Prijava

Ali ja sam bio korektan. Mogao sam da te gazim do kraja, jer vidim da se topiš.

Iskuliraj i teraj se u pičkumaterinu, eto, drugarski savet.

Svako dobro drug.

Ali ja sam bio korektan. Mogao sam da te gazim do kraja, jer vidim da se topiš.

Mogao si kurac, da s mogao uradio bi to, ne sumnjam, pa ti si jedini lik na ovom forumu koji ne propusta priliku da unizi nekog i pokusa time sebe da izdigne. Govno klasicno slepacko ono

onaj ko ne moze da izdrzi par meseci neposlovanja finansijski nije trebalo ni da se bavi ugostiteljstvom

Takvi će i propasti, kao i svi koji su bili na staklenim nogama. Tu nema dileme.

glup si eru.
Znas li ti šta znači par mjeseci neposlovanja sa svim troškovima koji idu dalje?

Osim onih što daju pljeskavicu za 150din a onda im uzmu 150din. To je dodatna vrednost.

Oni idu sledece god na Kop, biznis forum da vode.

Govnaru, svako normalan vidi na sta sam mislio. Tebi sam dva puta objasnio, ti ili si glup ili slinica od coveka. A mozda i kombinacija. Opet pokusavas da jajarski spustis i spinujes, a lepo se vidi sve na drugoj stranici.

Malo je komplikovano pricati kad se rastrcemo na deset tema.

Sto se tice epsa i tih firmi nisam o njima pricao uopste. Kad ih vec pominjemo mozete da vidite koje gubitke je eps imao zbog poplava, pa nakon toga zbog uvoza lignita iz rumunije umesto sopstvenih kopova, pa fiskalni savet koliko svake god izracuna da se izgubi para zbog nestrucnog upravljanja, pa zbog kradja struje, pa zbog otpisa dugova preduzecima i sl. Samo o njemu moze se pricati do ujutru. Zato i kazem da se uhvatimo za jednu temu.

Ne mislim da je milijardu ipo od turizma smesno. Narocito jer je rast turizma godisnje nesto manje od 10%. Narocito sto se dobijaju devize, kad se proizvodi struja u epsu, dobijaju se dinari, jer se zanemarljivo mali deo nekad izveze struje. I za par godina (sa projektovanim rastom 10%) bi prihod turizma premasio prihod epsa. Pritom turizam ostvaruje dosta veci profit od socijalne cene struje jbg. I direktno poboljsava standard stanovnistva, jer se to stanovnistvo bavi turizmom, a struju pravi drzava. Pa evo ti samo ovi stan na dan koliko si cuo da ljudi cepa to?

Ali ako nove pare podrazumevas devizni priliv u zemlju, shvatas da ce to najvise da pogodi ova korona? Ono sto sam pisao, doznake, turizam, transport, izvoz i sl. Logicno da je vecina kafa popijenih u srb, da su popili srbi, ako si to hteo da kazes, samo ne vidim sustinu u tome. Kad je exit, ljudi izdaju 4 dana stan, ostalih 361 su oni u tom stanu, mozes posmatrati, sta, 4/365 su 0.01%, al oni su uzeli 500 evra za ta cetiri dana i to im je vise nego dobar kes.

Ako posmatras srbiju kao zemlju, upravo doznake, i turizam odrzava balans nase razmene sa svetom. Jer jebiga ako uvozimo naftu i gas, nema tih malina koje ce to nadoknaditi. I u minusu smo jebiga, al je taj minus manje strasan kad stigne nekoliko milijardi za nista.

Sto se tice privrede, ne moze samo na proizvodnji da bude jaka privreda. Inovacije su kljucne. Prvi ko napravi telefon ce biti u kesu nenormalnom, kad dodje do toga da svi znaju da naprave telefon, skuplje te izadje kilo od buta nego telefon neki. Tako je za sve. Upravo zato poljoprivreda nema rastuce prinose, a ajfon sa novom aplikacijom ima. Analogno tome, zavrsne faze prerade imaju vise profite nego one osnovne. Ovaj sto sadi krompir, okopava, zaliva, jebe se godinu dana i dobije sicu, a mekdonalds isprzi, stavi u kutijicu i uzme sve pare. Sto sve dovodi do kljucnog, znanje. Jebiga mozda smo i mi znali da ima litijuma kod loznice, al sta cemo mi s njim. A onaj stranac ume od njega da napravi bateriju i elektricni auto.

Generalno oko ekonomije je kljucno da znas sta radis, i sta hoces time da postignes. Jedna stvar je dualno obrazovanje da deca uce u skoli, a na praksi da prave robota. Druga stvar je na praksi sade luk.

Predugacko jebiga.

Zasto se ja uopste raspravljam sa govnarom koji izgleda kao Sid iz ajs ejdza

Šta kažete kako će smanjenje cijene nafte uticati na ekonomiju? Nemam gotovo nikakva znanja iz ekonomije, ali me zanimaju mišljenja ljudi ( https://www.theguardian.com/business/2020/mar/25/oil-price-may-fall-to-10-a-barrel-as-world-runs-out-of-storage-space ). Gorivo je u BiH na nivou kako baš dugo nije bilo, može se naći za 0,65-1 evro po litri (dizel). Auto gas je negdje oko 0,55 evra. Čini mi se da je situacija oko pojeftinjenja nafte počela prije sranja sa virusom, ali kako li će se virus odraziti na sve to? Možda se Rusija i Saudijska Arabija pomire u ratu u tom slučaju. Američke rafinerije su takođe u kurcu sada. Pored toga, avio transport je u kolapsu, gorivo se ne troši jer putnička vozila ne prevoze. Istina, transportni saobraćaj u smislu prevoza robe/pomoći/vojske ide (ovo posljednje slabije već, npr. Francuzi povlače trupe iz Iraka).

Kako gledate na špijuniranje koje Izrael već radi na svojim građanima ( https://www.washingtonpost.com/world/middle_east/israel-is-using-cellphone-surveillance-to-warn-citizens-you-may-already-be-infected/2020/03/19/68267294-69e7-11ea-b199-3a9799c54512_story.html )? Da se razumijemo, špijuniraju nas sve sada, ali situacije vanrednog stanja i sive zone omogućiće da takva "zakonska" rješenja postanu predmet zakonodavstva i da se kao takvi koriste da se jebu ljudi u krivičnim postupcima (i u prekršajnim, ali tu će se malo ko zamajavati za to, osim ako ne bude neko veće sranje). Nije baš da države nisu prije špijunirale građane, ali kada se to legalizuje kao mjera, onda su mogućnosti u krivičnom postupku protiv ljudi praktično beskonačne.

Što se tiče ugostiteljstva, jer se o njemu ovdje najviše priča: nije baš da će samo ugostitelji (vlasnici lokala) najebati, već i svi koji tu rade i to višestruko. Prije ljudi ostanu bez posla u kafani, nađu posao u pekari ili fabrici? Šta ako se sranje sa virusom nastavi još 6-12 mjeseci (a izvjesno je da hoće, jer ni SAD ni Evropa, a ni Indija nisu dostigle vrhunac pandemije)? Industrija (proizvodnja) će se smanjiti do minimuma. Ljudi koji ostanu bez posla neće moći da odu iz Srbije u Njemačku da nađu posao jer a) ne mogu preći granicu b) radnici se ne traže jer nema posla.

Pored toga je jako bitno pitanje: migracije. Koliko će se virus raširiti ako migranti ne poštuju (a ne poštuju) pravila samoizolacije? Nadalje, kakvi će im efekti biti na ekonomije gdje ljudi već ostaju bez posla, a migranti dolaze ili da traže posao ili po socijalnu pomoć?

O psihičkim i socijalnim posljedicama koje nisu striktno vezane za novac neću ni da pominjem još.

Pa evo ti samo ovi stan na dan koliko si cuo da ljudi cepa to?

Ovo je biznis koji je postao toliko raširen u RS da su ga čak uveli u zakonske okvire i provodili rigorozne kontrole od strane inspektorata. Pri tome treba reći da ih inače boli kurac da kontrolišu bilo koga ko ne pravi makar 20,000 evra mjesečno na neki način. Dakle, tu je veliki keš bio. Pogotovo jer su pored samostalnih izdavaoca stanovi počele da niču agencije za posredovanje i to su bili pravi mali biznisi. Sada je to takođe potpuno puklo.

Dam ti litar, uzmem ti litar. Berza je ok, gorivo neće poskupeti.

Carl Cox, slazem se da turizam donosi u budzet. Samo ne u onolikoj meri koliko je govnar slinavi predstavljao. Tj, necemo propasti kao drzava ako se gasi turizam sutradan. Pod ove pare mislim dodatu vrednost, sto ukljucuje i devize, tu se zlazem sa tobom. Ajfon je isto proizvod kao i krompir, kao i digitalni proizvod(app na primer). Mi smo kao drzava godinama daleko da mozemo da iskoristimo znanje i naplatimo. Postoje izuzeci, koliko se secam neka ekipa je prodala firmu za tipa 175 miliona eura i time dojaja posao napravila Srbiji, imamo potencijal. Ali definitivnoje da turizam ije kicma nase ekonomije, kao u nekim drugim drzava. Zato je izjava Sida(tilmo) da smo otisli u kurac ako propadnu kafici jako jako jako glupa.

Ajfon je krompir. Haha

Mi smo pretezno industrijska, energetska i poljoprivredna ekonomija.

The touristic sector accounted for 1.4% of GDP in 2017 and employs some 75,000 people, about 3% of the country's workforce.792 Foreign exchange earnings from tourism in 2018 were estimated at $1.5 billion.[

75000 ljudi zivi od turizma. Sto je otp da Vucic otovori 10 fabrika. A otvara ih kao dobardan. Sta hocu da kazem, niko nece toliko najebati da se sutra pozatvaraju kafici i restorani.

Bice posla, nece ekonomija otici u kurac, sve ce bit u redu

Sedim tako nešto i razmišljam kako nam je bilo lepo i stvarno nam je bilo lepo i BILO JE LEEEEEEEEEEEEEEPO
BILO JE LEEEEEEEEEEEEPO.

https://knoema.com/atlas/topics/Tourism/Travel-and-Tourism-Total-Contribution-to-GDP/Contribution-of-travel-and-tourism-to-GDP-percent-of-GDP?type=maps

laik sam, ali eto prema ovome bih rekao da mi nećemo toliko najebati zbog turizma, za razliku od hrvatske, cg, albanije npr.