Prijava

цар царује темом историјском

Kakvo šlogirano slovo U, ne mogu da verujem da im nije bolo oči

Kakvo šlogirano slovo U, ne mogu da verujem da im nije bolo oči

Такав је фонт овде, иначе су сва слова доста шлогирана у оригиналу, па У не одскаче много.

https://vukajlija.com/forum/teme/322-istorija?strana=65#post_3807076

ne znam na koje povezivanje mislis, pricam samo o tome da su se pozivali preko zenske linije na nemanjice i sa tim pravo na krunu itd

A se este: ako virue Sr'blin' Vlaha, da se pri prid' knezem'; ako virue Vlah Sr'blina, da se pri prid' banom' a inomu Vlahu da ne bude izma.

PA TO MI KAZI, eto mojih Vlaha, isti ti Vlasi se spominju sig i u Dusanovom zakonu, ne nemoj mi reci da je slucajnost i da u Bosnia tj Dubrovniku u ovom slucaju ima Vlaha a u Srbiji ne. Ocigledno je u pitanju etnonim. Sad dok kucam setih se da je Djubrovnik grad sv Vlaha ali vrv to nema nikakve veze sa ovim, mozda sam nesto i permutovao. E cuo sam za tu povelju, doduse citao sam neka oprecna misljenja o njojzi.

Ne mogu sad povezati tvoju izjavu da u Bosni zive samo Bosanci i Hrvati pre dolaska Srba iz despotovine a sad ko zna koliko godina ranije Stefan II izbacuje povelju u kojoj pise na srpskom, navodno. Btw moja literatura je nazalost wikikikipedija pa sam vezano za edikt nasao

"Stephen withdrew all demands as can be seen in his edict to the Republic from 1332 in which he guaranteed future friendships between the Banate of Bosnia and the Republic of Ragusa. In the edict he called his people Bosnians (Bošnjani).3"

iako prica o nekom ediktu pre ovog tvog, ipak, wtf?

Још је занимљиво да у преузимању титуле није задржао етничку одредницу као метоним (дакле Србљем и Босни, не Србљем и Бошњани, како би требало да гласи, имајући у виду да су становници Босне тако називани у његово доба).

Da, kapiram. Ipak, to sto su nazivani od strane drugih i sto su sebe nazivali Bosnjani je stvar koja se ne sme zanemariti u celoj ovoj prici. Ne znam, koliko su ratovali sa Srbijom samo oko Huma kapiram da kad bi sad vaskrsao cara Dusana i rekao mu da su Bosooonci u danasnje vreme onako bas veliki i jaki Srbi, cak mozda veci nego sto je on sam, ili bi ga udarila kap ili bi digao vojsku i jurio Dodika i Izetbegovica po Bosniji ko onomad..

ne znam na koje povezivanje mislis, pricam samo o tome da su se pozivali preko zenske linije na nemanjice i sa tim pravo na krunu itd

Нису, само краљ Стефан Твртко I и то као неко ко држи сугуби венац (=дуплу круну). Како босанском бану може користити позивање на Немањиће?

PA TO MI KAZI, eto mojih Vlaha, isti ti Vlasi se spominju sig i u Dusanovom zakonu, ne nemoj mi reci da je slucajnost i da u Bosnia tj Dubrovniku u ovom slucaju ima Vlaha a u Srbiji ne. Ocigledno je u pitanju etnonim. Sad dok kucam setih se da je Djubrovnik grad sv Vlaha ali vrv to nema nikakve veze sa ovim, mozda sam nesto i permutovao. E cuo sam za tu povelju, doduse citao sam neka oprecna misljenja o njojzi.

Нема ти "Влаха" у Босни, јер су поменути Власи у ствари Дубровчани, што значи да су Срби Босанци. У случају Србије свакако није у питању етноним, јер од најранијих времена Хабзбурговци користе имена влаха и Срба као синониме. У Србији је у питању социјална група, што се види и из повеља Немањића, посебно краља Стефана Уроша II (Милутина).

Ne mogu sad povezati tvoju izjavu da u Bosni zive samo Bosanci i Hrvati pre dolaska Srba iz despotovine a sad ko zna koliko godina ranije Stefan II izbacuje povelju u kojoj pise na srpskom, navodno. Btw moja literatura je nazalost wikikikipedija pa sam vezano za edikt nasao

Пробај.

"Stephen withdrew all demands as can be seen in his edict to the Republic from 1332 in which he guaranteed future friendships between the Banate of Bosnia and the Republic of Ragusa. In the edict he called his people Bosnians (Bošnjani).3"

Википедијаш се позива на овај одељак из књиге Симе Ћирковића "Срби међу европским народима": http://prntscr.com/guwzg8

Da, kapiram. Ipak, to sto su nazivani od strane drugih i sto su sebe nazivali Bosnjani je stvar koja se ne sme zanemariti u celoj ovoj prici. Ne znam, koliko su ratovali sa Srbijom samo oko Huma kapiram da kad bi sad vaskrsao cara Dusana i rekao mu da su Bosooonci u danasnje vreme onako bas veliki i jaki Srbi, cak mozda veci nego sto je on sam, ili bi ga udarila kap ili bi digao vojsku i jurio Dodika i Izetbegovica po Bosniji ko onomad..

Што је цар Стефан Душан најрелевантнији? Као што сам, чини ми се, већ рекао, босански бан је српског цара сматрао за рашког - не српског - цара.

mnogo pre vikinga a pogotov kolumba

Нема ти "Влаха" у Босни, јер су поменути Власи у ствари Дубровчани, што значи да су Срби Босанци.

lolo ovo je prvo mesto gde sam ikada video da se Dubrovcani izjednacavaju sa Vlasima. Koliko vidim ovaj deo povelje je samo neki isprdak neke vece povelje i tu se navodi sta da se radi ako ovaj zezne ovog pa ako ovaj zezne ovog itd, koliko kapiram radi se o bar tri suprostavljene strane jer se iz sireg konteksta spominju i bosnjani, pa je citava zbrka nastala ko tu ima ingerencije nad kim itd

Sad sam guglao kako su Srbi (ovi iz raske, srbijantzi) videli Dubrovcane pa nadjoh:

.da ne uzima Dabiživ' Dubrov'čanom ni carine; da nikoega dohodka ni tr'govcu dubrov'č'komu, ni Vlahu, ni Sr'binu, da nikomu; i kto gred u Dubrovnik i (i)z Dubrov'nika i vsaci vlasteli koi te stajati po Dabižive, da ne uzme carine do veka ...

Ako iz ovog nije ocigledno da Dubrovcani nisu vlasi (nit su sebe tako zvali nit su ih drugi tako zvali) i da su mrtvi vlasi itekako nekad bili etnonim - eno nek bude, nebitno., necu vise potencirati ovo jer je preocigledno.

vidim sam u gradu natpis "advokatska kancelarija Olenik" i krenem da se smejem, odma mi palo na pamet Olenik, Ollenik, Ollanik xD

Ja mog caleta koji nije hteo da proda kucu i imanje za 600k evra drzim za budalu. On je 71-e otisao sa kosova i onda ti neko dvajes godina kasnije ponudi 600k evra za trosnu kucu i neke njive i malo sume i ti kao ma necu srpstvo bla bla kad udju u selo(posto u selu nije bilo siptara tada a nema ni sada) onda se kote samo bla bla necu ja da budem izdajica bla bla picke materine. Siptar je dosao kod nas gajbi(ovde) sa 600k evra u kesu cale posle 15min otisao po pistolj izbacio ga i rekao mu da se ne vraca vise.

Rispekt. Tako i treba. Ono sto u celoj slici nedostaje je mazanje govnima, sutiranje u bulju i svakovrsno maltretiranje onoga ko jeste prodao.
600000 E izgleda mnogo, ali je u sustini dzabe da pecatiras sebi legitimitet.

lolo ovo je prvo mesto gde sam ikada video da se Dubrovcani izjednacavaju sa Vlasima. Koliko vidim ovaj deo povelje je samo neki isprdak neke vece povelje i tu se navodi sta da se radi ako ovaj zezne ovog pa ako ovaj zezne ovog itd, koliko kapiram radi se o bar tri suprostavljene strane jer se iz sireg konteksta spominju i bosnjani, pa je citava zbrka nastala ko tu ima ingerencije nad kim itd

Цела теорија о повељи бана Матеја Нинослава је настала из пера Смичикласа, истог оног човека који је фалсификовао босанску стонску повељу навевши у свом издању "двие хрвасцие и двие латинсцие" уместо "двие српсцие и двие латинсцие" како стоји у оригиналу повеље. Сва срећа па је повеља фотографисана пре него што је изгорела у Мађарској револуцији 1956, иначе би му тај фалсификат прошао. Уосталом дубровачке књиге реформација су најуредније вођене књиге на простору читавог Медитерана у свом периоду, те не видим зашто би преписали само потку праве повеље. Или имаш можда основе да сумњаш да је то стварно потка?

Мислим ако сам текст повеље

Takom s'm se kletv'ju klel, kakom se je ban Kulin klel: Da hode Vlasi svobodno, ih dobit'k, tako kako su u bana Kulina hodili, bez vse habe i zledi.

Шта каже бан Кулин:

Svi Dubrovčani koji hode kuda ja vladam, trgujući, gdje god se žele kretati, gdje god koji hoće, s pravim povjerenjem i pravim srcem, bez ikakve zlobe, a šta mi ko da svojom voljom kao poklon. Neće im biti od mojih časnika sile, i dokle u mene budu, davat ću im pomoć kao i sebi, koliko se može, bez ikakve zle primisli.

Sapienti sat.

.da ne uzima Dabiživ' Dubrov'čanom ni carine; da nikoega dohodka ni tr'govcu dubrov'č'komu, ni Vlahu, ni Sr'binu, da nikomu; i kto gred u Dubrovnik i (i)z Dubrov'nika i vsaci vlasteli koi te stajati po Dabižive, da ne uzme carine do veka ...

Ето шта ти је Википедијаш.

Повеља великог жупана Стефана (касније краља Стефана Првовенчаног) о пријатељству и трговини с Дубровником. Оригинал се чува у Дубровнику, а латински преписи у Дубровнику и Бечу.

U ime oca i sina i svetoga Duha ja, veliki župan Stefan, sa svojom decom, kunem se knezu dubrovačkom Žanu Dandolu i svoj opštini grada Dubrovnika u Boga i Svetu Bogorodicu i u časni i životvoreći krst Gospodnji, i u sveta jevanđelja i u svetih dvanaest apostola i u svetih četrdeset mučenika i u 318 svetih otaca. Kunem vam se bez ikakve obmane da sam vam prijatelj ja i moja deca, dok ste iskreni.

I ako neki vaš neprijatelj prebegne u moju zemlju, da vam ga dam ako će vam što napakostiti iz moje zemlje.

I da idu vaši ljudi po mojoj zemlji sa robom bez ikakve bojazni, i da im ne bude nikakvog nasilja, nego da prodaju i kupuju slobodno, a ono što je po zakonu trgovačkom u mojoj zemlji da mi daju.

I da ne goni Srbin Vlaha bez suda, nego ako se učini nepravda između Grada i moje zemlje, da se sastaju sudije gde je po zakonu i da presuđuju a da ne bude nasilnog oduzimanja imovine.

Ako li ovo prestupim, da mi Bog sudi i Sveta Bogorodica.

У латинском преводу подебљани текст гласи: Ut Sclavus non apprehendat Raguseum sine iudicio.

Ja samo da prijavim da čitam ono ciciste Hobsbauma, I da sam zahvalan Caru što mi je skrenuo pažnju na njega. Znaci, TU leži veliki zeka... :-)

Pitanje za Cara.
Knez Danilo I perjanici siluju zene na Ostrogu na Trojicu 1854. Istina ili laz?

Pitanje za Cara.
Knez Danilo I perjanici siluju zene na Ostrogu na Trojicu 1854. Istina ili laz?

Једини објективни извештај за који знам је извештај француског конзула Екара, који каже да су перјаници натерали неке жене из Бјелопавлића да играју у колу (да не кажем ору) с њима.

Care, jel su istorijski izvori uopste dostupni svim gradjanima ili ima neka procedura ipak?

Care, jel su istorijski izvori uopste dostupni svim gradjanima ili ima neka procedura ipak?

Бојим се да не капираш најбоље шта је историјски извор. Историјски извор је и споменик Књаза Михаила и Калемегдан и канун-нама за Сремски санџак из 1580-их и оно што ти баба прича о Швабама. Ти вероватно питаш за архивску грађу (документарне писане изворе). Постоји оно што је доступно и оно што је недоступно. Најчешће правило у свету јесте да се документа која нпр. влада земље донесе сад да на увид истраживачима у року између 30 и 70 година, али (и то велико али) влада било који документ може означити као документ од политичког значаја и тако одложити објављивање у бесконачност.