Prijava

Za SFRJ mnogi kažu da je to bilo zlatno doba, kad su važile prave vrijednosti, mogao si da spavaš noću u parku, nisi morao zaključavati vrata od stana, svi su imali dovoljno para, muzika bila vrhunska, filmovi dobri, zezancija maks, dnevnik bio najdosadnija emisija i niko nije pričao o politici.

Često se kaže za nekog "on je završio fakultet dok je Bog hodao po zemlji", a ne ko sad ovi "hibridi", misli se pritom na ljude koji su završili fakultete prije rata, tj. za vrijeme SFRJ, s implikacijom da su tad bili mnogo ozbiljniji kriterijumi i veći kvalitet obrazovanja, i da nije bila sprdnja od škole, itd...

Ono najvažnije u cijeloj ovoj temi, jeste pitanje - ako su u SFRJ zaista važile sve te prave, istinske vrijednosti, ako je zaista postojao neki kvalitet... kako je sve to tako brzo propalo i srušilo se kao kula od karata? Gdje nestade sav taj sistem vrijednosti? Šta nam uradiše svi ti ljudi koji su završili fakultete "dok je Bog hodao po zemlji"? Kako to da su baš oni uveli državu u rat? Šta je to bilo toliko trulo u toj SFRJ, da je dovelo do takve propasti, ako su već bile sve neke vrhunske vrijednosti o kojima se priča?

To što je sam komunizam kao sistem pao, to je jasna stvar. Imao je mnogo ekonomskih protivriječnosti i neefikasnosti u sebi, i logično je bilo da propadne - i nužno.

Ali ono što nikako nije bilo nužno, ni logično, je da sa njim propadne i sva ona kultura i sistem vrijednosti koji su nastajali u tom vremenu, a koji sa samim komunizmom i nisu imali pretjerane veze. Čak skoro da uopšte nisu imali veze, s obzirom da je Jugoslavija bila okrenuta Zapadu i nije bila dio Istočnog bloka.

Zbog toga mi se čini da je u SFRJ još štošta bilo trulo osim komunizma... Šta vi mislite šta to tačno? Da li možda previše idealizujemo taj period... pa čak i popularnu kulturu iz tog vremena, muziku, filmove, itd?

Jovo ako nisi plaćen za ovo, preispitaj se na šta trošiš vreme i možeš li naći bolji izvor informacija od 20 ciničnih drkadžija koji lagano ćelave i imaju šaroliko obrazovanje, a najstariji je tipa 91 imao 15 godina.

Tu se sad postavlja jedno pitanje:
da li su ozbiljne teme za neobaveznu i opuštenu priču?

Ti si u pravu u tome da ovdje neću naći prave ni stručne odgovore, al ni ja ne radim sad neke studije za PhD... Smaram se pa postavljam eto neka pitanja. Kao u kafani.

Neko će reći da se ozbiljnim temama ne može baviti na neozbiljan način... ali je to malo elitistički stav koji na kraju vodi tome da samo "stručnjaci" imaju pravo da pričaju o onom što spada pod njihovu struku, a običan čovjek nema pravo na svoj stav.

Šta nam onda ostaje, da pričamo samo o vremenu? I ko je šta radio u zadruzi?

Ja sam sličniji tim "ciničnim drkadžijama" kako ih nazivaš, nego nekom bahatom doktorantu koji misli da je pokupio svu pamet svijeta.

Ti visokoparni stručnjaci, džabe im njihovo proučavanje ako neke svoje uvide ne prenesu do ljudi... Jer ljudi su ti koji se pitaju. Ovo je legitimno pitanje za običnog čovjeka. Svi pričaju o nekoj državi koja je bila sjajna, bajna, pa kako je onda uspjela da propadne?

Imam neku teoriju o tome, al aj da čujem šta će ljudi reći.

Smaram se pa postavljam eto neka pitanja. Kao u kafani.

Slazem se, cek da zavrsim komitove pa da uzmem pivu

Jovore dobit ćeš gomilu govana, netačnih informacija, neko će prozvati Plidua ni krivog ni dužnog, neko će se kleti u SFRJ jer mu ćale bio direktor, neko će je proklinjati jer mu deda bio rudar.

Ako želiš informacije, trebao bi težiti da budu tačne. Ako želiš mišljenja, jbg, mišljenje je kao Maestrova adresa, svi ga imaju.

Kamenofil, dobio si plus za onu definiciju. Na mjestu je kritika, a i primjeri su dobri. Ismijah se.

Al aj ti meni reci, ima li pravo raja pričati o bitnim stvarima, ili samo stručnjaci?

A evo i one moje teorije... Ne pitam ja o SFRJ zbog SFRJ, već zbog sadašnje situacije.

Moja teorija je da mi ni prije SFRJ nismo imali neki odveć dobar sistem, ni vrijednosti niti čega drugog. Imali su ljudi neki tradicionalni moral, al je tu bilo na svakom čovjeku da bira oće li se toga pridržavati. Nije bilo ozbiljnog sistema. SFRJ je jedna od najnaprednijih faza u našoj istoriji, koja je nažalost bila sprovedena kroz diktaturu, komunizam i nametanje ateizma. To su neki od uzroka njene propasti.

A što se sistema vrijednosti tiče... prekratko je to trajalo. Ne možeš ti sa 40 godina pionirskih zakletvi ispeglat 500 godina vremena u kom je svako nastojao da zajebe sistem, jer sistem su bili Turci, dakle neprijatelji.

A poslije Turaka?

Pa poslije Turaka, je isto bila neka vrsta diktature, o čemu govori i Jovan Jovanović Zmaj:

Bože sveti, podrži nam Knjaza
zdrava, krepka, ohola i slavna,
jer na zemlji nit je kadgod bilo,
niti će Mu ikad biti ravna.

Ovaj narod vrlo dobro znade
da je stvoren samo Knjaza radi,
da Mu daje poreze i hvale,
da Ga dvori i ponizno kadi.

Bože silni s visoka žilišta,
saslušaj nam našu želju staru,
Bože sveti, ne daj nikom ništa,
da što više ostane Vladaru.

Radi Njega sva stvorenja žive,
radi Njega sunce greje s neba.
A taj narod, a tu zemlju našu,
podrži je - ako Knjazu treba.

Oduzmi nam i želje i glasa,
oduzmi nam mudrovanja kleta,
da Njegovu nameru ne preči,
da Njegovoj mudrosti ne smeta.

Daj Mu s neba najsvetlije dare,
policije, špicle i žandare,
ako neće da dušmana svali,
bar na svome nek srce iskali.

Nek narodi našu slavu znadu,
a nas puste čmavati u hladu,
al' i onda nek je straža jaka,
jera ima sana svakojaka.

Nismo imali sreće sa geografskim položajem... postavljeni smo na granici interesnih zona, i svi su se preko naših leđa međusobno nadjebavali...

U stilu Stivena Pinkera, (nepopravljivog optimiste)... možda je baš sad najbolje doba srpske istorije.
Ja trenutnom sistemu najviše zamjeram to što mi se čini da radi na zaglupljivanju naroda kroz medije i sl. Mnogo je žutila u štampi... Opet možda se nešto fol izgrađuje, na malo zdravijim osnovama nego što je bila SFRJ.

Interesantno bi mi bilo posmatrati neke države koje su bile baš u kurcu, pa se nekako iščupale. Jel moglo to ikad bez strane podrške?

Prekini međede jedan ložiti forum da se pobiju svi ovde sa ovakvim temama.

Jeste Jovore, to se lako da uraditi u državama de ljudi nisu govna i ne vole da komšiji crkne krava. Nije kriv SFRJ, KP, uDBA ni SAD. Krivi smo mi. Svaki put kad daš panduru črvenu da ne piše, kriv si. Kad uđeš preko reda, kriv si. Kad na stolu u kafani ostaviš gomilu smeća i maramica jer kojebemater konobaru, kriv si. Kad komšija ili brat uradi nešto od navedenog a ti ga ne ispraviš ili opomeneš, opet si ti kriv. Govna smo, Jovore, pomiri se sa tim.

Nisam baš siguran u to. Naši ljudi kad odu na Zapad, poštuju sva pravila koja tamo važe.

A čuo sam i to da neki Zapadnjaci kad dođu ovamo, postanu gori balkanoidi od nas. Možda ne odmah, ali poslije nekog vremena svakako. Dopizdi im što su vazda neka pravila poštovali, pa onda ovdje krene totalni raspašoj.

Al aj ti meni reci, ima li pravo raja pričati o bitnim stvarima, ili samo stručnjaci?

Dok god za namjeru nemaš dijalektiku, treba ti oduzeti pravo priče, bio ti najstručniji stručnjak i raja. Oduzimanje = ne davati na značaju

Znaš šta je problem kamenofil u tom shvatanju? Što se odgovornost za globalnu nejednakost svaljuje na da tako kažem potlačene narode. Na kraju ispadne, ko im je kriv kad su govna? A to što su ih evropske sile eksploatisale kroz istoriju, a i dan danas nije puno bolje - to ništa.

Kako to, majku mu, da su sve siromašne zemlje korumpirane, a sve bogate nisu?

Jel ti stvarno misliš da su Šveđani, Amerikanci, Nijemci, ko li već, moralno bolji, od nas, ili od Afrikanaca?

Pa ne bi ni naš ljekar uzimao mito da ima platu ko Švabo.
Niti bi policajac uzimao crvenu da ima jači sistem kontrole, i da su mu primanja tolika, da ne mora na takav način zarađivat.

Naravno da poštuju, ili plate kaznu za nepoštivanje, pa se opamete. Ovde možeš poštovati pravila, ali ne moraš, i većinom ih ljudi ne poštuju pa se čude što je država gowno,park zasran kerovima a reka u cevima.

Razumij da te ne košta ništa biti normalan, uzoran građanin, ali ljudi svesno biraju suprotno. Kad ljudi budu smatrali korupciju, krađu i nepotizam sramotom, a ne znakom da se neko "snašao" onda možda budemo napredovali.

Jovore, vi glasate Dodika već tri decenije. Do koga je?

Kako to, majku mu, da su sve siromašne zemlje korumpirane, a sve bogate nisu.

Odakle izvadi ovaj argument, svega ti?

Pa ne bi ni naš ljekar uzimao mito da ima platu ko Švabo.

Ne bi, kurac, kao male im plate. Uzimaju jer su jajare sitnosopstveničke, jer su naučili i jer im se može. Sirotinja ne uzima mito, ona ga isključivo plaća.

Krađa nema opravdanja, Jovo. Nema. Ako smatraš da je ispravno krasti, onda si dio problema, jer ti želiš biti onaj koji krade, a me onaj pokradeni.

Ja u suštini mislim da naši ljudi poštuju pravila. Samo što pravila postoje pisana i nepisana, i postoje takođe pravila o tome kad važe pisana, a kad nepisana pravila.

Ako svi nešto rade na mufte, ispadaš i ti budala ako radiš ispravno.
A ako radiš na mufte, ti se samo uklapaš u sistem zasnovan na nekim nepisanim pravilima.

Ne opravdavam to, samo objašnjavam.

Problem je u tome što sprovođenje reda košta. Da bi ti napravio nekorumpirane organe, moraš ih dobro platiti. Moraš ih takođe kontorlisati. To sve košta. Koliko para, toliko muzike, ili u ovom slučaju, toliko sistema.

što su ih evropske sile eksploatisale kroz istoriju, a i dan danas nije puno bolje - to ništa.

Ko jači, taj kvači Jovore. Nema miroljubljivih nacija, i mi smo počeli kmečati o tome kad smo počeli dobijati po pičci. Dok smo se mi širili na 4 mora, sve bilo ok, sve super. Kad su nas polili par puta, odjednom smo žrtve.

I zaista, ovo samo objašnjavam situaciju, realno.

Ne govorim lično o sebi, niti opravdavam bilo šta "na mufte"... samo govorim generalno kako kod nas stvari funkcionišu.

postoje takođe pravila o tome kad važe pisana, a kad nepisana pravila.

Ovo je go kurac i sami smisao problema. Ako ti misliš za sebe da si budala jer ne kradeš, varaš i ne snalaziš se, ti si dio problema. Ako potičeš korupciju davanjem mita, ti si dio problema.

Nevolja je što bi svi da im se rješenje donese na tacni, dok oni drkaju kurac. Ne, Jovore, izađi na ulicu, okupi istomišljenike, zapali Dodika, obrazuj decu. Da idućim pokolenjima bude bolje. Dotad, dio si problema. Il kosio il vodu nosio.