Prijava

Šta je ispravno: "Druga važna činjenica je bila fašizam.", ili "Druga važnja činjenica je bio fašizam."

Ovo drugo. Subjekat je fašizam.

Ono što može da zbunjuje, da bi se ovako nešto dovodilo u pitanje, je gramatička i prirodna kongruencija.
To je onaj fazon: Sudija je presudila i sudija je presudio.

Vrijeme. Da li je svo, sve ili cijelo? Zašto? I zašto nije?

Moja profesorka uvek forsira sve vreme, valjda jer je imenica vreme srednjeg roda. A to sam se i ja uvek pitala, što baš tako. :)

Pratio sam to. U Srbiji ćeš čuti sve, a u Bosni cijelo.

Kod nas, u Crnoj Gori, možeš da čuješ od svega po malo ... Mislim da najčešće govorimo "cijelo" ... :)

Ja kažem cijelo, ali uvijek me ovi iz Srbije ispravljaju, razlog vrijeme može biti svo, a ne cijelo, jer bajg ako je cijelo onda ga mora biti i pola, a pola vremena nema logičkog smisla. A opet isto se može reći i za sve, jer po meni i ono govori o diskontinuitentnosti vremena, pa je bolje svo jer bi vrijeme trebalo da bude veličina u kontinuitetu. Ali eto svo nije srednji rod, reče mi neko, mada...

Oblik "svo" ne postoji u srpskom jeziku :)

Jesi sigurna? :D Poprilično sam siguran da sam ga čuo više od par puta, i da ne bude zabune od ljudi koji pričaju srpski.

I ja sam ga čula par hiljada puta, al' pravilno je "sve". Jebeš ga. :D

Je li treba da se stavi apostrof na k kad se pise "primati k srcu"?

kako se kaze kad imas dedu i po ocu i po majci:
dva dede
dvojica dedova
dve dede

Što dokazuje da postoji, a ti meni nisi rekla zbog čega je ''sve'' pravilno.

Mile, to drugo.
I, molim vas, neka neko odgovori YeahBatchu da ne treba :)

DjordjeSr
Što dokazuje da postoji, a ti meni nisi rekla zbog čega je ''sve'' pravilno.

Jebi ga, uzmi gramatiku, idi na "zamjenice", pa pogledaj.

Ozbiljno ne treba apostrof u ovom slučaju kod tebe, YeahBatch. :)

E necu da skinem! lololo

Znači negdje u gramatici piše uz imenicu vrijeme koristi se sve? Ili u gramatici ne postoji oblik svo, što bi značilo da treba da postoji objašnjenje zašto opet svo nije pravilno, jer postoji u jeziku? :D

Može i "sve", može i "cijelo", samo ne može "svo", jer taj oblik ne postoji. Srednji rod je "sve", a ne "svo".

Ne vrijedi se raspravljati. To k'o kad bi rekao da je "neznam" pravilno, zato što to gomila ljudi koristi.