Prijava

Одакле протеини у сутлијашу?

Pasulj je relativno jeftin
I ja se čudim sutlijaš je riža koja nema proteina već samo UH

Ево једно кобјашњење.

Протеини се састоје од ланца аминокиселина. Потпун ланац есенцијалних аминокиселина чини комплетан протеин. Биљке саме немају све аминокиселине које би чиниле комплетан протеин већ само неке. Али, комбинација пасуља и пиринча даје комплетан протеин, пасуљ садржи одрежене аминокиселине које допуњују пиринач и обрнуто. То се зове комплементација, допуњивање.
Крајња анализа, да, комбинујте у току дана суљпа и пиринач и добијаћете протеин.

Kakav je hyperwhey ?

Pasulj na 100g ima oko 14 grama proteina a pirinac oko 9g/100g .

Kad se kuva sutlijas/pilav, stavlja se 200g pirinca za 4 osobe.
Da bi u jednom obroku uneo 30g potrebnih proteina, moras pojesti 2 puna tanjira pasulja + najvecu solju punu sa sutlijasem.

Jeftinije i lakse je pojesti 150g piletine ili konzervu tunjevine.

sjebao sam rame :/ jbt ne znam sta cu ne treniram kako treba dvije sedmice sta da pijem da mi ubrza oporavak ne boli me rame puno ali dovoljno da me koci da ne mogu trenirati kako teba
da li da pocnem piti onaj joint za zglobove hoce li mi pomoci
pio sam to jednom davno ali nije bila ista situacija tad su me skocni zglobovi bolili kad se olade i ramena su mi puckala stalno i pomoglo mi je a sad posto je ovo vise ozlijeda jer sam ga na bendzu sjebao ne znam vrijedi li da pijem
izvinite ako je malo ne uredno napisano

konjska mast,fastum gel,synedol gel ako imas bolove,potrebno je oko 2 nedelje da se to zaleici(ako si malo istegao ligametne) i onda mozes da se vratis na trening,ali postepeno.AKo neces da prestajes da treniras ne mogu nista vise da kazem jer ne znam kakva je povreda.Sta je tacno problem?

znaci ovako inaace me ne bli strasno cak sam radio i zgibove i mrtvos a manjim teretom i trbusnjake to gdje rame previse ne ucestvuje mogu raditi ali uzmem samu supi na bandzu boli vidim prao da bi se sjebao da je pustim do kraja danas sam cak radio i propdanja znaci nije tako opasno al jbg neda mi se mirovati a proslo je vec 15 dana
a sjebo sam se tako sto me uhvatio grcu nozi dok sam radio ravni bendz i jbg od boli se cimnem i samo zaboli rame i uvijek isto boli ne vidim da ide na bolje

danas sam radio neke vijezne za ozledjena ramena mozda i krene na bolje

Jel' bolje da teleće šnicle pržim na roštilju ili u ulju?

e ljudi, el znate neku vezbu za jacanje misica koji se koriste prilikom skoka u dalj iz mesta, treba mi za fizicko, ako dobijem losu ocenu na tome, zakljucece mi 4, a skakanje mi nije bas jaca strana..treba da skocim oko 1,82m, sto je i moja visina...

Proveri prvo da li ti je dobra forma skoka, koristi ruke da bi dobio '' momentum ''. Kad treba da dobiješ tu ocenu? Pošto za odraz ti treba bar 3,4 nedelje za poboljšanje.

Skok u dalj je eksplozivan pokret, znači cepaš pliometrijske vežbe, potraži na netu pliometriju za odraz. Nema potrebe za teretanom i tegovima, mada mogu da pomognu.

Rostilj ako vec mozes.
DCX dobar savet.;)

slusaj za skok u dalj ti treba vijezbe ja sam na prijmnom skako 2.40 m a kad sam poceo nisam mogo ni 1.80 znaci samo vijzba za jacanje misica vijerovatno nemas vrmena poboljsaj tehniku izvijaj se koristi ruke ...

Hvala mnogo :D treba da dobijem ocenu u utorak, osim ako nas ne iznenadi nesto pa nam da sutra..radio sam neke vezbe za skakanje, dobio sam juce upalu misica malo iznad kolena jer ih maltene nikad ne koristim...doso sam do teorije da sto vise cucnes, to vise mozes da skoceis(kao federi otprilike), pa sam vezbao skakanje iz cucnja...thx opet obojici :D

@ Blodr@yne

Ako teletinu/junetinu spremis na neki od ta dva nacina, trebace ti hidraulicna presa da je sazvaces. Ta vrsta mesa se najbolje sprema dinstanjem sa povrcem ili u corbi/gulasu

i zdravije je od uglja, a nemasnije od spremanja na ulju
moze se dinstati i sama to ti je jos najukusnije po meni

ili ti je najbolje da je spremas u rerni tj. da je peces na kropiru

Ево један интересантан текстић о фул боди тренингу.

Jesmo li spremni da malo rusimo mitove?
Generalno vazi pravilo da je split trening najefikasniji nacin treniranja za jednog bildera.
Mozda jeste, a mozda nije.
Vjerovatno nije, ako ste naturalac.
Da se vratimo malo unazad.
Split trening datira od kraja 50-ih i pocetka 60-ih godina proslog vijeka. Ne slucajno, to je i period kad AAS masovno ulaze u svijet bodybuildinga.
Do tada, bilderi su uglavnom trenirali po full body sistemu, koji je naravno vremenom evoluirao. U pocetku jedan trening se sastojao od 15-ak vjezbi, kako bi s vremenom taj broj se smanjio na neki 4-7 vjezbi po treningu, prostom selekcijom Ostale su samo najefikasnije vjezbe.
Kako bismo razjasnili zasto je full body trening mozda najefikasniji nacin vjezbanja za jednog naturalca krenimo redom.

1. Hormonski odgovor

Sta ovo znaci, Po modernoj sportskoj nauci, sto vise misica aktivirate na treningu veci hormonski odgovor ce te da izazovete. Tesko da mozete da aktivirate vise misica radeci neki drugi program od full body programa. Radeci cijelo tijelo na jednom treningu sa velikim tezina, stimulisacete pojacano lucenje GH i testosterona, a to je kljuc za rast. Ako je to tako, a vjerovatno da jeste. Razmislite o ovome, koliki ce hormonski odgovor imati jedan full body trening u odnosu na recimo dan kad radite samo ramena po split treningu?
Ili recimo dan kad radite ruke? Da li zaista mislite da jedan klasican trening za ramena, u kojem radite recimo
Potisak bucicama
srednje i zadnje letenje i eventualno trapez, moze da ima isti stimulans za endokrini sistem, kao i jedan full body trening?
Po meni, tesko. A sto je jos bitnije, ne samo po meni.

2. Jacanje kostiju i zglobova

Opet ta moderna sportska nauka, kaze da je za jacanje skeleta i kostiju i razvoj jakog “frejma" potrebno tjelo izloziti velikom opterecenju i multizglobnim ( compaund ) vejzbama, kao sto su cucanj, DL, nabacj-izbacaj, stojeci potisak itd…
Uporedite recimo letenje na kablu za rame sa stojecim potiskom. I ako samo letenje na kablu daje osjecaj otpora i tezine da se savlada pokret, niti u jednoj tacki pokreta vi zapravo ne vrsite aktiviranje kostiju i zglobova, znaci nema pravog stimulansa, a time i odgovora u vidu jacanja kostiju i zglobova.
Dalje vjezbajuci na ovaj nacin, vi zapravo jacate misice. Ako vamo nije jasno kako, pa razmislite, sta ce vas uciniti jakim letenje na kablu sa 20kg preko 2 kotura ili stojeci potisak za ramena sa recimo 60-70kg za 5-8 ponavljanja?
Letenje ipak grin
Dalje postavlja se pitanje same funkcionalnosti vjezbaca. Tesko da cete radeci izolacione vjezbe postati jaki i tako da kazem spremni. Uvijek sam vjezbao sa osnovne vjezbe, nekad sam od toga imao koristi ( oporavak od povrede ) , a nekad i ne ( bio sam redovno pozivan od drugara, kad se neko seli ).
Razmislite i o tome, da li zelite da imate funkcionalno tjelo ciju snagu mozete realno da iskoristite ili samo da ste malo napumpani?

Da se malo osvrnem i na split trening.
Sjajna stavr za nekoga ko je na sterodima. Zasto?
Pa zato sto nemora da se brine o hormonskom odgovoru. Hormoni su vec tu, samo treba da ih dovede na zeljeno mjesto i da obezbjedi tjelu dovoljno gradivnih i gorivnih elemenata i nema problema. Zato split trening i jeste najefikasniji vid treninga za “usere”, moze svaki dan da radi jednu misicnu partiju i da se taj dan maksimalno posveti vjezbanom misicu i rezultat sigurno nece izostati.

Dalje, da se vratmo na temu.
I ako se full body trening u moderno doba prepisuje pocetnicima ili kao uvod u trening nakon pauze, on to svakako nije, ali moze i da bude. Opet full body trening treba da se razlikuje od kruznog treninga, gdje idete od sprave do sprave sa ciljem da samo aktivirate misice i radite sa submaksimalnim kilzama i bez otkaza.

Kako koncipirati full bodu trening?

Nacelno, full body trening se radi 2-4x nedeljno, s tim sto varijantu od 4x nedeljno, ne bih bas nikome preporucio, jel se bojim da bi onda opet mogli lako zaci u aas vode, a to za sad nije cilj.
Znaci optimalno bi bilo 2-3x nedeljno, s time da varijanta od 2x nedeljno bi mozda bila vise za vejzbace koji se bave nekim drugim sportovima, a teretanu samo koriste kako bi poboljasli performanse u datom sportu.
Full body trening se moze koncipirati na vise nacina.
Da se akcenat stavi na gornji dio tijela i na donji dio tijela, sa akcentom na grudni i rameni pojas, na noge i na straznji dio tijela.
U principu mozete ga prilagoditi sebi i svojim potrebama.

I jos ovo da kazem, ako ste malo posmatrali treninge, i ako niste, pogledajte malo kako izgledaju 5x5 treninzi, 5/3/1, Sheiko sistem….

Vodite racuna da se pravilno hranite i da koristite suplementaciju, posebno obratite paznju na whey protein, kreatin i napredne verzije kreatina kao i na NO reaktore.
Ako se usudite da probate da ovako trenirate, vidjecete i zasto.

Meni je lijepo sa splitom