Prijava

A ako je svako Bog šta je onda Bog Bog?

Како може атеизам бити религија? Атеизам нема никаво веровање по дефиницији. Не ради се овде о веровању и неверовању у неко или нека божанства. Код атеизма се они одбацују. Ако ја сад кажем да сам атеиста и да не верујем у бога, да ли то значи да ћу се молити не богу? Једноставно се помирите да је атеизам негирање постојања били каквог свевишњег или више њих и нема везе са веровањем докле год се верник не појави у тој причи.
Да појасним врло нереалним и баналним примером. Два острва и два човека. На једном је човек који никада није чуо за постојање бога или нечег сличном и настројен је апсолутном логичком размишљању и одбацује све што не може доказати (што не значи да не покушава да покаже одређене хипотезе и на крају изувче нешто). На другом је човек који верује у неко/а божанство/а.
Напокон се сретну и после упознавања бла бла бла би требало да уследи питање о вероисповести. Ко ће питати то питање? Наравно верник јер он има идеју о томе, док атеиста ни не поима тако нешто и наравно не може ни да пита. Када верник предочи да верује у неко/а божанство/а онда атеиста долази у ситуацију да каже да НЕ верује. До тог тренутка атеиста није ни имао појма о тој идеји.
Јасно сад зашто атеизам никако не може бити религија или веровање?

Vrlo dobra poenta, Dotteru.

настројен је апсолутном логичком размишљању и одбацује све што не може доказати

ovo je problematično, čist racio vrlo lako dovodi do boga. primeri - platon, aristotel, dekart, lajbnic, spinoza, nemački klasični idealizam

Hvala Bogu sto sam ateista, pa ne moram da citam ovu temu.

Једете говна сад.

Warner von Latinsche

ovo je problematično, čist racio vrlo lako dovodi do boga. primeri - platon, aristotel, dekart, lajbnic, spinoza, nemački klasični idealizam

Пре него што пробаш нешт ода оспориш глупошћу прочитај све што је неко написао:

Да појасним врло нереалним и баналним примером.

Иначе, сад сам причо са једним теологм о датој теми и како сам га разумео ово је рекао.
Атеизам не може да постоји тренутно због самог значења речи јер је немогуће одбацити саму идеју о богу. Ствар је у томе да може неко бити антитеиста или теиста. Зашто, зато што је идеја о богу ту и због тога је једино могуће бити једно од ова два.
А о томе да атеизам (антитеизам) није религија нема шта причати. Не само да атеизам није религија већ и да многе друге религије немају критеријум праве религије.

dobro doteru, jasno ti je šta oću da kažem, čistim racionalisanjem i logikom se lako dođe do boga kao najvišeg bića, prvog uzroka, nepokretnog pokretača, apsolutnog uma, etc

Не само да атеизам није религија већ и да многе друге религије немају критеријум праве религије.

e to, grci, germani, slavjani i ostali pagani nisu imali religiju (kao sistem verovanja), ni teologiju, već mitologiju. zato su mnogo kulji od židokrstoislama

Када верник предочи да верује у неко/а божанство/а онда атеиста долази у ситуацију да каже да НЕ верује.

Mislim da bi ateista iz te priče, nastrojen apsolutno logički i koji odbacuje sve što se ne može dokazati, pre pitao šta to znači "verovati" nego što bi rekao "ne verujem".

e to, grci, germani, slavjani i ostali pagani nisu imali religiju (kao sistem verovanja), ni teologiju, već mitologiju.

Po tebi onda religija ne postoji ako nije fiksirana u kanonskoj knjizi? Malo mi je to usko gledano.

Warner von Latinsche

dobro doteru, jasno ti je šta oću da kažem, čistim racionalisanjem i logikom se lako dođe do boga kao najvišeg bića, prvog uzroka, nepokretnog pokretača, apsolutnog uma, etc

Ај тролуј неког другог или не лупај више.

Mislim da bi ateista iz te priče, nastrojen apsolutno logički i koji odbacuje sve što se ne može dokazati, pre pitao šta to znači "verovati" nego što bi rekao "ne verujem".

Исто и за тебе важи, али пошто си нов да ти објасним...
Ако посматраш научника као пандан логике и разума и који жели да нешто испита кренуће од хипотезе. Хипотеза се засива на "веровању" да ће се нешто десити или не и проверава се. После тога веровање умире до слеће хипотезе.

Mislim da bi ateista iz te priče, nastrojen apsolutno logički i koji odbacuje sve što se ne može dokazati, pre pitao šta to znači "verovati" nego što bi rekao "ne verujem".

Морам и ово да цитирам јер очигледно нити имаш логику нити си разуман.
Како ико ко функционише по апсолутној логици може да каже да се нешто не може доказати ако не зна ништа о томе?

Морам и ово да цитирам јер очигледно нити имаш логику нити си разуман.
Како ико ко функционише по апсолутној логици може да каже да се нешто не може доказати ако не зна ништа о томе?

Prijatelju, bre, mnogo si grub. Taj tvoj nerealni i banalni čovek ateista bi bio logička mašina, jelte? Ako bi on odbacivao sve što se ne može dokazati, onda bi odbacio i aksiome koji se nalaze u temelju njegove logike. U pravu si, taj ne bi pitao "šta znači verovati", iz prostog razloga što to ne bi bio čovek, i na kraju, ne bi mogao ni da postoji. I šta ti je to "apsolutna logika"?
EDIT:
Još, gde sam ja rekao da "neko ko funkcioniše po apsolutnoj logici može da kaže da se nešto ne može dokazati ako ne zna ništa o tome"?

Prijatelju, bre, mnogo si grub. Taj tvoj nerealni i banalni čovek ateista bi bio logička mašina, jelte? Ako bi on odbacivao sve što se ne može dokazati, onda bi odbacio i aksiome koji se nalaze u temelju njegove logike.

svidja mi se ovo

"šta znači verovati"

stvarno, sta znaci verovati? mogu li zivotinje da veruju?

Dakle:
Pripreme za usmrćivanje ljudi vršile su se uvek u ime Božje ili uopšte nekog tobožnjeg višeg bića, koje je čovečanstvo izmislilo i stvorilo u svojoj uobrazilji. - Jaroslav Hašek

stvarno, sta znaci verovati? mogu li zivotinje da veruju?

Pa ne mogu, zar nisi primetio?

Dakle:
Pripreme za usmrćivanje ljudi vršile su se uvek u ime Božje ili uopšte nekog tobožnjeg višeg bića, koje je čovečanstvo izmislilo i stvorilo u svojoj uobrazilji. - Jaroslav Hašek

Ovo je oftopik. Ne igramo se sada toga.