Prijava

i Bradom?

To samo kad me mrzi da se obrijem. :)

Ne kaze se pop ...

Ovo mi je preporuka da više ne postujem ovdje. 2 slova na jednom sajtu se usuđuju nazvati smiješnim jednu ovakvu ličnost. Brate, mojne to...

Хаха предајем се. Мислио сам да ти озбиљно одговорим, ал кад сам ово видео... само ми није јасно да л' ме све време зајебаваш, или стварно мислиш све ово што си написао...

Kakav pop, šta ti je; - student prava

Okani se malo religijskih gledanja na ceo univerzum. Eno ga gamby student prava ali dečko kombinuje i religiju i nauku i filozofiju (ali ovu materijalističku) na pravi način. U njegovoj glavi ima mesta za sve.

Znam da pravnici, potencijalne sudije, preporučuju narodu i prestupnicima okretanje veri jer je društvo tada mirnije. Možda zbog toga toliko potenciraš religiju.

Tj. ako vreme ne postoji u smislu toka, već je četvrta dimenzija, i svemir je parmenidovski nepokretan, otkud onda dolazi naša iluzija pokreta, i da li smo mi onda bića iz nekog drugog svemira kad topologiji uvek moramo da dodamo dimenziju pokreta da bismo shvatili sebe u tom svemiru ?

Да наставим са још једним питањем: да ли је у том случају све већ предодређено?

Okani se malo religijskih gledanja na ceo univerzum. Eno ga gamby student prava ali dečko kombinuje i religiju i nauku i filozofiju (ali ovu materijalističku) na pravi način. U njegovoj glavi ima mesta za sve.

Znam da pravnici, potencijalne sudije, preporučuju narodu i prestupnicima okretanje veri jer je društvo tada mirnije. Možda zbog toga toliko potenciraš religiju.

Mnogo više neki drugi ovdje potenciraju ateizam nego što ja potenciram religiju. By the way, ja koji sam poznat po otvaranju mnogo tema, nisam otvorio ni jednu temu o religiji (koliko se ja sjećam). Ali zato su drugi otvarali teme protiv religije kao što su:

"Vjeronauka: DP ili samo S"
"Religija: DP ili samo S"
"Popovi: DP ili samo S"

itd.

Да наставим са још једним питањем: да ли је у том случају све већ предодређено?

Mislim da ne može da bude, jer ako samo dešavanje staviš kao još jednu osu normalnu na ostale tri, dobijaš statički sistem. Zamisli dvodimenzionalno biće kojem bi treća dimenzija bila analog našeg vremena. To biće bi npr. odgovaralo 2d krugu koji bi se peo naviše kroz osu 3d valjka. U stvari, ne bi se ono pelo, već bi njegova identičnost sa bezbroj dvodimenzionalnih krugova koji sačinjavaju taj valjak činilo njegov životni tok (na način na koji vreme teče kod nas). Ali tu dolaziš opet do elejaca. Beskonačan i neprelaziv prostor deli 2d krug od tačke njegovog uspona do tačke njegovog zaustavljanja na vrhu valjka, kao što po Zenonu strelu deli večnost od luka do cilja, osim ako tu ne uključiš vreme kao nešto kvalitativno, a ne kvantitativno drugačije od ostale tri dimenzije.

БИГБЕНГ, царе.

Pouzdano znam kako je nastao haos u mom neposrednom okruženju. Kajem se!

Kao što je Njutnova teorija dobra aproksimacija Ajnštajnove (pod određenim uslovima), može da se desi da "sutra" Ajnštajnova teorija bude dobra aproksimacija neke nove, koja će ostaviti još manje "prostora" za nedoumice. Pa opet...

osim ako tu ne uključiš vreme kao nešto kvalitativno, a ne kvantitativno drugačije od ostale tri dimenzije.

На то сам и мислио, ако сам те добро разумео. Да се време посматра као остале димензије. Нисам нешто упућен, па не знам колико ћу добро објаснити, али, да још упростим тај твој модел - да сведемо овај наш тродимензионални простор на једну димензију и додамо време као другу, овако
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0e/Cartesian-coordinate-system.svg
Сад је то биће (тачка) на почетку времена, рецимо, на позицији два (зелено). Како одмиче време на ипсилон оси, тачка прелази у следеће позиције дуж испрекидане линије (не мењам вредност икс, да буде једноставније), и стигне до ипсилон=3 (да не идемо даље), добијемо дуж која представља једнодимензионални приказ бића које нема димензију (са укљученим временом у целу причу). Е сад, ми, као бића која настањују свет са више димензија, већ видимо шта ће се тачки десити (видимо целу дуж). Да ли би било могуће да "нешто" што обитава у више димензија од овог нашег света, види нас као што ми видимо ову тачку - са будућим позицијама.
Прс'о сам ко лајсна. Ако си разумео шта сам хтео да кажем, свака ти част. Ја ни сам више не капирам о чему сам у ствари размишљао.

Na taj način bilo bi moguće, ali samo ako iznad tog bića postoji još jedna dimenzija koja mu omogućava da se njegovo "posmatranje odvija", na isti način na koji se odvija naše shvatanje mogućnosti da se trodimenzionalno transponovanje dvodimenzionalnog objekta od strane samog sebe posmatra kao analog našem samoshvatanju u vremenu.

ali samo ako iznad tog bića postoji još jedna dimenzija koja mu omogućava da se njegovo "posmatranje odvija"

Реци ми само да ли под "бићем" подразумеваш посматраног или посматрача? Да не мозгам безвезе у погрешном правцу. Мислим да сам сконтао на шта мислиш, али нећу да се брукам ако сам омашио.

Pa i jednog i drugog, samo što je posmatrano u svojoj svesnosti kraće za jednu dimenziju. Možda to tako ide do u beskraj.