Prijava

Propast projekta razdvajanja crkve i države?

Dokle više sa ovim temama vezanim za religiju? Većinom je otvaraju ljudi koji nisu religiozni, a uvijek se nađe i spamera i onda prozivanja , pa prepucavanje... Šta si ti htio da kažeš sa ovim pitanjem? Pročitaj pravila o otvaranju teme.

Ja sam hteo da kažem da je nekada država plaćala crkvi porez, pa se onda jedva država odvojila od crkve, zabranila crkvi da se meša u njene stvari, pa sad hoće da radi crkvi ono što je njoj crkva nekada radila. Kako se to odnosi prema čuvenoj paroli o odvajanju crkve i države, koju su zagovarali i još uvek zagovaraju mnogi prosvećeni mislioci?

Čekaj, zašto crkva ne bi plaćala porez? Ako već pruža usluge i bavi se prodajom, zašto ne?

a sam hteo da kažem da je nekada država plaćala crkvi porez, pa se onda jedva država odvojila od crkve, zabranila crkvi da se meša u njene stvari, pa sad hoće da radi crkvi ono što je njoj crkva nekada radila. Kako se to odnosi prema čuvenoj paroli o odvajanju crkve i države, koju su zagovarali i još uvek zagovaraju mnogi prosvećeni mislioci?

Svaka institucija treba da plaća porez. Ako zaradjuje, deo mora državi. Kao što treba da rade i džamije, sinagoge i ostali potencijalni muzeji.

Svaka institucija treba da plaća porez.

A zašto to? Nisam neki privrženik crkve, ali mislim da je parola kojom su prosvetitelji krenuli u oslobađanje od crkve bila razdvajanje crkve od države. A sada zinulo dupe državi, hoće još da pljačka, i još, i još, nije joj dovoljno što joj ljudi daju pare, već hoće da uzmu i pare koje ljudi daju nekom drugom. Sad, ima ljudi koji misle da su crkve muzeji, ali mislim da ih mnogo i ne misli tako. Zamisli popa koji nosi kasu kao kurva u Holandiji: "Jedan Očenaš, dva blagoslova, jedna ispovest, oprost grehova... To bi bilo 1000 dinara, plus PDV, 1180, evo ti račun, sinko, Bog te blagoslovio." Mislim, Pajtonovci.

Dokle više sa ovim temama vezanim za religiju? Većinom je otvaraju ljudi koji nisu religiozni, a uvijek se nađe i spamera i onda prozivanja , pa prepucavanje... Šta si ti htio da kažeš sa ovim pitanjem? Pročitaj pravila o otvaranju teme.

U potpunosti se slažem s ovim.

A što se poreza tiče, slažem se da treba da plaća porez na svoje prihode, ali nikakve druge poreze. Dakle vjerske zajednice ne treba nipočemu da budu izuzete.

E sad zavisi da li se tretira crkva kao profitna ili kao neprofitna organizacija. Ako se tretira kao neprofitna, onda ne bi trebalo biti poreza, ali onda takođe ni crkve ne bi trebalo da naplaćuju svoje usluge (krštenja, vjenčanja, sahrane...).

Ja znam da se danas usluge crkve naplaćuju, ali ne znam da li je to i zvanična praksa, ili je zvanično sve džabe, ali ljudi ipak daju pare.

Ako je ovo drugo u pitanju, onda izlazi da crkve rade na crno, ali ako ljudi dobrovoljno daju pare tome je jako teško stati u kraj.

Dal postoji nešto što je izuzeto od prava da bude izmuzeno od strane države?

ne znam kakav je slučaj sa neprofitnim organizacijama - možda one

A ja ne znam šta onda znači odvajanje crkve od države. Znači li to da crkva treba da se registruje kao poslovno preduzeće, "Bog & Sin D.O.O."

Crkva ima profit samim tim se kvalifikuje i za porez. Kao prvo crkva postoji zato što joj država to dozvoljava i odvajanje crkve od države znači da crkva nema pravo da se meša u državne poslove, to ne isključuje činjenicu da crkva organizacija koja ostvaruje profit. Po čemu su crkvene organizacije posebne pa nisu na poreznoj listi? To šte je crkva nekada ubirala 1/10 svog poreza koje država prikupi je stvar prošlosti.

A zašto to? Nisam neki privrženik crkve, ali mislim da je parola kojom su prosvetitelji krenuli u oslobađanje od crkve bila razdvajanje crkve od države.

Ако су Турци могли нама да узимају 10%, а ова држава нам узимам 18% (да не помињем друге дажбине), ШТА ТУ ДРЖАВУ ЗАБОЛЕ КУРАЦ ЗА ЦРВУ?

ЧЕК ЧЕК!
Црква може да зајебе државу. Стари занати су ослобођени ПДВ-а. Ако је курвање најстарији занат, онда је ово први наследник.

I frizeri plaćaju PDV pa se ne miješaju u državne poslove.

Pa tu država uzima pare ljudima dodatno. Nisu to pare uzete od crkve, to su pare uzete od ljudi koji su dali crkvi. Mogu li da prdnem a da mi država ne uzme 18 posto prdeža? Ne mogu, eto...

EJ, LJUDI, RAZDVAJANJE CRKVE I DRŽAVE? DOES THAT RING ANY BELL?

Ja sam dobio listu oslobadjanja od participacije u zdravstvu i lepo piše,monasi,monahinje i sveštena lica se oslobadjaju od plaćanja participacije.Kakav crni PDV, oni su zaštićeni ko beli medvedi.

Pa tu država uzima pare ljudima dodatno. Nisu to pare uzete od crkve, to su pare uzete od ljudi koji su dali crkvi. Mogu li da prdnem a da mi država ne uzme 18 posto prdeža? Ne mogu, eto...

Crkva zaradjuje. Ima cenovnik. Prodaje usluge i proizvode. Samim tim, mora i da plaća porez.

EJ, LJUDI, RAZDVAJANJE CRKVE I DRŽAVE? DOES THAT RING ANY BELL?

Mešaš pojmove. Razdvajanje države i crkve se odnosi na to da nisu jedno, kao što su ranije bili, te je vlast činilo jedinstvo dve krune kao na našem grbu koji upravo to i znači, a nema veze sa tim da li će crkva plaćati porez.

Valdemar, ja ne kontam šta si ti zapeo sa tim razdvajanjem, šta to znači? Da se državni zakoni ne primenjuju na crkvu? lol

Ja sam dobio listu oslobadjanja od participacije u zdravstvu i lepo piše,monasi,monahinje i sveštena lica se oslobadjaju od plaćanja participacije.Kakav crni PDV, oni su zaštićeni ko beli medvedi.

Strašno.