Језичке недоумице

  1. Ja mislim da se ovo pitanje ovde postavlja po treći ili četvrti put... A uvek se dođe do tog zaključka.
    Nego šta mislite, da li je dobro što su kod nas participi propali, a uveden je teror odnosnih rečenica? Jer onda u rečenici ide: koji, koji, koji, i u komplikovanoj rečenici možeš nagomilati toga koliko hoćeš. Nego, umesto "čovek koji trči" ti lupiš "trčeći čovek", i ćao.

  2. Nego šta mislite, da li je dobro što su kod nas participi propali, a uveden je teror odnosnih rečenica?

    nije dobro. participi su zakon.

  3. МенЕ боље звучи непартиципна варијанта.
    Него, Велдимаре, јел' имаш неки документ о томе кад је која гласовна промена стандардизована? Пало ми баш на памет пре неки дан док сам учио Шекспира из књиге Владете Поповића која је објављена 1953. На хиљаду места 'отступити', 'отсутан'. Сетићу се још неких разлика..

  4. Valdemare, kad si vec tu, nesto mi onaj srpski recnik ne radi?

    P.S. U slucaju da mi Nezaboravak za svetog Trivuna slucajno poruci da se ne dam prevariti, unapred da joj kazem da se necu dati!

  5. МенЕ боље звучи непартиципна варијанта.

    zvuči ti bolje jer se na participnu nikad nisi ni navikao, tj. odumrla davno.
    a praktičnije je i ljepše participima zboriti.

  6. Како су рекли хрвати - мука им је од српског дадакања. Тако је и са којикањем. Богатство културе изражавања се огледа управо у способности да се избегну предугачке, вратоломне, егзибиционистичке реченице које само ретки читаоци могу да схвате из првог цуга - попут ове. Тамо где нема суштинске вредности текста, прибегава се нагомилавању непотребних речи и гломазних конструкција.

    Гледајући један филм на Пинку, видео сам део разговора који ме је бацио у несвест: ``Капетане, уљешка летилица је пала у сектор 7`` (мисли се на вазнезамљски брод, односно уљеза у заштићеној ваздушној зони). Има ли неки предлог за бољу констуркцију од ове?

  7. Него, Велдимаре, јел' имаш неки документ о томе кад је која гласовна промена стандардизована? Пало ми баш на памет пре неки дан док сам учио Шекспира из књиге Владете Поповића која је објављена 1953. На хиљаду места 'отступити', 'отсутан'. Сетићу се још неких разлика..

    To u ovoj zemlji može da zna samo Bog. Čini mi se da su pojave tipa "otsutan" nestale u pravopisu iz 1960. Ali šta se sve dešava sa ovim jebenim pravopisom, moguće da će štošta opet da uđe u modu.

  8. Гледајући један филм на Пинку, видео сам део разговора који ме је бацио у несвест: ``Капетане, уљешка летилица је пала у сектор 7`` (мисли се на вазнезамљски брод, односно уљеза у заштићеној ваздушној зони). Има ли неки предлог за бољу констуркцију од ове?

    Pa moglo bi "vanzemaljska letelica", "letelica uljeza"... Ali verovatno je bilo "invaders' spaceship", a mi nemamo reč za invader, pa bi moralo nešto opisno. A i što da ne opisno, što bismo mi morali da imamo reč za svaku njihovu?

  9. ubilačka NATO letelica je pala u Buđanovce :))

    ... moglo bi jedino biti napadačka letelica ili nešto slično...

  10. ubilačka NATO letelica je pala u Buđanovce :))

    ... moglo bi jedino biti napadačka letelica ili nešto slično...

    Ali onda gledaoci možda ne bi bili svesni da su oni ubijali žene i decu? Mora tako. Pogledaj definiciju http://vukajlija.com/ognjiste/524436

  11. Intruder`s spaceship - би било исправније. Ако би баш ишли на усташлуке тј да тражимо и преводимо баш сваку реч, онда би интрудер могли да преведемо као ``ускок`` или ``упадач``. Међутим, онда би морали као и комшије нам Хрвати, да имамо тумаче српског језика...

    Бруце, исправно би било - пољопривредни стелт авион је оборен у Буђановце. Мени се ипак свиђа ``уљешка``. Подсећа на уљешуру, врсту кита.

  12. Prvi deo je bio zajebancija - ne razumem kako ne kontate smajli na kraju, druga rečenica je odgovor na pitanje kao mogući predlog prevoda intruders spaceship, opet, ne kontam kako mislite da mene nešto mnogo oduševljava Komrakov i SPS propaganda...
    Valdemare, ta definicija je jedna od mnogih koje pročitam u prvih sat od nastanka - nije mi nešto posebna (a možda je samo ne razumem).

  13. Haha, oborena uskočka letelica, za hajdučkom potera još uvek traje!

  14. Bruce Е, немој сад да се вређамо. Потрефимо један авион и ти то онда облатиш некаквом СПС пропагандом. Ајде... нису баш сви војници залуд погинули 99.

    Греота само што хајдучка нисмо уватили да направимо ручак од њега. Ал, биче преприза...

  15. E, jebiga, ko će vama lingvistima udovoljiti... ode ja da pišem moje recepte za kolače...

  16. Prvi deo je bio zajebancija - ne razumem kako ne kontate smajli na kraju, druga rečenica je odgovor na pitanje kao mogući predlog prevoda intruders spaceship, opet, ne kontam kako mislite da mene nešto mnogo oduševljava Komrakov i SPS propaganda...
    Valdemare, ta definicija je jedna od mnogih koje pročitam u prvih sat od nastanka - nije mi nešto posebna (a možda je samo ne razumem).

    Izvini, mozak mi ne registruje smajlije. Kažu da ubice psihopati ne prepoznaju emocije na licima drugih ljudi, ja sam izgleda Internet-psihopata :) A što se tiče Komrakova i SPS-a, daleko od toga, pupupu... Ko je to rekao?
    A za ovo ognjište... Ako mediji hoće da naprave sentimentalnu sliku događaja, reći će sentimentalnu reč. Kao na primer doživiš saobraćajku, i pandur kaže: "Jedno havarisano vozilo marke Jugo 45", slučajni posmatrač kaže: "Neki jugo", a ti kažeš: "Moj jugić". E, ali kad na TV-u kažu "jugić", odmah znaj da te nešto muvaju, to jest da je neka sentimentalno-politička stvar u pitanju.

  17. Valdemare, imam 40 godina iskustva u primanju takve vrste informacija, jasno mi je šta je Džimi hteo da kaže, samo sam preko nje prošao bez udubljivanja...

  18. Au, brate, ti si pred penzijom :)

  19. klikni na link na profilu mome...

  20. Au, brate, ti si pred penzijom :)

    moderatorskom?!

Rekli o sajtu

Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.

Politika · 31. Januar 2011.