Prijava

ja sam video jednog malog kineza u kineskom trznom centru i zapitao se kako ta glava moze da prodje kroz tu kragnu

jes kris, kineskinja, i moja starija sestra, koja je još devedesetih ovde radila za njih. tako da su to informacije iz prve ruke.
e puf, gore si rekla da misliš da oni idu dalje i to je potpuno tačno. mnogima je srbija karta za evropu, pa i dalje svet. ovde će da započnu posao i lagano da migriraju, većina njih to radi....

Dvajt, to je bas uvrnuto, oni su ovde ipak znatno, znatno duze.

Па лепо рече Лемаја да немају поверења у наш образовни систем. :) Више воле да их уче о подвизима великог друга Маоа(Маа?) него о Првом српском устанку или пробијању Солунског фронта. Што је ако се узме у обзир та њихова "ствар" (комуњарске земље обично фурају индоктринацију од малих ногу, а Азијати су мајстори)коју Лемаја помену уопште није чудно. Мада може бити да је то био прилог о првом Кинезу у школи у мом граду, али мислим да је било на РТСу и да важи за целу земљу.

drugarica u petnici je pisala rad o migraciji kineza.. šteta, nikad ga nisam pročitala, sem teorijsko-metodološkog okvira koji ne govori o ovoj problematici :D

inače, lemajo, jedna stvar mi je kontradiktorna, ako neguju kult predaka, a kontam da to nije novijeg datuma, kako to da se, aman, nakotiše tol'ko? koriste kineske kondome?

Da, da, Dvajt, sad kontam.
Sta ima veze kult predaka sa jebanjem bez kondoma?!

zločesta..
pa vidiš, kultura arapa, muslimana npr, je takva da "propagira" što više potomaka. a, opet, nema ih kol'ko kineza, čijoj kulturi to nije imperativ.

Маоа(Маа?)

maoa :)

važi za celu zemlju. kinezi imaju neverovatno izražen patriotizam, i to nema mnogo veze sa komunizmom, to je samo danas u crvenoj formi. oni su jednostavno generacijski povezani kroz vekove, veoma čvrsto, i njima je "biti kinez" najvažnija stvar i prva karakteristika kojom se definišu. i to je jedini razlog zašto ta civilizacija opstaje preko 5 milenijuma, i ne samo da su opstali, nego su se uzdigli nekoliko puta u poslednjem milenijumu, iz razrušene i uništene države.... i zato su svi osvajači prihvatali njihove običaje umesto da im nametnu svoje... mnogo su bre jaki! :))))

Pa cekaj, ako nije u kulturi imperativ imati dosta dece onda je cudo Bozije sto ih imaju toliko?!

važi za celu zemlju. kinezi imaju neverovatno izražen patriotizam, i to nema mnogo veze sa komunizmom, to je samo danas u crvenoj formi. oni su jednostavno generacijski povezani kroz vekove, veoma čvrsto, i njima je "biti kinez" najvažnija stvar i prva karakteristika kojom se definišu. i to je jedini razlog zašto ta civilizacija opstaje preko 5 milenijuma, i ne samo da su opstali, nego su se uzdigli nekoliko puta u poslednjem milenijumu, iz razrušene i uništene države.... i zato su svi osvajači prihvatali njihove običaje umesto da im nametnu svoje... mnogo su bre jaki! :))))

aaa, pa to mi kaži.. :D
nau aj get it :)

važi za celu zemlju. kinezi imaju neverovatno izražen patriotizam, i to nema mnogo veze sa komunizmom, to je samo danas u crvenoj formi. oni su jednostavno generacijski povezani kroz vekove, veoma čvrsto, i njima je "biti kinez" najvažnija stvar i prva karakteristika kojom se definišu. i to je jedini razlog zašto ta civilizacija opstaje preko 5 milenijuma, i ne samo da su opstali, nego su se uzdigli nekoliko puta u poslednjem milenijumu, iz razrušene i uništene države.... i zato su svi osvajači prihvatali njihove običaje umesto da im nametnu svoje... mnogo su bre jaki! :))))

Јесте, али додавати такву идеологију на такав менталитет је као уље на ватру. :) Јебаће нам Кинези матер свима, кад тад, Двајт да вам каже.

kris, ovo što kaže pufnica. njih je i pre dva veka bilo mnooogoooo, i računaj da se kontraceptivna stredstva koriste tek od šezdesetih, i do pre par decenija bilo je normalno da ljudi imaju onoliko dece koliko su se puta pojebali...

i još jedna stvar, jako bitna. njihov jezik i njihovo pismo jako mnogo govori o njima. eto npr. na kineskom je reč "dobro" (kao npr u reči "dobar dan") sastavljena od dva karaktera: za ženu i za dete, jer smatraju da ono što je dobro, kao pojam, je kad imaš ženu koja može da ti podari dete. i dalje, na kineskom se kina kaže "zhong guo" gde je "zhong" sredina, a "guo" država, što znači "središnja država" tj. "država u ventru sveta". to je tako zato što su mučenici milenijumima bili odsečeni od ostatka sveta pa nisu imali pojma da nisu jedini.... što ih ne sprečava da i dalje misle da su najvažniji....

dvajt, dabome. tokom maove vladavine milioni su ili pobijeni ili pomrli od gladi, njihova čuvena "crvena garda" je mahom bila sastavljena od tinejdžera, koji su bili toliko suvrovi da nisu imali problem rođene roditelje da drukaju.... pa ono čuveno maovo neka cveta sotinu cvetova.... a onda se pojavio deng xiao ping i sredio stvar....

ma, pitam, pošto zaista ne znam o tome, a volela bih da saznam, jelte :)

mhm, pa da.. jezik dosta govori o jednom etnosu, ma kom god, to je ono gde se susreću lingvistika, odnosno pragmatika sa sociologijom i antropologijom :)

dabome, a još kad im je pismo piktografsko! ihaj! ima tu milion priča za pričati, na žalost, mnogo sam i zaboravila... al vidim da mi je midori naslednica, možda ona ima neka svežija saznanja :))))

dvajt, dabome. tokom maove vladavine milioni su ili pobijeni ili pomrli od gladi, njihova čuvena "crvena garda" je mahom bila sastavljena od tinejdžera, koji su bili toliko suvrovi da nisu imali problem rođene roditelje da drukaju.... pa ono čuveno maovo neka cveta sotinu cvetova.... a onda se pojavio deng xiao ping i sredio stvar....

Да, чувена културна револуција. Свануло им кад је онај злотвор умро. Већ сам негде писао о томе, много су суманути и генерално брутални. И то не само Кинези, него азијатски диктатори генерално. Не бих се осећао баш пријатно да их видим више овде, искрено.

едит: http://vukajlija.com/maove-misli/195739 занимљива дефка кад смо већ код њега. :)

znam za slučaj gde su kinezi dali detetu ime dragana :)

ја мислим да им деца раде у фабрици у подрумима зграда и испод тржног центра у 70ом!

Lemajo, ziv ti ja, imas PVT!
Nastavite s raspr'om!

heheh ajoj otaku, sa ću, iz ovih stopa!

dvajt, pa da, čuvena crvena knjižica, koja daje odgovore o životu, vaseljeni i svemu ostalome (poput "kako da izlečim kurije oči?") ;)))