Prijava

Боље него овдје.

Елем, будући да нисам нашао тему која се базира на питање одлазка са Балкана ео једне такве (ако постоји иста, може лок на ову и линк друге).

Занима ме шта ми од папира треба да би отишао радити у неку развијенију државу... Европа, Америка, Аустралија и океанија, небитно. Да ли требају неке радне дозволе, гарантна писма, визе?
Предност земље енг. говорног подручија, мада није нужно.

едид: може и нека ворк'ентравел искуства. студнетске размјене и све што има додира са напуштањем балкана

U Mađariji su bulje kurve nego ovde.
Suština je da napolju za bedne poslove, za koje ovde ne možeš dobiti ikakve pare, ipak možeš dobiti neku kintu. Zato svaki mongoliod želi napolje.

Za kvalifikovane radnike, ima mesta i ovde koliko toliko. Stim da je novac na drugom mestu, bar kod nas.

sa srećom svako ko želi da zapali.

Pre par dana sam pričao sa nekim našim Kanađaninom - druga sfera života. Kupio je krajslera koji mu stoji u Srbiji, a godišnje ga košta 76 dolara za registraciju, tehnički pregled se obavlja samo kod kupovine auta. Lik se bavi postavljanjem podova, zanatlija. Jbt kad ga vidiš pomisliš da je mafijaš, čikutaner radi ko Teebor Vaci i pri tome puca od keša.

какви смо јевреји постали, биће нас мање у обећаним србским земљама него у расејању.

kereš ketereš
kerešketer kevereš

keškerkerek kerešketerekeš keš
kerketeš keteš keretekeš

mađaroš

овое више афективно, ал и даље ме занима шта је потребно да би се отишло легалним путем.
данас друг који је завршио психологију на државном са просјеком 9.8 извиси за посао од татине мезимице која има 7.1
лик већ 2. годину иде по конкурсима и курац. држи се конобарске тацне.

психологија…

што људи уопште студирају то срање?

to je lako reći.
Onda j bolje pitati se što uopšte postoji taj faks.

Problem je pto je školski sistem neusklađen cirka 80% sa tržištem rada

Ako si majstor ili inženjer možeš naći posao, ne baš lako, ali ima šanse. Radne i boravišne dozvole ti trebaju svuda, u principu ako imaš ponudu za posao, dobićeš papire. Ali ti je i to sve jebeno. Ja sam poslao 600 mejlova, aplikacija kojekakvih da bih na kraju dobio posao na 6 meseci u Švedskoj bez mogućnosti produžavanja ostanka. I to što je moje zanimanje na listi deficitarnih.

Nego šta si po struci?

ел.техничар на Правном факултету - дакле тренутни куртон.
образовни систем је прича за себе.
у суштини ние мени овдје толико лоше, студирам, шанирам, нисам зависан толико од кеве ал шта брате када/ако завршим факс. ај на биро и након два мјесеца ухвати се и ти риха тацне и шибај за 500 демона мјесечно.
е па ћуне

Ja pre dve nedelje farbao stolariju s drugarom. Dva dana posla, 120 evra. To je prvi put da sam farbao stolariju.

Mogu misliti kolko zarađuju kršteni parketari, keramičari, zidari

питај тибора, он и цара карају кураве, постављају подове и убијају паре

Kao pravnik nikada nećeš naći posao na zapadu. A kao elektrotehničar (znači kolega si mi)
ćeš moći nešto da izmuvaš, eventualno. U principu možeš samo da radiš najniže poslove u toj struci. Ja npr. radim na montaži i sitnim popravkama računara. I plata je ispod proseka u Švedskoj, pošto je prosečna plata 22 500 kruna (2400 eura), a ja imam 19 000 kr (oko 2000 eura), 1/3 ti ode na porez, 1/3 na stan (stan 45 kvadrata, skoro 700 eura mesečno). Skupa je klopa, izlasci katastrofa po cenama. Još ako šalješ kući kintu, živečeš ne baš toliko dobro.

Čekaj jeb'o te tebi malo 19000 kruna?
Vrati se u Srbiju lolo

Dobro, samački život ako nemaš platu oko 30 000 kruna jeste jeben, ali opet
može se sve to izdržati
Skupi su im izlasci, a hrana manje više, skoro kao i kod nas

Mislim da ti je najbitnije da odlucis kuda tacno zelis da ides(na zemlju mislim) i onda vidis sta ti je potrebno od papira,kakvi su uslovi,kako se dobija radna dozvola itd...
Sto se tice posla tamo,jednom mi je rodjak iz Kanade objasnjavao sta se u principu svuda u inostranstvu trazi:njima trebaju zanimanja koja daju nesto konkretno tipa:lekar,inzinjer(apsolutno svih vrsta),farmaceuti,masinski tehnicari,gradjevinski tehnicari,programeri..Ne trebaju im pravnici,psiholozi,sociolozi,istoricari..

Мики, да не знаш каква је потражња за стоматолозима у свериге? Нијесам намjeрио да запалим, чисто информативно

Na primer masinski fakultet ti sada prakticno skoluje samo kadar za inostranstvo.Sta ce neko sa tim u zemlji gde je industrija stala pre 20 godina.