Prijava

Vukajlijaši,
ja i moje kolege imamo pravnu zavrzlamu i želimo što pre da je rešimo.
Ako među vama postoji neko ko se bavi pravom neka pročita i pomogne ako je u mogućnosti savetom šta bi trebalo da uradimo.
--------------------------------------------------------------------
Radnici smo Radne Jedinice Oreovica koja posluje u sklopu NAVIP-a Krnjevo, odnosno centrala nam je u NAVIP - Zemun.
Navip nam duguje 28 plata i mi smo ih tužili. Na sudu je presuda donešena i postala pravosnažna. Naplata naših potraživanja nije moguća jer su računi NAVIP-a blokirani ( barem nam tako kažu ).
Posle pravosnažnosti presude nama na kućnu adresu stižu nalozi od suda da platimo sudske troškove koji iznose i po nekoliko desetina hiljada dinara.
Svi smo dobili opomene od suda u kojima doslovce stoji ovako:
"Opomena za plaćanje takse u gotovom ( moje ime i mesto stanovanja)
U pravnoj stvari tužioca Vas protiv tuženog "NAVIP" Krnjevo, radi isplate zarade, na osnovu člana 37. Zakona o sudskim taksama, poziva da u roku od 15 dana od dana prijema ove opomene platite u GOTOVOM(ovde viču na nas) neplaćenu taksu za tužbu u iznosu od xx xxx dinara( različite su sume svima, ali imaju po 5 cifara) odluku u iznosuod x xxx dinara kai i xxx dinara za ovu opomenu.
Gornji iznos uplatite kod banke u korist računa broj xxxxxxxxxxxxx sa pozivom na broj xxx , sudske takse kod svih sudova- orginalnu potvrdu banke o izvršenoj uplati prilepite na poleđiniove opomene, a potom opomenu dostavite sudu u ostavljenom roku.
U nalogu bancidužni ste da naznačite predmet i poslovni broj suda po kojempo kojem uplatu vršite."

A onda nam se preti prinudnom naplatom, citiram:
" U koliko ne postupite po ovoj opomeni, naplata će se izvršiti prinudnim putem i to kako redovne takse, tako i 50% od te takse na ime kaznene takse."
Našli smo se u situaciji da nam poreznici iznose stvari iz naših domova zato što smo dobili sudski spor protiv NAVIP-a, a taj novac od NAVIP-a niti smo dobili, niti ima neke veće šanse da ga u skorije vreme dobijemo.
Sada tek, naša advokatica tvrdi da je bilo moguće za vreme trajanja spora tražiti oslobađanje od plaćanja ili odlaganje, ali nam to ništa ne vredi jer je to trebala uraditi tada, a nije. Kada je spor pokretan ona nije ni jednom rečju naznačila da se mi možemo naći u ovakvoj situaciji.

Sada eto molimo svakoga ko može da nas posavetujete šta je najbolje da uradimo kako bi plaćanje tih sudskih troškova odložili do naplate naših potraživanja.
Nestrpljivo čekamo odgovor.

zar troskove ne placa onaj sto je izgubio spor?...ja sam tek prva god pravnog ali mislim da je Trouble negdje skorije zavrsio...

Hmmm... ne vidi se iz ovoga sto je Nesa napisao kompletan problem.
Jeste, osnovno je pravilo da stranka koja izgubi spor, nadoknadjuje i sudske troskove. Medjutim, ako je tuzbeni zahtjev usvojen samo djelimicno, sud ce raspodjeliti obavezu naknade troskova na stranke, u zavisnosti od postignutog uspjeha (npr, vi ste trazili milion dinara, sud vam je dodijelio 800 000. 80 procenata od ukupnih sudskih troskova placa Navip, a 20 posto vi)
Dalje, ovo osnovno pravilo se moze korigovati i tzv principom krivice - stranka je obavezna da svom protivniku nadoknadi troskove bez obzira na uspjeh u sporu, ako mu ih je prouzrokovala svojom krivicom ili "slucajem" koji se njoj dogodio (npr. odlozi se rociste zbog njenog nedolaska, svjesno odugovlaci postupak...). Postoje i jos neki izuzeci, ali oni na ovom mjestu nisu znacajni toliko. Elem, ovim sam htio reci da ne mora uvijek stranka koja je izgubila spor da snosi sve troskove.

E sad, ako je u njihovom slucaju postojao neki od ovih izuzetaka od osnovnog pravila za nadoknadu sudskih troskova, onda (jebiga) nema veze da li je presuda izvrsena, odnosno da li su vama isplacena ta primanja koja vam Navip duguje.

Ako je donesena samo prvostepena presuda (ni to se ne vidi iz onoga sto je Nesa napisao), onda mozete zahtijevati tzv. "djelimicno oslobodjenje" od placanja, koje podrazumijeva oslobodjenje od placanja TAKSI, ali samo ako bi njihovim placanjem "doveli u pitanje svoje i nuzno izdrzavanje clanova svoje uze porodice" sto morate i dokazati.

Davno sam ovo sve ucio, vjerovatno sam dosta toga i zaboravio. Posalji Trouble-u pvt, mislim da je on ovde najstrucniji.

Sa taksama nemam mnogo iskustva, ali evo šta znam. Ako ste dobili spor, tj.ako ste vi tužioci, a tužbeni zahtev je usvojen u celosti, nikako ne možete biti obavezani da platite troškove parničnog postupka. Troškove plaća ko izgubi spor, srazmerno uspehu druge strane.
Druga stvar, mogli ste biti oslobođeni plaćanja troškova ako prema opštem imovnom stanju niste u mogućnosti da ih snosite i ako to dokažete. E sad, kad već niste, treba znati da tužioci plaćaju taksu na tužbu i ostale takse, a da im to sve nadoknađuje tuženi koji je izgubio spor (znači, pretpostavljam da je tužbeni zahtev usvojen u celosti). Dakle, morate platiti takse, pa vam onda sve to tuženi naknadi kroz isplatu svih vaših troškova.
Možda bi mogli obratiti pažnju na čl.38 Zakona o sudskim taksama:
Ako ukupan iznos taksa koje je takseni obveznik dužan da plati premašuje 1/3 njegovih mesečnih primanja, sud može, na zahtev taksenog obveznika, rešenjem odrediti da taksenu obavezu izmiri u ratama i to najviše u tri mesečne rate.
To je sve što mi zasad pada napamet. Ako se setim nečeg, dopuniću. A taj vaš advokat...šta da vam kažem, kao i svaki drugi:)

Трабл, је л' се разумеш у ауторско право?

To je kod nas potpuno nerazvijeno, pa u praksi skoro da nisam naletao na tu oblast. Jedino u obliku piraterije. Reci šta treba, možda mogu bar da te uputim na izvor.

Послаћу ти преко фејсбука шта ми треба, у наредних пола сата. :)

Да ли је пресудом одлучено и о трошковима поступка? Ја мислим овако: трошкове сноси онај ко изгуби спор али их плаћа онај ко тражи предузимање радње, а то сте ви, иако је спор завршен, јер сте их требали уплатити у моменту када предајете поднесак суду (или касније, кад се изврши обрачун таксе која зависи од вредности спора). По окончању спора, странка која је у спору успела, сразмерно успеху (%), има право на накнаду трошкова али мора да их тражи (неће суд по службеној дужности да води рачуна о томе, боли га уво). Дакле, ако је тужени пресудом обавезан да сноси трошкове, мислим да бисте ви морали да их платите па да у извршном поступку тражите и извршење на име трошкова парничног поступка (свих трошкова које сте имали, за адвоката нпр.), као и трошкове извршног поступка. Ако није одлучено о трошковима у пресуди, пресуда може да се побија жалбом и само због одлуке о трошковима (ако је погрешна или ако је нема), у сваком случају, тужени није обавезан да плаћа трошкове које сте ви изазвали док га суд не обавеже. Ако га је обавезао, обавезао га је на то да надокнади трошкове вама, а не држави, зато се то наплаћује у судском извршном поступку, као и сваки други дуг, а дотле сте ви дужни држави која може да наплати таксе принудним путем преко пореске управе. То што дужник нема пара је за суд, нажалост, небитно. Нисам баш сто посто сигурна у ово, смуљах на брзину, али мислим да морате да платите по тим опоменама, јеби га.

Hvala svima, za sve je kasno. Odraće me k'o Musa jarca.
Imamo još jednu malu šansu, ali to zavisi od dobre volje sudija na koju teško možemo da realno računamo.

Elem, da ne otvaram novu temu povampiriću ovu. Treba mi pomoć oko pisanja ponude za kupovinu lokala.

sto nekropostujete ove smaracke teme stalno

e ali ajde da su smaračke nego su smaračke

edit: ali to dvoje je isto mada su baš smaračke

Elem, da ne otvaram novu temu povampiriću ovu. Treba mi pomoć oko pisanja ponude za kupovinu lokala.

Не знам колико треба да изгледа озбиљно писање понуде, можеш да идеш преко неке агенције на нету нпр. http://imovina.net/properties/beograd/lokal/1/l1-t12-p1.html