Prijava

Eto , nekako se potrefilo da otvaram teme samo kad mi je potrebno za debatu. Dobio sam vrlo , vrlo zajebanu temu "Umjetnost je važnija od nauke" i naravno afirmacijski sam tim. Mislim da bi mi bilo mnogo lakše da sam jebena negacija , e sad , sudbina mi udesila da imam 4 keca i vrlo lako mogu da dobijem još jedan ako sjutra ne uradim ništa. Da stvar bude još gora ima da bude prepun amfiteatar i k'o šlag na tortu direktor dovodi neke mudonje iz prosvete da im pokaže koliko su učenici naše gimnazije zajebani.Sudije su nam temu zadale još prošle nedelje , profesorica je rekla ko ne bude spreman neka računa da ima keca za polugođe. Naravno da mi je u subotu i petak pucao kurac za debatu jer sam računao da ću to moć' da završim sledeće nedelje. U nedelju i ponedeljak mi je bila slava , u utorak mi je umro deda , juče sahrana i sad pored čitave frke i muke moram da radim jebenu debatu da ne bih imao 5 jedinica za polugođe.
Pa , molim vas za pomoć braćo vukajlijaši.Pomažite i bilo bi lijepo da ne bude trolovanja.
Pa..

Umjetnost je važnija od nauke

Što ? Jebote.

ovo mi se sviđa. pišem kada stignem.

A viđo da od ovog mog posta nema posla pa napisah neki kurac. Mislim da može da prođe :

Oduvijek nas je svijet sudio po plodovima , nikad po naporima i težnjama i zato će uvijek u čovjeku biti živa misao i želja za Bogom koji bi sve vidio , sve razumio i sve oprostio. I umjetnost , kao samo dio te težnje , ostaće , sve ostalo će proći kao modni žurnal , čak i nauka , napori i trud. Jer je samo umjetnost srž koja predstavlja suštinu svega oko nas. Da nije umjetnosti , da svijetom vladaju mašine i naučna dostignuća , svi bi bili pretrpani beskrajnim sivilom , sve bi bilo monotono i vještačko , svijet bi izgledao kao lanac fabrika bez veselih boja.
Božidar Knežević je govorio da je umjetnost drvo koje ima manje grana nego naukaali joj je korijen dublji nego u nauke.Naučnici iz doba humanizma , težili su da dostignu vrhunac i maksimum , za njih je vrhunac čovjeka kao bića bio trenutak kada je ovladao sobom u svim naučnim disciplinama da bi tek onda mogao da stvara umjetnička djela.
"Ljudi sa vlasti hoće da nas igraniče , žele da naše kreacije koje stvaramo u slobodnom vremenu svedu na samo jednu prostu nauku kako bi doprijenili čovječanstvu.Kažu da se ostavimo umjetnosti i pređemo na naučne discipline , medicina npr. A zar upravo medicina nije umjetnost liječenja !?"- Govorili su Humanisti.
Jedan od najpoznatijih srpskih književnika Jovan DUčić imao je jasan stav.Govorio je da umjetnost za razliku od nauke ne može da se objasni , umjetnost može samo da se osjeti-Bio je u pravu , baš je po tome ona superiornija od svih ostalih tvorevina ljudskog genija.Jedino se ona poziva na misli koje nisu opšte i svačije , umjetnost je privilegija izvjesnih priroda koje su zatvorene u sebe i u svoju tajnu.Svako može da uradi zadatak iz matematike ali ne može svako da nacrta Mona Lisu.
Skulpture , slike , crteži , filmovi , muzika , radovi , knjige.. TO su plodovi umjetnosti , plodovi koje nam je dala nauka su atomske bombe , nuklaerna postrojenja , fabrike oružija.. Upravo to je tehnika udružena sa neukusom , odnosno najveći neprijatelj umjetnosti.

Pomozi Bože.

Umetnost može zabavnije da se zloupotrebljava.

Svako može da uradi zadatak iz matematike ali ne može svako da nacrta Mona Lisu. - Ne treba ti ovo. Osim što je diskutabilno (evo, ja recimo mislim da nisam više sposobna da radim zadatke), nije poenta u umetnosti da li može svako ili ne. Bitna je poruka tog dela. Imaš ti gomilu umetnika koji nisu bili specijalni crtači, ali njihovo unutrašnje stanje bilo je dovoljno duboko da ostavi utisak na ljude.

Као што рекох тамо... најебао си :) Играш за погрешан тим. Али, бар можеш храбро да се супротставиш. Писаћу шта ми пада на памет, без много размишљања, пошто кажеш да немаш много времена, па ти бирај шта ти се свиђа и разрађуј даље.

i želja za Bogom koji bi sve vidio

Не знам баш колико је паметно да уводиш Њега у причу, кад су ти противници они који заступају страну науке. Ако ниси спреман на то. Само им дајеш муницију.

I umjetnost , kao samo dio te težnje , ostaće , sve ostalo će proći kao modni žurnal , čak i nauka , napori i trud.

И уметност се мења како дуне ветар, мода... Могу да окрену то против тебе.

Da nije umjetnosti , da svijetom vladaju mašine i naučna dostignuća , svi bi bili pretrpani beskrajnim sivilom , sve bi bilo monotono i vještačko , svijet bi izgledao kao lanac fabrika bez veselih boja.

Не треба да доказујеш да уметност треба да истисне науку, већ да је важнија. Овако кад поставиш, испадне као да је или-или ситуација. Више иди на то да слика није потпуна без уметности (само са науком), и тако то.

Skulpture , slike , crteži , filmovi , muzika , radovi , knjige.. TO su plodovi umjetnosti , plodovi koje nam je dala nauka su atomske bombe , nuklaerna postrojenja , fabrike oružija.. Upravo to je tehnika udružena sa neukusom , odnosno najveći neprijatelj umjetnosti.

Концентриши се више на ово. Ту је слаба страна науке. Још додај и нешто о томе како наука служи само да омогући човеку да овлада природом и обезбеди и олакша свој физички опстанак, како би могао да се бави неким узвишенијим стварима (уметношћу), које су му коначни циљ.

Убаци нешто о утицају маште на научна достигнућа. На то да прво мораш нешто да замислиш, да би то практично спровео у дело. Нпр. како је Жил Верн предсказао многе научне изуме, и тако то. Нешто на фазон да сува рационалност води у ћорсокак без креативности, маште...

Писаћу још нешто ако ми падне на памет.

Nije. Umjetnost je nauka. Nauka je umjetnost. Primjer je Mikelanđelo, bio je umjetnik, a i naučnik, umjetnik zato što je nacrtao onog golog čoveka u onim pozama (mislim da se Vitruvi zove) a naučnik zato što je proučavao građu i funkcionalnost ljudskog tijela. To je slično a opet različito. Jebem mu mater. Što ne bježiš s časova ka sav normalan svijet? :)

Убаци мало спике о Хирошими, агенту оранжу, еугеници и свим другим стварчицама до којих наука може да доведе. Јесте да је прљава игра, али боли те курац, сва средства су дозвољена. Што више спомињања тих болештина и пропаганде.
Покушај да наметнеш став да наука може да буде употребљена у добре, али и јако лоше ствари, док је уметност увек бенигна. Али онда се моли да противници нису чули за Лени Рифенштал :)

Nisam citao postove sem prvog, uglavnom po mom misljenju trebalo bi da svoje izlaganju baziras na tome da proseravanjem dovedes slusaoce do nekog dramaturskog vrhunca, a onda lepo sve okrenes i na kraju im objasnis kako Pikaso ne moze da se jede, niti da je Mocarta danas covecanstvo ista vise ceni od Sinana jer de gustibus et coloribus non est disputandum, stoga na kraju im lepo objasnis da su se ujebali kada su dali tako glupu temu koja jer je Nauka nesto bitnije(vaznije) od umetnosti koja je pak lepsa, ali beskorisna. Uporedi nauku i umetnost sa Teslom i infinitno mladom Andjelinom Dzoli i reci da od Tesle imamo koristi svi zauvek, a da bi Andjelinu dugorocno gledano samo mogli da jebemo (iskoriscavamo kao sto iskoriscavamo i Mocarta, Pikasa itd.). Mada reci da bi opet voleo da drzis kip Pompeja ispod kojeg je Cezar umro u dvoristu (opcionalno), na kraju im reci da ubijaju tvoj umetnicko-kreativni genije time sto ti odredjuju da pricas protiv svojih Katonovskih ubedjenja koja glase - zivot je kratak, umetnost duga, nauka vecna (ako su dovoljno obrazovani da shvate paralelu sa ars longa, vita brevis).

Kakva imbecilna tema... Babe i žabe. Beži ti ipak sa časa, vadi se na dedu.

Не капирам нешто... шта сад, постоји предмет везан само за дебате? Или је то само такмичење, везано за неки предмет. (Код нас је ораторе спремао професор логике, или филозофије, не сећам се...)

А стварно дебилност од теме... Једино да туриш разум на страну, па да смишљаш неке аргументе за и против.

Не знам баш колико је паметно да уводиш Њега у причу, кад су ти противници они који заступају страну науке. Ако ниси спреман на то. Само им дајеш муницију.

Pa ne govorim o njegovom postojanju nego govorim o tome kako je postao. Kao težnja da ljudi imaju nekog ko će ih razumjeti u svakom ternutku , koji će moći da im prašta grehe koji drugi ne bi mogli i koji bi vidio sve. Potreba da se nečeg boje i potreba da pred nekim pokažću "smisao života". A Njegovo postojanje i jeste diskutabilna tema što meni ide na ruku , kradem vrijeme.

Svako može da uradi zadatak iz matematike ali ne može svako da nacrta Mona Lisu. - Ne treba ti ovo. Osim što je diskutabilno (evo, ja recimo mislim da nisam više sposobna da radim zadatke).

7 - 3= ?

И уметност се мења како дуне ветар, мода... Могу да окрену то против тебе.

"Prava umjetnost ostaje za vječnost."- Betoven

Не треба да доказујеш да уметност треба да истисне науку, већ да је важнија. Овако кад поставиш, испадне као да је или-или ситуација. Више иди на то да слика није потпуна без уметности (само са науком), и тако то

Slažem se , zajebao sam se.

Концентриши се више на ово. Ту је слаба страна науке. Још додај и нешто о томе како наука служи само да омогући човеку да овлада природом и обезбеди и олакша свој физички опстанак, како би могао да се бави неким узвишенијим стварима (уметношћу), које су му коначни циљ.

Убаци нешто о утицају маште на научна достигнућа. На то да прво мораш нешто да замислиш, да би то практично спровео у дело. Нпр. како је Жил Верн предсказао многе научне изуме, и тако то. Нешто на фазон да сува рационалност води у ћорсокак без креативности, маште...

Hvala.

А стварно дебилност од теме... Једино да туриш разум на страну, па да смишљаш неке аргументе за и против.

Umjetnost je stvorena da se osjeti, a ne da se razumije, zato svaki put kad se o umjetnosti hoće govoriti sa razumom, kažu se samo gluposti. tako da bih razum sve jedno stavljao po strani.. U stvari , da imam trunke zdravog razuma i ne bih otišao na jebenu debatu nego bi' ostao kući i drkao na gore pomenutu Anđelinu Dzoli.
I jeste debilnost od teme , što jednostavno nisu zadali pitanje Kosova , recimo , ili neko sranje o pederskoj paradi ili o pravima mladih... nego ovaj kurac.

Не ради се само о уметности, него о упоређивању уметности и науке. Ово ти је "да ли воз иде брже ноћу или по шинама"-тема. А тешко је нешто паметно рећи на то.

Ако ти фали материјала да попуниш причу, прочитај овај чланак. Можеш наћи мишљења неких познатих људи о значају уметности, ако ништа друго.
http://seedmagazine.com/content/article/the_future_of_science_is_art/

Nije. Umjetnost je nauka. Nauka je umjetnost.

Uze mi zemljak riječi. :)
Da sam na tvom mjestu,ja bih na kraju izlaganja rekla da su i umjetnost i nauka veoma bitni i onda ih još više ujediniš i ispaneš baja pred publikom.

Da sam na tvom mjestu,ja bih na kraju izlaganja rekla da su i umjetnost i nauka veoma bitni i onda ih još više ujediniš i ispaneš baja pred publikom.

Debata je gotova.Pobijedili smo..

Ali mi se sviđa kako razmišljaš.
...Poslednji trenutak , oči ljudi uprte u tebe , od tebe sve zavisi.. Čuje se samo povjetarac koji duva kraj prozora amfiteatra , direktoru kap znoja klizi niz lice dok gricka nokte jer se njegova gimnazija loše pokazala pred mudonjama iz prosvjete. Debeli štreber jede kokice u trećem redu , odjednom mu jedna ispada iz ruke. Prigušeno bum , bum , bum.. zvuk koji je ispustila dok je nekoliko puta odskočila od pod...
"Ada ja mislim da je ova rasprava bez veze , meni je umjetnost i nauka isto.."-Progovorio..
Direkotor automacki dabl fejs palm , debeli štreber (za njegovu masu neočekivano) se odvaja od stolice na kojoj je sjedio 2 sata i počinje da tapše.. TAP , TAP , TAP !
I odjednom ustaju i redovi iza njega , svi su na nogama , opšti aplauz !
Svako srećan jer je konačno prestalo smaranje , profesorica vadi hemijsku olovku i zaspisuje ti jedinici veličine Ivana Ivanovića.

"Ada ja mislim da je ova rasprava bez veze , meni je umjetnost i nauka isto.."-

Ne tako.

Nije isto. Nauka je bitnija od umetnosti-zbog ljudi, a umetnost od nauke-jer ljudi tako žele.

Pa niko nije rekao da je isto,nego da su oboje bitni,ja bih im to rekla.I onda iznijela činjenice.