Prijava

Pa ne mogu, zar nisi primetio?

HA.prozivka...al cekaj, zar nas od zivotinja ne deli razum a ne verovanje

Ja verujem da je mene i moje pretke stvorio Bog...a atesta veruje da je on evoluirana životinja.

Zašto bi se onda on osećao prozvan time što ja kažem da životinje ne mogu da veruju?

Једноставно се помирите да је атеизам негирање постојања били каквог свевишњег

Pa da, ateizam je upravo to, negiranje jednog shvatanja sveta koje je od početka ljudske vrste (tako kažu naučnici) prisutno i recimo još uvek dominantno. Ateizam je zato sekundarna, odnosna, relaciona stvar, jer se javlja samo u kontekstu teizma, kao njegova negacija, i tim više je sekundaran i relacioni ukoliko je angažovan kao antiteizam.

Zašto bi se onda on osećao prozvan time što ja kažem da životinje ne mogu da veruju?

Bem li ga, opet mi je razumnije da verujem da sam zivotinja nego svevisnje bice.

Bog je mrtav, mi smo ga ubili. -Nice

Nice je mrtav. -Bog

Kompleksne zamisli ustrojstva sveta bez boga potekle iz genijalnih umova naučnika uopšte ne bi trebalo da nerviraju jednog teistu. Ne mogu da kažem za sebe da sam teista, ali me nerviraju sitne ateističke vrane koje bi da kljucaju lešinu ideje Boga, krešteći okolo kako ga nema, a same ne poseduju neke posebne argumente za negiranje teističke ideje, niti imaju neki svoj pogled koji bi parirao teističkom, osim par napabirčenih ideoloških fraza o napretku ljudskog uma i duha i svetloj nauci koja će osloboditi čovečanstvo od despotije verovanja. Uostalom, kao što i većina verujućih krešti okolo parole i citate iz Biblije, bez suštinskog razumevanja i bez blage veze u šta u stvari veruju.

stvarno, sta znaci verovati? mogu li zivotinje da veruju?

Na nekom nivou mogu, i još mogu da se zajebu u svom verovanju. Na primer, rešio si da mačku baciš u reku. Ona to naravno ne zna. Ti uzmeš malo slanine i kažeš: Mac, mac, mac! Ona čuje taj zvuk, vidi tebe i slaninu. U svojoj mačećoj glavi, doduše u nekom rudimentarnom obliku, postavi ovakvu naučnu hipotezu (kao onaj Doterov naučnik sa ostrva sa prethodne strane):

- Ja, mačka, do sada sam taj "mac-mac" zvuk čula mnogo puta.
- U velikoj većini slučajeva to je bio znak da biće koje ispušta taj zvuk ima nešto da mi da, mleko, slaninu, ili hoće da me pomazi.
- U velikoj manjini slučajeva dobila sam po njušci ili su me šutnuli.
- Moja objektivna priroda, u skladu sa statističkim proračunima, nagoni me da kao razumniji ishod prilaženja izvoru tog zvuka pretpostavim da ću se osladiti nego da će mi se nešto loše desiti.
- Dakle, moja hipoteza glasi: dobiću slaninu ako priđem.

Mačka na osnovu zaključaka dobijenih logičkim i statističkim razmatranjima sprovede eksperiment prilaženja tebi, a ti cap, pa u džak, pa u reku...

Naravoučenije basne: da mačka nije smatrala logičko rasuđivanje superiornim nad intuitivnim, sada bi još bila živa.

Šta, instinkt mačke da ti poveruje? Instinkt će biti da pobegne, a prilaženje je naučeno ponašanje, koje mora biti utvrđeno kroz iskustveno formiranje kauzalnih obrazaca u mozgu životinje. Nešto kao primitivno verovanje i razmišljanje.

A sta ako je enormno gladna pa ide da uzme da jede i po cenu da je sutnes?

Pa, to bi značilo da je svojim rudimentarnim logičkim sposobnostima zaključila kako je ono što ti možeš da joj uradiš optimalnija opcija od crkavanja od gladi.
EDIT:
Mislim da nije čovek pao sa neba sa svojim intelektualnim moćima, već da te moći imaju i životinje, u određenoj meri. I da to važi za svaku čovekovu sposobnost, samo nemam pojma odakle mu potiče osećaj za lepo.

- Ja, mačka, do sada sam taj "mac-mac" zvuk čula mnogo puta.
- U velikoj većini slučajeva to je bio znak da biće koje ispušta taj zvuk ima nešto da mi da, mleko, slaninu, ili hoće da me pomazi.
- U velikoj manjini slučajeva dobila sam po njušci ili su me šutnuli.
- Moja objektivna priroda, u skladu sa statističkim proračunima, nagoni me da kao razumniji ishod prilaženja izvoru tog zvuka pretpostavim da ću se osladiti nego da će mi se nešto loše desiti.
- Dakle, moja hipoteza glasi: dobiću slaninu ako priđem.

Mačka na osnovu zaključaka dobijenih logičkim i statističkim razmatranjima sprovede eksperiment prilaženja tebi, a ti cap, pa u džak, pa u reku...

Naravoučenije basne: da mačka nije smatrala logičko rasuđivanje superiornim nad intuitivnim, sada bi još bila živa.

Добро, нећемо да претерујемо. :) Нема логичког расуђивања код мачке. То што би она пришла је резултат класичног условљавања. Навикла је да је чека нешто добро након ''мац-мац'' и не размишља ''Добићу сланину ако приђем'', већ је њен прилазак прилично аутоматски уколико не добије некакву другу драж која би могла да сугерише опасност.

Животиње не могу да верују, јер чак и оне које имају некакву интелигенцију немају способност апстрактног размишљања. Заправо, ни многи људи немају способност апстрактног размишљања (код већине деце се развије око дванаесте године), па самим тим многи ''верници'' у ствари нису верници, него су само некритички прихватитли теизам као нешто за шта им је речено да је добро.

Што се тиче атеиста, екстремисти у атеизму ми чак више иду на курац од екстремиста у теизму.

Ја сам раније био атеиста, али сам одустао од тога кад сам прочитао о основним идејама деизма, а то је да је Бог (ентитет вероватно недокучив за тренутне менталне капацитете једног смртника) створио Универзум и пустио га да се даље развија по законима физике без икаквих интервенција. Што је и логично, јер у природи не постоји појава која није подређена законима физике. Једина необјашњена ствар је порекло универзума и као таква се мора приписати Богу, тј. ономе што је изван физике.

``
Kurd

Ja verujem da je mene i moje pretke stvorio Bog...a atesta veruje da je on evoluirana životinja.

Не престаје да ме одушевљава твоја глупост. Искључивање једног не имплицира афирмацију другог.

Да ли би можда био изненађен када бих ти рекао да сам атеиста и да сматрам да је еволуција подједнако говно као и било који други креационизам?

Валдемаре после ћу ти одговорити јер сад немам времена.

Nemam vremena da citam prethodna misljenja, ali cu samo reci da ja veru uopste posmatram kao stvar izbora, sa tim da i ako ne verujem postujem tradiciju i opet su mi nekako drazi pravoslavci od pripadnika ostalih religija. Poenta svega toga je da bi bilo besmisleno ubedjivati se sa nekim ko stvarno veruje u postojanje boga, ali u isto vreme jedino bi ubedjivanje sa takvima bilo svrsishodno. Sto se tice dokaza koje koristim oni su vise materijalni nego empirijski, npr. pitam ljude zasto Djavo onako izgleda i onda im objasnim da je to u stvari Alexandar kao bog Amon (otud rogovi). Dodao bih jos da po meni covek ne moze sebe smatrati ateistom ako je sujeveran ili veruje u srecu jer je i sreca sama Fortuna, mada je to zaista tesko u nekim slucajevima.

Не престаје да ме одушевљава твоја глупост

Mene ne prestaje da oduševljavaju ljudi koji uspevaju da Vukajliju koriste tako da u svakom svom postu napisanom na njoj, obavezno moraju da vređaju druge.

Zamišljam kako izgleda u stvarnosti čovek koji tako funkcioniše. Verovatno je internet jedino mesto gde takvi kao on i smeju ikoga da uvrede(nema šanse da dobiju po nosu), pa onda to obilato koriste kako bi ubeđivali sebe da su ipak dojajni.

Ovo bi bilo sve od mene na ovoj temi. :-)

hahaahaha mačka koja vodi unitrašnji monolog! hahahaha c'mon people, that's some funny shit!

a ova tema je objašnjena od strane dotera pre par stranica, i to je to, sad jedino može da se razvija u pravcu raspravljanja da li je ispravno biti ateista ili ne? i zapravo dal je to uopšte moguće biti, što reče onaj doterov o jedinom mogućem postojanju antiteista?

i da, aj dovedite facafacu, nekako nam je potreban pastir na temi!

i da, aj dovedite facafacu, nekako nam je potreban pastir na temi!

Ima vec dovoljno cobana na temi.

i da, aj dovedite facafacu, nekako nam je potreban pastir na temi!

Jeste, i kad provali da bog ne postoji, cime posle da se bavi, da otvori vulkanizersku radnju?

Ateizam je prevaziđen još pre Hrista.