Prijava

Najbolje je bit' umjetnik.
I stočar.
Uzgajanje mangulica, pičke materine. Sam svoj majstor. Sviraš kurcu i tako to.
Ili u inozemstvo. Prihvatiš poslove koje i Rumuni odbijaju: skidaš azbest, bereš duvan, čistiš štale i svinjce... Spavaš sa 49 Rumuna u garsonjeri i doručkuješ hranu za mačke kojoj je istekao rok. Ako nisi gadljiv obljubiš neku bakutu zarad mečke i stana. I bole te noge.

U našim uslovima - ili debela veza ili debeo keš, pogotovo za državnu službu. Jedino ako si neki super-prekul-urban-turban-boj sa mnogo sreće pa da te prime na regularno.

Da li znate neke cake kako tražiti posao?

oglasi, ne znam, još nisam stigao dotle, polako sad upisujem fax na leto, pa tek za nekih 5-6 god ćemo da vidimo

Kako uštedeti vreme i živce, i lako i brzo doći do posla?

ucena, realno nema načina da brzo dođeš do posla ako nemaš vezu

Na šta treba obratiti pažnju prilikom pretrage poslova?

Na platu, radno vreme, odmore....

Kakve konkurse da odbacimo kao gubljenje vremena?

One za deljenje letaka

Da li su konkursi jedini način da se pronađe posao (ako izuzmemo mamine i tatine veze)?

političko angažovanje, član neke stranke? Stvarno ne znam odgovor na ovo pitanje

Kada stignemo do intervjua, šta dalje?

Onda ucenjuješ.... Zajebavam se, ne znam, onda se obući pristojno i biti normalan tamo valjda, pričati sve svoje uspehe, počev od toga da ste bili najglasniji u vrtiću, pobede na školskom krosu, pa sve do zlata u brzom ispijanju piva

Kako se ponašati tokom intervjua?

ne previše opušteno, ali ne ni previše izveštačeno

Da li postoje fraze koje poboljšavaju šanse za dobijanje posla?

Ne

Pomozite Vukajlijašima koji traže posao...

Imate moju moralnu podršku

Ја сам прошле године тражио било какав редован посао (не рачунам то што годинама држим часове по кућама) и послао пријаве на неколико десетина места. Многи послови су били и далеко изван моје струке.

Никад ми нико није одговорио на пријаву.
Чак и кад сам више него испуњавао услове. Једном ме само звала нека зиљавуша из неке школе језика тамо у блоку 45, која себе назива професором језика, а прави катастрофалне граматичке грешке приликом употребе српског. Могу да замислим какав јој је енглески. У сваком случају, нисам јој се допао и није ме звала поново.

Онда сам на почетку 2010. добио одличан и озбиљан хонорарни посао у струци тако што се нисам ни пријавио. Човек ме звао, тестирао ме, потписао сам уговор и то је то. Сад правим паузу, а од јануара настављам на том послу.

-------------

Што се тиче тражења посла, ако нећеш да будеш ноћни чувар, разносач пице или конобар, тешко да ћеш добити озбиљан посао преко Инфостуда и сличних сајтова.

Потребна је веза, дефинитивно. Или много среће, као у мом случају.

kika, ja sam na internetu nalazila, i dalje nalazim, mnogštvo izuetno korsnih informacija, naročito kada je u pitanju traženje posla....

Sledeći koji bude spemovao temu popiće multivitamin sokić sa bananom.

džimi, da li si tražio posao isključivo u struci? nisi probavao u npr. marketinškim agencijama posao copywritera?

moram da kažem da sam ja trenutni posao našla prijavivši se preko lakodoposla.com firma je ozbiljna, državna i radim kao PR. ja sam se prijavila u avgustu preošle godine, a oni se javili tek u oktobru, ja bila i zaboravila...

A zasto je spem ako kazem da je dobro da se napucas kad ides na intervju, posebno ako te propituje neki kojeg 'vata kriza srednjih godina? Pa i to je jedan od nacina da lakse dobijes posao. Nisam na ovoj temi pisala recept za moskva tortu, pa da kazete da spemujemo. Ne moramo biti smrtno ozbiljni, da nas ne bi banovali. Valjda

EDIT Korleone: Što si se ti pronašla tu ? :) Tvoj predlog je na mestu, mislio sam na druge
EDIT znala sam :)

Е, да, користан савет: кад видите да у неким већим новинама расписују конкурс, тамо у оном одељку где су јавне набавке и тако то, немојте уопште да трошите време на пријављивање и новац на вађење докумената (а траже 100 извода и уверења о држављанству, 100 копија, потврду да ниси осуђиван, једино не траже извод из матичне књиге умрлих), јер су ти послови увек унапред расподељени испод тезге, а конкурси су само формалност која мора да се обави по закону.

To je tačno. Meni bilo žao ljudi koji su se prijavljivali za moj posao. :)

кад видите да у неким већим новинама расписују конкурс, тамо у оном одељку где су јавне набавке и тако то, немојте уопште да трошите време

ovo i ja apsolutno potpisujem.

e da, ako neko ima i neke dobre sajtove sa savetima za pisanje cv-ja i propratnog pisma, stavljajte ovde.

džimi, da li si tražio posao isključivo u struci? nisi probavao u npr. marketinškim agencijama posao copywritera?

Рекох већ. Тражио сам било, и ван струке, шта што се не своди на механички рад. Јебига, нису ми се лепиле декларације и није ми се радило у хотлајну. :) Конкретно, то што си поменула нисам.

A zasto je spem ako kazem da je dobro da se napucas kad ides na intervju, posebno ako te propituje neki kojeg 'vata kriza srednjih godina?

Није спем. То је користан савет. Сисе су јако добар атрибут.

Dobra mesta se plaćaju.

Nekada si morao da daš i po nekoliko hiljada maraka za mesto pumpadžije na "Zmaj"-u.

Negde se mnogo dobro zarađuje na bakšišu. Takva se mesta plaćaju debelo.

firma je ozbiljna, državna i radim kao PR

ovo ozbiljna i državna mi ne ide jedno sa drugim.
Inače ja planiram da upišem ETF, a tu ima dosta posla, a možda i nešto privatno smislim da radim sa ćaletom.... Videćemo, inače ne znam, meni ćale završio ETF i radi u struci, tako da možda i preko njega mogu neki kontakt da uspostavim. Mada nisam siguran, još ne znam ni šta ću na ETF-u da upišem, verovatno nešto u fazonu multimedije.... Pametan sam ljubi me majka :)
A razmišljao sam i o pilotiranju, al pošto nosim sočiva jbg.... A dioptriju mogu da skidam tek sa 20 god.... Ne znam šta će biti posle toga.... Mada iskreno verujem da možeš da nađeš kakav takav posao preko neta.... Za početak, a kasnije da polako napreduješ :) Mada uvek možeš da se snađeš. Neke privatne časove da držiš....

e da, ako neko ima i neke dobre sajtove sa savetima za pisanje cv-ja i propratnog pisma, stavljajte ovde.

Ја, искрено, не знам како се то пише. Нити бих волео да се запослим код некога коме је превише битно шта пише у ЦВ. Мог садашњег шефа није интересовало ни кад сам уписао, ни који ми је просек, ни кад завршавам факс, већ га је само интересовало да види да ли сам подобан за посао, тј. да ли умем да радим то што бих хтео да радим. Искрено, дивим му се због тога. Кад бих ја био у позицији да нудим некоме посао, не би ме уопште интересовало шта пише у ЦВ-ју, из разлога што ЦВ сви напумпавају како би се дојмили послодавцу, те је најчшешће пун бајковитих описа. А и шта ти можеш да ми напишеш у ЦВ-ју што ја не могу сам да провалим из десетоминутног разговора? Реално, ништа.

Dobra mesta se plaćaju.

Тачно. На овај или онај начин. Неко кешом, неко курвањем, неко у натури...

Neke privatne časove da držiš....

Ако се баш ангажујеш у томе, постоји велика шанса да упознаш људе који могу да ти буду веза. Људи те цене кад виде да пружаш квалитетну помоћ детету им. Увек подржавам држање часова.

Мог садашњег шефа није интересовало ни кад сам уписао, ни који ми је просек, ни кад завршавам факс, већ га је само интересовало да види да ли сам подобан за посао, тј. да ли умем да радим то што бих хтео да радим

To je po meni logično, mada mnogi traže ta sranja.... Imaš pun kurac onih koji su sve ekstra na faksu a nemaju nikakvo primenjivo znanje :/ Ipak mislim da te ni jedan fax ne sprema za rad, nego te uči svakakvim glupostima koje ti neće trebati....
Za CV mislim da trebaš da nađeš neki balans, da istakneš svoje uspehe, a da deluješ skromno.... Moje mišljenje, ne mora da bude ispravno, nemam iskustva sa tim

неко курвањем

to prolazi kod Saše Popovića 100%, jebeš talenat....

Kako nemam keša, nisam žensko, a ni dukatlija.... Jedino da nekom ponudim litar viskija pa nek ide život :) Uglavnom traže nešto majku im....
Mada kod privatnika mislim da traže znanje, trebaju im stručna lica ako oće da urade nešto od tog posla.... Neće da te plaća da blejiš....

Страначка активност.

reme, imaćeš pvt za par minuta :)

Мог садашњег шефа није интересовало ни кад сам уписао, ни који ми је просек, ни кад завршавам факс, већ га је само интересовало да види да ли сам подобан за посао, тј. да ли умем да радим то што бих хтео да радим.

ovo što si rekao važi za svakog OZBILJNOG poslodavca. kada neko krene da me ispituje za prosek na faksu i slična nebulozna pitanja, ja razgovor istrpim do kraja ali odlučim da mi ne pada na pamet da radim za takvu firmu gde postavljaju takva nebitna pitanja,

А и шта ти можеш да ми напишеш у ЦВ-ју што ја не могу сам да провалим из десетоминутног разговора? Реално, ништа.

ovo je APSOLUTNO tačno. i svako, opet - OZBILJNI poslodavac ovako razmišlja. CV služi da privučeš pažnju na sebe u moru cv-jeva - to je lična prezentacija. iskusni poslodavci znaju lako da provale "lažne" i prenakićene cv-jeve.
u početku svoje karijere imala sam period od 4 meseca kada nisamnikako mogla da nadjem posao. slala gomile mejlova i cv-jeva, al niko me nije zvao. onda mi je neko rekao "mora da ti negde grešiš". sredila sam malo cv da bude pregledniji i jednostavniji, i uprostila propratno pismo. e onda su krenuli da zovu. tako da - treba sebi postavilti pitanje "da li sam uradio SVE što je potrebno?"
takodje, moram džimi da ti kažem, da je to što si ti radio - it made the world of difference! nisi sedeo skrštenih ruku i čekao da posao dođe tebi - izašao si i cimao se. univerzum je preopoznao tvoju želju i volju i poslao ti povoljnu priliku... ali ovo je već neka savim druga priča (za nečija shvatanja možda pomalo sektaška) :)

dakle - sise! skroz legitimno sredstvo - ako želiš da te u tom kontekstu doživljavaju poslodavac i kolege. ako ti je to najbolje oružje, onda zašto se cimati sa zapošljavanjem, jednostavnije je otići na neki splav i naći sponzora :))))

Државни посао са редовном платом у струци, може наћи само добра политчка веза или пријатељство са директором. Све остало су маштарије. Можеш бити Тесла, неће те запослити у Електро дистрибуцији.
Сличан случај је сада са НИС гасом, од како је Бајати заузео бусију. Само СПС и да си из његовог села или да имаш родбину тамо.
О приватним фирмама не могу пуно да пишем, радио сам у само једној пре 10 година, као заваривач. Посао сам нашао преко огласа. У међувремену један другар постане директор јавног предузећа у НС и запосли ме.
Хвала на издвојеном времену.

nema na čemu! bobija za preCednika! :)))

e, da eto - nameće se dobro pitanje: da li bi valjalo učlaniti se u neku stranku? koliko to može da pomogne, a koliko, možda, da odmogne? da li treba razmišljati o tome samo ako imate na umu karijeru direktora u velikom državnom preduzeću, ili se učlanjivati za svaki slučaj (za ne daj bože)?