Prijava

уосталом како гога рашовић, марко миљанов и бајо пивљанин имају само по један конфрмд килл? или се овде рачуна стриктно скалпирање.

Не знам, задњи се додуше више бавио отмицама и продајом у робље српске деце.

Већим делом ми делује плаузибилно ово што си написао, царе, али ми се чини да је и поред тога одговорност православних Срба и СПЦ током 20. века, бар у случају Бошњака, огромна. Не тврдим да се тај процес "расрбљавања" могао спречити, незахвално је о томе говорити, али мислим да је политика српство = православље и константа прича о потурицама удаљила муслимане од православних Срба и допринела томе да Срби и Бошњаци постану архинепријатељи. То не ослобађа њих њиховог дела одговорности, наравно.

Још једно запажање. Да религија није нужна претпоставка стварања нових националних идентитета, најбоље показује приме Црне Горе. Стварање црногорског националног идентитета треба озбиљно схватити, али не треба чинити исте грешке - називањем етничких Црногораца "Милогорцима" и вређајући их само радимо у корист тога да за 50 година будемо имали Црну Гору с можда 7-10% људи који се изјашњавају Србима и 90% становништва које нас презире. Колико год сматрали да су корени такве нације неутемељени и да су преузети од Срба, морамо бити паметнији и разумети да нема "лажних" нација - нација постоји ако постоји довољан број људи који јој изражава припадност, свиђало се то некоме или не. Неопходна нам је паметнија политика од тога ако желимо да сачувамо српско културно наслеђе у ЦГ.

Већим делом ми делује плаузибилно ово што си написао, царе, али ми се чини да је и поред тога одговорност православних Срба и СПЦ током 20. века, бар у случају Бошњака, огромна. Не тврдим да се тај процес "расрбљавања" могао спречити, незахвално је о томе говорити, али мислим да је политика српство = православље и константа прича о потурицама удаљила муслимане од православних Срба и допринела томе да Срби и Бошњаци постану архинепријатељи. То не ослобађа њих њиховог дела одговорности, наравно.

Миноран број муслимана из БиХ се изјашњавао Србима и у 18. веку, и надаље. Турчење и потурице нису термини које су СПЦ и Срби измислили. То су термини које је користила и османска власт (потур-огулари као посебни бошњачки контигент јаничара - деца муслимана) и које су користили и сами Бошњаци (Потур-шахидија).

Још једно запажање. Да религија није нужна претпоставка стварања нових националних идентитета, најбоље показује приме Црне Горе.

Па ипак и Црна Гора покушава направити своју националну цркву на силу, исто као што је и краљ Никола то покушавао 1905.

морамо бити паметнији и разумети да нема "лажних" нација - нација постоји ако постоји довољан број људи који јој изражава припадност, свиђало се то некоме или не

Апсолутно се слажем, остатак је политика, па не бих о томе на овој теми.

Миноран број муслимана из БиХ се изјашњавао Србима и у 18. веку, и надаље. Турчење и потурице нису термини које су СПЦ и Срби измислили. То су термини које је користила и османска власт (потур-огулари као посебни бошњачки контигент јаничара - деца муслимана) и које су користили и сами Бошњаци (Потур-шахидија).

Да, али протеривањем Турске са Балкана и касније стварањем југословенске државе створила се, по мом мишљењу, историјска прилика да се Бошњаци (тј. преци данашњих Бошњака) или интегришу у српски национални корпус, или, ако то није могуће, макар створи нека ближа веза између Срба и Бошњака која би наликовала вези између Срба и Црногораца (ако изузмемо радикалне анти-српске настројене ликове) или вези Немаца и Аустријанаца. Кажем "наликовала" јер ми је јасно да 1-1 поређење не може да се направи ни у једном случају. На пример, та ближа веза могла је да подразумева називање језика српским (као што се у већем делу Црне Горе то још увек назива српским или као што се у Аустрији назива немачким, а не аустријским). Колико год да је и пре 20. века постојао развој ситуације који је ишао у смеру стварања новог националног идентитета или новог назива за језик, то питање је 1918. у Босни још увек било у великој мери неразрешено.

muka je samo sto je u to vreme crkva bila bas jaka politicki (ono crkva=drzava) pa se nije moglo protiv nje. kako sad da dozvoli muslimanima da se muvaju tu i zovu sebe srbima ako nemaju kontrolu nad njima.

kazem u to vreme, posto se danas racunamo za sekularnu drzavu, al probaj na slavi da kazes pa dobro, ako su muslimani/katolici/stagod, srbi su, i gledaj sta ce da se desi

u principu, danas imas jasnu podelu na zemlje koje su se otkacile od crkve jos odavno i zaostale i siromasne zemlje. vrlo malo izuzetaka.
moze da se ide u tehnikalije da se prica kako smo mi sekularna zemlja ili tako to, ali fora je ne sta je zvanicno nego koliki uticaj ima crkva, a kod nas je poprilicno jak.

crkva je dobra da se pomolis ponekad, ili ako ti je tesko da odes malo da meditiras, nadjes neki smisao i slicne stvari. cim vidis popove da iznose misljenja o trenutnim dogadjajima, podrzavaju/kude zakone i koriste bilo kakav uticaj, mrs sotono!

u principu, danas imas jasnu podelu na zemlje koje su se otkacile od crkve jos odavno i zaostale i siromasne zemlje. vrlo malo izuzetaka.

сад испаде да ко је се ,,откачио цркве" просперирао а ко није је као остао сиромашан. уф бре ал га упрости.

cim vidis popove da iznose misljenja o trenutnim dogadjajima, podrzavaju/kude zakone i koriste bilo kakav uticaj, mrs sotono!

зашто мишљење попова не би било валидно данас? то су на крају крајева често добро образовани људи. (да не улазимо сад у оно да има и добрих и лоших и блабла).

кроз историју срба имао си гомиле свештеника, монаха који су се бавили и световним стварима да не кажем политиком, често врло успешно, од св. саве,
архиепископа данила, арсенија чарнојевића до проте матеје и луке лазаревића, његоша итд.

све у свему спц је убедљиво најважнија установа, појава, континуитет, СТВАР српског народа икада.

друго, сад колико се нпр. америка одрекла цркве у време, да кажемо, узимања независности је питање. више се чини тако јер да кажеш немају националну цркву већ милион оних протестантских деноминација и католика, ал вера и некаква црква су вековима били свакодневица американаца.

pa jeste davide, ko god je batalio ranije mesanje crkve u drzvana posla, bolje ispao prilagodjen ovim "modernim" vremenima.
ne pricam na silu i na papiru sta je, ne pricam ovo sto komunisti rekli sacmo svi ateisti a narod i dalje religiozan, a svecka/holandija kao religiozne zemlje, nego realnost. zemlje koje ne racunaju da ce crkva da ima neku tezinu prilikom bilo kog zakona koji donose ili sta izjave, gde se crkva ne cuje. crkvenim recnikom receno onde gde su bezboznici, sodoma i gomora. protestanti generalno.

crkva se mnogo tesko prilagodjava tehnoloskom razvoju, slabo ga prati, ne edukuje drustvo kako da se ponasa, rigidna je i cvrsta. i to bilo super dokle god je bilo ocekivano da ces ti da zivis zivot koji je ziveo tvoj otac, koji je ziveo tvoj deda, pradeda i statiznam, bez bilo kakve velike promene. danas to vise nije tako, za zivota pocelo da se menja vise nego sto je pre bilo za 10 generacija.

uglavnom zemlje gde se za odgovore na pitanja ne pita onaj iznad, pa kad dodje do vrhovnog on pita boga i ajmo ovako, diskutovao sam malo sa drugom isusom i on mi reko ovako, to je bozja rec, nego prihvataju cinjenicu da smo sami i tupavi i prave drustvo da funkcionise tako sto samo sebe mora da kontrolise da radi.
ono, nije sve 100% religija, al kad se dodje do ovoga da ovako funkcionise drustvo, religija cveta... beskonacna vera u boga, u partiju, drzavu u stagod.

а јесте него пази, тај сретењски устав је био стварно модеран, вез јебеног феудализма, са разним слободама итд. и црква се није бунила. хоћу да кажем није баш по дифолту да кочи развој.

ал ето данас у фазон вермонту где мењају пол тодлерима и те форе, добро би им дошла једна јака, стабилна вермонтска православна црква да се чује кад гласају те болести. карикирам мало ал разумеш ме, по мени није тај утцај тако погубан по прогрес. као нпр. италија где је наравно јако католичанство па нису баш неки затуцани, или грчка где је наравно јако православље и иако су условно речено ,,сиротиња" (по не знам чијим, можда немачким параметрима), не живи се баш нешто лоше или у прошлом времену.

е да, у ствари хоћу да кажем да прогрес и богатсво нација (the wealth of nations hehe) више случајно корелира са јачим секуларизмом него да је то директна последица.

postoji gradijent od ultramuslimanskih arapskih sranja gde je narod tretiran kao govna do skandinavije npr.
sve u svoje vreme, crkva je itekako imala smisla u starijim vremenima da ljudi rade nesto zajedno. ali u danasnje vreme i najzatucanije religiozne zemlje bas ne koriste vise ovu foru "ja sam izaslanik od boga, tako da ono sto kazem to je bozja volja" vec ga i oni vrte na humanisticku foru "to sto radis, vredja mi osecanjca, trebalo bi ovako", samo su mnogo rigidniji kao drustva da prihvate humanizam kao takav i da ipak ture osecanja i dobrobit vecine ljudi na prvo mesto. iako oce to.
zato kazem, crkva za crkvu, al kad oces dobrobit narodu, danas je bolje da pazljivo pratis sta dobro a sta lose donose novosti, nego da kao drustvo trazis odgovore u moralnom nacelu pisanom pre 2000 god. tad ces ili da ga prihvatas bez cenzure, ili odbijas bez razmisljanja, a oba su losi u picku materinu.

е да, у ствари хоћу да кажем да прогрес и богатсво нација више случајно корелира са јачим секуларизмом него да је то директна последица.

e ovde se ja ne slazem. cvrsto verujem da se danas drustva razlikuju u kulturi zajednice, koja onda direktno uslovaljva dal je to mesto dobro ili lose za zivot.
ta kultura je doduse razvijena zbog prirode, ili cega god, ali rezultuje time.

ne mogu da prihvatim da se neko drustvo slucajno obogati a onda zbog toga postane "napredno" ili lepo (da kazem humano) mesto za zivot. mislim, pogledaj bliski istok.

a kultura zajednice je i dalje mnogo uslovljena time u sta se, i kako se veruje

muka je samo sto je u to vreme crkva bila bas jaka politicki (ono crkva=drzava) pa se nije moglo protiv nje. kako sad da dozvoli muslimanima da se muvaju tu i zovu sebe srbima ako nemaju kontrolu nad njima.

Немам сад времена да се расписујем даље, али дословно сам на претходној страни написао зашто то није био случај.

О осталом ћу касније.

Jao kelte kako si se izlupetao sa ovim za meditaciju i ovo ostalo ahahhahah. Pa ne mozes duhovni zivot da gledas kao hobi, kao e eto otici cu u crkvu da se smirim, a inace mislim da je sramota dati pare za hram Sv. Save dok se deca lece sms porukama. Ljudi koji o religiji ne znaju nista su skloni da sve posmatraju kroz prizmu nekih zapadnih ideoloskih sablona i matrica, pa tako i sa pojmom religioznosti povezuju sve stvari koje idu u protestantizmu uz religioznost. Srpska nacionalna ideja je skoro uvek bila vezana za pravoslavlje, koje nam je sada manje blisko nego tada po pitanju toga koliko se ljudi pridrzava nekih nacela koje formalno postuju makar kroz to da se na popisu izjasne kao pravoslavci. Zato i narod ocekuje od patrijarha da stane na stranu naroda na protestima, uopste ne razumejuci ulogu SPC i veru kojoj nacelno pripadaju

E idem na golf u 5, pa u 6 malo molitvica, malo sam se iznervirao na poslu znacice mi

Pa vecina Srba upravo tako i radi. Malo blud, malo spid, malo zajebem komsiju za 100 evra, u zenskom slucaju jebe se za pare, ali onda malo tunjevina, malo pricest i ne diraj mi crkvu. I crkva ih tolerise za pare.