Prijava

Kažu da su ti zen učitelji mnogo surovi prema učenicima. Mogao bih to da podnesem samo u slučaju da me mlati štapom zen učiteljica.

Љуба Врачаревић за свој реални аикидо има као духовну позадину православно хришћанство.
Негде начух да се и ти , Отаку , бавиш неком борилачком вештином.Која је твоја духовна позадина и зашто?Јер живо ме занимају ставови људи по том питању.Многи кажу да источњачка учења ,религије и философије једноставно нису прилагодљиве за наше поднебље.Човек се брзо изгуби а опасно је лутати по далекоисточним духовностима и вежбати.Делом постављам питање и због једне изреке која каже "борилачке вештине су идеалан заобилазни пут ка духовности".По православном учењу ако човек тренирајући остаје само на телесном и на душевном које није усмерено ка Христу, онда је џаба сваки труд и научена вештина.Ту би се обично овде убацили и " телоборци" који би рекли да су борилачке вештине у супротности са православљем и да је сваки рад на свом телу одвлачење од духовног .Међутим , оне и те како имају везе са православљем.Оне су ,ако за своју духовну основу имају православље , још један пут приближавања ка Богу.
Једну сличну тему нађох на претрази преко гугла али она је недовољно развијена и недоречена.Пошто видим да читаш материјал који има поприличне везе са овом темом хтео бих да чујем неко твоје мишљење.

Љуба Врачаревић за свој реални аикидо има као духовну позадину православно хришћанство.

Реалност његове вештине је као и реалност спасења. Који алфаомегалол!

Лолеру , то је био само један пример.Имаш ти представнике из сваке борилачке вештине који за духовну основу имају православно хришћанство.
И да , драго ми је што си нам опет споменуо твоје ставове према вери.

Нисам поменуо своје ставове према вери. Вера нема везе са овим што сам рекао. Али РЕАЛНО његов РЕАЛНИ ајкидо је лол. У спасење душе не верујем, добро то јесте вера, али верујем у друге ствари које нема везе са религијом и богом.
Што се тиче реалности спасења душе по православно учењу знаш и сам, да не кажем да се екстремно боље упућенији од мене, да је готово немогуће. Када кажем немогуће не говорим о томе да ли је то бајка или не, већ о томе како се постиже спасење и које су препреке до поменутог.

A jebem vas, sad ste i mene zainteresovali ŠKK je zapravo zen. :)
Otaku, aj otvori temu. :))

@En Dotter Ovde bi otac L@ki mogao reći da je nemoguće spasiti dušu, ali da je Božja milost bezgranična, pa eto, tako se to i dešava.

A šta je duša? Ne zajebavam se.

Citat sa teme Religija...

Ја, будући научник, тренутни студент молекуларне биологије и физиологије на смеру биофизика ти могу рећи следеће што те тиче мог скептицизма.
1. Теорија еволуције какву учимо нема везе са мозгом:
- Једна од првих реченица мог "драгог" професора је гласила (парафразирам): "Ако питате било ког професоре еволуције или неке гране ове науке из које књиге да учите, он ће вам рећи из његове". Где је ту наука ако свако може да пише шта оће тек тако? То је филозофија и нема потреба да се бавим тиме
- Не верујем да од једне врсте може настати друга, нова врста, већ само да се једна врста може усавршавати и не излазити из оквира своје врсте. Дакле, што се мене тиче нема предака човеку, човек је човек и тачка.
- Као будућем научнику, рацио ми не дозвољава да одбацим могућност валидности теорије еволуције, али исто тако, тај исти рацио, ми не дозвољава да узимам тако олаку општеприхваћену теорију за коју НЕ ПОСТОЈЕ докази. Постоје хипотезе и нагађања што је основ сваке доказане теорије, али се нигде није макло од хипотеза и нагађања.

Ovo je HIT. LOL Svaka rečenica.

Da li uopšte razumeš šta si napisao? Sledi ovaj jednostavan logički tok:
Ako imaš vrstu X sa određenim karakteristikama, i ona evoluira i evoluira i evoluira i evoluira... na kraju produkt te duge postepene evolucije "u okviru njene vrste" (kako ti reče, ŠTAGOD to jebeno značilo) neće imati mnogo zajedničkih odlika sa početnom vrstom X. To je neka potpuno nova vrsta Y. Evo, da ti nacrtam:

http://i575.photobucket.com/albums/ss191/Valsinarb90/Evolucija.png

I kako to misliš "nema pretka čoveku, čovek je čovek i tačka"?!?! Wow, baš naučni stav, potpuno "open-minded". o_O
Da li si ikad čuo za Australopithecus, Homo habilisa, Homo erectusa i ostalu družinu? Da li ti je poznato da mi i naši najbliži rođaci šimpanze delimo 98% gena? Da li ti je poznato da je su nedavno u ljudskom DNK izdvojili gene koje su pronašli i kod neandertalaca? Kako to misliš "NEMA DOKAZA" za evoluciju?! Dokaza ima pregršt, samo što ti odbijaš da ih prihvatiš.

-GENETIKA, pre svega. Svi smo izgrađeni, kao što pretpostavljam da znaš, od istih gradivnih jedninica - A, G, C, T - bilo da smo u pitanju mi, ljudi, naši bliski rođaci šimpanze, naši malo dalji rođaci lemuri iili još dalji šargarepe. Svi smo "povezani". Takođe, pronađena je gomila otpadnih (džank) gena koji nemaju nikakvu ulogu, koji su jednostavno ostaci iz evolutivne prošlosti. Ili na primer, genetska sličnost između vrsta - koju sam već pominjao. Ili bakterije koje razvijajući rezistenciju na antibiotike praktično evoluiraju u superbakterije. I tako dalje...

-Takođe, tesno povezano sa prethodnim, RUDIMENTARNI ORGANI. Na primer, zakržljale noge kod kitova, krila kod noja, repni pršljen kod čoveka... Ima ih zaista mnogo, mrzi me da nabrajam.

-GEOGRAFSKA RASPROSTRANJENOST VRSTA - Zašto torbara ima samo u Australiji? Zašto je životinjski svet na Madagaskaru tako poseban? Zašto lenjivci žive samo u južnoj Americi?

-I naravno, FOSILI. Oni više dođu kao bonus. Da pozajmim jednu analogiju:
To je kao na suđenju - batler je ubio groficu. Tužilac je izneo dokaze protiv batlera: otisci prstiju na pištolju, batlerova DNK svuda po biblioteci, barutne čestice na njegovim rukama. Iako nije bilo svedoka koji su videli ubistvo, na osnovu već iznetih dokaza sudija može da izgradi pouzdanu teoriju po kojoj je batler pucao u groficu u biblioteci i tako donese okrivljujuću presudu. I onda neko u poslednjem trenutku otkrije da je grofica imala instaliranu bezbednosnu kameru koja je jasno zabeležila čin ubistva. Super. Bonus dokaz. Bio bi osuđen i bez toga, ali eto dobili su i bonus koji definitivno potvrđuje njegovu krivicu.
Tako je i sa fosilima.

Jadni mi sa takvim "skepticima" i budućim naučnicima.

Opet sa teme Religija, ista osoba.

Као што рекох, еволуцију, као развој врсте, признајем - адаптација на нове услове, бла бла бла бла, али не да ће некоме израсти врат ко жирафи да би доватио лист или да коњ изгуби прсте да би брже трчо или оне Дарвилове зебе са галапагоса које представљају увреду научног разума. Што се мене тиче из једне у другу врсту

Н Е М О Ж Е!

LOL.
Pokazuje samo duboko nerazumevanje mehanizama evolucije. Prvo, ovo što navodiš sa žirafom i konjima nema veze sa Darvinovom teorijom evolucije, već sa Lamarkovom (koja je bila samo preteča, i naravno, nema veze sa modernim shvatanjem evolucije). Evolucija ne funcioniše tako što ja poželim da mi izraste treća ruka da bih mogao da masturbiram dok ovo kucam i onda tokom mog života ona magično izraste i ja budem rodonačelnik nove vrste trorukih ljudi.
Evolucija funkcioniše po principu genetske varijabilnosti između jedinki. Zbog polnog razmnožavanja i kombinacije gena mužjaka i ženke dobijamo varijabilitet među jedinkama (za razliku od kloniranja). Ta varijabilnost među jedinkama je dobra. Usled nje, neko će biti viši, neko brži, neko inteligentniji... Tu nastupa prirodna selekcija (koja u realnosti ne postoji, nije to nikakva žena koja vrši selekciju,to je samo naziv za prirodni "slepi" proces u prirodi) tj. opstanak najprilagođenijih. Ako je brzina nekome potrebna da preživi, oni sa najrazvijenijim mišićima će biti favorizovani i preneće svoje gene na potomstvo. I njihovi potomci će biti brzi, itd. Tako će vremenom brze jedinke postati dominantne u okviru svoje vrste.
Takođe, tu imamo još jedan mehanizam delovanja evolucije: mutacije. Preko 90 posto mutacija su letalne, ali, uzimajući u obzir milione i milione godina evolucije, neke od njih mogu i dovesti do poboljšanja, koje onda mogu biti favorizovane od strane prirodne selekcije.
I kakav problem imaš sa Darvinovim zebama, majke ti? 'Ajde, prosvetli me.
Shvatam da je mnogima teško da prihvate evoluciju, jer nije baš intuitivna. Imajući u vidu da se odvija kroz milijarde godina, nikad ne možemo da vidimo neposredni dokaz kako gmizavac evoluira u pticu tokom našeg života. To stvara zabunu kod laika.

Iritantno je što ljudi koji su o evoluciji učili u osnovnoj školi idu okolo i prosipaju pamet koju su dobili za vrlo, vrlo male pare.

Znači spem, znači jebem...

@Cenotaph Ma ti si OK, faktor slučajnosti koji doprinosi raznolikosti genetskog materijala. Kao kad bi lav jebo ajkulu, pa nastala lajkula.

A šta je duša? Ne zajebavam se.

Gambi, šta se tebi desilo? Ko je ubio spambota u tebi? :pp

Suviše sam glup pa neznam kako da protumačim tvoj komentar.Ali eto što različitiji genetski materijal manji rizik od bolesti koje se nagomilavaju u našem genetskom kodu...

Gambi, šta se tebi desilo? Ko je ubio spambota u tebi? :pp

Idem d'izmerim temperaturu. :)

:)) to što sada osećaš je duša eto. ne brini, navići ćeš :))

edit: koj je meni kurac s ovim smajlijima jbt? aaaa možda sam se zaljubila u gambija!!

Valsinarb90 većinu toga sam ja već pomenuo ali neko već ima ustaljeno mišljenje koje neće da promeni samo zato što mu je neko dao par objašnjenja. Kao što sam već rekao moja logika mi ne dozvoljava da oporeknem evoluciju i da hoću. Jednostavno reći sve vrste su takve i takve su oduvek bile a pritom kažem da ih Bog sigurno nije stvorio ... ostaje mi samo znak pitanja posle takve konstatacije, ali poštujem ako neko tako misli ako ni zbog čega drugog onda zbog originalnosti.

Валсинарб90, објасни ми разлику између Дарвилових зеба и Ламаркове жирафе па онда могу да причам.

@En_Dotter
Razlika između Lamarkove teorije evolucije i Darvinove teorije evolucije je što imaju različite mehanizme delovanja. Lamark je predložio nasleđe stečenih osobina, i to je odbačeno još na početku 20. veka; a Darvinova evolucija se odvija putem prirodne selekcije.
Lamarkova teorija kaže da životinja osobine koje stekne tokom života prenosi na svoje potomstvo. Žirafa istegne vrat da dohvati lišće i njeni potomci imaju istegnut vrat. Pomalo smešno i netačno. Neki naučnik je tako sekao repove miševima, nekoliko generacija, i opet se nisu rađali miševi bez repa.
S druge strane, Darvin kada se vratio sa putovanja, doneo je 30-ak vrsta zeba sa Galapagosa. Utvrdio je da se ptice sa različitih ostvra razlikuju po obliku i veličini svog kljuna što odgovara adaptaciji na njihovo stanište i ekološkoj niši kojoj su pripadali. A mehanizam koji je to omogućio je PRIRODNA SELEKCIJA, a ne kao što je to slučaj kod Lamarka NASLEĐE STEČENIH OSOBINA.
Zebe u različitim ekološkim nišama su putem prirodne selekcije polako i postepeno divergirale u potpuno različite vrste.