Prijava

Carl Coxe, cenim odvojen trud i vreme. 1.5 milijardi sto turiti potrose je smesno. Ne predstavlja znacajan procenat BDP. Cela Tilmova teza se bazira na tome da ako se ugasi ugostiteljstvo u Srbij, komplet zemlja ode u kurac. To kao kad bi sljakao za 400 eura i sledeci mesec umesto 400 primis 385 eura. Da losije je malo, ali neces otici u kurac.

Neproizvodnim delatnostima moze da se bavi drzava koja ima jaku ekonomiju ili je turisticka atrakcija.

Nje poenta da li nesto donosi pare, vec da li pravi "nove pare", ne znam kako da ti objasnim to da bi razumeo sta hocu da kazem. Kladionica ne pravi nove pare.

Aca Lukas kad odrzi koncert u Bg ne pravi nove pare.
Aca Lukas kad ode u Minhen i vrati u drzavu 10 iljada eura pravi nove pare.

Otvoren sam za dalju disksiju, vidi se da si inteligentan, pozdrav

od svih ovih nabrojanih uslužne djelatnosti, zanatske radnje i trgovinske radnje, kao i ugostitelji i još par drugih zapošljavaju više ljudi.

Dobro, da l pokušavate da objasniti liku "dam ti 150din za pljeskavicu pa ti uzmem 150din za šišanje" kako stvari zaista funkcionišu.

Napišite mu DA u komentarima i on će nestati.

Ekonomija je izuzetno prosta stvar, ma koliko nam je pokusavaju predstaviti komplikovanom i drzati nas u neznanju. Ako imas proizvodnju, pravis dodatnu vrednost na sirovinu jak si. Ne moze se dizati standard gradjana trgovinskim radnjama, usluznim delatnostima, usluznom privredom itd... moras nesto da napravis i prodas.
Onog trenutnka kada budete videli da se takve fabrike otvaraju, znacete da drzava krece napred. Otvaranje fabrika koje sklapaju 8% delova za BMW, trgovinskih lanaca poput IKEA ili pravom poplavom priucenih elektricara, servisera, molera... ne moze se napraviti jaka drzava.
Uzmi Tilma npr, njegov gazda kupi meso, napravi suhomesnati prozivod i prodaje, on pravi lovu i u mogucnosti je da plati solidnu platu za nase uslove.

Kako slinav pokusaj spinovanja informacija, ja ne verujem. Thilmo vrati se malo unazad i vidi za sta sam to napisao. Degeneriku

Slažem se bombi.

Pogledaj Budimpeštu, godišnje prihode. Samo od turizma i kooperanata koji imaju prihode od istog.

Bombas sto je rekao "dodatna vrednost" na to sam mislio kad sam pisao "nove pare", samo nisam ekonomski dovoljno strucan da pronadjem pravi termin

Bombi kupo pljeskavicu od fireksa, fireks ga ošiša, i onda se pojebu i popuše pljugu koju je bonbi doneo iz azije.

Ta pljuga je profit.

Kao tvoj guru bonbas.

Sve se vrti oko strucnih ljudi. Nemamo struku jbg, odvukle su nam strane kompanije najtalentovanije po Americi, Nemackoj, Kanadi... Pogledaj npr fudbalske trenere, nekad su nasi vodili Real Madrid itd... Cedo Djoincevic bi eventualno mogao u Toledu da radi. To je otprilike odnos i ekonomija.
Ne radi se samo o neobrazovanim ljudima koji vladaju, obrazovanje u nas je generalno mrtva kurcina koja sprema radnike, a ne ljude spremne za samostalni biznis, vise se radi o tome da nam na kljucne funkcije dolaze ljudi bez iskustva iz realnog zivota, mrtvi teoretici i neznalice.

Al gledaj debile, ajde ovaj firex se odmah provaljuje.

Al bonbi ekonomski tigar. Meša dodatnu vrednost i dodatu vrednost.

Kakav danak neiskustvu.

Kakav si ti brate neandertalac. Ne mozes da spinjes informacije kad ima bukvalno dve strane iza disksija i vidi se na sta sam mislio govnaru

greska u kucanju, zbrzao sam, htedoh reci dodata

Nje poenta da li nesto donosi pare, vec da li pravi "nove pare", ne znam kako da ti objasnim to da bi razumeo sta hocu da kazem. Kladionica ne pravi nove pare.

Aca Lukas kad odrzi koncert u Bg ne pravi nove pare.
Aca Lukas kad ode u Minhen i vrati u drzavu 10 iljada eura pravi nove pare.

da, ali i kad je rec samo o "starim" parama, u kapitalistickim ekonomijama je jako vazno da cirkulisu, a ne da stoje, jer se time pospesuje i proizvodnja i stvaranje novih usluga

mada u izgovorenom kontekstu i nije greska... greska bi bila da se prica o necemu drugom, ovde je poenta sasvim jasna.

Gresku sam u pocetku napravio kad sam slinici ovoj ukazao i trunku postovanja i razgovarao sa njim kao sa covekom. Bukvalno nekad uhvatim sebe da pomislm zasto Tilma svi zivi na forumu jebavaju i prozivaju, jadan lik osetim empatiju neku jebem ga. Druze, sad gledam, tebi je svaki drugi post neki jajarski pokusaj da spstis drugog i uzdignes sebe. Govnaru mali odvratni. Evo odgovor za tih 150 dinara, msm da svako moze da vidi na sta sam mislio sa primerom od 150 dinara: https://vukajlija.com/forum/teme/75014-posljedice-korona-virusa-na-zivot-normalnog-covjeka?strana=2#post_4021164

Sevast, takodje je jos vaznije da se u ekonomija stvara "dodata vrednost" koja se manifestuje inflacijom. Ukoliko pare samo kruze, ekonomja propada. Kao kad bi svi mi.vodili kafice, u jednom trenuku bi propali jer se ne pravi dodata vrednost. To sam od prilike hteo da kazem slnici ogavnoj kad sam naveo primer od 150 dinara

Bravo jajaro, jel mozes sad da izvedes neki konstruktivan odgovor ili ces da napises Da i time se uzdignes iznad nas obicnih smrtnika

Druže, probao sam da razgovaram, ti tražiš ogledalo da prosipaš svoje besmislice i diviš se sam sebi.