Prijava · Registracija
Thumb 240x204

Цар

Care, jel su istorijski izvori uopste dostupni svim gradjanima ili ima neka procedura ipak?

Бојим се да не капираш најбоље шта је историјски извор. Историјски извор је и споменик Књаза Михаила и Калемегдан и канун-нама за Сремски санџак из 1580-их и оно што ти баба прича о Швабама. Ти вероватно питаш за архивску грађу (документарне писане изворе). Постоји оно што је доступно и оно што је недоступно. Најчешће правило у свету јесте да се документа која нпр. влада земље донесе сад да на увид истраживачима у року између 30 и 70 година, али (и то велико али) влада било који документ може означити као документ од политичког значаја и тако одложити објављивање у бесконачност.

Thumb 240x204

Цар

Е сад, шта је (не)доступно коме одређују сами архиви. Архив Србије, нпр, доступан је свим грађанима.

Thumb 112x162

Djoks Stajl

Pa logicno da sam mislio na dokumente, ne moze drzava da zabrani mom komsi da prica kako je onomad skinuo nevidljivog

Znaci u principu ne mozemo ni da znamo sta je sve dostupno jer ko zna sta je sve sakriveno od ociju javnosti

Thumb 240x204

Цар

Тачно, али твој комша може да бира шта ће и колико ти рећи, није држава једини цензор.

Тако је.

Thumb fender stratocaster golden  vukajlija

Fender Stratocaster

Царе, причао си о методологијама утврђивања тачности историјских података. али није ми јасно која се методологија узима као исправна?
Дешава се да многи историчари око једне теме имају толико различите ставове да се њихове теорије не само сукобљавају, него буквално потиру једна другу.

Thumb vjkzm8

Романија

Па зависи ко је на власти.

Thumb 240x204

Цар

Царе, причао си о методологијама утврђивања тачности историјских података. али није ми јасно која се методологија узима као исправна?
Дешава се да многи историчари око једне теме имају толико различите ставове да се њихове теорије не само сукобљавају, него буквално потиру једна другу.

Нема података у историји.

Thumb fender stratocaster golden  vukajlija

Fender Stratocaster

Не разумем, како нема података?

Thumb 240x204

Цар

Једноставно је, све чиме ти располажеш у изучавању историје су сведочанства, која могу, али и не морају бити тачна. Дакле, радиш уз помоћ посредника.

Thumb vjkzm8

Романија

Чуо сам царе да на радном столу у соби имаш пешчани сат а на зиду постер нагог Аполона

Thumb 240x204

Цар

Добро си чуо

Thumb dmitar2

Scouser

Znaci u principu ne mozemo ni da znamo sta je sve dostupno jer ko zna sta je sve sakriveno od ociju javnosti

Tajna istorija Srba koja se cuva u Vatikanu npr

Thumb 240x204

Цар

Мимови на страну, Тајни ватикански архив заиста постоји (https://en.wikipedia.org/wiki/Vatican_Secret_Archives) и у њему се чува најстарији извор првог реда о неком српском владару (Писмо папе Јована VIII кнезу Мутимиру). Архив је већ одавно добрим делом отворен за истраживаче, али Србе већ традиционално боли курац да истражују кад могу преписивати од страних историчара.

Thumb dmitar2

Scouser

ma to je izjava klasik la pristalica teorija zavere, sprdam se naravno, prvi put sam cuo za vatikanske arhive iz filma, dal bejahu andjeli i demoni, nek reme oprosti ako sam pogresio

ugl kad smo vec kod toga, citajuci taj deo arhiva koji je otvoren za javnost tj istrazivanje ne saznaje se nista novo i spektakularno o recimo srpskoj istoriji kakvu je danas poznajemo? Bar o ovoj zvanicnoj verziji, ili verzijama kako god

Thumb garac

uraczaganje

Angeli i demoni, pogodio si film, reme ce biti zadovoljan

Thumb 240x204

Цар

Било је ту открића значајних, али је њих вршила екипа у коју су спадали Иван Кукуљевић-Сакцински и Лајош Талоци, дакле крај 19. века. Од тада готово да није било истраживања, јер, како рекох, домаћи историчари чекају да неко самостално озноји гузицу и онда му покраду радове (ако су мало етичнији, онда препишу, ал' са фуснотом).