Језичке недоумице

  1. мислим да треба одвојено, некако сред је исто што и средина и онда као што кажеш по средини или по среди ваљда иде и по сред, као и на сред. И кад изговараш некако одвојено кажеш, нагласак је на Е а не на А, хвала

    Ниси у праву.

  2. Ja isto mislim da je to jedna reč, kao i uzbrdo, nizbrdo, pokraj... A čak i kad izgovoriš, zvuči kao jedna celina.

  3. Ниси у праву.

    е баш ти фала. Ни не кажем да сам сигурно у праву него је мени овако логично
    Па могуће, а мислим да се каже по срЕд а не пООсред као и на срЕд а не нАсред. Мада видиш неки кажу и тако. Можда су дублети.
    По сред среде сам погодио а не посред среде

  4. A kod ovih reči: nizbrdo, uzbrdo, pokraj, gde ti je akcenat?

  5. Заправо, грешиш. Пише се ''посред среде''.

  6. ја кажем да их људи обично изговарају као три речи, наглашавајући све три: по-сред-срееде. А оне горе речи акцентујем, на првом слогу је акценат, кратки (мада кад певаш оно иде на-крај села жута кућа ти ти тиии) шалим се, па могуће да грешим, само су ме пар оних горе ствари навеле да размишљам да треба размак кад је у питању реч сред. Шта је то, прилог, предлог или именица? Не кажеш посреди, него - шта је по срееди. Мада то је у значењу "разлог". И није посредини већ идем по средини пута. Е јебем ли га

  7. Одмори мало.

    Правопис Матице српске каже да се пише "насред" и "поср(иј)еди".

  8. Пази, то како људи изговарају речи, слабо има везе с тим да ли се оне пишу спојено или одвојено.

    Посред је предлог. Посреди је прилог.

    Такође, ''посреди'' нема везе с изразом ''посред среде''.

    Шта је посреди = Шта је у питању?
    Посред среде = у средини

  9. Посред среде = у средини

    Griješiš, jebem te glupa, misli se na to što je zakazano za srijedu u podne, razmisli malo!

  10. Frljam sas padezi, al vrlo grama' ticki ispravno pricam.

  11. е нећете веровати. "Речник граматичких књижевних термина правописних облика речи израза и фраза српског језика и књижевности" Боривоја Г. Ђукића:
    Опште правило да се речи пишу спојено кад свака реч задржава своје посебно значење, нпр. "На крај села чађава механа" хахаххаха
    "Горани су уз брдо садили бориће", али "Горани се тешко узбрдо кретали"
    "по сред среде"
    шалим се, нема пример за сред и среду али ја се сад збуних
    По мени се задржава значење, сред значи средина а среда разлог, па зато треба одвојено. Али не знам, чеш чеш по глави....

  12. по сред среде

    Е! Може и ово, али се онда значење буквално ограничава на ово што је написао СМарко:

    Griješiš, jebem te glupa, misli se na to što je zakazano za srijedu u podne, razmisli malo!

    Иначе, значи ''у средини''. Врло једноставно.

  13. Такође, ''посреди'' нема везе с изразом ''посред среде''.

    не волим кад ми неко објасни нешто што знам, па написах горе да су различита значења...

    Посред је предлог. Посреди је прилог.

    мислила сам на СРЕД као независну реч, шта је.

    Правопис Матице српске каже да се пише "насред" и "поср(иј)еди".

    не видех ово, е одо да одморим стварно

  14. I dalje mislim da je to jedna reč...

  15. I dalje mislim da je to jedna reč...

    Јесте једна реч, осим у горепоменутом случају где се ради о подневу.

  16. I SMarko se setio podneva u sredu, kad on nešto ne bi izmislio... :) Onda se slažemo da je to jedna reč :)

  17. Е! Може и ово, али се онда значење буквално ограничава на ово што је написао СМарко:...

    е па сад, ајде, наћи ћемо се по сред понедељка, ајде, јел онда одвојено? или сте мислили да може и по утор уторка? :)

  18. Leksi, moj savet ti je da ti to pišeš kao jednu reč...

  19. I SMarko se setio podneva u sredu, kad on nešto ne bi izmislio... :) Onda se slažemo da je to jedna reč :)

    Još malo paću ja da osnujem novi jezik, ništa se ti ne brini :)

    е па сад, ајде, наћи ћемо се по сред понедељка, ајде, јел онда одвојено? или сте мислили да може и по утор уторка? :)

    Nemamo kad u utorak, nego ćemo u srijedu, čoče, nećemo se sad raspravljat, dogovoreno je :D

  20. или поутор уторка?
    мени је иначе четвртак слободан