Prijava

@Риха Дисидент
Kod tebe me jedino čudi što pišeš ćiriličnim pismom. Ono što si napisao više govori o tebi nego drugima. Bio bih i konkretniji, ali me namah banuju evromoderatori.

budi konkretniji, ali nemoj da psuješ - evo ja nisam evromoderator, ja sam zatucani balkanski provincijalac :)

Ко те јебе! Нисам се теби ни обраћао.
Сијевај!

По мени је ово чиста провокација.

Provokacija je prezentovanje marša koji je komponovan u čast oslobodilačke vojske? Provokacija je prezentovanje muzičke, dakle kulturne baštine u izvođenju akapela hora? Koga provocira pesma koja ne poziva na genocid, već veliča vojsku jedne zemlje i tu zemlju na pozitivan način, bez vređanja drugih nacija i naroda?

Циклон, да су Хрвати којим случајем у УН-у пуштали неке своје композиције у част неке своје ослободилачке војске то би била провокација, зар не!?
Јеремић је сисица мала.

да су Хрвати којим случајем у УН-у пуштали неке своје композиције у част неке своје ослободилачке војске

Kad bi oni imali oslobodilačku vojsku to ne bi bila provokacija. Zaboravljaš da je Hrvatska u drugom svetskom bila na strani Trojnog pakta i da je fašistička država.

Циклон, да су Хрвати којим случајем у УН-у пуштали неке своје композиције у част неке своје ослободилачке војске то би била провокација, зар не!?
Јеремић је сисица мала.

Da li ti čuješ sebe? Znaš li ti koja je razlika između Marša na Drinu i neke Tompsonovske pesme? Da li ti znaš šta su Srbija, srpski narod i srpska vojska izgubili u Prvom svetskom ratu? Da li ti misliš da je jedna poletna pesma, kao što je "Marš na Drinu" ekvivalent nekoj srbomrzačkoj "himni"?

Bilo koja patriotska pesma nije problematična, pa makar i hrvatska, dok god nema genocidnih konotacija. Uzgred, ovde je već napomenuto da pesma (marš) originalno nema tekst, a da je kasnije napisan tekst ispunjen patriotskim i slobodarskim nabojem:

Тихо, спуштала се летња ноћ
На Цер, на ту горду планину.
Чак и дивља звер губила је смер
Због чудног страха -
Да ће сметат' четама што крећу се без даха.

Дрини, Сави, свуда где је плач,
Тамо хита бритак, српски мач,
Само лаки бат
Нико никог зват' те ноћи неће
Док се војска пропланцима и брдима креће.

Сред тог мрака
Преко обронака
Сваког срце мори
Сваком ватра у грудима гори
Да се одмах бори.

У тој земљи гуња, опанка
Где су зоре вечно црвене
Никад бој не спи
А кад жито зри
Тад без престанка
Свуда се чује песма танка, песма од уранка.

Један рат тек што је прошао
Други је са летом дошао
Туђин је за трен
Као нека сен из мрклог мрака
Прекинуо летину и песму девојака.

Није тешко
За сељака, ђака
За правог јунака
Из весеља, кола девојака
Латит' се пушака.

Борац сваки нема пушку, не
Али носи срце планине.
Борче, држи стег
Туђин ће у бег се брзо дати
Поново ће сунце Шумадију обасјати.

Зов јунака с бојне Дрине те
Све се ори, све до даљине.
Свуда, сваки пук
Пушке, трубе звук и јуриш прави
Певала се песма рата, слободи и слави.

Пуцај, момче
Мајка ти не плака
Јер је кућа свака
Дала Церу по једног јунака
Оца, сина, брата.

На Цер, пођите са снагом свом
Знајте, ви браните род и дом
Свуд' је поклич, зов
Тај витешки ков старца, момака
То је огањ што га носе од својих предака

У бој, крените јунаци сви
Крен'те и не жал'те живот свој
Цер да чује твој, Цер нек види бој
Река Дрина - славу, храброст
И јуначку руку српског сина.

Напред борче
Брани своју земљу
Не дај, никад не дај
За њу живот увек радо предај
Али је ником не дај!

Пој, пој, Дрино, водо хладна ти
Памти приче кад су падали
Памти храбри строј
Који је пун огња, силне снаге
Протерао туђина са реке наше драге.

Пој, пој Дрино, причај роду ми
Како смо се храбро борили
Певао је строј, војево се бој крај хладне воде
Крв је текла
Крв се лила Дрином због слободе.

Рихо, Хрвати би пуштали нешто што велича "ослобађање од Срба" тј. неутрализацију и протеривање и убијање истих. Ова песма је стара 100 година, дакле скоро дупло старија од самих УН, не знам шта би тек било да нам је "Марш на Дрину" химна, што је била реална опција.
Песма је снимљена као похвала јунаштву у ослобађању територије од Аустро-угарских окупатора, а Хрвати су те стварчице снимали као позив или величање масовног истребљења.

Kad bi oni imali oslobodilačku vojsku to ne bi bila provokacija. Zaboravljaš da je Hrvatska u drugom svetskom bila na strani Trojnog pakta i da je fašistička država.

Хоћеш да питамо Хрвате шта мисле о тој констатацији?

Ај ти реци шта ти мислиш. Зајеби Хрвате, реци ти мени да л' су они имали ослободилачку војску или нису...

У 2.СР нису имали ослободилачку војску! Глупо је то и питати.
Не смета ми ни Марш на Дрину ни било шта слично. Смета ми болесни Јеремић који се нашао да пропагира неки квази патриотизам.
И даље мислим да је била провокација.

Рихо, да ти није она Србљановићка неки род?

А нису је имали ни у првом, јер су и ту били агресори, које смо ми ослободили, као и те бошњаке.

a ček, šta je bak ki mun reko kad su se bošnjaci žalili?

Реко "Извинте ако сте се нашли увређеним, ал није била провокација, ко вас јебе, мени се песма свиђа и уз њу ћу да оженим унука."

Da Hrvati odu u UN i da pevaju "Ustaj bane Jelačiću" ili neku takvu pesmu, ja se ne bih bunio, niti bi iko trebalo da se buni, ali uvek će biti nekog da se buni. E problem bi bio ako bi oni pevali nekog Tompsona ili neke ustaške pesme.

Рихо, да ти није она Србљановићка неки род?

Јок. Ја волим биљне препарате.
Дрогирани, проблем је што је тешко бити објективан код оваквих питања. Мени, истини за вољу, пуца курац за то. Имам и својих проблема... али рекох дизнесем своје мишљење чисто јер могу.

Riho čestitam ti. Od poslednja tri tvoja posta sam doživeo neverovatan transfer. Čitaš li ti čoveče uopšte to što si napisao. Ok što ti se ne dopada Jeremić, ali mi nije jasno o kakvoj provokaciji pričaš. I ko boga te molim ne spominji Hrvate, vijao ih je moj deda po Lici i Dalmaciji kada su u crnim uniformama ''oslobađali'' NDH od Srba i jako me zanima neka njihova ''oslobodilačka'' pesma. Pretpostavljam nešto o Francetiću ili njemu sličnima.

Hhehe
Ne o francetiću nego o hrabirm italijanskim kupcima što su otkupili Dalmaciju od pavelića.

Дрогирана Веверица

Реко "Извинте ако сте се нашли увређеним, ал није била провокација, ко вас јебе, мени се песма свиђа и уз њу ћу да оженим унука."

e pa eto, znači nema problema :)