Prijava

Varljiv san

Kad sve varljivo usni u mirnoj noći,
Zaborav u životu potisne treptaj istine
Izgubljenim prostranstvima,
Sa druge strane sveta, u usnulo srce maleno,
Na vlažnoj grani, ptičici usamljenoj,
U varljivoj sreći, poznat zov treperi,

Zamili kroz noć ptičijeg opstanka zov
U toplom carstvu umišljenog zelenila,
Bogata lovišta izgube se u mislima,
Seta istine, kao avet, prostruji sećanjima,

Starog gnezda iz daljine opomena stigne:
Izgubljena ptica svaka, zbog opstanka,
Poći mora rodu svom za života.

Živorad Lukić Ziggy

2 Јелена Тихи Убица:
*дубиозно не значи нешто дубоко, већ нешто везано са сумњом.
То исто греши и много људи с Филолошког, али професори исправљају.

Хвала за постављање песме у сваком случају, антологија.

Evo još jedne lepe Ziggyjeve pesme:

U svetu samoće

U dugim noćima, u svetu samoće,
Katkad zasija iskra nade nove.
Zasvetli trepetaljka ugašene sreće.
Probudi se želja, kao avet, iz noći jesenje.

Pritisne tegoba umorno srce.
Kletva kao strela ljuta zapne u ustima.
Grč nemoćna bola prostruji grudima.
Iz oka krene vesnika gneva, suza vrela.

U meni odslikan svet moći u hladnoj noći
Košavu ledenu donosi. Smetove nanosi.
Vetar - sve pred sobom ruši. Radost prkosi.
Suzu toplu iz oka prazna - pustoši, odnosi.

U beskraju neispunjenih želja zastane,
S vremenom se igra, senku lika oživljava.
Širinu samoće u srce kameno zaključava.
Gnev u bolu duše krši krila slomljena.

(Pesma je iz knjige "Lirski zapisi", koja predstavlja autobiografsku ispovest. Uporedo sa pesmama na srpskom jeziku, postoje i engleske verzije istih. Ziggyjeva poezija sadrži deskriptivne minijature, vezane za njegova sećanja iz detinjstva, koje su prožete najsnažnijim osećanjima. Uglavnom dominiraju pasivna osećanja poput: nostalgije, melanholije, straha i očaja, ali i ljubavi. U svojim pesmama on se bavi filozofijom života i smrti, prolaznosti i večnosti. Zbog svega toga, njegova poezija zaslužuje veliku pažnju. Preporučujem ovu kjigu.)

Karl Sanberg (Carl Sandburg) - Tumačenje ljubavi

POSTOJI MESTO GDE LJUBAV POČINJE

Postoji mesto gde ljubav počinje, i mesto gde ljubav prestaje.

Postoji dodir dve ruke koji se opire svim rečnicima.

Postoji pogled sto bukti kao veliko vitlejemsko ognjište, ili malena acetilenska lampa zelenog sjaja.

Postoje jednostavna i bezbrizna tepanja cudesna kao velika okuka Misisipija.

Ruke, oči, tepanja - pomoću njih se ljubav bori i gradi.

Postoje cipele koje ljubav nosi i njen dolazak je tajna.

Postoji tumačenje ljubavi na svim jezicima i nije nadjeno nijedno mudrije od ovog:

Postoji mesto gde ljubav počinje i mesto gde ljubav prestaje - a ljubav ne trazi ništa.

PAULA

Ničega drugog nema u ovoj pesmi - sem tvog lica.
Ničega drugog nema ovde - sem tvojih zednih, kao
noć sivih očiju.

Kej se u jezero pruzio pravo kao puščana cev
Stojim na keju i pevam o tebi kakvu te znam
ujutru.
Ne mislim na tvoje oči, tvoje lice.
Niti na tvoje razigrane noge, noge trkačkih konja.
Zbog nečeg drugog mislim na tebe ujutru na keju.

Tvoje su ruke sladje no hleb orahove boje kad me
se takneš.
Tvoje se rame očešalo o moju ruku - jugozapadni
vetar krstari kejom.
Zaboravljam tvoje ruke i tvoje rame i opet kazem:

Ničega drugog nema u ovoj pesmi - sem tvoga lica.
Ničega drugog nema ovde - sem tvojih zednih,
kao noć sivih očiju.

E ljudi,jel ko citao ovaj roman Grabljivica...Ja sam malo nesto prelistao ...Kazu da je bas sokantnno...pozzzzzz

Lično mislim, da izviniš, Brankaja, da je moje vreme skuplje od tog sranja, a i tvoje. Pripitaj onog ko ti je preporučio ovu knjigu kad je i šta je prethodno pročitao.

Nisam čitala i nemam nameru. Verovatno imam predrasude, ali ovog puta ću im biti dosledna. A prostitucije mi je preko glave na svim TV kanalima, među klinkama koje ne znaju šta će od sebe i muškarcima jednako tako emotivno zrelim. Neka svako živi svoj život kako najbolje zna, ali ne mora zato da me interesuje svačija biografija.

A nekome je možda ŠOKANTNo kad vidi sva ta mala crna slova, toliko njih odjedared godinama posle male mature, tj. vremena kada je čitao svoj omiljeni roman " Družba Pere Kvržice."

Polako žirafko,nemoj se nerviraš.Nije ti dečko dirao Bona pa da tako reaguješ. :)))

2 Ubica: sjajno
Ja sam čitala od nje roman o princu Gendžiju, ma divota jedna, preporučujem svakome. Još je i pun predivne poezije, budući da su se na japanskom dvoru dopisivali u stihu i na taj način komunicirali. Dakle, Murasaki Shikibu, zapamtite :)

nadovezivanje na žirafka:
Šokantno ne znači književno vredno. Mislim ok je i to čitati ako želiš da odmoriš mozak leti na plaži, ali nije za ovu temu, zaista. A ti žirafko dolazi na čet i nemo se nerviraš :)

Ma, samo mi je loše kad vidim ko sve može da živi od pisanja, a znam da jedan Crnjanski nije imao leba da jede! Da ne pričam o Servantesu koji je Španiji dao i ruku i oko a ne samo "Don Kihota", a umro od gladi. I onda tamo neko namrči artiju i kupi stan. Bruka.

I nisam ja ništa rekla o našem Brankaji, znam da je još uvek utučen što mora da čeka na posao moderatora;) pa neću da dolivam ulje na tihu vatru njegove još ne ugasle želje; ) samo kad ti ćelavi frizer kaže da promeniš razdeljak,tu nisu čista posla. Tako ti je i sa preporukama. Onaj ko mu je preporučio knjigu sigurno ima ozbiljan čitalački staž.

A ti si se već vidim dao na advokaturu ; ) Ako, ako: )

žirafko, dovlači se na čet. NOW! :)

Rado bih se družila sa vama, ali okice mi se sklapaju. Osim toga možda ste primetili da me nikad na četu nema. To nije zbog nekadašnjeg domaćina koji mi je svojevremeno nudio seks" i meni i severu", već zato što ja tako sporo kucam da bi vam to bilo isto kao da pričate sa nekim ko je polumutav: )

Inače i dalje mi se sviđa nekadašnja Gvozdenovićeva ideja da se vidimo i siti ispričamo. Dračišić bi mogao da kuva, nas dve da mešamo, a Kurdu ćemo dati da okreće ražanj. Mislite o tome; )

Bilo bi mi osobito milo em drago uživati uživo u vašem društvu, za povratni efekat ne garantujem : )

Bilo bi mi osobito milo em drago uživati uživo u vašem društvu, za povratni efekat ne garantujem : )

Preuzeo bih taj rizik. :)

To nije zbog nekadašnjeg domaćina koji mi je svojevremeno nudio seks" i meni i severu
Da javim Šaviji i Pedji za to? :)

izvini zirafko ako sam te uvredio ili nesto slicno,nije mi bila namera...al nemoj molim te da me vredjas tom ironijom...samo sam postavio pitanje jel neko procitao zato sto sam cuo od nekih da je sokantno ma kako to shvatila...uglavnom juce sam bas nesto pitao koleginicu o cemu je tacno roman i kada sam cuo sve ,iskreno zgadio mi se...

a sto se tice mojih omiljenih pisaca i pesnika to su uglavnom:shantic,mazuranic i ducic...a volim i epske narodne pesme i grcke drame....

hvala na razumevanju i jos jednom zirafko izvini ako sam te uvredio stvarno nisam imao nameru...pozzz

Gvozdenoviću, ti baš tražiš đavola ; ) Ja stvarno ne garantujem za svoje ponašanje ovih dana, a kad bolje razmislim, ovih meseci i godina;) Zaista smatram da je ideja bila dobra; lepo je naći se sa istomišljenicima, a i volim žurke, pa i da gledam fudbal, i meni je dobro na severu ;)Svako ima svoju stranu svog sveta, a ako je to nekome problem, šta ja tu mogu?! Možda DA MU PREPORUČIM KNJIGU " GORDOST I PREDRASUDE", Džejn Ostin.

Brankaja,izvini ti ako sam bila gruba, a ironija se nije odnosila na tebe nego na tikvane koji favorizuju svakakvo smeće i prodaju ga kao književnost. I ne sumnjam ja u tvoje čitalačke navike, nego u navike onog ko je ovo štampao u nekoliko tiraža i onih koji gutaju ovakve knjige i ništa više, pa ih još okolo hvale na sva usta.
I nemoj, molim, te da se vređaš. Ti si meni skroz OK lik, sviđa mi se tvoj smisao za humor ( ja sam tako shvatila tvoju peticiju ;) i nije mi bila namera da te ljutim, a kako vidim važi i obrnuto. Inače, i ja mnogo volim naše junačke epske pesme pogotovo gde Marko ore ili pije za Ramazan vino, a poistovećujem se najviše sa završnim stihovima pesme " Kosovka devojka, jerbo ona i ja delimo istu devojačku sreću":

" Da se jadna za bor zelen vatim
i on bi se zelen osušio"

I za tebe pozdrav,XXL :)

Ok,zirafko...Drago mi je sto smo se razumeli...sta vise,hvala ti sto mislis da je moj jadni humor dobar...hehehe...nego...sta te natera da se vatash za zelen bor...pa nije sve tako sivo..imam malo i crnoga...salim se...ako ti ikako mogu pomoci to u vezi bora tu sam za savjete i slicno...pozzzz.XXL:)

ITAKA

Kada kreneš na put za Itaku
zaželi da dug to bude put,
pothvata pun, opasnosti i saznanja.
Lestrigonaca, Kiklopa
i srditog Posejdona ne plaši se!
Na takve nikada naići nećeš
sve dok misao je tvoja uzvišena
i dok birana se osjećanja tiču tvoga duha i tvog tijela.

Niti Lestrigonce, nit Kiklopa
niti divljeg posejdona ti susresti nećeš
ako ne nosiš ih u samome sebi
i ako ih duša tvoja ne iznosi preda te.

Zaželi da dug to bude put
svitanja ljetnih pun
u koja ćeš - kolike li radosti -
ulazit u luke prvi put viđene.
Pred feničkim zastani tezgama
i snadbdij se finim stvarčicama:
sedefom, koraljom, ambrom, slonovačom;
uzmi svakovrsnih razbludnih mirisa,
što više upravo raskošnih mirisa.
Pođi u mnoge gradove misirske
da učiš, i da poučiš se kod mudraca njinih.

I na umu uvijek Itaku zadrži.
Stići na nju je tvoja sudbina.
Al' nipošto ne žuri na tom putu.
Bolje neka mnogo godina potraje
da na otok pristaneš kao starac
bogat onim što na putu stekao si
ne očekujući da Itaka bogatstvo ti dadne.

Ona ti je dala divno putovanje.
Bez nje ne bi ni krenuo na put.
No ništa ti više ona nema dati.

A ako je siromašnom nađeš, znaj prevarila te nije.
Mudar kakvim si postao i s tolikim iskustvima
shvatićeš već što Itake znače.

Evo jedne od mojih omiljenih pesama.Napisao je Konstantin Kavafis, kao i pesmu ,,Grad,,

UZALUD JE BUDIM
Branko Miljković

Budim je zbog sunca koje objašnjava
sebe biljkama
zbog neba razapetog između prstiju
budim je zbog reči koje peku grlo
volim je ušima
treba ići do kraja sveta i naći rosu na
travi
budim je zbog dalekih stvari koje liče
na ove ovde
zbog ljudi koji bez čela i imena
prolaze ulicom
zbog anonimnih reči trgova budim je
zbog manufakturnih pejzaža javnih
parkova
budim je zbog ove naše planete koja će
možda biti mina u
raskrvavljenom nebu
zbog smeha u kamenu drugova zaspalih
između dve bitke
kada nebo nije bilo više veliki kavez
za ptice nego
aerodrom
moja ljubav puna drugih je deo zore
budim je zbog zore zbog ljubavi zbog
sebe zbog drugih
budim je mada je to uzaludnije negoli
dozivati pticu
zauvek sletelu
sigurno je rekla: neka me traži i vidi
da me nema
ta žena sa rukama deteta koju volim
to dete zaspalo ne obrisavši suze koje
budim
uzalud uzalud uzalud
uzalud je budim
jer će se probuditi drukčija i nova
uzalud je budim
jer njena usta neće moći da joj kažu
uzalud je budim
ti znaš voda protiče ali ne kaže
ništa
uzalud je budim
treba obećati izgubljenom imenu
nečije lice u pesku

E ovako evo jedan mali zadatak ..Ko otkrije ime sledece pesme i njenog autora,dobice od mene naslov...pa..ko voli nek izvoli...A pesma ide ovako...

Prijatelju! Znadem da su ovi puti
Na našoj planeti trnje što nas bode,
Da je malo staza što u bašti vode
Gde bokori šume suncem ogrnuti.

No nijedna tvoja noć još nije bila
Bez zvezda, jer njih je samo oblak skrio,
Za oblakom trepti njihov blesak mio...
Poleti, i njima uzneće te krila!

Da, život je memla robijaške kuće,
I njegovo trnje sve te para ljuće,
I cvetova nema da se tebi jave...

No ti imaš ruke! Snagom ruka goli'
Ostruge razgrni i krvlju ih poli,
I naći ćeš tvoje ljubičice plave...

hvala...:D

Elenna,hvala za tekst Miljkovićeve pesme. Lepo je videti je ovde. Samo šta bi sa onim:

" ako nije tako, odsecite mi ruke
i pretvorite me u kamen."?
To mi je najbolji deo.

Tihi, hvala i tebi što si me podsetio na hrišćansko viđenje Ljubavi, ali i ti si preskočio meni najdraže reči iz Pavlove poslanice:

"Ljubav dugo trpi, milokrvna je,
ljubav ne zavidi, ljubav se ne gordi, ne nadima se.
Ne čini što ne pristoji,ne traži svoje,
ne razdražuje se, ne misli o zlu.
Ne raduje se nepravdi, a raduje se Istini.
Sve snosi, sve veruje, svemu se nada, sve trpi."

Eto, nadam se da nećete zameriti što sam dopunila vaše primere lepe pisane reči.

Živeo timski rad: )