Prijava

'Вако,имам ја нешто да изјавим:
Мање-више,музика је,мени лично,један од битних фактора комуникације. Наравно,ако знаш како да комуницираш,ако неку музику стварно волиш (тј. ниси позер) и ако можеш без нервирања да браниш свој музички укус.
'Вака су моја запажања (закључак изведен на основу дружења са особама из мог окружења):
-Особе одрасле на ,,гитарској'' музици су захвалније што се тиче неких тема за разговор које нису приземне. Међутим,кад је у питању музика,бар 40% њих веома нападно брани свој музички укус и диже га у небеса,а не гледа га као нешто што се подразумева.
-Особе одрасле на ,,руралној'' музици су често припросте,али једноставне особе,с којима баш не можеш филозофирати,али се увек можеш поштено зајебавати. Међутим,кад су журке у питању,могу бити опасно непредвидиви: једног момента сви певају загрљени,а следећег момента лети инвентар кроз прозор биртије.
-Особе одрасле на ,,електронској'' музици и конгломератима народњака,синтисајзера и којечега... Посебна прича. Међу њима баш има свакаквих,а,нажалост,чак и они паметнији тешко да могу да се истакну поред гомиле шабана којима је у глави тука.

Што се тиче ванмузичких тема... Ако неко има слична интересовања као ти,увек се можеш наћи бар у некој причи,а да није везана за музику. Али,то некад иде мало теже.

ja sam cuo da za mjuz treba imati prvo sluha e sad dal ce se vatati akordi ili napraviti to na neki drugi nacin bitno je da dobro zvuci i da "radi" odredjeni tip ljudi....a sto se tice dzointa nek se javi taj koji nije zapalio)

Ексери и тако то. :)

To je za enegriju, da bi mogao da skačeš.
Džeja relativno brzo popusti, i opet si to onaj stari dobri ti...
Znam kako mi je dobro bilo, pa ti prenosim :)
Bez obzira na odličan trip koji sam doživeo, imao sam ipak dovoljan nivo svesti da shvatim da su za to potrebni narkotici i da su staromodne pivdžana i gitara - majka dobrog zezanja. A i mator sam ja za ta poskakivanja... :)

Мени је битније на некој журци колико има пића него каква је музика...

No paz' jedan savet: popuši jedan džoint i idi na trens žurku.

Ništa ne može pomoći trens žurci. Žurki. :)

Моја два најбоља друга слушају турбо фолк и комерцијални хаус, техно и тако то. Познајем из од малена, тада ми музика није ништа значила, певушио сам песме Анице Миленковић и сл. Тако да смо на прст у дупе, знамо се одлично и дружимо се без проблема.
Али сви људи које сам упознао последњих година и са којима сам постао добар, већином су слушаоци гитарске музике. Са њима имам највише заједничких интересовања, није ми проблем да проведем са њима 5 сати причајући. Тако да сматрам да је музички укус значајан део личности, али се максимално трудим да не стварам предрасуде према људима на основу муз. укуса.

Ја, искрено (можда сам сујетан), никад нећу моћи да сконтам због чега би неко слушао музику коју не свирају људи, тј. ону коју сваки петогодишњак може да направи на компу, па се још бесомучно понавља. Људи који слушају то ОЧИГЛЕДНО размишљају на потпуно другачији начин. И, ето разлике.

Овако нешто ја покушавам да кажем кроз неколико поста али никако да склопим мисао у реченицу.

Оно што ја покушавам да кажем је да све почиње од тога зашто неко слуша ту музику коју слуша. Као што рече Џими, ја не схватам зашто неко слуша музику коју прави један човек на компјутерум, исто као што не схватам зашто би неко слушау урликање наших "певача" и "певачица". Назовите то предрасудом, али ја тако размишљам и то је мој први утисак о неком, који овај има потпуно право да оповргне. Као што рекох, мој најбољи ортак који слуша све и свашта, је једна од најпаметнијих, најбистријих и да сложим то у једну реч - најкомплетнијих особа које знам. Могао би да има компилацију Боре Дрљаче на телефону, то никако не би променило моје велико мишљење, и не само мишљење, већ и поштовање према њему, иако је годину дана млађи од мене.

С друге стране, ја сам управо изашао из средње школе и одељења у коме 95 посто одељења било кренуто народњацима, сви сем мене и мог најбољег ортака из средње који је, као и ја, био стриктно окренут рок музици. И да, за њега сматрам да је веома паметан и да има веома добар начин размишљања и резоновања ствари. Е сад, ту је и 95% "народњака" који ни сами не знају да објасне зашто слушају то што слушају, што је само по себи показатељ њихове интелигенције. Додуше, сви сем једног лика који је био маскота одељења и који је из душе обожавао народњаке, исто као и ја рок. Њему скидам капу, без обзира што презирем ту његов укус музике. Остатак кад питаш што слушају то што слушају добијеш одговор: "Па то се слуша". То се слуша? Ма дај молим те... Наравно, међу њима је велики број паметних људи који слушају то зато што, ајде кажи га, "воле".

Кажем, таква је ситуација у мом одељењу, и такав је иначе мој начин размишљања, али наравно, када би ја игнорисао све чији се музички укус поклапа са мојим, ја би имао тек неколико ортака. И плус, ја имам тај неки обичај да људе који слушају рок као и ја посебно зготивим у почетку, тако сам у појединим ситуацијама главом без обзира јурио за девојкама које слушају рок...

Преедрасуде су увек, у мањем или већем проценту оправдане, тј. истините. Изузетака има, и то пуно.

певушио сам песме Анице Миленковић и сл.

Хаххаха царе...

Чаробњак си тииии, јеси мајке мииии...

Урезано. :)

Моја два најбоља друга слушају турбо фолк и комерцијални хаус, техно и тако то

Ali, to ti je isto... :)
http://vukajlija.com/house/169477

A šta misliš da su nekad govorili za električnu gitaru? Za R'n'R uopšte, u poređenju sa klasikom, ili narodnom? Nemoj Džimi da tako pričaš, nije to tako jednostavno kao što vi rokeri mislite. Tj. mi rokeri.

Добар свирач је добар свирач, био он класичар, народњак или рокер. Има међу рокерима милион бољих свирача од класичара са академијом.

Сад озбиљно. Шта мислиш, да се сви људи разумеју у музику? Па ови што слушају нпр. Гранд и не обраћају пажњу на грчко-турски мелос већ само на текст који узгред и нећу да коментаришем.

Ја сам приметио да људи не знају шта је то што слушају. Нпр. ја кад чујем песму, тачно разложим то што чујем на саставне делове. Док нпр. просечан грандовац уопште не обраћа пажњу на то. Отуд гомила музичара у грандовским емисијама који само млате по својим инструментима, а нигде се не чују. Та публика не обраћа пажњу на то. Неком другом би било мало комично. :)

-Особе одрасле на ,,гитарској'' музици су захвалније што се тиче неких тема за разговор које нису приземне. Међутим,кад је у питању музика,бар 40% њих веома нападно брани свој музички укус и диже га у небеса,а не гледа га као нешто што се подразумева.
-Особе одрасле на ,,руралној'' музици су често припросте,али једноставне особе,с којима баш не можеш филозофирати,али се увек можеш поштено зајебавати. Међутим,кад су журке у питању,могу бити опасно непредвидиви: једног момента сви певају загрљени,а следећег момента лети инвентар кроз прозор биртије.
-Особе одрасле на ,,електронској'' музици и конгломератима народњака,синтисајзера и којечега... Посебна прича. Међу њима баш има свакаквих,а,нажалост,чак и они паметнији тешко да могу да се истакну поред гомиле шабана којима је у глави тука.

Интересантно запажање. Морам рећи да се слажем.

Минже, то је и моје мишљење. :)
Али мене са том двојицом вежу неке ствари, које чињеницу да имају шабански укус баца у потпуно други план.

http://vukajlija.com/house/169477#comment_386677 ;)

Ја сам приметио да људи не знају шта је то што слушају. Нпр. ја кад чујем песму, тачно разложим то што чујем на саставне делове. Док нпр. просечан грандовац уопште не обраћа пажњу на то. Отуд гомила музичара у грандовским емисијама који само млате по својим инструментима, а нигде се не чују. Та публика не обраћа пажњу на то. Неком другом би било мало комично. :)

Па о томе и причам. Ти се разумеш у музику и другачије гледаш на њу од њих или нас, пошто нисам ни ја нешто паметан да причам о томе и јер већ кажем:

Мени је битније на некој журци колико има пића него каква је музика...

У томе је ствар. У образовању.

Нпр. ја кад чујем песму, тачно разложим то што чујем на саставне делове

To rade i osobe sa "elektroničkim" sluhom.

Добар свирач је добар свирач, био он класичар, народњак или рокер.

Nije u pitanju kvalitet, nego modus sviranja. Ignorisao si moje pitanje, koje se odnosilo na odbojnost prema novom i nerazumijevanje novog. Vjerovali ili ne, "elektroničari" (samo oni dobr, što važi i samo za one dobre rokere) imaju vrlo istančan sluh. Nije to "klik miša".

Ajde samo jedan banalan i komercijalan primjer razvoja/mijenjanja jednog muzičara:
Joy Division > New Order > Underworld

Шта мислиш, да се сви људи разумеју у музику?

NAročito se mnogi rokeri ne razumiju, samo im to niko ne smije reći, jer će ispasti da "ne konta". Neznalica ima svuda, u svakom žanru, i previše.

Јанковићу, одлично си срочио. Једино што нисам упознао паметне "електронце" (не рачунам драге вукајлијаше и вукајлијашице, мислим на РЛ), али их ни не познајем много.

NAročito se mnogi rokeri ne razumiju, samo im to niko ne smije reći, jer će ispasti da "ne konta". Neznalica ima svuda, u svakom žanru, i previše.

И то што речеш. Кад се Џими и Пеки праве паметни, јбг... ;)

Али мене са том двојицом вежу неке ствари, које чињеницу да имају шабански укус баца у потпуно други план.

То је зато што си њих вероватно упознао још у време кад вас је све болео курац шта слушате, тј. кад сте још били клинци. Јел сам у праву?

Само да кажем, да је дељење људи на основу музике још глупље од дељења људи по томе за који клуб навијају. И после нешто кењате...

Jankoviću, lijep opis i klasifikacija.
Ali moram ovo reći:

Generalizacija nas je održala, njojzi hvala!

Једино што нисам упознао паметне "електронце" (не рачунам драге вукајлијаше и вукајлијашице, мислим на РЛ), али их ни не познајем много.

Mnogo propuštaš. Ajde na žurku! :)

EDIT:

Само да кажем, да је дељење људи на основу музике још глупље од дељења људи по томе за који клуб навијају. И после нешто кењате...

Potpisujem.

Само да кажем, да је дељење људи на основу музике још глупље од дељења људи по томе за који клуб навијају. И после нешто кењате...

Ћути бре, пичко циганска!

(само се зезам, и ја за Звезду "навијам" :) )