Језичке недоумице

  1. m... nijedna :)

    kol'ko ja znam "trebati" je bezličan glagol, pravilno je samo "treba".. a sad, da li je i "trebali" pravilo jer je množina u pitanju, ne znam vol'la bi' kad bi neko rek'o :)
    kad kažem neko, mislim na lalabaj ili džimija :D

  2. Неличан облик глагола требати увек иде уз глаголску допуну, тако да су сви примери нетачни.

    Требало је да напишем састав.
    Требало је да одем на часове клавира.
    Итд.

    Када иде са именицом, онда може лични облик.

    Требала су ми кола.
    Требао ми је његов загрљај/курац.
    Требале су нам курве.

  3. ahaa.. dakle pravilno je reći "trebaš mi"?
    a..
    oni trebaju da napišu sastav? ne? samo oni treba?

  4. А може и "требам кола", "требам курац", "требам кокаин и курве". Мада неки избегавају тај облик, али пуца ми курац да осиромашујем језик зато што браћа Хрвати то често користе.

  5. Кристина, добро си скапирала.

  6. pa ja mislEla da je to samo kod braće ok kaz'ti.. u kakvom sam mraku živela, jbte.. :D

  7. Naravno da je pravilno "trebas mi", konstrukcija "treba/trebalo je" se koristi samo uz druge glagole.

  8. А може и "требам кола", "требам курац", "требам кокаин и курве". Мада неки избегавају тај облик, али пуца ми курац да осиромашујем језик зато што браћа Хрвати то често користе.

    Pa bolje je trebaju mi kola, treba mi kurac itd

  9. Требао ми је његов загрљај/курац.

    Cesto me zabrinu tvoji primeri, Stivene.

    Edit: Tu quoque, Chuck demens, mi fili?

  10. Stivene, slažem se da su svi primeri netačni, i opet si uboo (kaže li se tako?) ove primere sa imenicom uz koje ide lični oblik. Drago mi je da ima ljudi koji imaju pojma!

  11. Чаче, али добро дође друго решење у случају да си нагомилао "треба ми, треба ми". Разбије монотонију. Ово вештачко стварање кроатизама или србизама само сиромаши и један и други језик. Или боље да кажем говор.

  12. Извини, али што ти овде нама постављаш квизове и задатке?

  13. Edit: Tu quoque, Chuck demens, mi fili?

    Haha.

    Чаче, али добро дође друго решење у случају да си нагомилао "треба ми, треба ми". Разбије монотонију. Ово вештачко стварање кроатизама или србизама само сиромаши и један и други језик. Или боље да кажем говор.

    Jebiga, ja sam uvek ucio da je bezlicno. Osim u nekim slucajevima, i koliko mi se cini ovo nisu ti slucajevi.

  14. Џерико, зашто игноришеш кокаин и курве? :(

  15. ne trebam te jer imam sveeee, pam-pam-pam :sluša let3 i jebe joj se što su hrvati:

  16. Ma, kakve kvizove i zadatke?
    Ne razumem zašto se osećaš prozvanim...
    To su jednostavno - nedoumice!

  17. Хахахаха, Кристина :) А види ову расправу у коментарима: http://vukajlija.com/zabava/posteri/43082-mi-ne-trebamo (мој је постер, ако желите да лупите минус због рекламирања)

  18. Christine, ne mogu se složiti sa tim: ...oni treba da napišu sastav.

  19. ma, mene su više puta ispravljali zbog tog "normalna" promena + imenska reč.. zato se sad cimam, no, vidim da sam ipak bila u pravu.. fak jea :P

Rekli o sajtu

Na sajtu vukajlija.com definisan je pluskvamfutur I i II , poseban morfološki oblik glagola, kojim se služe političari kada govore o ulasku Srbije u Evropsku uniju.

Kurir · 20. Februar 2011.