Језичке недоумице

  1. Да, али чудан ти је сад овај пример за Валдемара. :)

    Ако кажеш:

    Lep čovek se zove Valdemar.

    То би значило ''Сваки човек који је леп се зове Валдемар'', зар не?

    А ово је већ океј:

    Lijepi čovjek se zove Valdemar.

    Дакле, (онај) човек који је леп, а на кога мислимо, односно упиремо у њега прстом или штагод, е њему је име Валдемар.

    Није ли тако?

    (bolja upotreba:
    Lijep čovjek se zove ljepotan. Lijepi čovjek se zove Valdemar.)

    Е, то је већ адекватан пример. :)

  2. Е, то је већ адекватан пример. :)

    Fala za blagoslov. :)

    A nadam se da ti je i ono oko članova sad jasnije. S druge strane, mislim da je svima jasno da je Valdemar lijep. I da je čovjek. :)

  3. Ok! Imamo i dokaze, rasprava završena! :)

  4. Велдимаре, изгледаш некако беневолентно. Као какав алтруиста.

  5. Односно, као мица. :)

  6. Kao pridjev neodređenog vida. :)

  7. Dakle, ne kaže se ni sam, nego nisam! Dakle, spojeno NISAM. To me je baš malopre pitao jedan kolega sa posla, i rekao sam mu da se piše spojeno! I tvrdim da je tako!

  8. Ја НИСАМ више не знам је л' нас ти зајебаваш или једноставно не можеш да укапираш сврху ове теме...

  9. Нисам незнам какоје

  10. Велдимаре, изгледаш некако беневолентно. Као какав алтруиста.

    Jeste, svi mi kažu da sam mnogo dobar za sve, ali za sebe loš...

  11. Dobro, Lullaby, malo se zezam, ali sledeći put ću biti ozbiljan ako iskrsne nešto ozbiljno. Poslaću Džimiju poruku na pvt ako se pojavi kakav poslić za lektorisanje!

  12. Dakle, Lajkse, ovdje se nešto pita ako ti nije jasno. I odgovara na pitanje ako nekom drugom nešto nije jasno.

    Pa bih i ja da priupitam nešto.

    Svi znate da "si" kao enklitički oblik zamjenice "sebi" (u dativu, naravno) nije propisan normom srpskog jezika, dok je u hrvatskom dozvoljen.

    Ono što mene zanima je - zašto je to tako? Ko je to odlučio, kad, i na osnovu kojih argumenata?

    Lično, prije profesionalne deformalizacije, mnogo sam koristila ovaj enklitički oblik, a i dalje smatram da je izuzetno podesan, u mnogim slučajevima, umjesto punog oblika. Jer, kad se puni oblik koristi, ispada kao da naglašavamo to SEBI.

    Jednostavan primjer:
    Kupila sam si cipele.

    Iako ću danas reći isključivo "Kupila sam sebi cipele", to mi zvuči em izvještačeno, em kao da se s nekim raspravljam: "Kupila sam sebi cipele, a ne tebi, bolesniče! Skidaj se sa mojih štikli!!"

    Molim za vaše mišljenje o ovome.

  13. Kupila sam cipele, nedovoljno je, može da se desi da nisi sebi.
    Kupila sam si (ili sebi) cipele, razrešava zagonetku o tome kome cipele idu.
    Ne znam u čemu je tu problem, ili me zajebavaš?
    Treba li da to kažem na drugačiji način?

  14. Кажеш :
    Купила сам ципеле.
    И не цимаш се :)

  15. Ae ne troluj više, molim te.
    I pročitaj ponovo moj post. Molim te. :)

    Edit: ovo je za Ljaksea. :)

  16. Шта значи "професионална деформализација"?

  17. Mislim da si u pravu, ali mi je čudno: ako je neka jezička pojava u duhu jezika nekog naroda, teško će se isterati dekretima. Svi znaju da je književno hleb, ali to leb i lebac nije istisnulo. To si možda jeste namerno isterano (verujem da je pre toga namerno uterano), ali lakoća sa kojom ga prosečan čovek danas prepoznaje kao nesrpski oblik govori ipak nešto. Jeste, praktičniji je i precizniji je oblik, i ne, nije srpski oblik. Možda je bliži tvom jezičkom osećanju jer si iz zapadnih krajeva. Ako se sećaš one priče od ranije, bilo je na ovom forumu, sa sa davanjem broja telefona "sedam devojaka", vidiš da ni ovaj jezik nije baš skroz racionalno ustrojen.

  18. LJakse No.1

    Kupila sam cipele, nedovoljno je, može da se desi da nisi sebi.
    Kupila sam si (ili sebi) cipele, razrešava zagonetku o tome kome cipele idu.
    Ne znam u čemu je tu problem, ili me zajebavaš?
    Treba li da to kažem na drugačiji način?

    http://www.militaryphotos.net/forums/attachment.php?attachmentid=96305&d=1238774506

Rekli o sajtu

Na pitanje: „Ko je bio Mocart?“ duhoviti posetioci internet sajta Vukajlija, rečnik slenga, odgovaraju: „Svestrana ličnost. Čovek koji je komponovao muziku za Nokiu. Inače, bio je poslastičar i izmislio je Mozzart kugle. A voleo je i da se kladi...“

Danas · 06. Novembar 2008.