Prijava

Evo ruka, Melk. Slažemo se. Pročitaj knjigu isto.

Ali sama fora da se prvenstveno radi o ekonomsko - političkom okršaju izmedju dve "kuće" koje se medjusobno preziru, a ne neki tamo mračni narodi dolaze da istrebe dobre i jadne ljude, je ubedljivo najbolja pozadina koju su mogli napraviti.

mac ce ponovo da se vrati u modu.dobra je scena kad prikazuju crva prvi put i ono trovanje,

Trovanje je tetralol, cijanid pobio sve u radijusu od 20 metara a preživeo debeli ćelavi Šešelj kom se ovaj nakašljao bukv. u facu.

Melkijades
Ne govorimo o knjizi već o filmu i, pre svega, uverljivosti. Šta imamo dakle - daleka budućnost, drugi svetovi uveliko naseljeni, intergalaktička putovanja supermodernim svemirskim brodovima itd.

- ni jedne jebene puške u celom filmu, nikakvi laseri, nevidljivi radiomagnetnigama štatikurac znam talasi...Ništa. Imaju one narukvice što ih pretvaraju u holograme a bore se jebenim mačevima. Pa jbt čak imaju i one male nano bio dron ose (što pokuša da ubije klinca na početku).

- kostimi, ma kako odlično izgledali - jebeš mi sve ako će tako izgledati za 9000. godina. Malo lepši i bolje dizajnirani (sem ratničkih) nego u ostalim SF filmovima ali to je otpr. sve.

- ona staramajka što je dovode da čita Polu misli i odgonetne snove izgleda kao da su je iskopali iz Jorkšira 19. veka, bukvalno.

- evakuacija one šklopocije što sabira začine, tako što je kače za letelicu pa se pokvari jedna štipaljka...Je fejspalm parekselans.

- ako crva može da privuče blago tapkanje po pesku, pa mu ne bude teško da prevali 20km da bi progutao čoveka i time podmiri 0.000000000000000001% svojih dnevnih potreba, mogli su da naprave zamke sa otrovom ili eksplozivom i dotuku gamad za tri meseca, i nastave u miru da izrabljuju začin.

Jasno je da režiser treba da se drži knjige, kako esefovci (posebno ostrašćena vrsta pičkopaćenika) ne bi prerezali vene ili naoružani upali u osnovnu školu, ali ovo su krajnje neuverljivi detalji, štrče, bodu oči, odvraćaju pažnju. Ostalo je sve dobro btw.

1) Пушке не вреде ништа због штитова, јер штитове могу да пробију само ствари које иду споро - дакле, ножеви или ткао неке ствари. Исто тако, ако користиш ласере на штитовима, имаш армагедон експлозију према којима је нуклеарна експлозија мало дете, тако делује ласер на штитове по књизи. Дакле, ласери постоје, али су забрањени за коришћење нким конвенцијама њиховим, а ова остала оружја типа ракете се користе само тамо где нема штитова, јер само тамо и имају ефекта. По књизи.

2) Старамајка је Бени Џезарит ред. Значи једна од вештица које имају своју агенду, и које су буквално, уз све своје унапређење у односу на обичне људе, у својој основној психологији одвојене од света и служе свом реду где год да се налазе и шта год да раде, дакле као калуђерице угрубо гледано. По књизи.

3) Да би разумео шта црви представљају за цео екосистем планете, треба да прочиташ књигу. Црв се не храни људима а ни машинама, и Фремени са црвима живе у симбиози, а црв има врло битну улогу у екосистему планете. По књизи.

Знам да ово све звучи као лик који у мајчином подруму игра Тамнице и Змајеве у својих 45 година и сања да искасапи све који га зајебавају због тога, али стварно не постоји начин да скапираш комплексан свет који је Херберт створио без да знаш догађаје макар из прве књиге. Као што сам горе и написао, једина мана филма коју сам ја видео јесте управо у томе што ће људима који нису читали књигу да буде екстремно тешко да све похватају јер им скоро ништа реално није објашњено од тог комплексног света. То се односи како на равнотежу моћи између разних фракција у том свету, ткао и на биологију Аракиса и одређене физичке законе који у том свету владају.

Ако ништа друго, одгледај неке видео клипове на Јутјубу који то објашњавау, а има их стварно много добрих, верујем да ће све много лакше да буде за схватање кад уђеш у материју, ако те материја уопште интересује ван троловања на Вукајлији.

onaj celavi je kao kraljica kod mrava, najaci je, moze i da leti.nisu rekli da je cijanid.ko zna kakav je to otrov.meni to nije glupost ali onaj helikopter je bzv.bas nepraktican podseca na vilin konjica a oni nisu neki letaci.svi znamo kako ih vrabci tamane.realnije bi bilo da imaju neke manje letelice na pogon/ono mahanje propelerima je bzv

Ja neću da gledam taj film jer me ne zanima. Ne kapiram tu potrebu da gledate nešto što vas ne zanima samo zato što je popularno. Da vas zanima pročitali bi knjigu ili se detaljno informisali prije gledanja a ne kao "vidi neki Dune zajeban film svi pričaju daj da vidim i ja". Nisam pregledao nijedan star wars, blade runner, hunger games.. Jer me prosto ne zanima. I ne mogu da ih kritikujem jer nisam dovoljno informisan, dok npr mogu da kenjam o game of thronesu i sličnim stvarima o kojima sam čitao i knjige i gledao filmske/serijske adaptacije.
Možda je dobar film, možda je govno. Nikad neću saznati, jer ga neću pogledati i jer me ne interesuje.

to ne treba raditi.,ako te nesto ne zanima onda stvarno ne treba trositi vreme na to

plido pokušavaš razumno da razgovaraš sa ljudima koji svojevoljno gledaju naučno fantastične filmove i čitaju iste takve knjige, štedi tastaturu ljubi brat u JAJA

Pa ne mozemo svi svakodnevno da svrsavamo po najlepsim sisama kao ti šmo, neko mora i da sci fi gleda

pa desi mi se nekad da prsnem sebe po sisama, i to što kažeš

Je l može bliže pojašnjenje o ekosistemu planete koja je 99% pesak i 1% prašina? Čuvanje crva nema smisla jer planeta ima potencijal da bude oaza, što nikoga ne zanima jer nije isplativo. Mnogo manjkavosti sve u svemu.

Znam šta predstavlja veštica ali su je uradili katastrofa, izgleda kao podna lampa iz '80. na koju se nakupila prašina jer stoji na tavanu.

7.5 od 10 realan domet.

Star Wars sam gledao ona prva tri kao klinac i nisam se primio, kasnije odledao ona tri sledeca sa Natali i nista se ne secam ko sta gde kako Anakin postao Vejder i to.
Ovi najnoviji me totalno ne interesuju, bas kao i jebeni Avendzersi i ostali namunjeni stripovani ekranizovani marveli i dc likovi, nista to nisam gledao, pa i Transformerse, tek poneki X men su mi ok, evo ne znam.
Inace kao gotivim SF, ne nesto narocito, jer ovi navedeni su unistili zanr, da ne kazem da su preinfatilni do jaja. A ja nisam vise klinac.
Volim Spilbergovu skolu sf, jesu naivni, al opet su oldskul, ovi majklbejovski filmovi su mi njah
Al to je samo moj ukus

Odgledacu Dinu cim se pojavi blurej rip

Melkijades
Je l može bliže pojašnjenje o ekosistemu planete koja je 99% pesak i 1% prašina? Čuvanje crva nema smisla jer planeta ima potencijal da bude oaza, što nikoga ne zanima jer nije isplativo. Mnogo manjkavosti sve u svemu.

Црви праве Зачин, а црви живе само у пустињи и песку. Дакле, нек поцркају сви који тамо живе, само док се прави Зачин.

Jao ubiće nas Reme, ubitiiii