Prijava

@ debeli pacov:

Opet, cak i da si pasivan fasista, koji se ne mesa u tudje zivote, to nije niti za pohvalu, nit' za ignorisanje. I zato su ovakve diskusije bas i potrebne i (potencijalno) kulturne, barem za one koji imaju snagu, volju i potrebu da se upustaju u njih.

А иначе, докле год туђа размишљања не угрожавају мене, све је кул.

Evo, recimo ovaj stav je isto kao da kazes da te se ne tice to sto Staljin vrsi cistke, jer zivis u Burkinfasu. Ako neko vidi religiju poput Islama, komunizma, Hriscanstva, fasizma ili Judeizma, kao glavni razlog za nepravdu i patnju medju savremenim ljudima, onda je za svaku pohvalu ako nesto o tome podeli sa drugima.

Имаш ти право у суштини, али ја сам превише концентрисан на сопствено дупе и уваљивање истог у што бољу ситуацију на, по могућству, леђа других. Одавно сам престао да мислим да могу да направим неку разлику и да помогнем другима, према томе ме не занима шта они раде. А људи и не желе помоћ у суштини, само им треба раме за плакање, да се истресу и наставе да траже камен о који би се спотакли ради уживању у самосажаљењу над сопственом судбином.

И за ово прво би био у праву, да ја имам тако неке екстремне ставове, али немам их, чак су и прилично нормални и благи. Али схватам поенту те приче, само што мислим да је немогуће научити људе када они неће, а када хоће они се сами распитају и траже помоћ, а онда и могу да помогнем или дам неки савет за који мислим да је исправан.

И још да додам, ово је културан разговор, између мене и тебе, а остали се само гађају говнима и бране ставове у које вероватно ни сами нису сигурни. Тиме ме смарају и добри су само за спрдњу, писање глупости и троловање.

само им треба раме за плакање

Treba im jos i skloniste od muke, treba im muzika i stisak ruke :)))

И за ово прво би био у праву, да ја имам тако неке екстремне ставове, али немам их, чак су и прилично нормални и благи.

Nisam ni mislio na tebe, nego bas na one o kojima si pricao kada si rekao da te boli kurac u sta veruju, na sta bih ja jos skromno dodao "i koji sistem verovanja cine jacim, svakodnevnijim i prihvacenijim". Mnogi komunisti, muslimani i hriscani su duboko ubedjeni da su njihova verovanja ispravna, a stavovi, bas kao i tvoji, "normalni i blagi"

Treba im jos i skloniste od muke, treba im muzika i stisak ruke

ИДЕМОО! САМО ГЕНЕРАЦИЈА 5 ТРВЕ!

И још да додам, ово је културан разговор, између мене и тебе, а остали се само гађају говнима и бране ставове у које вероватно ни сами нису сигурни. Тиме ме смарају и добри су само за спрдњу, писање глупости и троловање.

Kultura - diktatura! :)))
Ma, to vec otvara potpuno novu teglu crva :)

EDIT: kad smo vec kod kulture, nije "mene i tebe", nego... :)

Треба им шамар и једно "Који ти је курац?" а не јебена Генерација 5.

Свеједно, проблем са таквим њушкама је што не можеш да их убедиш да нису у праву, ни чињеницама, ни батинама па ме смара да причам са таквима о томе.
А не можеш да поредиш мене са било каквим ликовима који се приклањају било каквој организацији, партији или религији. По мени, све те организоване стварчице убијају спиритуалност на месту јер не дају човеку да размишља сопственом главом већ само нуде већ одређене форме понашања и клишее у којима се губи смисао и добија само сујеверје. Убијају идентитет и индивидуалност уништавајући сваку креативност преодређеним обрасцима који су вековима изгубили сврху и постали оруђе за смиривање савести уместо да имају неку вишу сврху, приближавање Богу или самом себи.

Човек треба сам да размишља а не да буде овца која иде за овном на шишање и клање. Уствари не треба да буде овца макар га тај ован водио у рај, јебеш то.

Треба им шамар и једно "Који ти је курац?" а не јебена Генерација 5.

Potpisujem.

EDIT: kad smo vec kod kulture, nije "mene i tebe", nego... :)

знам, знам, ал ме мрзело да едитујем :Д

Hmmm, mrzi te da editujes, mrzi te da isterujes zalutale vernike na put pravednika... da nisi ti mozda iz Crne Gore? :)))

Нисам црногорац, само сам ленштина ако немам неке користи. За паре могу све, али за џаба тешко ми да се дигнем да пијем воду када сам жедан :Д

Сенка на месечини:
Ne znam, ateisti su mi nekako forevr aloun. Iako sam hrišćanin islam mi je takođe okej.

Zato što svi i jesmo forever alone. Religija je egoistično, antropocentrično i pre svega DETINJASTO shvatanje da postoji nekakva viša sila, neki magični čika koji pazi na tebe i nadgleda te. LIČNO NA TEBE. On je tvoj ortak. On se stara da daš gol kad mu se pomoliš pred penal. On se pobrine da baš ti dobiješ pare za nova kola kad mu tražiš to. On vodi tvoju ruku dok polažeš kolokvijum kad mu se obratiš pre testa. (I, iz nekog uvrnutog razloga, veoma mu je bitno šta radiš u svojoj spavaćoj sobi.) Tvorac čitavog univerzuma, među milijardama i milijardama galaksija, je odabrao da sluša jednu primatsku vrstu na jednom kamečiću koji kruži oko male zvezde u jednoj sasvim običnoj galaksiji.
Što pre shvatiš da si sâm, da nema ničega tamo što te nadgleda – bolje po tebe. Možda nije toliko utešno, ali je svakako oslobađajuće.

Che-Vu:
Postoji, naravno, i drugi ekstremitet; oni koji se toliko utripuju izucavanjem rupa u svetim skriptama i sukobima sa zdravim razumom i logikom istih, da pocnu bezuslovno da veruju u Darvinizam, nauku i ucenja mnogobrojnih heroja ateizma.

Darvinizam nije religija da se u njega veruje. Darvina teorija evolucije kroz prirodnu selekciju je dobro ustanovljena i empirijski potvrđena teorija. Darvinizam je činjenica, možeš da je prihvatiš ili ne, tvoj problem. Da li ti znače nešto ove reči što sam upravo napisao: empirijski potvrđena teorija? Fosili, genetika, geografska distribucija vrsta – sve to ide u prilog istinitosti Darvinove teorije. S druge strane, darvinizam može veoma lako da se opovrgne, ali to još uvek niko nije učinio, jer nema osnova za to, shvataš?

Takav je recimo postao Ricard Dokins. Imam osecaj da bi bezuspesno mogao da mu dokazujes da Darvin nije bio u pravu do besvesti. Bilo bi kao da pricas sa zidom, cak i da posedujes neoborive dokaze za svoju tezu.

Upravo tako: "BEZUSPEŠNO dokazuješ" – što kreacionisti i ostala bolumenta bezuspešno pokušava, evo, već vek i po. Ne bih da glumim Dokinsovog advokata, ali mislim da su ga u nekom interjuu pitali šta bi uradio ako bi neko izneo ubedljivi dokaz da evolucija nije tačna (ili beše da bog ipak postoji?), a on je odgovorio da bi dokaze pažljivo razmotrio i prihvatio ih ukoliko se ispostavi da bolje opisuju prirodni svet. Mada je potpuno nebitno za ovu priču.

Moja poenta je - nauka je dokazana da gresi otprilike isto puta koliko i religija. Uvek treba imati otvoren um.

Ovo je totalni nonsens. Nauka jeste često imala pogrešne pretpostavke o svetu tokom istorije, ali ono što je lepota nauke je to što kada dobije nove dokaze, odbacuje stare teorije. Nauka je spremna da se menja. Shvati je kao organizam koji raste, razvija se i sposoban je za samopopravku. Religija, sa druge strane, je prastara dogma koja se nikada ne menja i služi za kontrolu mase.

Zato što svi i jesmo forever alone. Religija je egoistično, antropocentrično i pre svega DETINJASTO shvatanje da postoji nekakva viša sila, neki magični čika koji pazi na tebe i nadgleda te. LIČNO NA TEBE. On je tvoj ortak. On se stara da daš gol kad mu se pomoliš pred penal. On se pobrine da baš ti dobiješ pare za nova kola kad mu tražiš to. On vodi tvoju ruku dok polažeš kolokvijum kad mu se obratiš pre testa. (I, iz nekog uvrnutog razloga, veoma mu je bitno šta radiš u svojoj spavaćoj sobi.) Tvorac čitavog univerzuma, među milijardama i milijardama galaksija, je odabrao da sluša jednu primatsku vrstu na jednom kamečiću koji kruži oko male zvezde u jednoj sasvim običnoj galaksiji.
Što pre shvatiš da si sâm, da nema ničega tamo što te nadgleda – bolje po tebe. Možda nije toliko utešno, ali je svakako oslobađajuće.

Malo je čudno što se pojam apsoluta pojavio dok je čovek verovao da je svemir bukvalno prepešačiv, a danas kad se podozreva da je bukvalno beskrajan, apsolut se gubi.

Zato što svi i jesmo forever alone. Religija je egoistično, antropocentrično i pre svega DETINJASTO shvatanje da postoji nekakva viša sila, neki magični čika koji pazi na tebe i nadgleda te. LIČNO NA TEBE. On je tvoj ortak. On se stara da daš gol kad mu se pomoliš pred penal. On se pobrine da baš ti dobiješ pare za nova kola kad mu tražiš to. On vodi tvoju ruku dok polažeš kolokvijum kad mu se obratiš pre testa. (I, iz nekog uvrnutog razloga, veoma mu je bitno šta radiš u svojoj spavaćoj sobi.) Tvorac čitavog univerzuma, među milijardama i milijardama galaksija, je odabrao da sluša jednu primatsku vrstu na jednom kamečiću koji kruži oko male zvezde u jednoj sasvim običnoj galaksiji.
Što pre shvatiš da si sâm, da nema ničega tamo što te nadgleda – bolje po tebe. Možda nije toliko utešno, ali je svakako oslobađajuće.

http://www.threadbombing.com/data/media/2/applause.gif

Religija je egoistično, antropocentrično i pre svega DETINJASTO shvatanje da postoji nekakva viša sila, neki magični čika koji pazi na tebe i nadgleda te. LIČNO NA TEBE. On je tvoj ortak. On se stara da daš gol kad mu se pomoliš pred penal. On se pobrine da baš ti dobiješ pare za nova kola kad mu tražiš to. On vodi tvoju ruku dok polažeš kolokvijum kad mu se obratiš pre testa. (I, iz nekog uvrnutog razloga, veoma mu je bitno šta radiš u svojoj spavaćoj sobi.) Tvorac čitavog univerzuma, među milijardama i milijardama galaksija, je odabrao da sluša jednu primatsku vrstu na jednom kamečiću koji kruži oko male zvezde u jednoj sasvim običnoj galaksiji.

Ovako su malom Mikici objasnili šta je to Bog. Mali Mikica sad veruje u to. Kad uđe u pubertet, odbaciće da postoji bilo šta što bi bilo Bog, zbog toga što je priča za decu bila suviše glupa. Ako uspe da izađe iz puberteta, potražiće druge razloge za neverovanje.

Ovako su malom Mikici objasnili šta je to Bog. Mali Mikica sad veruje u to. Kad uđe u pubertet, odbaciće da postoji bilo šta što bi bilo Bog, zbog toga što je priča za decu bila suviše glupa. Ako uspe da izađe iz puberteta, potražiće druge razloge za neverovanje.

verovatno karikiraš ali ja ne bih znao šta je to što je u Valsinarbovom karikiranju pogrešno. osim što bi moglo da povredi nečija osećanja i intelekt, sasvim je umesno.

Malo je čudno što se pojam apsoluta pojavio dok je čovek verovao da je svemir bukvalno prepešačiv, a danas kad se podozreva da je bukvalno beskrajan, apsolut se gubi.

iz nekih tvojih postova izgledaš mi kao neki nju ejdžer, očuvati kakvu takvu veru, biti otvoren za istu, skeptizirati neveru, spasti šta se spasti da uz obilatu potporu intelektualne akrobatike. ne vidim šta je tu čudno. prvo, taj pojam apsoluta se, povesno gledano, pojavio vrlo kasno (krajem 18 veka kako se meni čini). ok, mada si se frljio filozofskim terminom, kapiram da ti misliš na tu neku veru, kakvu god, u šta god, al ja prosto ne vidim tu potrebu za visokom mistifikacijom starih uverenja, kao nisu ona slučajna, kao ima razloga za ista. ne, nema razloga, ona nemaju nikakvu potporu osim u ljudskoj želji i mašti (mi možemo da se zapitamo o prirodi te želje, ali tu ne završavamo dalje od agnosticizma). ta stara uverenja proizvod su ljudske želje da svet sazna, ukroti i da nađe svoje mesto i smisao u njemu, proizvod su obrade te želje od strane njegove (čovekove) mašte, pa tako i taj visokospekulativni pojam apsoluta, koji nema nikakvu potporu u iskustvu, a sa kojim, čistom spekulacijom, možemo da uradimo sve i svašta, ali to ostaje samo prazna spekulacija. uostalom, sama teologija (koja započinje s aristotelom kao theologika) jeste patvorevina, logička i filozofksa obrada mita (izmaštanog), putem koje je aristotel, uslovljen uverenjima svoje civilizacije i vlastitog izuma logike (potpuno uslovljene gramatikom tj. jezikom i kategorijom kauzaliteta), dedukovao pojam prvog pokretača. da ne govorim o rišćanskoj teologiji koja je potpuno bazirana na aristotelu... a što se tiče banalnih uverenja običnog sveta, religioznog shvatanja univerzuma prvih civilizacija toliko lišenih bazičnog shvatanja univerzuma, iz kojeg se neznanja sam religiozni odnos izrodio, o njima je iluzorno govoriti. tako da mi, sa visokointelektualnom, savremenom teologijom, ne možemo otići dalje od agnosticizma, a sa verom pučanstva (i prošlosti i sadašnjice) ne možemo dalje od banalizma. zato mislim da je jedina "razumna" teologija ova vizantijska koju svojataju ovi naši ortodokšani. ništa razum, ništa diskurzivno, ništa saznatljivo, samo vera. e tu već više nemaš šta da kažeš. ko će šta da veruje, to već više nije pitanje diskusije i intelekta, već osobnog karaktera i spremnosti čoveka da se suoči sa modernim saznanjima o svetu, sa svojim skromnim mogućnostima i okrutno praznim univerzumom (makar bilo naizgled), i nikako najmanje važno - odgojem (kao nasleđenom, usađenom tradicijom), ili pak nespremnosti čoveka za isto...

verovatno karikiraš ali ja ne bih znao šta je to što je u Valsinarbovom karikiranju pogrešno. osim što bi moglo da povredi nečija osećanja i intelekt, sasvim je umesno.

Pa on priča o dobrom bogi iz udžbenika veronauke. Ne karikiram ja, već on. Čovek uzima primere iz košare primera za mase. Ako hoće masama da se obraća, pa zato to radi tako, u redu je to, nego mi se, koliko sam do sada shvatio, čini da pristup drugim košarama on i ne poseduje. Moguće da grešim.

iz nekih tvojih postova izgledaš mi kao neki nju ejdžer, očuvati kakvu takvu veru, biti otvoren za istu, skeptizirati neveru, spasti šta se spasti da uz obilatu potporu intelektualne akrobatike.

Nisam ja nikako za čuvanje vere, već baš suprotno, za čuvanje nevere i neverovanja. A danas dižu ljudski razum i nauku tamo gde je nekad bio bog, a ja, oprostite, imam lične razloge da sumnjam u ljudski razum i logiku, kao što imam razloge da sumnjam i u Jehovu. Ako se to uopšte uvažava, hvala.

EDIT:

a što se tiče banalnih uverenja običnog sveta, religioznog shvatanja univerzuma prvih civilizacija toliko lišenih bazičnog shvatanja univerzuma, iz kojeg se neznanja sam religiozni odnos izrodio

Ma daj, znaš valjda bolje od toga. Zar ne bi mogao da porediš religioznu svest sa jednom vrstom ogledala, niske izbrušenosti, koje je jedino bilo dostupno ljudima na toj tački razvoja? Pa onda da pomisliš kako je ovo ogledalo koje imaš sad možda samo malo izbrušenije? I da zamisliš neko buduće ogledalo? Ja za svaki slučaj ne bih sasvim isključivao stari način brušenja, ne bih bio toliko samouveren. Toliko bar dugujem svesti da sam samo mali trun prašine na malom kamičku koji se kreće oko male zvezde i tako dalje, i tako dalje.

Nisam ja nikako za čuvanje vere, već baš suprotno, za čuvanje nevere i neverovanja. A danas dižu ljudski razum i nauku tamo gde je nekad bio bog, a ja, oprostite, imam lične razloge da sumnjam u ljudski razum i logiku, kao što imam razloge da sumnjam i u Jehovu. Ako se to uopšte uvažava, hvala.

pa ja se slažem s tobom, zato sam konvertit iz ateizma u agnosticizam i "verujem" da ću tu ostati

Zato što svi i jesmo forever alone. Religija je egoistično, antropocentrično i pre svega DETINJASTO shvatanje da postoji nekakva viša sila, neki magični čika koji pazi na tebe i nadgleda te. LIČNO NA TEBE. On je tvoj ortak. On se stara da daš gol kad mu se pomoliš pred penal. On se pobrine da baš ti dobiješ pare za nova kola kad mu tražiš to. On vodi tvoju ruku dok polažeš kolokvijum kad mu se obratiš pre testa. (I, iz nekog uvrnutog razloga, veoma mu je bitno šta radiš u svojoj spavaćoj sobi.) Tvorac čitavog univerzuma, među milijardama i milijardama galaksija, je odabrao da sluša jednu primatsku vrstu na jednom kamečiću koji kruži oko male zvezde u jednoj sasvim običnoj galaksiji.
Što pre shvatiš da si sâm, da nema ničega tamo što te nadgleda – bolje po tebe. Možda nije toliko utešno, ali je svakako oslobađajuće.

Valsinarb90 je prosto plitak i voli da se pravi pametan, meša religiju sa verovanjem u Boga... Očigledno je da si plitak kad i upotrebljavaš te nakradne komplikovane reči iskopane iz bulje kvazi-načitanog knjiškog moljca, stime samo pokazuješ da si dosadan i plitak i da o svetu znaš vrlo malo a o ljudskoj prirodi još manje... Svako ko stvarno veruje u Boga ne razmišlja na taj način o Bogu na koji ti aludiraš... Sa puno razumevanja savetujem te da skupiš muda i ubiješ se, jer verovatno nisi ni za šta...