Prijava

Ево једног линка

Шта мислите, да ли је ово што се десило са питањем референдума у РС трасфер блама или добар тактички потез човека званог Миле? Видим да постоје посвађана мишљења о овоме и то:

1) "До јаја ствар. Додик је причом о референдуму уздрмао трулу БиХ, навео највишег званичника ЕУ да му дође на ноге, заобилазећи високог представника Инцка и комплетну структуру БиХ државе и издејствовао испуњење неких његових захтева - победа, референдум није ни потребан, испочетка је био планиран само као средство."

2) "Трансфер блама, покушао дебели из Лакташа да се прави мудоња, заказивао неки референдум, дошла Ештонка и рекла му да ће проћи као Гадафи а РС као Либија ако не олади - пораз, прдн'о па се уср'о."

Поготово ме интересује мишљење људи са десне стране Дрине (Јовичићу јави се). Спамери и тролови овог сајта - попијте нешто.

I 1 i 2. Dodik jeste uzdrmao BiH. Federacija je definitivno slabiji deo drzave. Ne znam da li je ovo bio Dodikov blef, ali ako jeste odigrao ga je maestralno. Na kraju krajeva ovo nije referendum za ocepljenje, samo je hteo da skrene paznju da BiH kao takva je neodrziva.

Гадафи а РС као Либија ако не олади - пораз, прдн'о па се уср'о."

Ako mu je to rekla, bolje bi mu bilo da se usere. Bolje i to, nego da prodjemo kao Libija.

Mislim da je Dodik predupredio još veći transfer blama koji bi nastao ako bi se referendum održao. Zamisli narod glasa, 98 posto ljudi protiv institucija BiH, slavlje, a onda - prc. Dođe Evropa i sruši sneška. Sankcije, vojnici po Banjaluci. E to bi bila transferčina. Ovako su na vreme shvatili da imaju neku šansu - jer Evropi svi idu jednako na kurac: i Srbi i Bošnjaci i Hrvati. Tako da će predstojeći dijalog sigurno biti niz ustupaka svake strane tj biće onako kako kaže Evropa i možda neki Amerikanac.

Prije da je ovo prvo, jer mu realno nisu nista mogli uraditi kada se protive neke clanice SB, a protivile su se sankcijama protiv njega, sto znaci da je mogao ladno da raspise referendum i da ga boli kurac.
U sustini on je od pocetka trazio da se prica o tome, niko ga nije htio slusati dok nije krenuo sa referendumom. Bez odrzanog referenduma je dobio dijalog o izmjenama zakona o tuzilastvu i sta ti ja znam, mislim da je od pocetka na ovo ciljao da pokretanjem referenduma dodje do pregovora o tuzilastvu, a ne sam referendum.

2) "Трансфер блама, покушао дебели из Лакташа да се прави мудоња, заказивао неки референдум, дошла Ештонка и рекла му да ће проћи као Гадафи а РС као Либија ако не олади - пораз, прдн'о па се уср'о."

Поготово ме интересује мишљење људи са десне стране Дрине (Јовичићу јави се). Спамери и тролови овог сајта - попијте нешто.

ovo, kako je počeo bahati Dodonja još malo pa će sjebati kompletnu RS. Inače u kompletnoj Bosni i Hercegovini ne postoji ne pametan nego iole pismen čovek da stoji na čelu bilo koje političke partije ili opcije. Jedina država koja je gora od Srbije po tom pitanju.

Mislim da se Milorad uplašio pobede u ključnom trenutku. Nečim su ga ucenili, a gotovo sam siguran da će te promene pravosudnog sistema ako ih i bude biti šarena laža i da će OHR nastaviti da kontroliše sve institucije u BiH. Dodik je dobar vodja i manipulator širokih masa, ali ne mogu da mu udjem u glavu i da vidim šta on zapravo želi. Trebalo bi da narodu konačno kaže da li je on za nezevisnu RS ili nije. Po meni RS ima čvrste temelje i mogla bi u dogledno vreme i da svoj status stavi na dnevni red. Milorad čini mi se svesno svakim danom slabi BiH ali ovo oko referenduma mu nije bilo potrebno ili ako je već zaigrao na tu kartu trebalo je da ide do kraja. Što se kasnije formira vlada u Federaciji za njega bolje

I mene isto zanima koji kurac Mile uopšte oće?
Mislim da se zaključiti da je njemu jedina preokupacija u životu da ide uz kurac ovima iz Federacije.Učinio je i dosta dobrog za RS ne kažem da nije ali ovo sad što je uradio, uradio je da bi se malo kurčio pred Evropom i to je to.

Nije ni transfer blama, a nije ni baš tolika pobjeda, kao što neki to prikazuju. Mislim da je ovo najviše što se moglo postići u ovom trenutku, a ako ta komisija donese za nas neki nezadovoljavajući predlog, mislim da će se ponovo pokrenuti pitanje referenduma.

Bolje ovako nego da se odmah išlo u referendum koji bi mogao destabilizovati BiH. Ovako možda postignemo skoro istu stvar na kulturniji način.

Federacija je definitivno slabiji deo drzave.

Što jeste, jeste. Pa prije par godina ljudi su bili maltene bankrotirali, ostalo im 200KM u državnoj kasi, a RS-u već duguju silne milione od PDV-a (koje nikada nećemo vidjeti).

Naravno da bi uveli sankcije da je referendum raspisan, makar se protivilo ne znam ni ja koliko članica SB-a. Najebali bi sve u 16 i RS, RS više ne bi smjela postojati (jebeš Dejton) i kraj priče. Svi srećni i zadovoljni, osim nas.

Po meni RS ima čvrste temelje i mogla bi u dogledno vreme i da svoj status stavi na dnevni red.

E tek onda smo najebali. Malo sutra će dozvoliti da se RS odvoji.

Sve u svemu Dodik je isti lopov kao i svi ostali koji su bili na vlasti i koji bi bili da nije on. Opet, navodno je uradio dosta toga za RS, al od čega? Privatizovao je sve što se moglo privatizovati i od tih para se i dalje čupamo. Svi su oni ista gamad i svako gleda kako da napuni svoj džep, al eto Dodik bar izgleda kao da radi nešto.

Naravno da bi uveli sankcije da je referendum raspisan, makar se protivilo ne znam ni ja koliko članica SB-a. Najebali bi sve u 16 i RS, RS više ne bi smjela postojati (jebeš Dejton) i kraj priče.

----------------------------------------------------------

E tek onda smo najebali. Malo sutra će dozvoliti da se RS odvoji.

----------------------------------------------------------

Svi su oni ista gamad i svako gleda kako da napuni svoj džep, al eto Dodik bar izgleda kao da radi nešto.

Ово као да сам своје мисли читао. Уплаши ме бре. Да се не познајемо случајно?

Možda smo pogubljeni brat i sestra. :)

Po prvi put se ne slažem sa Jovičićem. Milorad Dodik je pitanje referenduma pokrenuo u trenutku kada to niko nije očekivao i u trenutku kada je Federacija bila u velikoj krizi. Formiranje vlasti kod njih dovelo je do najvećih tenzija izmedju hrvata i muslimana od rata i umesto da tada Evropi pokaže svoju ulogu pomiritelja ili da distancira RS od njih ili da vetar leđa hrvatima koji takođe nisu za OHR i "bošnjačku" dominaciju on je pokrenuo pitanje referenduma. On je hteli vi to ili ne faktor koji može na miran i demokratski način da zajebava sve ostale strane u BiH jer mu se može. Treba to da iskoristi i da ojača RS sada kada mu se prilika za to ukazala. Međutim ponavljam ja nisam siguran ŠTA ON HOĆE. Ne može on da govori da je za zajedničku BiH a da pred utakmicu BiH-Portugal ode u Zagreb i da kaže da bi pre navijao za Hrvatsku nego za Bosnu, nije ni Evropa luda. Milorad Dodik je umnogome zanimljiv lik i mislim da nema u ovom trenutku političara u Srpskoj koji bi jače štitio RS. Nadam se samo da na neki način ovo ne izazove razdor među srbima, neslaganje među sobom koje nas prati vekovima. Evropa bi rado, siguran sam, na čelu RS videla nekog mekšeg tipa Radojčić ali vidim da u zadnje vreme svi složno stoje iza Mila i da čak i opozicija ne "kvari" jedinstvo u određenim pitanjima koje vlada pokazuje. Samo voleo bih da znam cilj njihove dugoročne politike. Da li je to jaka BiH ili jaka RS pošto je evidentno da to jedno sa drugim ne ide. Danas Federacija je slaba a RS jaka, a sutra? Možda se Dodiku ovakva šansa neće ponovo ukazati. Ovo je dobro vreme za njega, neka se odluči. Ja ovo govorim kao srbin koji nije iz RS i voleo bih da čujem i mišljenja vas koji ste tamo i da li u ovim mojim rečima ima istina. Pozdrav Srpskoj

Прича о референдуму у РС дио је шире приче која би се могла назвати "одржавање сукоба ниског интензитета" или "одржавање контролисаног хаоса". Дакле, Додик као амерички играч направи нешто што је нормалном човјеку потпуно ирационално (као што је овај референдум) чиме постиже: скок властитог рејтинга у народу који мисли да је он човјек који се храбро супротставља западу и бори за националне интересе, а истовремено разбијесни али и хомогенизује муслимане, чиме прави услугу муслиманским олигарсима који у свом народу стичу статус чувара Босне и бораца против нових "великосрпских планова".
Осим тога додатно поларизује прилике у БиХ. Након поларизације, по провјереној шеми ускачу "западњаци-миротворци-демократе" који релаксирају односе у БиХ и кажу као "који вам је курац све може да се смири, да се постигне договор, да се нађе консензус". Небитно је, наравно, што су они у ствари заједно са својим локалним сателитима ти који праве проблем а онда се јављају као спасиоци.
Иста прича у БиХ, прије пар година, само из супротног-муслиманског правца била је код "реформе полиције". Сад им Миле, уз супервизију са стране, враћа услугу.

Дакле ова цик-цак политика(поларизација-релаксација) тј. одржавање контролисаних тензија омогућава плутократама(страним дипломатама и домаћим полтронима) дугу и успјешну (за њих) владавину а лоботомисани народ држи у илузији да се дешава нешто битно и да су баш они ти који својим гласом на изборима одлучују као о својој будућности.

Сличан принцип, користи се и у мононационалним државама само на релацији власт-опозиција -страни посредници+ незаобилазни бирачи-гласачи који "бирају". Опозиција се, као буни, власт се брани, народ "бира" а држава срља у пропаст ма ко био на власти. Јер, небитни су поједници(на власти), битан је само један (евроатлантски) курс и одржавање динамике на том курсу. Тотално глајхшалтовање. Стога, излазак на изборе је сулуд чин, али људи и даље гласају.

Сличан модел владања западњаци користе и другдје у свијету.

Znači po tebi je jedini cilj sranja u Bosni da strane diplomate ovdje zgrću pare i prave karijere?

I baš svaka država ide u propast i svugdje su izbori besmisleni?

ja sam se iskrenu usro od straha od sankcija... reko' ovajdodik ima da nam jebe kevu... i sada se bojim šta mu je na umu...

ja sam se iskrenu usro od straha od sankcija... reko' ovajdodik ima da nam jebe kevu... i sada se bojim šta mu je na umu...

Da jebte, i Milošević je bio ključni faktor mira.

Mislim da je ovo najviše što se moglo postići u ovom trenutku

Tako nešto. Ako bi se nastavila voditi mlaka politika, RS bi bila kurac. Ako se vodi previše agresivna, ode u još veći kurac, nekakv bantu kurac ako baš hoćete.

Uglavnom, najebem se ja našim političarima matere. Svojim ne baš bantu kurcem.

Znači po tebi je jedini cilj sranja u Bosni da strane diplomate ovdje zgrću pare i prave karijere?

Лоше закључујеш. Говорио сам о моделу владања међународних олигарха који су овдје појачани локалним пилићарима. У том моделу, појединац(грађанин, бирач) живи у илузији да су му опције које се нуде на изборима суштински различите. Ја мислим да нису различите, тј. грађанину је свеједно гласао за лијеве или десне. Сјети се Николе Поплашена, предсједника РС, којег је једним потписом смијенио Карлос Вестендорп а којег су грађани РС са преко 200000 гласова изабрали за предсједника. Сјети се Ешдаунових смјена. Најважнији циљ плутократа је да убиједе подјармљену масу да је слободна и да се нешто пита о судбини државе. Нема ништа боље за једног владара од роба који мисли да је слободан. У случају БиХ, паре и каријере појединих дипломата само су дјелић мозаика а не циљ по себи.

I baš svaka država ide u propast i svugdje su izbori besmisleni?

Не иде свака држава у пропаст, али државе са простора екс-ју иду, ту нема дилеме. Избори(на државном нивоу) јесу свугдје бесмислени. Једини избори на којима глас грађанина има неку вриједност су избори за начелника мјесне заједнице.

Zaista smatram da OHR i Zapad ne smeju da se previše suprostave Dodiku u ovom trenutku jer ga smatraju "lakim na okidaču" tj. prekim igračem koji može da im upropasti koncepciju Bosne zacrtanu '95. On je ciljano išao na to da izazove krizu u BiH i da uruši ionako slab rejting koji OHR ima i da poboljša svoj ugled kao čoveka spremnog na kompromis jer se de facto zalaže za vladavinu prava i zaštitu interesa naroda BiH na konto prihvatanja kompromisa sa Eštonovom. Ne znam kako kvalifikovati ovaj njegov potez, ali ono što je sigurno je to da on ovime politički ništa ne gubi ali nisam siguran da li Republika Srpska dobija. Ovo je tema za šire razmatranje i da se veoma izazovno posmatrati sa svog diplomatskog zaleđa koje mi možemo samo da nagađamo i da se nadamo pozitivnim rezultatima. Na ovaj da ga tako nazovem politički blef Sarajevo neće moći da prigovori a Evropska zajednica i Amerika će donekle, barem laici, popraviti mišljenje o gospodinu Dodiku. Ne znam da li će ovo izaći na dobro i iz dubine duše se nadam da ovo nije početak onoga što smatram da jeste, a gore sam naveo. Milorad Dodika i njegova vlada moraju veoma striktno insistirati na reformi pravosudnog sistema i ne smeju davati bilo kakve ustupke, naravno ukoliko su im zahtevi realni. Jedno je tačno. Milorad Dodik je trn u oku Sarajevu koji ih danas žulja mnogo više nego sam general Mladić i verujem da bi ga rado uklonili. Milorad ima prostor za manervisanje i nadam se da će ga iskoristiti. Ne bi bilo dobro da izgubi podršku jer je tek na početku mandata a svi znamo da mu je velika podrška naroda Republike Srpske osnovno oruđe i oružje u njegovoj diplomatskoj borbi

Ovaj put se baš slažem sa ahilom. Čovjek jako dobro piše i odlično rezonuje. Dobar je kad ne troluje, ali tamo na onoj trol temi baš se natrolovao.

I mislim da Dodika ne bi niko mogao da smijeni, jer je on kao prvo zajeban igrač, a kao drugo ima baš žestoku podršku naroda. Poplašen je za njega amater.