Prijava

Svi nahvališe Valdemarov post koji je hmhmhmhmmm.

Kad kažem rasa, prva mi pomisao nije Hitler, već kulturne specifičnosti zajedničke za civilizacije koje sačinjavaju ljudi sa sličnim genetskim osobinama

Vidiš, ja kad kažem rasa pomislim na lažan, rasistički koncept prirodnjaka iz 19. veka. Pominješ genetske osobine, ouuukej, ali upravo je genetika pokazala da rasa NE POSTOJI. Ja kad kažem rasa pomislim na to kako su "crnci niža rasa, pogledaj samo Afriku, kad bi se beli čovek naselio tamo, Afrika bi kulturno i ekonomski oživela" ili Džejms Votson, čovek koji je otkrio DNK – dakle obrazovan čovek – a čist rasista (i seksista, btw) koji tvrdi da su crnci manje inteligentni, što nema veze s mozgom, i tome slično. Dakle, lažno i pogrešno stereotipiziranje nekoga zbog proizvoljnih bioloških karakteristika.

Kad kažem religija, nije mi asocijacija Pahomije niti Torkvemada, već Sikstinska kapela, novozavetne priče o ljubavi i toleranciji i teologijski duhovni napor da se dokuči nerazumljivo.

Zašto mešaš umetnost i religiju? Mikelanđelo je bio veliki talenat kojem je trebao posao. Crkva je najbolje plaćala u to doba. Kraj priče. Tada je bio takav zeitgeist – sve vrtelo oko religije, naravno da je u Bibliji pronašao inspiraciju. Da živi u današnjem vremenu, pronašao bi inspiraciju u nečem drugom.
Novozavetne priče o ljubavi i toleranciji? Khm, u Matej, 10:34–38 Isus kaže:

"Не мислите да сам ја дошао да донесем мир на земљу; нисам дошао да донесем мир него мач.
Јер сам дошао да раставим човека од оца његовог и кћер од матере њене и снаху од свекрве њене:
И непријатељи човеку постаће домашњи његови.
Који љуби оца или матер већма него мене, није мене достојан; и који љуби сина или кћер већма него мене, није мене достојан.
И који не узме крст свој и не пође за мном, није мене достојан."

Dakle, ovo je tip koji nam poručuje: "VOLI MENE, više nego što voliš svog sina ili kćerku ili majku ili oca". Da ti tako neko priđe na ulici i kaže da moraš njega da voliš više od svoje porodice, rekao bi mu da odjebe.
Uostalom, tvoj pogled je tako centriran oko hrišćanstva, kao da je to jedina religija. Postojalo je i postoji na hiljade konfesija, svaka je čvrsto uverena da ono je što propoveda apsolutna istina, a opet svaka nema nijedan dokaz za to.
Ja kad kažem religija pomislim na proizvoljni, zastareli konstrukt iz vremena dok ljudi nisu znali ni da je Zemlja okrugla. Pomislim na ratove koji su vođeni u ime Boga, na ljude koji su ubijeni u ime jedine ispravne religije, pomislim na sistematsko zatupljivanje koje je Crkva sprovodila kako bi kontrolisala ljude, dok se ona bogati i živi u razvratu protiv kojeg propoveda.

Kad kažem nacionalnost, ne pomislim na nož, žicu i Srebrenicu, već na ono što je zajedničko Volteru i Balzaku, a što ih razlikuje od zajedno uzetih Čehova i Dostojevskog.

Ja kad kažem nacionalnost, pomislim na pseudospecijaciju – gde inherentni strah od pripadnika druge grupe dovodi do njegove dehumanizacije, a to dalje vodi u ratove i genocide. Nacionalnost je, kao i rasa i religija, priozvoljna; kada neko ponosno za sebe tvrdi da je te-i-te nacinalnosti, jedino što mi preostaje je da fejspalmujem, jer čistom logikom može da se zaključi da smo svi izmešani – broj predaka proporcionalno raste, a s obzirom da je pre živelo manje ljudi nego danas, shvataš da nacionalnost gubi svaki smisao. Naravno, kulturne sličnosti pripadnika jedne zajednice ne poričem, one su više nego očigledne, ali to ne znači da treba da se busaš u grudi zbog nečega što je neki pripadnik tvoje grupe učinio, a da pritom nisi imao nikakvog udela u tome. Pričam o tome kako "su Srbi najpametniji, jer je Nikola Tesla bio Srbin". Mož' misliti. Nemoj sopstvenu neadekvatnost da nadoknađuješ identifikovanjem sa svetlim primercima svoje kulture. Po mom mišljenju, to je glupo.

To što si ti odabrao da gledaš samo pozitivne stvari, a prljave gurneš pod tepih kao da se nikad nisu desile, to nikako nije dobro. To je onaj fazon "ignorišemo slona u sobi".

Тебра како је теби досадно.

Valsinarb90, ja mislim da si ti apsolutno pogresno skapirao sta je covek hteo da kaze, ili si namerno bukvalno shvatio post kako bi dao sebi prostora za jedan dugacak proser na svoju vodenicu, a kako bi svima nama ovde pokazao kako si nacitan i kako si upucen.
Uopste ne sporim da si upucen, nacitan ili nisi. Samo kazem da si bespotrebno iskoristio stotine slova.
Koliko sam skapirao covek uopste ne ignorise lose stvari, nego zeli da kaze njegovu filozofiju posmatranja stvari. To jest, da pod stavkama "rase", "religije" i "nacionalnosti", koje su pritom same po sebi takve da mogu vrlo lako da se zloupotrebljavaju, gleda da vidi pozitivne , a ne negativne stvari.

Kapiram da si totalno pogresno protumacio coveka.

ali upravo je genetika pokazala da rasa NE POSTOJI.

koji tvrdi da su crnci manje inteligentni, što nema veze s mozgom, i tome slično.

Ко су онда ти црнци чије постојање не прихваташ?

Pominješ genetske osobine, ouuukej, ali upravo je genetika pokazala da rasa NE POSTOJI

Објасни ми онда зашто црнци не обољевају од рака коже?

А друга ствар, то што ти кад кажеш раса помислиш на Хитлера то није наш проблем него твој. Склон си вређању и расизму, само што то покушаваш да потиснеш, али се итекако види, па макар до сутра просипао хипи причице овде.

To što si ti odabrao da gledaš samo pozitivne stvari, a prljave gurneš pod tepih kao da se nikad nisu desile, to nikako nije dobro. To je onaj fazon "ignorišemo slona u sobi".

Човече, кога боли шта се десило? Човек прича о себи. Једноставно је тако. Ја кад ми кажеш Хрват не помислим на Јасеновац или било шта слично, помислим на народ који нам је близак. Једно је шта жгадија мисли, а друго је оно што мисле нормални људи. И да, осећај припадности одређеној држави није лош, али врло лако може да постане лош, пре свега код полуписмене багре, или багре са пола грама мозга. Али ако немаш националну припадност, нешто друго би било то што би је заменило. Једноставно, човек је говно и гледаће да што више искористи ситуацију да помогне себи тако што ће да сјебе неког другог. Капираш?

Косово није Србија, и зашто је ово у Култури? Ова тема је срање, дакле нека иде у подфорум срање, то јест разно. Или Игр,е још боље.

Tema je sasvim ok. Došao si pre pet dana i znaš kako funkcioniše forum. Ako ti smeta, imaš odjavu.

@Krv:
Pročitaj moj poslednji post. -.-

@ja jeBem prase:
Ajme meni! Ti imaš žešći problem. Postoji razlika među ljudima u pogledu boje kože (jer crnci imaju više melanina u koži, belci su genetska mutacija), ali ne postoji kvalitativna razlika između ljudi sa različitom bojom kože ili debljinom kapka u pogledu recimo inteligencije ili bilo koje druge sposobnosti, kao što to rasisti pokušavaju da predstave. Kakva god da je boja kože, oblik nosa, debljina kapka, itd. to su sve fenotipske varijacije jedne vrste, homo sapiens, uslovljene adaptacijom na životne uslove.

@Reme:
IZ KOG SI DUPETA IZVUKAO TU INFORMACIJU?! U stvari, ne zanima me. Ali netačna je. Da, crnci mogu da obole od raka kože.
I ne kapiram ovaj tvoj drugi post jer je maglovit i neprecizan i nejasan i nema nikakvu poentu koja bi trebalo da se "skapira", jednom rečju baljezganje. No offence. :)
I ova romatičarska ideja o "нормалним људима" – kao, većina ljudi ne misli tako, sliku kravi manjina. Ma da. Skroz pogrešno. "Normalni ljudi", šta god to bilo, su u velikoj manjini.

@Krv:
Pročitaj moj poslednji post. -.-

Pa na njega se i odnosi ono sto sam ti gore napisao.

IZ KOG SI DUPETA IZVUKAO TU INFORMACIJU?! U stvari, ne zanima me. Ali netačna je. Da, crnci mogu da obole od raka kože.

Заправо, да се исправим, могу, али јако ретко, и то они са фелером у генима. Јебени пигмент им је такав, откуд знам, има пун курац медицинара на сајту, питај неког од њих. У суштини, нису подложни раку коже уопште. О томе се ради, постоје расе, јебига. Нормални људи ЈЕСУ у мањини, о томе се ради. Е сад, има једна ствар, баш из тог разлога ће се два рођена брата побити због саднице јебене јапанске трешње. Што значи, нису нације криве што су људи говна, већ су људи говна сами по себи. Да нема нација, било би нечега другог око чега би избило срање.

Баш из тог разлога, националност и религија су само средства за изазивање срања. А прави разлози су доста дубљи, али ајде, то није тема. Чак тврдим, да ни националност и религија уопште нису лоше ствари док год их неки мајмун не злоупотреби, схваташ шта хоћу да кажем? А било шта можеш да злоупотребиш, ако ћемо реално.

Елем, ако хоћеш овде да пренесемо расправу да не спемујемо човеку тему. http://vukajlija.com/forum/teme/40932-drzava-vestacka-tvorevina-ili-samo-stereotip
Мислим да је то фер, каквог год да си става.

To što crnci manje oboljevaju od raka kože kad stoje na Suncu jer UVB zraci manje prodiru do dubljih delova kože usled melanina je dokaz da postoje rase?!?!? Vau.
Idem... Idem... Ne mogu više.

Па заправо, то само указује на једну специфичност црнаца. А није једина. И не обољевају мање, него не обољевају. Али ајде. Иди. Ионако учим и немам времена за губљење баш.

Postoji razlika među ljudima u pogledu boje kože (jer crnci imaju više melanina u koži, belci su genetska mutacija), ali ne postoji kvalitativna razlika između ljudi sa različitom bojom kože ili debljinom kapka u pogledu recimo inteligencije ili bilo koje druge sposobnosti, kao što to rasisti pokušavaju da predstave.

Ko kaze da postojanje rase podrazumeva njenu podredjenost drugoj rasi?
Ja nigde i nisam rekao da postoje rase, to si ti implicirao prihvatanjem postojanja crnaca, iako si pre toga rekao da ne postoje rase.
Ali dobro, razumeo si post u skladu sa sopstvenim sposobnistima.

to su sve fenotipske varijacije jedne vrste, homo sapiens, uslovljene adaptacijom na životne uslove.

Pa da. Kao stu su i rase pasa odredjene varijacije jedne vrste. Uslovljene adaptacijom na životne uslove.
Znao sam da u tebi cuci mali rasista.

Sam si pisao po forumu kako si mrcina koja zivot provodi smrdeci po sobi.
Taj nedostatak u pravom zivotu pokusavas da premostis ubedjujuci sebe u price kao stu su"Religija i nacija su za debile, ja sam iznad toga." i "Nisam luzer zato sto sam gmazina, vec zato sto su ljudi oko mene debili."
Zapitaj se koji ti je kurac.

Cika Vlasto, ne dade mi neki mudati odgovor na ovo.

to si ti implicirao prihvatanjem postojanja crnaca, iako si pre toga rekao da ne postoje rase.

Ovo je kao da si napisao: "To si ti implicirao postojanjem plavušana, iako si pre toga rekao da ne postoje rase." DA LI UVIĐAŠ SVOJU CIRKULARNU LOGIKU? Po tebi reč crnac isključivo označava rasu. Meni označava boju kože. Da, prihvatam postojanje crnaca zato što postoje ljudi koji imaju tamniju boju kože. Kao što i prihvatam postojanje plavušana zato što postoje ljudi koji imaju svetlu boju kosu. Prihvatam postojanje zelenookih zato što postoje ljudi koji imaju zelene oči. Da li to znači da crnci, plavušani i zelenooki čine posebne rase? NE.

A evo i zašto ne. Evo vam naučno, genetičko objašnjenje zašto ne postoje rase i da stavimo tačku na to.

Da bi biolozi izvršili klasifikaciju neke vrste na "rase" ili "podvrste" mora da 30% i više varijabiliteta analiziranih karakteristika ode na međugrupnu različitost. Kod ljudi je analizirana genska varijabilnost među 7 tradicionalnih "rasa" i ispostavilo se da je nešto više od 6%. Dakle, zaključak je: ne može da se izvrši uspešna klasifikacija ljudi na rase.
(Priča je malko složenija, ali ja sam je maksimalno uprostio za vas.)

(Priča je malko složenija, ali ja sam je maksimalno uprostio za vas.)

Valsi <3 <3 <3
Da nije tebe, nikad ne bih razumeo.

Da se covek zapita kako su uopste ljudi odredjivali rase razlicitih vrsta pre otkrica gena...
I kojom formulom su dosli do potrebnih 30% razlicitosti...

Da nije tebe, nikad ne bih razumeo.

APSOLUTNO SAM UVEREN U TO.

Da se covek zapita kako su uopste ljudi odredjivali rase razlicitih vrsta pre otkrica gena...

Arbitrarno.
To je poenta. Cele. Jebene. Diskusije.