Prijava

medicus: „Nastavi dalje, majčin sine!“
Хахаха, ја хоћу, врло радо... само бих био срећнији када би ми се и други придружили. :)

Pa nastavi... Počeo si da prevodiš sa staroslovenskog Az, Buku, Vjedi...
Nastavi (na to sam mislio kad sam ti odgovorio, da ne pomisliš da sam hteo da vređam, ili provociram)!

Књижевни језик се ствара на основу народног ако смо одлучили да уместо књижевности имамо пијацу. За то је савршен, нико то не спори, али за било какву књижевност се не може ни преближити стваралачкој моћи старога језика.

Ali, KAKO je nastao taj stari književni jezik i to pismo, kako?
Zato te stalno i pitam da li misliš da je pismo stvorio bog?

Ko je onda stvorio ćirilicu?
I zašto su ti ljudi koji su tada stvorili jedan književni jezik i jedno pismo tebi sveti i nepovredivi, i ne pomišljaš da bi se i u njihovom radu moglo naći zamjerke?

Napredak ne priznaješ? Treba svi da ostanemo u ranom srednjem vijeku? Sve novo je loše?

Такође, писменост није обавеза већ привилегија, зато не треба свако коме падне на памет да је прилагођава којекавоме народноме језику. Напомињем поново, народ прича свакојако! Па је л' због тога треба да имамо 300 језика, зато што неко на рубу земље прича неким својим дијалектом?!

Pa svi dijalekti i nisu dio književnog jezika! Otkud ti to da je svakom dato da njegov govor bude pravilan i književni? Izabran je jedan dijalekat, kasnije je izbor proširen i na drugi, a ostali su se našli van toga. I tako je oduvijek i svuda bilo.

Znadeš li kako je nastao staroslovenski?
ZAŠTO bi jezik iz okoline Soluna bio moj jezik?
Koliko stranih riječi postoji u tom jeziku?

Medicuse, ajmo mi na pivo!
Imam nekih zanimljivih etimologija da podijelim s tobom. :))

medicus: „Pa nastavi... Počeo si da prevodiš sa staroslovenskog Az, Buku, Vjedi...
Nastavi (na to sam mislio kad sam ti odgovorio)!“
Заиста желиш цео превод?
За то ћемо ипак требати да отворимо нову тему, јер се ту има што-шта рећи.
Иначе, веома занимљива тема је то, али ја бих је ипак оставио за сутра, пошто ми снага драстично понестаје, а не бих желео да пишем офрље. :)

Lullaby: „Ali, KAKO je nastao taj stari književni jezik i to pismo, kako?
Zato te stalno i pitam da li misliš da je pismo stvorio bog?“
Охх, опет... У то време се нису свакојаке будалаштине писале на папир, нити је то свако умео, већ се писмо и писање искључиво користило за записивање умозрителних мисли. Ту разину није свако могао достићи. Онда је свакако јасно Ко и Како је писао.

Lullaby: „I zašto su ti ljudi koji su tada stvorili jedan književni jezik i jedno pismo tebi sveti i nepovredivi, i ne pomišljaš da bi se i u njihovom radu moglo naći zamjerke?“
Зато што су достигли одређену умну разину за разлику од обичног сељака, сточара. И да се разумемо, ништа ја против сељака нема, напротив. То је једно часно занимање, али њихов свакодневни говор се не треба узимати за књижевни.

Lullaby: „ZAŠTO bi jezik iz okoline Soluna bio moj jezik?
Koliko stranih riječi postoji u tom jeziku?“

Место настанка писма нева везе са језиком.
Извињавам се што на питање одговарам питањем, али колико страних речи постоји у савременом језику?
Што се тиче древносрьбьског сем неколицине грчких и латинских речи (које су лако замењиве) не постоји неки већи број страних речи.

Ej, Medicus i ja smo otišli da cirkamo pivo.
Tebi svako dobro, vo vjeki!

Теби такође. ;)

Mh... a ti pobratime, lepo koncipiraj ono šta hoćeš da nam poručiš, pa otvori novu temu, jer ovo što si nam do sad ispričao, i nema puno veze sa CrnimDžićom!

Како нема? Зар ово није тема где можемо упутити похвале и критике на рачун госн. Вука?
Ја га овај пут морам критиковати због његовог рада на правопису, али да не буде све тако црно, госн. Вук се има похвалити и за што-шта добро учињено.

Иначе, што се нове теме тиче, свакако ће је бити. :)

Уyyу ја сад нема шансе да читам све ово, а ти Властко си такве глупости написао у првом посту да сам забезекнута. Једино не бих могла да судим о оном последњем делу о Србима, Хрватима и македнонском језику, ту можда има истине, али нисам у то упућена..
Ја се надам да су ти ови људи објаснили све, ијуууууу.. ја не могу се начудим и даље.. Јел си ти још млад или необразован, е сад ово прелази у вређање, ја се извињавам, али и да си необразован, шта је с размишљањем, јуууу..

Јел си ти још млад или необразован, е сад ово прелази у вређање, ја се извињавам, али и да си необразован, шта је с размишљањем, јуууу..

Ej, Leksi, ne vrijeđaj nam Vlatka! Čovjek je to napisao prije godinu dana i objašnjeno mu je gdje je omanuo. Omanuo, pa šta!

Само бих да додам, као прву и основну ствар, Вук није измислио нови језик и писмо, већ је реформисао старо тј. тад постојеће писмо, увео одређене промене и поједноставио га, јербо је то било неопходно, с обзиром на огромну неписменост и одређеног несклада између глагољице и српског језика. Ијуууууу.. А оно за развијене земље.. јој.. не знам шта рећи.

ја сам се извинила, и ево још једаред се извињавам, али мислим да је моје суђење о његовом, овај, расуђивању онаквом, прилично основано.. ал не, нећу да вређам, него ето то је мој утисак само након првог поста његовог..

Bravo za tebe, sad smo svi pametniji. A mogla si ipak da pročitaš prethodne postove, a ne da nastaviš sa vrijeđanjem nekog koga ne poznaješ.

који ти је ђаво сад, па куд да читам све, видиш колико има.. тако да, ипак не.. ако ти је оно био наставак вређања, онда не знам шта рећи, дупли грех, ево одох у исповедаониоцу одма

Ah, sad vidim da sam ovaj drugi post napisala u isto vrijeme kad i ti izvinjenje, tako da ga nisam vidjela, pa je ispalo baš agresivno s moje strane. Sve okej, al' na Grofa ne dam! :))

pa vidim ja da su ovde neke emocije pukle ;p

Ljudi, drago mi je što ste opet pokrenuli ovu temu, ali sam ja trenutno onemogućen da bilo šta pročitam. Uostalom, ako sam ovo pre godinu dana pisao samo kao nagađanja i kao pitanje nekom upućenijim da mi objasni o Vuku kao društvenom parazitu ili stereotipu, za ovih godinu dana sam apsolutno uveren u ono što tad bejah bez osnova pisao.

Tad je ovo sve bila spekulacija, utisak posle pročitane knjige, ali danas je drugačije, danas zaista mislim da je Vuk društveni parazit.

Ozbiljan sam.

A ovo sve ću pročitati kad imam vremena.

Pozdrav svima.

ти си 'рсо :))

danas zaista mislim da je Vuk društveni parazit.

човек је умро одавно.. :) хаххаха
шалим се мало, немојте опет паљбу на ме :)