Веронаука: Друштвени паразит или само стереотип

  1. Filantropofobe carino, ladno niko ne oseća sarkazam i ironiju u tvojim rečima.

    Za šta me smatraš, Gamby? :) Pravo da vam kažem, sarkazam i ironija su, po meni, prevaziđeni. Znam da ljudi žele da time ispadnu pametni, ali meni samo ispadaju glupi. I meni se ponekad omakne sarkazam, ali mi posle dođe glupo. Znam da ih mnogi ljudi smatraju za nešto, ali meni oni ne predstavljaju ništa.

    Bravo Tronožac. Lubi bližnjeg svog, u tome je Put, Istina i Život.

    O tome ja upravo pričam. Nemoj me ponižavati ako sam hrišćanin. I to nazovi sarkazmom.

    Ne. Ali savest nema veze sa religijom. Savest je potpuno druga priča koju bi čovek trebalo da ima nezavisno od straha prema bradonji s oblaka i munje koju drži u ruci. Ili, ono liberalnije, da živi kako oće pa gori u paklu.

    Kad sam ja rekao da ima veze? Samo sam pitao. Za neke moje pobude.

    Od čega zavisi tvoja savest? Šta je to savest? Koja je to druga priča?

  2. Ne bih da budem zlocesta, ali :povraca:

    Haha, kako se danas slažemo. :)

  3. I da, treba se predavati moral, ali to se i radi u okviru filozofije i sociologije. I valjda i ovog gradjanskog. Jebem li ga.

    Dobro, to je više predavanje o samom pojmu morala srednjoškolcima koji su već donekle formirani kao ljudi. Mislio sam na pitanje treba li osnovna škola da na neki način vaspitava malu decu posebnim predmetom.

  4. Tačno je da Biblija nije u skladu sa epohom u kojoj živimo. Utoliko gore po epohu.

  5. Uglavnom izbegavam ovakve teme jer sam kakav/takav vernik, ali ovaj put ću morati da nešto napišem.
    U srednjoj mi je uveden izborni predmet i izabrao sam bez razmišljanja veronauku.

    Imao sam mnogo, mnogo sreće što mi je predavala jedna potpuno normalna osoba, koja je maksimalno imala razumevanja za mlade ljude, nije nas puno smarala, učila je baš onako kako bih ja sam. Verovatno i mnogo bolje.

    Kada vidim kakvi su sada veroučitelji, pa još počnu da uče decu Srbizmu i nacionalizmu, što nema veze ni sa mozgom, a kamoli sa verom, onda ću svoje dete rado upisati na građansko.
    Mada čuh da je dodato još izbornih predmeta, tipa "Čuvajmo prirodu" gde bih obavezno dete upisao.

  6. Tronožac, ne bih sada da razvežemo o savesti jer bi to bio totalni oftopik. Pretpostavio sam da smatraš da je povezano, jer je usledilo na moju izjavu da treba ukinuti religiju u svakom obliku.

    Što se tiče ovog za sarkazam, nisam se direktno tebi obratio nego svim ljudima koji su ga citirali i slagali se, ili objašnjavali gde je greška. LJOLJ

  7. I sta si time pametno rekao?... Pohvalio se da si imao dobru profesorku?

  8. Dobro, to je više predavanje o samom pojmu morala srednjoškolcima koji su već donekle formirani kao ljudi. Mislio sam na pitanje treba li osnovna škola da na neki način vaspitava malu decu posebnim predmetom.

    Pa, šta fali učiti decu osnovama filozofije, na simplifikovan način i u osnovnoj? Možda ne u mladjim razredima, ali ne vidim zašto ne bi moglo u starijim. Ono, fazon, moral, ispravnost postupaka, sve što inače uče od roditelja. Jer ima gomila roditelja koje zabole kurac za decu, da se tako duhovito izrazim.

  9. Uglavnom izbegavam ovakve teme jer sam kakav/takav vernik, ali ovaj put ću morati da nešto napišem.
    U srednjoj mi je uveden izborni predmet i izabrao sam bez razmišljanja veronauku.

    Imao sam mnogo, mnogo sreće što mi je predavala jedna potpuno normalna osoba, koja je maksimalno imala razumevanja za mlade ljude, nije nas puno smarala, učila je baš onako kako bih ja sam. Verovatno i mnogo bolje.

    Kada vidim kakvi su sada veroučitelji, pa još počnu da uče decu Srbizmu i nacionalizmu, što nema veze ni sa mozgom, a kamoli sa verom, onda ću svoje dete rado upisati na građansko.
    Mada čuh da je dodato još izbornih predmeta, tipa "Čuvajmo prirodu" gde bih obavezno dete upisao.

    A kakve to veze konkretno ima sa temom, pogotovo sa prvim postom?

  10. A religija ne potencira moral već poštovanje zapovesti. Moral nije poštovanje zapovesti pod pretnjom gorenja u paklu.

    E pa upravo tu i jeste problem. Hrišćanski moral podrazumijeva poštovanje Božjih zapovijesti iz ljubavi prema Bogu i iz ubijeđenja da su one ispravne, a ne da bi se izbjegao pakao. Problem je u tome što ljudi umišljaju da su nešto puno uzvišeno i da mogu da budu savršeno moralni bez straha od kazne. E pa, neki mogu, ali ne svi. Zamisli državu bez policije. Bez straha od kazne mnogi bi počeli da kradu, ubijaju i sl. Bog, budući sveznajući, prodro je u ljudsku prirodu, i svjestan je toga da je ljudima potreban strah od kazne da bi bili moralniji. Bog je pojam kazne uveo radi opstanka bilo kakvog svjetskog poretka i da se ne bi ljudi međusobno poubijali. Dakle za naše dobro. A što se samog pakla tiče, po nekim tumačenjima on nije vječno gorenje, već vječna kazna, ali smrt. Dakle čovjek je vječno kažnjen jer mu je vječno uskraćen vječni život, a u paklu propadaju do uništenja duše grešnika koji se nisu pokajali, i onda oni imaju vječnu smrt, a ne vječno gorenje.

  11. Da. Uglavnom. Samo po meni hrišćanstvo nikako ne može da bude moralna religija, kada propagira život u neznanju i odricanje od življenja, zarad neproverenih obećanja, a za to uzima pare kad god stigne.

    Onom ko veruje obecanja su proverena, pogledaj nesto o jerusalimskom plamenu i videces o cemu govorim, inace to o cemu pricas je srednjovekovna verzija hriscanstva, i tesko onima koji zive u strahu od boga i zarad njega se odricu seksa, provoda i raznih drugih stvari(najdebilnije od svega je neslusanje neke muzike jer se ne poklapa sa religijskim stavovima), smatram da je bukvalno shvatanje Biblije prevazidjeno, da ljudi treba da uvide drugu poruku a ne slepo da veruju u ono sto tamo pise jer kao sto rekoh bezbroj puta ne mogu ono da prihvatim sto tamo pise bukvalno. Jednostavno moj razum mi to ne dozvoljava. A da li religija stavrno gura u neznaje? Sveti Sava je bio mnogo vise od obicnog arhiepiskopa, gotovo je bio naucnik, nasa crkva nije spaljivala ljude jer su tvrdili da je zemlja ravna.

  12. Tronožac, ne bih sada da razvežemo o savesti jer bi to bio totalni oftopik. Pretpostavio sam da smatraš da je povezano, jer je usledilo na moju izjavu da treba ukinuti religiju u svakom obliku.

    Najlakše je ne razvezati temu. Ali 'ajde, dovoljno sam saznao i iz tvog prethodnog posta o tvom znanju o njoj. Nisam rekao ni da nije povezano. Samo sam pitao kada sam rekao da je povezano.

    Što se tiče ovog za sarkazam, nisam se direktno tebi obratio nego svim ljudima koji su ga citirali i slagali se, ili objašnjavali gde je greška.

    Rekao si "ladno niko ne oseća sarkazam i ironiju". Ako niko ne oseća sarkazam i ironiju, onda znači da sam ja neko.

  13. I sta si time pametno rekao?... Pohvalio se da si imao dobru profesorku?

    Rekao je da je za predavanje veronauke potrebna stabilna osoba koja nije religijski fanatik, koja poznaje materiju, ume da je tumaci a ne da potencira slepo verovanje istoj, i da od straha zbog losih kadrova njegovo dete ce uciti gradjansko i on ce ga uciti o religiji kako smatra da je ispravno i koliko smatra da treba. Tako sam ga ja shvatio.

  14. Jovičić je u pravu. Pakao nije ekspliciran u Novom Zavetu, a mislim ni u Starom. Smrtni gresi se definitivno ne pominju. Sve je to učitavano nakon Isusa i jevanđelista. Hrišćanstvo izvorno jeste vera ljubavi, nimao militantna

    edit - jedva da sam bio sarkastičan u prethodnim postovima, bez zezanja

  15. Problem je u tome što ljudi umišljaju da su nešto puno uzvišeno i da mogu da budu savršeno moralni bez straha od kazne. E pa, neki mogu, ali ne svi. Zamisli državu bez policije. Bez straha od kazne mnogi bi počeli da kradu, ubijaju i sl. Bog, budući sveznajući, prodro je u ljudsku prirodu, i svjestan je toga da je ljudima potreban strah od kazne da bi bili moralniji. Bog je pojam kaze uveo radi opstanka bilo kakvog svjetskog poretka i da se ne bi ljudi međusobno poubijali. Dakle za naše dobro.

    Lol. A zašta onda služi policija? Ako kradeš, ubijaš mršći u zatvor i ćao. Nek te guze crnci. Ko te jebe. Nije tu potreban nikakav bog, kad policija ima pendreke, a crnci palamare.

    A što se samog pakla tiče, po nekim tumačenjima on nije vječno gorenje, već vječna kazna, ali smrt. Dakle čovjek je vječno kažnjen jer mu je vječno uskraćen vječni život, a u paklu propadaju do uništenja duše grešnika koji se nisu pokajali, i onda oni imaju vječnu smrt, a ne vječno gorenje.

    Iskreno, ne zanima me, a i više volim Diznija.

    E pa upravo tu i jeste problem. Hrišćanski moral podrazumijeva poštovanje Božjih zapovijesti iz ljubavi prema Bogu i iz ubijeđenja da su one ispravne, a ne da bi se izbjegao pakao.

    Da, ali opet ako ne poštuješ sledi kazna, a ako radiš da ne bi došlo do kazne radiš iz straha.

    Onom ko veruje obecanja su proverena, pogledaj nesto o jerusalimskom plamenu i videces o cemu govorim, inace to o cemu pricas je srednjovekovna verzija hriscanstva, i tesko onima koji zive u strahu od boga i zarad njega se odricu seksa, provoda i raznih drugih stvari(najdebilnije od svega je neslusanje neke muzike jer se ne poklapa sa religijskim stavovima), smatram da je bukvalno shvatanje Biblije prevazidjeno, da ljudi treba da uvide drugu poruku a ne slepo da veruju u ono sto tamo pise jer kao sto rekoh bezbroj puta ne mogu ono da prihvatim sto tamo pise bukvalno. Jednostavno moj razum mi to ne dozvoljava. A da li religija stavrno gura u neznaje? Sveti Sava je bio mnogo vise od obicnog arhiepiskopa, gotovo je bio naucnik, nasa crkva nije spaljivala ljude jer su tvrdili da je zemlja ravna.

    Da, da... Provereno je jer piše u Bibliji. Nebitno. Problem je što se upravo to uči na veronauci, umesto da se biblija smatra na alegoričnu knjigu. Zanimljiva je, u svakom slučaju.

    I da, hrišćanstvo propagira neznanje

    Blaženi su oni koji ne znaju, njihovo je carstvo nebesko

    Ako ovo ne opovrgava tvoju tvrdnju, ne znam šta će.

  16. Hrišćanstvo izvorno jeste vera ljubavi, nimao militantna

    Apsolutno tacno, i do ovog posta nisam ni jedan tvoj shvatao ozbiljno, ali ovaj bih mogao da shvatim, a smrtni gresi nisu deo pravoslavnog ucenja.

  17. Blaženi su oni koji ne znaju, njihovo je carstvo nebesko

    E vidis o tome smo diskutovali u osmom ali se ne mogu setim do kog zakljucka smo dosli, dok se ne setim smatraj moju tvrdnju opovrgnutom.

  18. Problem je što se upravo to uči na veronauci

    Na sta konkretno mislis, ovaj deo ne razumem?

  19. Zanimljiva je, u svakom slučaju.

    A da li si je pročitao?

"Vukajlija je jedini i najveći rečnik slenga i idioma u srpskom jeziku."

ZabavniPark | 18. April, 2010.