Веронаука: Друштвени паразит или само стереотип

  1. "Bravo Tronožac. Lubi bližnjeg svog, u tome je Put, Istina i Život."

    Ovdje mogu da namirišem žešću ironiju.

  2. Lubi bližnjeg svog

    Свако мало, па ме буразер улуби од батина, а и ја њега.

  3. Jovičiću,

    sa tom filozofijom ti nisi nedenominacioni rišćanin, ti si Luteranac. On je govorio upravo isto što i ti, Biblija pred tobom i tvoj odnos sa bogom, bez posrednika. Vidiš kako nikako ne možeš da izbegneš denominaciju. Kako se okreneš, dupe ti od pozadi.

  4. Bojim se da je ključna stvar svađa između ateizma i religije i religija međusobno nepoštovanje.

    Da ja potpišem ovo, za početak. :)

    I da pitam većinu koja je ovde protiv veronauke: da li ste uopšte za neki vid nastave u školama koji bi se bavio moralnim vrednostima? Ako da, kakav?

  5. Jovicicu apsolutno se slazem sa tobom,cini mi se i da sam i ja negde ranija napisao da Bibliju ne treba tumaciti doslovno, ja je bar ne tumacim tako, niti su nas normalni veroucitelji tako ucili.

    Bojim se da je ključna stvar svađa između ateizma i religije i religija međusobno međusobno nepoštovanje. Kada bi se ljudi poštovali ne bi bilo ratova. Veruješ da majka priroda upravlja Zemljom ili da Zevs šalje gromove na ljude kad su zli, ok. Ti u to veruješ zbog nekih ubeđenja i ja to poštujem. Zato ne volim da me neko ponižava ako sam hrišćanin. Ljudi trebaju da se poštuju, ako ne mogu da se vole, a ne da se vređaju.

    Tronozac svi bi mi voleli da je tako, da postoji vise tolerancije, ali kako nju da ocekujes od ljudi sa istoka koji se loze na Dzihad, ljude odavde koji se loze na Mladica i Kristijana, ovo o cemu si ti pisao je utopija, nazalost samo fantazija...

  6. Da, imam takve stavove, ali ne pripadam Luteranskoj crkvi. Inače se u mnogo čemu slažem sa protestantskim viđenjem hrišćanstva, mislim da je ono najbliže nekoj istini.

  7. I da pitam većinu koja je ovde protiv veronauke: da li ste uopšte za neki vid nastave u školama koji bi se bavio moralnim vrednostima? Ako da, kakav?

    Kao prvo, religija nema nikakve veze sa moralom. To što se tu i tamo preklope, ne znači da je religija moral. I da, treba se predavati moral, ali to se i radi u okviru filozofije i sociologije. I valjda i ovog gradjanskog. Jebem li ga.

  8. Slazem se sa Gambijem. A uvela bih seksualno obrazovanje, iako to nije tema.

  9. Kao prvo, religija nema nikakve veze sa moralom. To što se tu i tamo preklope, ne znači da je religija moral. I da, treba se predavati moral, ali to se i radi u okviru filozofije i sociologije. I valjda i ovog gradjanskog. Jebem li ga.

    Veronauka i sama religija vise potenciraju moral od gradjanskog to sa sigurnoscu mogu da tvrdim.
    EDIT: ALi da nigde u religijskim knjigama neces videti da pise nesto o moralu, ali ucenja i primeri su moralno ispravni.

  10. Ali ne od filozofije, definitivno.

  11. A religija ne potencira moral već poštovanje zapovesti. Moral nije poštovanje zapovesti pod pretnjom gorenja u paklu.

  12. Ali ne od filozofije, definitivno.

    Bas zato filozofiju nisam ni pominjao. :)

  13. Da, ali ako se odreknemo Boga, gde ćemo onda usidriti naše vrednosti, naš moral, dobro i zlo? Onda su to samo prazne reči, mene onda ništa ne preči da budem đubre, da kršim zakone ako me niko ne vidi, da gazim po svemu ljudskom. Onda nema nikakve istine iza imperativa "Ne smeš da ubiješ". Zar tome da učimo našu decu, zar u tavom svetu oni treba da žive? Da se vode samo svojim animalnim instiktima i interesima. Moramo se spasiti od toga.

    Svet bez boga je svet zveri !

  14. Kakvo si djubre bogohulno, Filantropofobe:)))

  15. A religija ne potencira moral već poštovanje zapovesti. Moral nije poštovanje zapovesti pod pretnjom gorenja u paklu.

    Tacno, tacno, ali kao sto rekoh ne vidi se nigde da pise budite moralni, ali su primeri i zapovesti i samo hriscansko ucenje moralno ispravni.

  16. Da, ali ako se odreknemo Boga, gde ćemo onda usidriti naše vrednosti, naš moral, dobro i zlo? Onda su to samo prazne reči, mene onda ništa ne preči da budem đubre, da kršim zakone ako me niko ne vidi, da gazim po svemu ljudskom. Onda nema nikakve istine iza imperativa "Ne smeš da ubiješ". Zar tome da učimo našu decu, zar u tavom svetu oni treba da žive? Da se vode samo svojim animalnim instiktima i interesima. Moramo se spasiti od toga.

    Svet bez boga je svet zveri !

    Apsolutno se slažem sa ovim i dodao bih da čovek nikako nije nastao od majmuna nego da je Darvin lažni prorok kojeg je poslao Satana da nas omete u bogougodnoj dobroti i blaženobožje milosti i pokajanja.

  17. Samo veronauka, to je jedini put.

    Moramo žrtvovati našu decu da bismo od njih stvorili ljude!

  18. "Kao prvo, religija nema nikakve veze sa moralom. To što se tu i tamo preklope, ne znači da je religija moral. I da, treba se predavati moral, ali to se i radi u okviru filozofije i sociologije. I valjda i ovog gradjanskog. Jebem li ga."

    To je donekle tačno. Čovjek može da bude duboko moralan, a da je pritom ateista.
    Međutim, čijenica je da je pravi hrišćanski moral, kada bi ljudi bili u stanju da ga poštuju, veoma uzvišen, da tako kažem. Neke stvari djeluju neshvatljivo, neke nelogično u tom moralu, ali nekako u dubini duše osjećam da su te norme, iz nekog razloga, ipak ispravne. Ja lično osjećam i vidim nešto božansko, neku veliku mudrost u određenim stvarima koje hrišćanstvo propovijeda, pogotovo znajući da je to nastalo prije 2000 i više (stari zavjet) godina, kada su ljudi bili puno primitivniji. Teško da bi ljudi sami, bez božanske intervencije, tako davno stvorili tako savršen i uticajan moralni sistem. Postoje i neki dijelovi sa kojima se savremeni čovjek vrlo teško može složiti danas bez dubljeg proučavanja i preispitivanja, duhovnog traženja odgovora, ali nakon toga čak i najčudnije stvari u Bibliji dobijaju neki smisao i postaju shvatljive.

  19. Ne bih da budem zlocesta, ali :povraca:

  20. Tacno, tacno, ali kao sto rekoh ne vidi se nigde da pise budite moralni, ali su primeri i zapovesti i samo hriscansko ucenje moralno ispravni.

    Da. Uglavnom. Samo po meni hrišćanstvo nikako ne može da bude moralna religija, kada propagira život u neznanju i odricanje od življenja, zarad neproverenih obećanja, a za to uzima pare kad god stigne.

"Vukajlija predstavlja skup formi koje nisu definicije, nemaju smisla, često sadrže vulgarnosti i plagijat, ali zato čine duhovitu zbirku kreativnosti i lucidnosti svih svojih članova."

interfejs.tv | 25. Januar 2009.