Prijava

Ne poznajem Cara lično, ali računam da bi ga vredelo upoznati.

Nego, koliko je istorija uopšte tačna.

Recimo, velika većina ljudi u Srbiji veruje da je Šešelj pitao tužioca u Hagu da li mu roditelji znaju da je peder i da mu odgovori sa DA ili Ne.

I to će se prenositi sa kolena na koleno kao istina, i to u eri interneta gde se sve može proveriti.

A ta situacija je laž i nije se desila uopšte

srbendi koji misli da je zajebao ceo svet jer je seselj tamo nekog oterao u kurac je to tacno i nece postojati druga istina sve i da sam seselj kaze da to nije rekao.
ono sto ti odgovara je tacno.
neko kaze da smo kurac od ovce i da nas sve mrzi.neki drugi nam to prevede da je taj rekao da je nas jer nam odgovara da je nas.ne mora nas.prevede se da nas obozava.neki treci se prime na tu pricu.jako je bitno znati lepo srociti proser.u zavisnosti od publike.nekima na finjaka, elokventan si i fin,a nekima jebo im ja majku svima da bude pocetak izlaganja.

Slažem se. Ali istina je jedna.

E sad, mi pričamo o istorijskim činjenicama koje su se dogodile pre 500-1000godina.

Koliko tu istine ima? Možda istorija kao nauka je besmislena skroz.

Pitanje za Cara, koja dinastija je po tebi bila korisnija za Srbiju, Karađorđević ili Obrenović ?

Hvala Care, ako odgovora nema onda samim tim nema potrebe ni za postojanjem zanimanja koje ce te odgovore nalaziti.

Такво схватање је врло ограничено. Чињеница је да је човек заинтересован за прошлост; то је по себи довољан разлог да људи изучавају прошлост. То што историја није егзактна наука није аргумент за њено укидање, већ напротив, за унапређење њене методологије и измену постулата. Твојом аргументацијом би многе науке морале бити избрисане, попут теоријске физике, екстрасоларне астрономије, па и океанологије. Твојом логиком би још давно квантна механика била укинута, иако је предвидела "божанску честицу", која је касније доказана.

Recimo, velika većina ljudi u Srbiji veruje da je Šešelj pitao tužioca u Hagu da li mu roditelji znaju da je peder i da mu odgovori sa DA ili Ne.

Сумњам да већина било гдје мисли тако. Виђао сам само људе од 60 и кусур година да препричавају ту фиктивну анегдоту неиронично.

Pa poređenje ti nije baš na mestu. Uzeo si kvantnu mehaniku i predviđanje "božje čestice", ali to je budućnost koja se ostvarila.

Istorija je nešto što se desilo, imamo neke zapise o tome šta se desilo ali ne postoji eksperiment koji će 100% rekonstruisati situaciju od pre 1000 godina i dati tačne i neoborive podatke.

Istorija se svodi na rekla-kazala uglavnom.

Ne kažem ja da Marko Kraljević nije orao drumove, samo se pitam koliko u te istorijske podatke treba imati poverenja.

It’s not a PERFECT science, Ćilmo.

Aj kad si spomenuo... Epske narodne pesme veličaju Marka Kraljevića kao narodnog heroja, istorija ne. Znači nije baš sve rekla kazala.

Care, mislio sam na nepostojanje osoba tj. zanimanja koje moze da donese sud, o kojem si pricao, o bilo cemu iz istorije jer me je zanimalo ko to moze biti ako ne istoricari. Ako ne moze niko jer je sam sud subjektivan i odgovor na bilo koje pitanje samim tim ne postoji, logicno je da takvo "zanimanje" ne postoji i da se traganje za odgovorom ostavlja svakom ponaosob.
Nisam mislio na nepostojanje istoricara i istorije kao nauke. Istorija je veoma bitna nauka.

Istorija je baš kulja zbog tog elementa nepouzdanosti izvora, pa moraš sam da filtriraš informacije. Ovako bi bila bulja, šta kurac, eto tu je bila bitka, 411 poginuo, vozili se prvi put tenkovi dovidjenja

Bizmarkova baka je bila Srpkinja. Ne znam koliko ste upoznati sa tim.

Француски новинари кад хоће да увриједе Бизмарка кажу “тај словенски дипломата”.

Како пратити своје породично стабло ако је, сва је вероватноћа, предак дошо однекле због зулума и почео нови живот овде, а није остало записано или запамћено одакле.

Daj care reci mu koji su ti omiljeni vladari sve vam jebem

Zar se ne kaze da je predak pobegao od nekud, jer je ubio Turcina?