Prijava

Ako su u srednjem veku spaljivali na lomaci one koji su spaljivali jer su ti isti radili na stetu ljudi.Sve sto ti je u zivotu potrebno imas u okviru zvanicne religije svoje drzave gde zivis, i ako zadjes mnogo u greh sledi te uzasna bozja kazna.

Zavisi. Sv. apostol Pavle je prvobitno bio progonitelj i ubica hrišćana (Savle), da bi kasnije, isto ono učenje koje je zatirao gledao da proširi širom tada poznatog sveta. "Ne ubij" je mislim prva zapovest koja se tiče medjuljudskih odnosa. Vrlo prosto - ne ubij, dve reči i tačka nakon njih. Ne pali ljude na lomači i ne stavljaj ih na električnu stolicu ma šta da su učinili.

E da jedno me zanima a nikako da pitam - odakle nam to uverenje da je u srednjem veku, a i pre, a i malo posle - umiralo svako drugo dete? To je uvrežen stav i sa boleštinama smo se svakako teže nosili, ali nigde ne videh nikakve podatke, tabele, statistike, dokumentaciju, bilo šta. Bilo bi lepo da to neko iščeprka i postavi ovde.

eo baš od jutros razmišljam kako bi bilo super da nađem tu statistiku za srednji vek i stavim na vukajliju

da, prava steta je da niko ziv ne navodi srednjevekovnu dokumentaciju o umrloj deci kad se zna da je uredno vodjena statistika u srednjem veku, a i pre, a i malo posle.

Vuk Stefanović Karadžić rođen je 7. 11. 1787. godine u velikoj porodici u Tršiću, a umro u Beču 7. 2. 1864. godine.

Njegova braća i sestre mahom su umirali u tom periodu i njegova majka odluči da mu da ime Vuk, jer kako se tada verovalo to ime će ga zaštititi od duhova i veštica. Ovakva sudbina pratiće Vuka kroz ceo njegov život.

Kao i njegova braće i sestre i Vuk je bio bolešljiv. Te tegobe su se prenele i na njegovu decu. Oženivši Anu Mariju Kraus dobio je dvanaestoro dece, od kojih su samo preživeli Mina i Dimitrije Karadzić.

evo od kad zapisuju. 2 od 12.

melkore, jesi svestan da ako si kao mali imao nekad upalu pluca, ili se ubo na nesto rjavo, ili imao neku bakterijsku upalu uva, otvorenu ranu ili tako nesto da zivis u to tvoje "zlatno doba", da ne bi bio ovde sa nama da jedes govna po forumu?

pri cemu ovo je ono sto danas dobijes sto bi te tad ubilo. u to vreme su mogle da budu i boginje, i polio i tuberkuloza, i jebem li ga sta jos ne, sto kad se razbolis prvo dodje neka stara seoska baba da ti umota vunicu oko malog prsta na nozi jer to moze da pomogne detetu, a onda dan posle toga dodje pop jer jebi ga, i ovo nesto bolesljivo, nije dobra godina.

Jasno. Vuku su dali ime Vuk kako bi preživeo (ne znam koliko prethodne dece je sahranjeno), čak mu je u dovratku kuće ureuan pentagram jer štiti od veštica (tako mi objasnila žena neka što tamo radi). Zmaj je sahranio sedmoro dece i suprugu, Mocarti su takodje nastradali. Ali to su čuveni ljudi za čije slučajeve znamo, imaš primer recimo jednog vukajlijaša čiji je stric bio šesto dete, a prvo koje je preživelo. Tih stvari ima i danas. Nije teško izvesti statistiku jer novorodjenčad su redovno upisivana u crkvene knjige, to se obavljalo revnosno. Uostalom istorija zna kad je koliko ljudi živelo, ginulo u ratovima, umiralo od kuge itd - nije teško izvesti ni ovu računicu. Ali zaista nisam nailazio na te podatke, ma koliko da sam čitao istorijska štiva. Samo frljanje procentima i to je to.

Moramo se zapitati i koliko su sva ta deca bila uhranjena u to vreme, jer letina je češće stradavala od nepogoda, nije bilo protivgradnih mreža i raketa, konzervansa itd, okupatori su oduzimali hranu, seljaci spaljivali polja kako bi to sprečili, imali smo malverzaciju oko žita (uvod u francusku revoluciju), uništen krompir u Irskoj (i tu bilo malverzacija), ukrainski glodomor za vreme staljina i drugo.

Melk brt, jesi ozenjen ti, imas li devojku, momka, nesto?

Imam bivšu buduću ženu :)

Neka joj je Bog u pomoći, težak si ko crna zemlja

Mislim da je to Vaš lični utisak doktore. Na šta svakako imate pravo.

Ejduse nemoj da te polupam ko staru kantu

Ja sam mu zabranio ovde da mi se obraća. Bukvalno ću preko ip da ga lociram i da mu prdim u usta zavezanom

Pa je l ovo tebi kaže doktore?

I Neboja Stefanović je doktor :)

Melk ne moze da prihvati da je medicina njegovog zlatnog doba srednjeg veka bila djubre nad djubrima pa trazi dokumente neke da vadis iz pizde materine interneta da bi proverio nesto sto je opste poznato i tek onda odlucio da li je istina ili ne.

jel niko ne primecuje da trazi statisticku evidenciju o svoj preminuloj deci iz 1389, kad je cirka 0.0001% ljudi bilo pismeno?

moze da ode kod svog popa haralampija da mu trazi najstariji spis sto ima u crkvi, izvadice mu svesku iz 1948, jer one dve sto imali starije upala koza u crkvu pa pojela.