Prijava

sarajevo je vrlo mocno sto se tice filma. vidjecu, mislim, trebam prvo upasti, dalje cu gledati u hodu

И птице на грани знају да су у министарствима преплаћени, али не знам што се поредиш с њима, пошто ти тамо не радиш за државу, колико ја контам...

Ne poredim se sa njima, samo kažem da ih je previše na srpsku privredu i da su prevelike razlike u platama. Švedska ekonomija je mnogo zdravija pa imaju 20 poslanika, i ne baš puno službenika po ministarstvima. U Švedskoj u državnoj upravi radi ono 1% radno sposobnog stanovništva, ostali rade po fabrikama, farmama itd.

Radim za privatnika, a i on kad dođe u inspekciju (pošto je veći deo vremena u glavnom delu firme u Kopenhagenu), niti se kurči niti ima toliko puno para. Vozi Pežo 307, i nosi radni kombinezon kao i radnici, a npr. u firmi u srbiji gde sam radio, vlasnik je vozio audi a6 c7 2012 godište, prodavao je kopir aparate po 4 puta isti, uvozio je stare iz slovenije za po 300 eura pa ih je prodavao kao nove za 3-5 000 eura. Posle kad nešto rikne, onda se kao dere na radnike da mi nismo dobro montirali itd.

Je l' ovo i dalje vazi, da ako ti je deda rodjen na teritoriji Austrougarske(ne i da je Madjar) i znas neki srednji nivo madjarskog, mozes da trazis njihov pasos, dvojno drzavljanstvo?

Fazon je da su meni i za hrvatsko i za madžarsko državljanstvo tražili dokaz da mi se neko izjasnio kao hrvat tj. mađar. Npr. da mi se ćale ili deda izjasnio tako u vojnoj knjižici. E sad najveći je bio problem što su se moji svuda izjašnjavali kao jugosloveni jer su mešani.

Znaci treba da ti je neko bio Madjar/izjasnio se tako?

Zvanično ne, ali to dosta i zavisi od službenika u konzulatu. Npr. ta žena je bila nenormalno neljubazna.

Radim za privatnika, a i on kad dođe u inspekciju (pošto je veći deo vremena u glavnom delu firme u Kopenhagenu), niti se kurči niti ima toliko puno para. Vozi Pežo 307, i nosi radni kombinezon kao i radnici, a npr. u firmi u srbiji gde sam radio, vlasnik je vozio audi a6 c7 2012 godište, prodavao je kopir aparate po 4 puta isti, uvozio je stare iz slovenije za po 300 eura pa ih je prodavao kao nove za 3-5 000 eura. Posle kad nešto rikne, onda se kao dere na radnike da mi nismo dobro montirali itd.

Код нас имаш гомилу таквих са неким бесним колима, а дугују нпр. дупло више него што вреде та кола и радници чекају месецима да добију било какве паре. Знам и како је пропала једна фирма која развози пиће, јер неки познатији кафићи, који имају огроман промет, никако не плаћају оно што су узели на вересију. Јеботе, кад се наслушаш таквих прича, схватиш да су мање шансе да ће те зајебати лик на бувљаку од кога на невиђено купиш полован технички уређај или део, него да легално пружаш услуге другим фирмама.

Znaci...teoretski je moguce sa onim sto sam pitala, ako imas srece? Ti si ipak dobio pasos?

Pa i ovaj polovne stvari prodaje kao nove. Npr. isto tako se nikad nije držao dogovora i ugovora. Meni je plata trebala da bude 40 000 dinara (radi se 10-12 sati dnevno, 6 dana u nedelji), ali je uvek isplaćivao (msm da sam za 17 meseci, 3 puta odbio 40 000 dinara i kad sam mu zaradio 500 000 dinara), 24-25 000 dinara na osnovu nekih kretenskih izgovora. Uglavnom je bilo kao zbog nedovoljnog prometa, a promet je uvek bio i više nego dobar jer je imao jake cene za sve. Npr. ugovor o održavanju kopir aparata je bio po ceni od 2 dinara po stranici, a u servisnom periodu se ištampa 10-20 000 stranica zavisi od modela. A dnevno odradiš po 3-4 takva aparata i to se ide jednom u godinu dana. A gde je obaška što moraš da dižeš svaki od tih aparata koji imaju od 100 do 160 kg. U Swe nisam podigao ništa teže od 10-ak kg. A inače za sve šta radiš postoji nadoknada. Npr. u Swe bih za taj posao, kad se zaračunaju nadoknade za putovanje i nadoknade za vukljačenje toga, dobio bih oko 25 000 kruna mecečno, što je oko 2600 eura.

Nego, zapala mi je ta Irska za oko. Celte, kako ti se ona čini za rad i život i kakav je njihov imigracioni program?

irska je ok, relativno su visoke plate, al ono, kvalitet zivota nije bas na foru nemacke i to... dosta toga je rastelovano. dosta rade, dosta piju, seljaci u dusi. ne razlikuju se mnogo od nas.
kao samac, student, kom ne smeta mnogo ladno i kisa, odlicna je. ako nista, malo da se ocelicis.

http://s5.splcdn.net/images/hotels/45521/shanghai-the-langham-xintiandi-312235_1000_560.jpg sta je ovo bush, deluje kao skupo mesto za zivot, ajde priznaj sad lepo da ti se devojka bavi prostitucijom i da tako placate stan

ja bi u kinu voleo da idem jer sam za evropljane nizak, a kontam da bi medju kinezima bio kabadahija pravi

Pa to je jedan deo pešačke zone u tom delu grada gde sam ti rekao da živim. Kažem ti, imam trip da sam u sred evrope dok sam tamo. Arhitektura, beli čovek i kinezi - Jevropa. Nema veze sa Čajnarom.

Jeste skup. Mislim da je na 8. mestu najskupljih gradova na forbsovoj listi. Ali to je nevažno, jer zaradiš pare lako.
Ne bavi mi se riba prostitucijo jbt, radim čoveče. Isto što sam radio i u Srbiji. Jebao matorke za ške. Pitaj kevu.

imigracioni program, pojma nemam. ja sam imao prvo tu studentsku dozvolu, posle i radnu automatski. ambasada u bg je kul, imas 3 zene i kancelariju, onako uljudno je, nisu drkazdije ko po ovim vecim. ako moras nesto da vadis u irskoj u njihovoj "gardi" (pandurima) malo je sranje i drkadzije su, ko i svi panduri, al generalno je ok.

ono sto je dobro je da kod iraca uopste nemamo losu reputaciju ko po germanskim zemljama, a i jezik se lakse nauci da pricas slicno ko oni, pa te mnogo lakse prihvataju ko svog.

jel ti nedostaje ponekad 'leba bushido? :)

Pa znaš kako, kad počne da mi nedostaje ja se vratim u Bg na dva meseca i nažderem se :)
Zajebavam se, vratim se jer moram na dva do tri meseca. A leba ima tamo na svakom koraku, Francuske pekare i ta sranja. Ima i marketa za strance sa jevropejskom robom svako malo. Nije to problem. Poslednja dva meseca nisam pojeo kinesku hranu tamo uopšte.

razlika izmedju tih centara i kineskog sela je cirka 200 god. nova amerika.

Neverovatna razlika. Ali hajde npr Peking i par centara, ono, vidiš da si u Kini. Koliko god izgleda kao spejs-šatl, opet kineska prljavština i govnarština preljeva. U Šangaju nije tako. Totalni izuzetak. Čak više Hong Kong deluje kao Kina nego Šangaj, a HK je odsečen od Čajne još od opijumskih ratova. Čudan grad baš

Jeste skup. Mislim da je na 8. mestu najskupljih gradova na forbsovoj listi. Ali to je nevažno, jer zaradiš pare lako.

Bio sam u Oslu (poslom) pre mesec dana, jbt koje oni cene imaju u pičku materinu. Jeste da bih imao 3 puta veću platu, ali cene hrane su ludačke, još ako neko voli da duvani odraće ga, tipa 30 evra pakla. Cene stanova tj rente su previsoke, auto ne možeš normalan da uzmeš ispod 7 000 eura, fazon Astra G 2001. godište toliko košta. Računari koštaju toliko puno, da se njima isplatilo da nas cimaju 350 km da im sastavimo i isporučimo kompove (jer je naša firma dobila posao na tenderu). Ali fazon, komp koje je 400 eura u Swe je 2000 eura u Nor.

Zanimljiva je ta kalkulacija... I to kad neki grad bude proglašen za najskuplji ili ga svrstaju među najskuplje.
Po meni je Bg skuplji od Šangaja. Zato što u Bg ljudi ne mogu da se snađu za "sto evra do ponedeljka", a cena hrane je ista kao u Moskvi ili Šangaju.
Recimo da ti za stan, jednosoban, u Šangaju treba oko 1000 $ mesečno. To je stan u korektnom delu grada.
Za ručaak u restoranima tipa Hooters i tim polu-džank kretenizmima ti je oko 10 evra obrok. U malo boljim restoranima oko 15-20 evra. Ja retko kuvam, jer pravim neverovatan svinjac i realno sam lenj tako da ne mogu mnogo da pričam o kupovini u marketima, ali recimo da je u ravni sa cenama u Bg.
Fora je jedino što kinesku klopu i japansku jedeš za 2-3 evra. I to stvarno kvalitetnu, tako da u neku ruku ne možeš da budeš gladan.
Skuplji je noćni život, recimo 3 puta od BG.

Opet prevoz je jeftiniji. Za 10 evra možeš da se voziš skoro čitav mesec metroom, a metro je do te mere do jaja da ti retko i zatreba taksi stvarno. 12-13 linija metroa, tačan u sekund. Start taksi je oko 2 evra, ali te vozi tipa od komande do aerodroma i dodje ti na 5 evra maksimum, mozda i manje.

Jeftiniji je fon i net na telefonu. Ja stavim 10 evra i pricam ceo mesec uz to titram 3g.

Tako da se dodje do zakljucka da je skuplji noćni život i renta, ostalo je isto, ako ne i jeftinije.

usluge dzaba jebote, ko robovi da rade :)

kolka je prosecna plata recimo nekom specijalisti u nekoj oblasti, 5-6 god iskustva? cenim da ne bi trebalo da je manje od 80-100000€, ne bi dolazili ljudi tamo...