Prijava

O ovom je započela diskusije na temi umjetnost, i to ovako:

Jova:

Ja na primjer ne kontam čemu toliki hejt Marine Abramović. Ja nju skroz odobravam i podržavam. Žena s ovih prostora u Americi postigla uspijeh. Super. Dosta njenih instalacija i projekata ima itekako smisla. Opet ima i sranja nekih, nije sve dobro, ali nemam aposolutno ništa ni protiv tog vida umjetnosti.

The Big Dipper:

Зато што би уметност требала да изискује неки таленат и креативност, седење пред икс људи у музеју и пушење икс кураца на бини то није....

Jova:

Brate, aj ti uradi ovo što je ona, pa onda pričaj:

Instructions.
There are 72 objects on the table that one can use on me as desired.
Performance.
I am the object.
During this period I take full responsibility.

Duration: 6 hours (8 pm – 2 am).6

Znači ovo je i jedna vrsta psihološkog eksperimenta, publika isto učestvuje u tome. Ona testira svoje granice izdržljivosti i povjerenja da je niko neće povrijediti. Publika testira svoje granice samokontrole.

O tome se onda kasnije krenu voditi diskusije i ljudi počnu da razmišljaju.
To i jest cilj umjetnosti (između ostalog) da natjera čovjeka da misli i da isprovocira neku reakciju. Ona je isprovocirala i odmah direktnu reakciju publike, a i kasnije reakciju onih koji su o tome diskutovali, itd...

Onda to što ona sjedi preko puta ljudi po čitav dan, to ti je isto određena vrsta testa izdržljivosti za nju, a za publiku, isto dosta neprijatna situacija, van zone komfora, znači doći u nečije prisustvo, naročito nekoga ko je eto kroz tako razne stvari prošao, izvodi taj performans, itd... i ono, umjetnost nije njen čin sjedenja preko puta tebe, već je umjetnost to kakve bi se kod tebe emocije pojavile dok sjediš tako preko puta nje, izložen njenom pogledu 10 minuta, a bez ikakve druge komunikacije.

Mislim da bi svako to doživio na svoj način, i svako bi upamtio dobro, imao bi jak utisak, iako ona ništa tu ne radi, ne izvodi nikakve trikove, itd...

Onda se Melkor nadovezao:

Jova

Nije Marina kriva što mi imamo prljave misli. To je samo luk. I ogledalo nas samih. :D

Dakle, kao što vidite, ne hejtujem Marinu. Okej mi je ona... Nije sad da je nešto gotivim... realno nisam toliko detaljno ni upoznat sa njenim stvaralaštvom. Ali imam neki otpor prema preuranjenim reakcijama (knee-jerk što bi rekli Englezi) hejtovanja.

Ako bi morao da se opredjelim, prije bi je ocijenio kao pozitivnu ličnost, udarenu malo na svoj način... ali mislim da kao društvo treba da podržimo ekscentrične tipove koji na neki drugi način nešto pokušavaju iskazati. Ona je realno potekla odavde iz male zemlje, postigla svjetski uspijeh... I to treba cijeniti.

Inače, ona mi se uklapa u sledeće parole:

https://en.wikipedia.org/wiki/Keep_Portland_Weird
https://en.wikipedia.org/wiki/Keep_Austin_Weird
https://en.wikipedia.org/wiki/Keep_Louisville_Weird

Kao što vidite neke lokalne zajednice cijene svoju nekonvencionalnost i ekscentričnost i smatraju to nekim oblikom slobodnog duha, podsticaja za kreativnost itd.

Ja lično mislim da je hejtovanje takvih prilično toksično, jer to je bukvalno ono da te osuđuje ako si drukčiji, znači moraš se ukalupit, ne smješ nešto raditi na svoj način... Ono konformizam na kub. Zato je meni Marina OK.

Sad, ako bi našao neke dokaze o tome da baš nešto negativno promoviše, u smislu ozbiljne promocije negativnih pojava, onda bi mogao promijeniti mišljenje. Samo prisustvo razne simbolike u njenim performansima samo po sebi ne mora ništa da znači.

Mislim ima i u crkvenim knjigama se spominju demoni, đavoli, pakao, pa niko ne kaže da su te knjige satanističke.

a zaludnog coveka

Inače, ako niste znali, i njen rođeni brat je malo udaren na svoju ruku...
https://sr.wikipedia.org/wiki/Velimir_Abramovi%C4%87

Meni iskreno malo ide na kurac ta mistifikacija Nikole Tesle... U te priče je i Đoković malo zaglibio... Al gledao sam par snimaka na jutjubu sa Velimirom, interesantan je lik, nije odvratan.

Da je pop, jariće bi krstio.

Ko sto jednom rekoh, za svakakve umetnosti mislis da su sranje dok ne dozivis nesto sto se racuna u dobro, onda malo promenis misljenje. Nije svet lud i nastran, nisi ti poseban i nedodirljiv na neku umetnost.

Nije losa Marina, ima sranja, ali kapiram sta radi.

Nije losa Marina, ima sranja, ali kapiram sta radi.

Dobro je, nisu svi hejteri... Ima još neko ko ne pali lomače... :)

i sad je ovaj Jova dobar, a Ejdus debil je li moderatori?

Ima razlike izmedju spema za koji se pomucis i spema sa pola dupeta. Ovaj drugi je za ban

Brate, kontam da mrziš Marinu Abramović, al tema je legitimna, nije trol tema, nadovezuje se na postojeću diskusiju, što pjeniš?

Marina onako jovor je bolji
Jovore daj jos neke teme da diskutujemo

Što reče jednom prilikom master Yoda, teme na forumu vukajlija Marina vredi ne.

Jova:

Brate, aj ti uradi ovo što je ona, pa onda pričaj:

Брате, ај нек' она закуца лопту кроз обруч, то исто изазива реакције публике и провоцира и тера на размишљање....

То што она ради ради и Дејвид Блејн и то на вишем нивоу вероватно, па лик себе не сврстава у уметнике.... Тук Квенг Дук је онда био исто водећи уметник те бранше, Јан Палах исто....

Pa i magija, mađioničarstvo, kako oćeš, je neka vrsta umjetnosti.
Mislim da je ipak razlika u namjeri. Iluzionisti imaju samo cilj da zabave.
Mada moguće da neki, npr. Deren Braun, zaista spadaju u pravu umjetnost, jer imaju cilj i da provociraju, navedu na razmišljanje, a ne samo da zabave.