Prijava

Е сад, шта је (не)доступно коме одређују сами архиви. Архив Србије, нпр, доступан је свим грађанима.

Pa logicno da sam mislio na dokumente, ne moze drzava da zabrani mom komsi da prica kako je onomad skinuo nevidljivog

Znaci u principu ne mozemo ni da znamo sta je sve dostupno jer ko zna sta je sve sakriveno od ociju javnosti

Тачно, али твој комша може да бира шта ће и колико ти рећи, није држава једини цензор.

Тако је.

Царе, причао си о методологијама утврђивања тачности историјских података. али није ми јасно која се методологија узима као исправна?
Дешава се да многи историчари око једне теме имају толико различите ставове да се њихове теорије не само сукобљавају, него буквално потиру једна другу.

Па зависи ко је на власти.

Царе, причао си о методологијама утврђивања тачности историјских података. али није ми јасно која се методологија узима као исправна?
Дешава се да многи историчари око једне теме имају толико различите ставове да се њихове теорије не само сукобљавају, него буквално потиру једна другу.

Нема података у историји.

Не разумем, како нема података?

Једноставно је, све чиме ти располажеш у изучавању историје су сведочанства, која могу, али и не морају бити тачна. Дакле, радиш уз помоћ посредника.

Чуо сам царе да на радном столу у соби имаш пешчани сат а на зиду постер нагог Аполона

Добро си чуо

Znaci u principu ne mozemo ni da znamo sta je sve dostupno jer ko zna sta je sve sakriveno od ociju javnosti

Tajna istorija Srba koja se cuva u Vatikanu npr

Мимови на страну, Тајни ватикански архив заиста постоји (https://en.wikipedia.org/wiki/Vatican_Secret_Archives) и у њему се чува најстарији извор првог реда о неком српском владару (Писмо папе Јована VIII кнезу Мутимиру). Архив је већ одавно добрим делом отворен за истраживаче, али Србе већ традиционално боли курац да истражују кад могу преписивати од страних историчара.

ma to je izjava klasik la pristalica teorija zavere, sprdam se naravno, prvi put sam cuo za vatikanske arhive iz filma, dal bejahu andjeli i demoni, nek reme oprosti ako sam pogresio

ugl kad smo vec kod toga, citajuci taj deo arhiva koji je otvoren za javnost tj istrazivanje ne saznaje se nista novo i spektakularno o recimo srpskoj istoriji kakvu je danas poznajemo? Bar o ovoj zvanicnoj verziji, ili verzijama kako god

Angeli i demoni, pogodio si film, reme ce biti zadovoljan

Било је ту открића значајних, али је њих вршила екипа у коју су спадали Иван Кукуљевић-Сакцински и Лајош Талоци, дакле крај 19. века. Од тада готово да није било истраживања, јер, како рекох, домаћи историчари чекају да неко самостално озноји гузицу и онда му покраду радове (ако су мало етичнији, онда препишу, ал' са фуснотом).

Care jel bi mogao ti to da ispitas a ja da finansiram pa da uzmemo lovu veliku?