Prijava

Pogledajte Češku, Slovačku i Poljsku.
U tim zemljama se "istorija" završila, barem, ova trenutna faza istorije... nemaju nikakvih neriješenih pitanja. Niko nikog ne mrzi, niko se ni sa kim ni oko čega ne spori. Niko nikome ne postavlja nikakva pitanja, niti ispostavlja bilo kakve račune. Ljudi prosto imaju sređene države i normalne odnose, i jedini procesi koji se sad tamo odvijaju tiču se stvari kao što je ekonomski razvoj, tehnološki izazovi, korona i pandemija, kao i unutrašnja politička previranja unutar tih država, npr. između desničarskih i ljevičarskih stranaka, ali u smislu neke normalne političke utakmice.

Nema otvorenih sukoba ni sa kim (dobro, ne gotive Ruse, ali ro nije nikakav sukob, niti otvoren proces). Nema težnji za ujedinjenjima, otcijepljenjima ili izmjenom granica. Nema država koje jedna drugu ne priznaju. Nema nazivanja država genicodnim tvorevinama, ili pričanja o prošlosti. Čak i sa Nijemcima, koji su npr. Poljake, zaista urnisali u drugom svjetskom ratu, Poljska ima sasvim fine, harmonične odnose.
Sve ove države su u istom bloku, nemaju nikakvih spoljnopolitičkih dilema, i nikom nisu posebno interesantne u spoljnopolitičkom smislu.

Drugim riječima, kod njih je riješana situacija... sve jasno i sve funcioniše normalno. Ne kažem da će to tako uvijek biti. Uvijek se mogu neki novi procesi pokrenuti koji mogu dovesti do novih sukoba, i ko zna čega sve ne... Ali sad za sad, dosadašnje faze istorije su kod njih završene i ljudi se razvijaju normalno.

Pitanje: kada će isto biti slučaj i sa državama bivše Jugoslavije?

Nije toliko ni bitno KAKO će se sve to riješiti.... nego prosto KADA će doći taj dan, da se političari sukobljavaju oko suprotstavljenih ekonomskih politika nrp. i oko toga koja je stranka liberalnija ili konzervativnije po nekim pitanjima... a ne da ubiru poene na tome ko je veći Srbin, Hrvat, Bošnjak, Albanac, itd. i ko zauzima tvrđi stav prema onim drugima.

Da upališ TV i ne čuješ uopšte izraze poput "manji entitet", "genocidaši", "tzv. država", "ratni zločinci", i tome slično.

Na ovim prostorima se odavno ne puca. Ali kad upališ TV imaš osjećaj kao da se do juče pucalo, i kako svaki čas može opet da se pripuca.

Do kad će to biti tako, po vašem mišljenju? I šta je potrebno da se ta situacija prevaziđe?

potreno je po mom misljenju da popushish

ma bravo oko moje, aj sad odjebi

Potrebno je da ne pališ tv.

i to sa tvo-om je tacno, a i da popushish

nikad

vidiš kod njih je pravda zadovoljena - njemci su pobili masu poljaka, poljska im uzela masu teritorije i primila ratnu odštetu. to je zato što su sami sebi izvojevali pravdu. sve dok nama "pravdu" određuju ONI, možemo da se slikamo

i ja kontam da je nikad najrealniji odgovor iz ove perspektive, nažalost... nadam se da će neko da nas demantuje

Inače ovo za TV stoji, ja ga i ne gledem... ali kad uvatim pomalo, TV, ili čak forume neke, portale (oni su još gori), sve mi bude jasno.

Politicke diskusije kao deca smo se igrali

Pitanje: kada će isto biti slučaj i sa državama bivše Jugoslavije?

imamo muslimane u celom miksu, a hriscani sto jedni sto drugi zatucani svako na svoju stranu.

mislim svuda su zatucani, ali ne mogu da dodju do reci ako nisu ono sto definise tvoju razliku, pa se lakse pomire ljudi kojima nista od cele te borbe i nadjebavanja nije u interesu.

religije su po definiciji nepomirljive i iskljucive. muslimani pogotovo, cak i medjusobno. mozes ti da pricas kolko oces o pomirenju, ako ti je ono sto te definise od suseda religija (a na balkanu itekako jeste), nema nista od toga.

mozes na silu da gusis, al videli smo zadnji put sta je bilo. mora da prodje vreme, generacija, dve, da se iskoreni zatucanost bilo cim.

a non paper, miran razlaz?

bi li to išta pomoglo... ako bi prošlo bez rata?

Kao čovek hrišćanin koji poznaje religije i poseduje vlastiti primerak Kur'ana časnog...

a non paper, miran razlaz?

pa ajd, sta mislis kako bi bilo sa nase strane samo prepustiti kosovo sad kad tamo svejedno sve albanci.

svaki narod si ima svoju istoriju. da ne ulazis uopste u to cija je ispravna, misljenja nepomirljiva.

pomesane su nacije i religije, i to jebe opasno.

melkor, napusi se kurca

mislim da do sad na vukajliji nisam naso osobu sa vise ega a manje mozga od tebe. realno.

ima razloga jovore sto se srbi mirno razisli samo sa makedoncima i crnogorcima.

ima jedna fora negdje sam čuo...
"Srbe u Srbiju... Hrvate u Hrvatsku, Muslimane u Tursku... i mirna Bosna.
P.S. konačno će Cigani dobiti svoju državu."

mada je realnije da i jedni i drugi i treći odu u Njemačku, i to dobrovoljno

ma moguce je mozda ako je ova nova generacija malo pametnija i ranije nesto da se napravi. ali nece dokle god se pojavljuju i dalje melkori medju populacijom

...Ako sam dobro razumeo, ne poznaješ ni jednu religiju jer se naprosto nisi bavio njima na bilo kakav iole ozbiljniji način; u suprotnom, lako bi uočio da Hrišćanstvo i Islam proističu iz jednog istog Judaizma, veruju jednog istog Boga i praktično su dve strane jednog novčića. O nepomirljivosti muslimana takodje jedva da bilo šta znamo, no valja potegnuti u ovakvim okolnostima, iako se ta famozna podela nas ovde nešto baš i ne tiče. Vera nije mogla podeliti i zavaditi bilo koga iz prostog razloga što su narodi ovih prostora (sem donekle muslimana) odbacili svoje vere na 70 godina, i u sukob ih nisu gurnule vladike i odže već političari koje su sami birali. Religija kao nekakav iskonski, iako apstraktan pojam svakako je dobrodošao u svrhe ratovanja, naročito kada je čoveku oduzeto uporište na kom je do juče temeljio sva svoja uverenja (pa mu treba dati nešto u zamenu), a ne poznaje ni sopstvenu veru kako treba a kamoli onoga koji živi s druge strane reke. Ali voli da polemiše o njima, u svakoj prilici. Jer odrasli se bave velikim i složenim pitanjima, i imaju šta da kažu na svaku zadatu temu.

Šovinistička farsa je, svojevremeno, igrana veoma uspešno širom Jugoslavije i imala je nekoliko stotina izvodjenja. Ljudi su se valjali od smeha na jedne iste fore i u Bosni i u Sloveniji, Hrvatskoj...Jednom prilikom dogodilo se medjutim da publika provede dva sata u miru i tišini, bez ikakve reakcije na opaske i ispade koji su do tada redovno imali prodju. Nakon predstave, pošto je Peca Ejdus ostao zbunjen i u neverici, objasnili su mu da su partizani (zaboravih ime mesta) 1945. tu počinili pokolj nad hrvatskim stanovništvom. "Svaki od ovih ljudi izgubio je tada bar jednog člana porodice ili uže familije. Svi oni po baštama imaju zakopane puške, i čekaju trenutak kada će ih iskopati". Ovo se dogadjalo negde sredinom osamdesetih.

Pitanje Kosova (i Metohije) povlači pitanje R.Srpske. Ne znam koliko često odlazite tamo no tragovi rata su i dalje vidljivi na svakom koraku, minskih polja ima posvuda a svaka kuća koja drži do sebe ima omanji arsenal svega i svačega. Srba na KiM živi više u južnim enklavama nego u severnim (i to dosta više) što je samo po sebi naročit problem, jer onemogućava bilo kakvo razgraničenje. Iz prve ruke znam (bez zajebavanja) da sveštenici u P. Patrijaršiji spavaju sa kalašnjikovima. Ono Srba što je tamo ostalo ne namerava da ide ni u Srbiju ni u Nemačku, Kanadu...Svi su naoružani i apsolutno niko ne misli da će se stvar ikada rešavati mirnim putem i razgovorima. Duhovi lutaju poljima, cveće ne niče iz grobova, pušaka na sve strane...

Btw jedan vukajlijaš je, svojevremeno, u šali izjavio da su Česi krivi jer se raspala Čehoslovačka - ono, u totalnoj zajebanciji. Hteli da ga biju i jedni i drugi, jedva prošao bez lemanja.