DNK, teorija evolucije po Darlingu i inače, mutacije i tako to

  1. Dureksu sto lepo ne priznas da smo pobedili i pocnes da verujes u boga.

  2. Evo ti ukratko o mutacijama, što sam već napisao:

    Mutacija je mnogo širi pojam nego što se misli i obuhvata sve strukturne i ''količinske'' promene genetskog materijala. Može biti na nivou jednog baznog para (tačkasta mutacija), ili na nivou gena, ili regulatornih genetskih sekvenci koje menjaju ekspresivnost tog gena (koliko će sintetisati rnk, odnosno dalje proteina(enzima). Mogu da budu na nivou hromozoma (zapakovana dna u ono prepoznatljivo X) tako što mu odseče (''obriše'') deo, ili promeni redosled nukleotida (to su ona slovca ATGC, odnosno purinske i pirimidinkse baze), može da mu doda nukleotide, da prespoji hromozomske delove pa da umesto slova iks liči na O, odnosno prsten... Mutacija je i kada fali jedan, dva ili više hromozoma, odnosno kada ih ima u višku. Mutacija je i kada se umnoži čitav set hromozoma (cela garnitura koja potiče od jednog roditelja) -to je poliploidija (bez te poliploidije voćke sa trpeze bi bile voćkice, a povrće minijaturno).
    Nekad mutacija može da iskjluči gen iz funkcije iako je tačkasta, tj. zahvatila samo jednu lestvicu dnk (tako nastaju recesivni geni, i ako se recimo dva organizma sa istom recesivnom mutacijom ukrste svi potomci će biti recesivni pa može lako da dođe do skokovite, nagle evolutivne promene (ne spavajte se s rođacima)). Može i samo da se pomeri (šiftuje) okvir čtanja nukleotidnih tripleta sa dna pa na kraju nastane neki totalno bezveze protein koji može da ima neku skroz levu osobinu od ''normalnog''.
    itd.itdm rzi me da kucam više..
    EDIT: poenta ovog posta je da se razgraniče mutacije odnosno mutanti koje viđate u SF filmovima i crtaćima jer to nije ono što se dešava u realnosti, mada ako je neka baš velika mutacija mogu da se vide svakakvi deformiteti...

  3. ok, hvala za informacije trulekse, nego ako se neko rodi sa 6 prstiju, i to ono ne samo mali komadic da mu viri iz sake, nego da ima i misice na njemu, i ceo nervni sistem zivce i to i moze da ga pomera ravnopravno kao ostalih 5 prstiju na ruci, da li ce i njegova deca da imaju 6 prstiju i zasto ne?

    P.S. ili bar neko od nekoliko njegove dece...ko sto se ne garantuje da ce od jednog roditelja da nasledi boju ociju tako se nebi garantovalo da ce dete da ima 6 prstiju

  4. pa valjda neće jebem li ga, nije to nasljedan materijal, već stečen. mada...HU NOUZ! kontam da postoji odredjena šansa

  5. objasniću i ovo za leptire i njihovu KOEVOLUCIJU sa predatorima (nešto slično se dešava i sa paralelnom evolucijom cvetova i insekata koji oprašuju isti). Takođe, objašnjivo je, kao i sve ostalo. za sad da citiram mariju kiri i ajnštajna:
    Ne postoji ništa čega se treba plašiti, već samo da se razume - marija kiri
    Najneverovatnija stvar sa prirodom jeste da je ona objašnjiva - ajnštajn

  6. ja sam na veronauci naučio da je Bog stvorio svet za sedam dana

  7. Sose bolje vako pitanje.
    Ako se neko rodi sa 6 prstiju i jebe se sa ženom sa 6 prstiju kako onda deca nemaju 6 prstiju?

  8. ja sam na veronauci naučio da je Bog stvorio svet za sedam dana

    Al trebalo mu materijala u pičku materinu. Morao da uvozi iz druge galaksije.

    Ako se neko rodi sa 6 prstiju i jebe se sa ženom sa 6 prstiju kako onda deca nemaju 6 prstiju?

    Ocekli mu da se ne razlikuje od druge dece.

  9. ateista decxko veruje da pomocu slucajnosti mozes dubacis u dzak puno lego kockica i da protreses i da kad otvoris dzak ono se formirao avion sam od sebe lololo

  10. Лутку, одјеби својој женској фамилији са увредама, био сам ироничан. Ајд сад у три скока.

  11. Крпо, што је толико тешко прихватити да неко не прихвата нешто што се теби свиђа или не свиђа? Мени теорија еволуције може да пољуља само знаш већ шта, али цела та прича ми је смешна у већини својих тврдњи. Зашто мораш да ме вређаш ако не могу да схватим и прихватим неку област науке? Чему тај твој вулгаран став и примитивно понашање? Нисам еволуциониста (научник из те области) и не схватам везу између амебе и кита, жао ми је. Као што рече Пешкирић - мени то лични на причу са џаком и лего коцкама. ``Случајно`` и ``само од себе`` просто нису озбиљне тврдње за једног државног службеника као што сам ја, јер се тим тврдања служе људи који немају објашњења.
    Како год, дај да се манеш вређања, ако ниси способан да одговориш без увреде, немој ни да одговараш.

  12. nego ako se neko rodi sa 6 prstiju, i to ono ne samo mali komadic da mu viri iz sake, nego da ima i misice na njemu, i ceo nervni sistem zivce i to i moze da ga pomera ravnopravno kao ostalih 5 prstiju na ruci, da li ce i njegova deca da imaju 6 prstiju i zasto ne?

    P.S. ili bar neko od nekoliko njegove dece...ko sto se ne garantuje da ce od jednog roditelja da nasledi boju ociju tako se nebi garantovalo da ce dete da ima 6 prstiju

    Polidaktilija (višak prstiju) je dominantna mutacija (obično, retko recesivna) koja zahvata autozomne hromozome. To su svi hromozomi sem polnih, znači naslediće je i muška i ženska deca od roditelja koji je ima sa podjednakom verovatnoćom.
    To dominantna znači da gen ''radi'', ali je ''pokvaren'' - radi neuobičajeno, i dovodi do takve fenotipske slike (sad zavisi od tipa polidaktilije nekad se umnoži jedan prst, nekad neki drugi, nekad je nožni prst, nekad na rukama)
    Ako su oba alela zahvaćena (aleli su hromozomski parovi, jedan hromozom od oca i isti takav od majke) onda će naslediti 100%
    A ako je samo jedan alel zahvaćen, šansa je 50%, jer prilikom obrazovanja polnih ćelija može da se desi da u polnu ćeliju ode zdrav alel (hromozom koji ne nosi mutaciju) - i dete će biti sa normalnim prstima. (kad se obrazuju polne ćelije broj hromozoma se prepolovljuje, od svakoh hromozomskog para se odvaja po jedan)

  13. Granjka, šta ako bi ti se ukazao Svemogući u snu i rekao ti sledeće: Da, ja sam stvorio život u praokeanu, ali sam odlučio se on nadalje razvija principima evolucije? Bi li ga klepio ili opsovao?

  14. Da, a šta ako je svet u stalnom božjem procesu stvaranja i transformacije, a evolucija i prirodna selekcija su samo instrumenti kojim Bog to čini? Da ne bi pravio mirakulozna čuda svaki čas, onda jednostavno ugradio taj mehanizam kad je napravio svet, i eto, ne mora suviše sad da se cima. Aj jbg, ne piše tako u Bibliji... to je problem, zato ljudi neće ovako da misle, zato što ljudi veruju da je svako slovce Biblije suva istina, i čitaju je bukvalno, čak i kad protivreči sama sebi. A ima koji je i ne čitaju, nego imaju samo nečega što nije čak ni stav, već neki stavoid: "ja voleti pop reći to biti dobro" i "ja mrzeti pop reći to biti loše". A najviše ljudi koji sebe nazivaju hrišćanima neće ni da razmišljaju o kontradiktornostima hrišćanstva, nego samo isključe logiku u jednom trenutku i piče dalje.

  15. Валдемаре Билија је према моме мишљењу написана у метафорама.

  16. mene zanimna koji to mehanizam, koji motor, koja to zivotna sila pokrece ljude da troluju

  17. Билија је према моме мишљењу написана у метафорама.

    Za takvu reč bi ti pop dao keca iz veronauke :) A i nastavnik srpskog :)

  18. Билија је према моме мишљењу написана у метафорама.
    Za takvu reč bi ti pop dao keca iz veronauke :)

    Не би сваки. Ја сам имао часове код професора веронауке који је управо то рекао, Библију не треба схватати буквално.

  19. Не би сваки. Ја сам имао часове код професора веронауке који је управо то рекао, Библију не треба схватати буквално.

    A je li taj profesor bio pop? Predaju veronauku i istoričari, filozofi i još ne mogu da se setim ko... Jer za popa to bi bila jeres. Kad ih pitaš kako da tumačiš Bibliju, uvek nešto pričaju izokola, i na kraju ispadne da treba da je protumačiš onako kako ti je on rekao. A ako baš negde logika zaškripi, on kaže da su čudni putevi gospodnji. I šta da mu radiš onda :)

  20. Da, a šta ako je svet u stalnom božjem procesu stvaranja i transformacije, a evolucija i prirodna selekcija su samo instrumenti kojim Bog to čini?

    ovo se i ja pitam, zašto je vernicima teško da i na ovaj način prihvate evoluciju. Pretpostavljam da je mnogo snažniji faktor za odbacivanje taj što ih vređa pomisao da su rođaci sa mankijima ili bilo kojim nižim oblicima života. vređaju se ljudi pa to ti je. Granjka se živ uvredi što nema penis od metar i što delfini imaju kopnenog pretka. Kako mu se sme tako nešto reći.

Rekli o sajtu

Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.

Deutsche Welle · 29. April 2011.