Prijava

Nešto gledam onu prethodnu temu gde se Maestro hvali kako kupio pola bitkoina, nekoliko eterijuma klasika pa me zanima šta bi sa tim koinima sada? Bilo je ljuto osporavanje onih koji kupuju, par ekstra provala koje su potpuno promašile kretanje kursa kriptovaluta.
Jedan interesantan post je objavio bata sale, neku tabelu koju je njima profa objašnjavao bla bla.. Međutim ta tabela se skoro pa perfektno poklama sa kretanjem bitkoina ove godine. Ispada da bi u nastavku trebala proći faza ''bull trap'' i uslediti strmoglavi pad.
Kako ga cenite? Šta će biti dalje?
https://i.imgur.com/RK9F9Rn.jpg

I ja imam bitkojne, etereum i jos neko sranje, sve u manjim iznosima, mislim da ce vrednost u doglednoj buducnosti da bude dosta fleksibilna i da ide gore-dole, ali da ce prava moc kriptovaluta doci tek u daljoj buducnosti, za par decenija najranije

Jedino je pitanje dal ce to biti ovi koini sada ili nesto drugo, ali covecanstvo ce se suociti sa radikalnim promenama po pitanju moneta, u to sam gotovo uveren

Ako bitkoin opstane, cvrsto verujem da ce u buducnosti vredeti bas mnogo, s tim sto ce taj put biti pun uspona i padova

vidim dve potencijalne strategije za moguću dobit:
1) čekam sunovrat koina koji prema grafikonu eksperata samo što nije, onda na toj nižoj ceni kupujem što više, čekam da prođe period stagnacije, sve vreme molim boga bar za još jedan hajp i prodajem kod narednog pika. to može da bude u narednih godinu, dve .. pet.. dvadeset, to najviše jebe ovu strategiju, ta neizvesnost i dug period nedešavanja.
2) čekam neko od onih sitnih sranja koja sad mogu da se uzimaju na kile da doživi sudbinu eterijuma i skoči na hiiljadu, hiljadu i po, dve.. kolko daš. Uzeo nešto stelara pa videćemo.

za sad iskljucivo sluzi za spekulaciju, zajebano mnogo za placanje, sporo, puno kosta itd, tipa 99% se koristi kao akcije, 1% za trgovinu.

isto etereum, ideja odlicna sa smart kontraktima, al ovih dana ti treba 50$ da deplojujes smart kontrakt jer nabijene cene, opet se ne koristi za to.

oni doduse aktivni opasno, razvijaju i koriste vec par nacina da se to ubrza i ne kosta toliko. to ce verovatno da opstane na duze. bitkoin niko ne unapredjuje, sama filozofija to ne dozvoljava, i to je sto je. bice neka referenca mozda.

kako god, mislim da cu prodam ovo malo svega, uglavnom etereuma sto imam oko sredine februara pa tamo kad padne kupicu opet.

najviše mi je krivo što smo nakon prvog hajpa svi mislili gotovo je, prošla fora, ko je znao 2011 da uzima blago njemu, sad je kasno.. A NIJE BILO KASNO. Nije bilo kasno ni pre nekoliko meseci, ali jbg.

Da slažem se sa celtom, većina kupuje samo zbog rasta cijena, nadaju se bogaćenju.
I mislim i ja da će još dugo cijena imati dugoročni trend rasta (bez obzira na ove kratkoročne balone i cikluse).
Ali kad većina ljudi uđe u to, ukoliko se neki važni problemi ne riješe (sporost i skupoća transakcija, potrošnja struje itd....), tada se može očekivati veliki i konačan pad, jer više neće imati ko da kupuje, neće imati od čega da raste, gubi se osnovna svrha kupovine za većinu (bogaćenje), a ove druge funkcije, pa jbga... kilavo funkcionišu... Samo ima do taga još duuuugo... i još će dosta ljudi na njemu zaraditi. A možda se do tada i riješe ovi problemi.

Meni sad trenutno najsimpatičniji i najinteresantniji koin je Cardano, odnosno ADA... koja je dosta brža od Ethera... i ona takođe ima mogućnost smart contracta, i radi na principu proof of stake, znači nema majnovanja, nema uzaludne potrošnje struje...

ustvari, kad doslo do toga da se raspravlja na vukajlii mozda je i vreme da prodam ovo etereuma sto imam. i onako sam ga kupovao po 50-150$. da sam uradio foru prvi put prodaj-kupi opet posle imao bi sad i malo vise :)

celte iskreno, ja ne bi još prodavao, a ti vidi :)

sto, jel misis da tek sledi pik?

ne mislim da se povucem, nego da izvucem sve, sacekam, pa opet sve ulozim u etereum i nesto bitkojna.
taj novac sam otpisao, nema sanse da bi sad iz kesa dao toliko koliko imam u kriptu, a ovako mogu se jebem kao eksport import za strebere

pa mislim da će neki vrhunac biti kroz par mjeseci... tačnije u drugoj polovini godine... mislim da je ovo sad bila samo korekcija i da će uskoro nastaviti rast

al opet sve zavisi i od toga na koliko si ušao.... ako si uzeo po tako niskoj cijeni, opet imaš odličnu zaradu i s ovim sad cijenama

jedino se serem na iotu, dao sam im 300fr, koji vrede sad 100ak, nisam ni gledao, to mi nije ni na kakvoj berzi nego imam na papiru onaj mnemonik :)

more sad gledam, 500 sam dao na jotu, poserem se na jotu sa transakcijama od 10 sati :)

Ali kad većina ljudi uđe u to, ukoliko se neki važni problemi ne riješe (sporost i skupoća transakcija, potrošnja struje itd....), tada se može očekivati veliki i konačan pad, jer više neće imati ko da kupuje, neće imati od čega da raste, gubi se osnovna svrha kupovine za većinu (bogaćenje), a ove druge funkcije, pa jbga... kilavo funkcionišu... Samo ima do taga još duuuugo... i još će dosta ljudi na njemu zaraditi. A možda se do tada i riješe ovi problemi.

Ne bih se slozio, mada nisam ekspert za ekonomiju, tako da ostavljam mogucnost da lupam gluposti. Al ovako ja vidim stvari: kolicina bitkoina je zapravo ogranicena i konacna. Ne znam sad kolko ce ih tacno biti, jos nisu iskopani svi, ali u jednom momentu u doglednoj buducnosti ce biti. Posle toga nema vise novih bitkoina, to je sto je. Ako bitkoin prezivi kao vodeca ili jedna od vodecih kriptovaluta i ako se ljudi zaista masovno naloze na to, onda ce bitkoin postati nesto poput zlata, srebra, itd. Nesto vredi kurca ako se dovoljno velika masa ljudi slaze da vredi kurca. U takvim okolnostima, bitkoinova cena ce i dalje biti promenljiva kao i cena zlata, srebra i svega drugog, ali bitkoin nece imati tu "manu" (ili "prednost", zavisi iz cijeg ugla gledas) da bude podlozan inflaciji u smislu kopanja novih bitkoina, posto ih nece biti. Zlatu mozes da smanjis cenu na trzistu teoretski tako sto ces naci ogroman rudnik i iskopati sve zlato iz njega. Sto je neceg vise i sire dostupno, to mu je vrednost manja, valjda. To nije jedini faktor u kompleksnoj racunici, ali je bitan.

Ali sve najvise zavisi naravno od psihologije ljudi, od toga dal ce ih i za 5, 10, 20 godina boleti patka za bitkoin. Meni se cini da hoce, bar utoliko sto je zasad prosao test vremena

Sevastokrator,

sasvim je moguće da si u pravu. Ja mislim da za bitkoin ima sigurno bar još 5-6 godina rasta, iliti još dva ciklusa.

Poslije toga šta će biti teško je reći. Ali mislim da će dalji rast biti otežan u situaciji, kad su u njega već svi ušli sa značajnom lovom. A ukoliko transakcije budu i dalje spore, majnovanje da troši silnu struju, da je visoko oporezovano i regulisano itd... tada će se kod mnogih pojaviti želja da prodaju... Mislim realno mnogi bi odavno već prodali da ne misle da će i dalje rasti... Jer kad imaš kapital u bitkoinu, moraš voditi računa da te ne pokrade berza ako držiš na berzi, ili hakeri ako držiš na kompu ili telefonu, spore su transakcije, nabavka hardverskih walleta je takođe problematična (npr. iscurili podaci miliona korisnika ledgera, pa im sad prijete razni krimosi i prevaranti...)... i to sve ljudima realno ide na kurac... Ljepše držati lovu u banci kad si osiguran i štiti te i država i sistem... (pod uslovom da imaš neko elementarno povjerenje u isti)... ili u akcijama koje realno doprinose ekonomiji i donose dividendu, ili u nekretninama koje su mnogo opipljivije, ili u vlasništvu nad vlastitom firmom, itd... ili čak i u zlatu...

Tako da kontam kad preovlada stav da nema više potencijala za dalji rast (koji je da se ne lažemo osnovni motiv za sve)... mnogi će poželiti da izađu, i to može dovesti do konačnog kraha...

Ali kažem, to ako se desi, ima do toga sigurno još nekoliko godina... i ako se prevaziđu neki tehnički problemi, možda se neće nikad ni desiti.

Tako da kontam kad preovlada stav da nema više potencijala za dalji rast (koji je da se ne lažemo osnovni motiv za sve)... mnogi će poželiti da izađu, i to može dovesti do konačnog kraha...

bitkoin da, dapps (etereum kardano itd) ne. ta tehnologija ce polagano da se uvuce i u velike firme vremenom, kad se malo promeni demografija ljudi koji odlucuju i tako to.
ostace to. ne verujem da ce imati neku trgovinsku vrednost kao sto zamisljamo, ali ostace sa odredjenom vrednoscu, i recimo nije lose da se cuva kao akcije na duze

energetski sektor, struja i tako to, vec kao grebe malo po tome, gleda sta je i kako je. za sad nema nista od toga, nece to ni da dodje od neke vece firme nego od nekog ko ulozi kintu da upadne u trziste gde postoji koncenzus da ne moze da se upadne.

ali prica se o tome. tako da eto.

celte možeš malo pojasniti ovo za struju što si pisao?

I da, slažem se da na duži rok ethereum ima veći potencijal, a po meni i cardano.

Bitcoin za sad i dalje jaše samo na osnovu toga što je prvi... ono, tradicija, šta li...

prva stvar su ove obnovljive tehnologije, koje po samoj prirodi stvari moraju da budu decentralizovane, tj potrosaci su u isto vreme i proizvodjaci energije, ako kod njih sunce.
blokcejn moze da dozvoli da imas decentralizovanu mrezu sa puno proizvodjaca/korisnika u isto vreme i da vodi konacnu racunicu, sa relativno privatnim sektorom koji drzi kontrolu.
u principu, bas mnogo jeftinije od drzavnog aparata, pa mozda zazivi.

drugo, sto je i bitnije je sto veliki deo sveta ima sunce a nema struju. kao sto su zemlje u razvoju odmah dobile 4G a da nikad nisu imali fiksne telefone i internet, tako ce i afrika, cim pojeftine baterije odmah da dobije lokalne mikro mreze, bez ogromne infrastrukture koja je potrebna da se razvuce energija od centralizovanog mesta.
blokcejn je idealna tehnologja za naplatu energije iz tih mikro (jedan grad) mreza, a kao benefit, onaj ko im uvede struju moze direktno da ubira profit bez drzave, sto ce da bude u debelom interesu onih sto uvode struju u afriku, jer jebi ga.