Prijava

Molujem u sebi još se nadam tebi

Neko je napisao da njegov ortak u zarađuje hiljade evra od fotografije. Kako to funkcioniše, ko mu kupuje te fotke, na osnovu čega njegove plaća toliko? I kakvu vajdu taj časopis ima od tih fotki, povećavaju mu tiraž, radi tutorijale?

Koje fotografije? Sportska je jedno, ideš po stadionima, fotkaš velike događaje, radiš za medije ili solo, pa prodaješ dojajne fotke medijima, može biti dobra zarada. Paparaco fotografija isto, za tabloide. Generalno u bilo kojoj sferi novinarstva fotografi moraju da budu ozbiljni, jer jebiga, treba uhvatiti momenat, treba se snaći i tako dalje. Plaća se okej.

Modna fotografija opet, velike pare se vrte kod dizajnera i čuda, pa su fotke sastavni deo promo materijala, vrhunski fotograf će uzeti pare, jer značajno olakšava plasman proizvoda.

Takođe, fotografije za turizam se isto naplaćuju dobro jer jebiga, pomažu agencijama da prodaju aranžmane, hotelima da se predstave u što boljem svetlu itd.

Svaki događaj, koji je iole ozbiljniji plaća fotografa zarad marketinga i prezentacije. Lupam, ja kao nub mogu da uzmem na nekim manjim događajima za 15 dana oko 300 evra, sa plaćenim smeštajem jer je to na duže staze isplativo organizatorima, jer kasnije dobre fotke koriste u promo svrhe.

To ti je od komercijalne fotografije to, za hobiste je uglavnom sledeće:

Možeš i kao relativan nub da uzmeš neki džeparac na fotografiji, slikajući studentkinje koje oće da imaju kul fotke za Fejs i Instagram, recimo naplatiš sesiju soma-dva, i to je to.

Zatim, razna slavlja, rođendani, jebiga, fotografija je neophodna, uglavnom fotograf fotke naplaćuje 50-100 dinara na samom događaju (izrađene) i od fotki koje koštaju 50 kinti uzme 30 dinara. Sada, imaš, recimo svadbu sa sto gostiju, svako uzme po dve slike (a uzimaju i više), izađe ti 200*30=6000 za veče, i to bez nekih fotki koje su po specijalnom zahtevu i fotkanju same ceremonije (dakle samo fotke sa mladom i mladoženjom). Tehnički, ima kinte.

Ulična je najmanje isplativa i najbliža nekoj umetnosti, jebiga, to je fotografija iz hobija.

Ali ako uđeš u fotografiju da bi zaradio i da ti bude primarni biznis, tj. sa tom idejom, nećeš uspeti. I uglavnom je nesigurna kinta, do trenutka kada se baš jebeno probiješ.
Ali svaka roba ima svog kupca, ljudi koji vole fotografiju ne žale kintu da kupe printove, ljudi koji vole muziku do jaja kupuju ploče i tako dalje, svaka roba ima svog kupca i to je to.

Moj Beograde
Zagrli me

Kupi neki noviji fotoaparat, a ne ovajj što pravi crno bele slike :DDDDD

Ha ha ha istrošio mu se kertridž xD

Prekinite jebeno da spamujete, ne budite jebeni rasni. U pičku materinu.

Daj bre na kojim su slavljima fotografije 50-100 dinara ne znam da l' sam igde bio gde su ispod 150 dinara. Još sad na svadbama imaju te jebade te kući kad su svatovi, pa crkva, sala, pa posle fotosešn u parku pa ako je i dron u priči naplate oni to daleko više od 6k za dan, a i da je samo obično slikanje pa po 120-180 dinara pa puta 250 pa opa bato

Letos upoznam nekog lika, na trajektu sedeli jedan do drugog pa ušli u priču onako usput, radi lik dole na kritu, krfu i zakintosu šest meseci godišnje, uleteo u priču sa deluks hotelima dole i slika te bogataše kad dolaze na prijeme, večere kurac palac, ne znam koju kintu on uzima, ali znam da mi je u toj priči pomenuo da tri "svoja" fotografa iz srbije plaća po 1200e i da je tad tražio još ljudi da uposli.

Mislim se u sebi, more pička ti materina, fotograf jebeni xd

Aco, pričam o najbednijoj ceni, za najkrš svadbe, naravno da idu i mnogo više cene. Samo dajem najbanalniju računicu.

Isplativo, isplativo, svakako

Ne znam tebi, verovatno ti je hobi samo, ali ovi komercijalni biju fine pare

Ne znam tebi, verovatno ti je hobi samo, ali ovi komercijalni biju fine pare

Pa jeste hobi, tipa kažem, desi se nekada da se nešto zalomi za neku kintu, i odradim tako povremeno kada mi ne uzima puno vremena ili nešto slično, ali nemam interesa da se bavim time stalno i profesionalno, puca mi kurac za cimanje oko toga, ali upravo to i kažem, komerc fotografija nudi lepe izglede za zaradu.

Doduše, ne bavim se dugo ja fotografijom, tako da i kad bih kretao sa tim, krenuo bih od niže cene, pa lagano budžio, standardan proces za probijanje na tržište, ali uvek ima potražnje, bukvalno pre par dana kad fotkah ortakinju u roku od dva dana ju je deset ljudi pitalo mogu li da fotkam.
Plus ću na leto verovatno da idem na petnaest dana negde da pokrijem neke događaje, i da uzmem neku pristojnu kintu. Pogotovo što je za fotkanje nekih takvih događaja, fotki za fb, i inače fb marketing najbazičnija stvar i najjednostavnije igranje sa fotografijom. Nema nikakve nauke.

Ja sam napisao za tog drugara i on se bavi iskljucivo Stock fotografijom, xnaci onim sto se prodaje na sajtovima Shutterstock i IStock.
I on bije 1000-2000-3000 E mesecno.
Sacu da probam da linkujem

https://www.istockphoto.com/portfolio/miljko?mediatype=photography&excludenudity=true&sort=best

ali pašini izvori?

Brdo i u podnožju kuća pored obilnije količine vode. Kako prepozna Alipašine izvore ne znam...