Prijava

meni jesu :P a funkcionalniji svakako...

TATIC a funkcionalniji svakako... TATIC
Verovarno znaš da se oni koriste za lov ili borbe, tako da ne bi bilo dobro da ga divlji vepar ili drugi pas dohvati za rep ili uvo. Iz istog razloga srednjeazijskim ovcarima i još nekim rasama seku rep i uši.

aha, a ti ces da kupis kera da bi ga vodio u lov? E pa ok, onda kupi nemackog ovcara ili nekog gonica/pticara, i to jedno desetak komada jer jedan ce tesko da savlada divljeg vepra...

nemacki ovcar na vepra, haha

Jeste li vi ikad bili u lovu na vepra? Jeste li ikada bili u lovu inače?

Pa ne grize ker vepra, bogajebo, već ga tjera, traži, pokazuje, pa ti uzmeš PUŠKU i ODSTRIJELIŠ vepra, ne izgrize ga pas do smrti. I ne ganja jedan pas vepra već ide eskadrila obučenih kerova.

Ne lupetajte svašta, šta vam je od jutros?

boli me đoka za vepra, zanima me jedino na ražnju i roštilju, poluprerađen. Ja staforda volim jer je lep i dobar ker, lak za dresiranje u pogodan za čuvanje...

Papire nema jer ne mogu da se vode na izložbe, da l' zbog te turske zabrane ili čega, ne bih znao. Ne znam kada su Turci uveli tu zabranu, ali moguće je da su pre toga neki psi stigli u BiH i da je održana čista linija...

Papire nema ne zbog neke turske dozvole, nego zato što kangal nije FCI priznata rasa, pitanje i dal će biti, otom potom.....
Iako postoji zabrana izvoza pasa moguće je pribaviti i izvornog psa odande. Japanske Tosa inu isto ne mogu da se izvoze iz japana pa ih opet ima i na našim prostorima.

Kažu da su mešanci zdraviji. Ima logike.

Po čemu ima logike?
Evo ukratko i uprosto da ti objasnim...kad se stvara rasa, selekcijom se otklanjaju svi ''loši'' primerci dok se ne dođe do čiste rase koja ne bi trebala da ima neke posebne bolesti ili ako ima gleda se da se kroz sledeće generacije to ispravi.
E sad, problem se javlja kad se hiljade i hiljade ljudi iz pomodarstva popale za neku rasu, što je sad slučaj sa stafordima, retriverima, pre su bili vučijaci i rotvajleri u toj situaciji, i onda dolazi do nekontrolisanog uzgoja gde se samo ''štancaju'' štenci kao u fabrici, samo da ih ima što više ne gledajući na kvalitet tih pasa, ni eksterijerno ni karakterno ni zdravstveno.
Kad vlasnik ''staforda'' upari kuju sa nečim što samo njemu liči na staforda da bi dobio štence koje će potom da proda...i tako se polako gubi na kvalitetu te rase.
Mislim kad mi je drug pokazao štene staforda koje je kupio, koje je bilo tako da kažem dugodlako, i uginulo je posle tri dana od ko zna čega....stvarno ljudi su zbog para spremni sve da unište.
Tako da nema šanse da će od nekog rasnog psa kome se poznaje poreklo po 5-6 kolena u nazad, i više da bude manje otporan na neke bolesti od nekog mešanca...nego ljudi to govore baš zbog ovakvih ''rasnih'' pasa koje sam gore opisao.

Zdraviji su zato što su genetski raznovrsniji. Tako kažu stručnjaci na Nacionalnoj Geografiji.

@ pezos

dakle, kako onda su dalmatinci tako popularni i rasprostranjeni iako je opste poznato da se lako razboljevaju i brzo umiru? Genetski potpuno cista rasa, a istrazivanja su ih toliko sjebala. Jadni psi...

Objasni mi ako ti nije teško šta ti znači genetski potpuno čista rasa?
Drugo, odakle ti to da su dalmatinci toliko popularni i rasprostranjeni? Da nije bilo crtanog 101 dalmatinac retko bi ko i znao za njih, a i ni sad ih nema nešto preterano puno...pogotovo u poređenju sa stafordima i retriverima..
I treće, odakle ti to da se lako razboljevaju, a pogotovo brzo umiru? Eno je i moja dalmatinka 12-a godina već i drži se ko devojčica...

ja imam prijatelja koji je kupio tri dalmatinca kod tri različita vlasnika, svi pocrkali za manje od 7 godina od artritisa i slično... Tj nisu mogli da se kreću od nekih bolesti kostiju i srca pa ih je uspavao. A sve je radio prema propisima sto se odgajanja i odrzavanja tice.

Genetski cista rasa, mislio sam na to da su oni ukrstani od dve rase i eksperimentisano je na njima tako da budu pravljeni da budu imuni na vecinu bolesti i slicnih sranja...

Pa da si dobro pročitao šta sam napisao u prethodnom postu shvatio bi. Kako ti kažeš, dalmatinci su rasprostranjena i popularna rasa...a to uopšte nije dobro za neku rasu da bude popularna, jer onda svi koji hoće lako da dođu do para pare svoje pse sa svim i svačim samo da bi štancali što više štenadi i da zarade što više para, i do dolazi do toga da se javljaju primerci sa artritisima, slepilima, gluvoćom, dispalzijama, kožnim oboljenjima i ostalim sranjima, sve zato što dođe do nekontrolisanog uzgoja.

Pa ne grize ker vepra, bogajebo, već ga tjera, traži, pokazuje, pa ti uzmeš PUŠKU i ODSTRIJELIŠ vepra, ne izgrize ga pas do smrti.

Imao sam mnogo pasa, rasnih i mešanaca, ali se ispostavilo da je daleko najpametniji, najsocijalizovaniji i uopšte daleko iznad svih ostalih koje sam imao od detinjstva do sada, ovaj zadnji koga imam godinama.
Otac mu je prvak sveta, a majka prvak Evrope...i ne bih rekao da je slučajno što je takav.

A da, nisam ga platio, nisam neko ko je u stanju da izbroji neke tamo blesave pare samo da bi imao neke tamo fensi papire za kućnog ljubimca. Dobio sam ga od čoveka koji nije mogao da ga čuva, a nije želeo da ga proda nijednoj odgajivačnici, zato što bi kreten tamo spavao u boksu, a nikada nije do tada u životu spavao van kreveta. :-))) Ima takođe i jak poremećaj ličnosti i ubeđen je da je čovek. :-)))

Inače je amstaf.

Zaboravio si da kažeš da zna da kaže "mama" :)))

Jeste...staford koji priča, čista Zona sumraka! :-)))

Ma DODŽ je neprevaziđen. Koji će mikurac pas koji misli da je čovek, mislim pas i treba da misli da je pas, tek onda je zanimljivo druženje i interspecies interplay.