Језичке недоумице

  1. Правилно је, проверио сам сада у оном Валдемаровом електронском речнику САНУ. А тај не лаже, да га јебеш.

  2. GM
    "Два" је ваљда вишак. "Оба" је довољно.

    pa to sam i ja mislio, do sad... jebes ga ne znam sta da mislim....

  3. Тачно је ово што Варнер каже, постоји реч у оном електронском речнику.
    У Клајновом се уопште не спомиње "обадва". Да је неправилан облик вероватно би га споменуо.
    Мало чудна конструкција, ипак.

  4. Јесте, прихватљиво је "обадва".

  5. Uvek me je nerviralo ovo njihovo tumacenje, srecom nikad nije zazivelo. U startu su se vodili pogresnim principom. Internet je medij - kao televizija, radio, novine, nema tu mesta velikom slovu, cak ni u sali.

    Нисам размишљао у том смеру... Има логике.

  6. Тачно је ово што Варнер каже, постоји реч у оном електронском речнику.
    У Клајновом се уопште не спомиње "обадва". Да је неправилан облик вероватно би га споменуо.
    Мало чудна конструкција, ипак.

    Istina je da zvuci pomalo pleonasticno, ali je to stari oblik, takoreci staroslovenski. Tako da i nije cudno.

  7. Јебига. И мени је срање рећи најомиљенији, најзадњи, најпрви, ал' консензус каже да је тачно.

  8. Pitanje za pravopiždžije:

    Kada pišemo da se nešto dešava između neka dva datuma, da li iza prvog datuma stavljamo tačku ili ne? Na primjer, da li je pravilno napisati: 21-27.12.2011. ili 21.-27.12.2011?

  9. Мислим да не иде тачка испред цртице, тако да би мој одговор био НЕ. :)
    Али нека се изјасни још неко, нисам сигуран.

  10. Hvala. Meni isto prva varijanta djeluje pravilnije. Čekamo potvrdu.

  11. Мислим да не иде тачка испред цртице, тако да би мој одговор био НЕ. :)

    Ne ide. A ne ide ni crtica, nego crta (primaknuta, osim u slučaju da su oba datuma višečlana).

  12. А после скраћенице ако треба да дође зарес, онда иде само он је ли тако?

    Јели смо хамбургере и сл, а онда смо пошли на пицу..?

  13. Ne ide. A ne ide ni crtica, nego crta (primaknuta, osim u slučaju da su oba datuma višečlana).

    Ајде, образложи ми ово мало боље, нисам укапирао. И још једно питање за тебе, Лули - како иду правила око тачке и наводника? Кад се ставља тачка (или упитник/узвичник) унутар наводника, а кад ван?

  14. Кад се ставља тачка (или упитник/узвичник) унутар наводника, а кад ван?

    Ада кад цитираш некога, дакле у управном говору ваљда...

    Џими се раздрао: ''Ја сам пичка јер слушам металику!''

    Е сад треба ли ту на крају тачка?

    И одговорите ми на оно изнад

  15. Ајде, образложи ми ово мало боље, нисам укапирао.

    Imaš crticu -
    i crtu – koja je duža.

    Višečlani datum je 27.03. ili 23.4.1988.

  16. Ae prvo za crtu:

    Marko Marković (1945–1995) primaknuta crta
    Marko Marković (1. 3. 1945 – 17. 6. 1995) odmaknuta crta

    EDIT: Jbg, na Vuki se ne vidi razlika između crte i crtice, iako sam crtu kopirala iz Worda.

    Za navodnike i interpunkciju u vezi s njima mi je potrebno više primjera, malo me mrzi sad da izmišljam, al ajde, možda ću. :)

  17. Pa imaš crticu -
    i crtu – koja je duža.

    Знам за то, него у ком смислу ''примакнута''? Као, без размака између црте и бројева?

  18. Marko Marković (1945–1995) primaknuta crta
    Marko Marković (1. 3. 1945 – 17. 6. 1995) odmaknuta crta

    Аха, аха. Укапирах. Тако и радим обично, само што користим цртицу, мрзи ме да убацујем црту.

    Za navodnike i interpunkciju u vezi s njima mi je potrebno više primjera, malo me mrzi sad da izmišljam, al ajde, možda ću. :)

    Ајде, буди вредна. :)

  19. Кад се ставља тачка (или упитник/узвичник) унутар наводника, а кад ван?

    Kada je cela rečenica citat, upravni govor, onda unutra. "Ovaj Džimi je kul lik." Kada nije cela rečenica citat, onda van. On mi kaže da je "čuo da je taj Džimi dukatlija". Ili, naravno, kod naziva: Gledao sam "Jesen u Njujorku".

Rekli o sajtu

U nedostatku mesta u Vujaklijinom ili kojem drugom rečniku na internetu postoji mnoštvo sajtova, među njima Vukajlija, gde možete da vidite na kakav sve način ljudi vole da razgovaraju na opšte zgražavanje lingvista. Tako da se tamo može videti da ljudi fejsbukuju, fejsbuče, da im je fejs ubagovao. Ili čak poređenje čuvenog prideva „kul”: kul, kulji, najkulji.

Emisija RTS-a "Oko Magazin · 24. Novembar 2009.