Језичке недоумице

  1. Џими, ма само сам га мало пецнуо, због овога:

    Možda sam se svojevremeno na ovoj temi šegačio, ali sad mi stvarno treba ozbiljan i ljubazan odgovor

    Љаксе, опусти се, нема потребе за напетошћу, само се мало зајебавам.

  2. Po avataru, vidi se da si odistinski opušten...:)

  3. Kvizovi ili kvizevi?

  4. Možda je i bilo, ali da pitam...

    Je li greška upotrebiti "par" umesto "nekoliko"?
    Da li "par" isključivo označava dvoje (nešto parno, par)?
    Inače, većina ljudi izgovara "par" kad misli na veći broj nečega. Znam da u engleskom postoji "a couple of", što bi trebalo biti nekoliko. Da li je pogrešno tako bukvalno prevoditi, pa posmatrati ove dve reči istim?

  5. Jeste. Ali u govornom jeziku možeš da ga računaš kao sleng :)

  6. Sa velikim ili malim početnim slovom "S/sunce"?

  7. Malo slovo, veliko je kada se pominje kao ime zvezde, ovako je zajednička imenica.

  8. Шта је правилније рећи: ,,ванредно'' или ,,вандредно''

  9. Vandredno nema apsolutno nikakvog smisla, tako da sam ti sistemom eliminacije otklonio svaku sumnju. :) Vandredno se možda ponekad čuje u govoru, ali je apsolutno nepravilno.

  10. vanredno je pravilno. sa znacenjem izvan_redno, dakle nesto sto nije po redu, nije uobicajeno....
    D nebi imalo nikakvog smisla....

  11. u ijekavici,
    nepogrešiv ili nepogriješiv?

  12. ja kazem nepogresiv, ali ja pojma nemam.

  13. Uzevši u obzir činjenicu(a oslanjajući se na sećanje) da se proširenje -ije- koristi kod dugih akcentovanih slogova, opredelio bih se za drugu opciju. Ali opet, ne zvuči mi nešto...Nisam ti baš pomogao, a? :)

  14. Uzevši u obzir činjenicu(a oslanjajući se na sećanje) da se proširenje -ije- koristi kod dugih akcentovanih slogova, opredelio bih se za drugu opciju.

    Користи се код дугих кацентованих, ал' ово је, чини ми се, кратки. Тако да бих се ја определио за прву варијанту.

  15. Nepogrešiv je, jer je ispred jata grupa suglasnika, a tad dolazi do odstupanja od ijakavizacije.

  16. ал' ово је, чини ми се, кратки

    Tako je, ja sam fejlovao jutros :)

  17. Hvala. Problem riješen.

  18. Како се каже, одпозади, отпозади, од позади? Логично ми је ово од позади.

  19. Otpozadi, zbog jednačenja suglasnika po zvučnosti... Mada to i mene interesuje, da li je dozvoljeno da se kaže, recimo od pozadi, ili recimo od kad a ne otkad? :)

Rekli o sajtu

Definiše se sve i svašta. Tako se mogu pročitati definicije baksuza, alapače, čitulje, smrti, rezervoara za smeh, kolateralne štete, Živojinović Velimira, zvanog Bate, dnevne svetlosti, gospođe džem!, Brus Lija… „Je l’ ti puši ćale?”, „Je l’ mogu u WC?”, „Chuck Norrisisati” i još mnogo toga može se naći na ovoj internet stranici. Zato ne iznenađuje što se mnogi kad jednom dođu, ponovo vraćaju na nju. Neki čak postaju i zavisnici, pa traže od moderatora da ih banuju, poput jednog studenta koji je zahtevao da mu zabrane pristup na nedelju, dve dana da bi mogao da uči.

Status Magazin · April 2009.