem mu supicu.

Ваљда и обрнуто. Значи сатаниста размишља као '' хм, ок, имам Бога и сатану. Један ми даје Рај други Лејк оф фајр...хм, бирам сатану, тамо је екипа, фак је!!''
Хахаха.
Мислим, јесам мало банализовао, али се своди на то.

Ако икад будеш тражио дефиницију глупог, гледај под Сатанисти.
Они су чак и атистима смешни.

Kao ateista dajem +1 na izjavu, tačno skroz, zapravo smešni su mi svo koji veruju u bilo šta nepostojeće.
-------------------
Elem, pošto sam često izazivan na verbalne dvoboje od strane bogomoljaca, primetio sam da se provlači jedno mišljanje, a to je da su ateisti satanisti, odnosno da ateisti pluju, mrze, proklinju boga, ili pak da pišaju i seru po njemu, ili pak "napadaju" vernike i štatijaznam.
Dakle, vernici, razlučite sledeće (greške nastale usled vašeg nepoznavanja elementarne semantike nekih imenica): ateista je jedno, antiteista (=antihrist) drugo, satanista treće.
A-teista: prefiks "A" predstavlja odsustvo nečega (amoralno- bez morala, asinhrono-bez sinhronizacije, itd)
---
Anti-teista: prefiks "anti" znači protiv nečega, nasuprot tome (antiterororistička jedinica- protiv terorizma itd)
---
A o satanistima šta reći, da ne trošim reči, smejurija totalna.
--------------
Skapirali? Da pojasnim:
Ja ne slušam rep, to ne znači da mrzim repere, da pišam po njima, da im palim kuće, silujem decu, i štatijaznam, to samo znači da sam izabrao da ne slušam rep jer nema razloga zbog kojih bih ga slušao i to je to.
---
DAKLE: ne trpajte ateiste i antihriste u isti koš.