Jevađelje po Tomi

  1. Него, ово што Јовичић окачи везано за зарез ме подсети на то како је лик из неготинске крајине постао први познати хрватски главешина :)

    * pre 5 minuta

    Kakve to sad ima veze sa negotinskom krajinom i hrvatskim glavešinama?

    Totalno sam zbunjen.

  2. Па има везе због тога што је цењени хрватски поп/историчар стављао зарезе у преводима латинских списа тамо где му одговара (у време кад су настали се нису користили зарези). Али та прича већ нема везе са темом. Мала дигресија.
    ЕДИТ: ЛОЛ, нисам мислио на те "коме" које су у википедији, али резултат је исти: погрешно тумачење оригиналног текста.

  3. Hrišćanstvo je jevrejska zavera protiv ostatka sveta. Zapakovali svoj judaizam malo drugačije, začinili ga sa nekoliko nevinih žrtava i pustili ostatku sveta da se opija ovim učenjem. Ko ovo ne vidi slep je kod očiju. Ja sam za Ladu.

  4. Па сад, Виртуале, пази какве аргументе користиш. То што си написао би неко исто могао да примени на Ладу - завера групице вицкастих Пољака; препаковали друге индо-европске богиње, како би нео-пагани имали чиме да се забављају :)
    Гледао сам неки док. у ком тврде да су Јевреји преузели монотеизам од Египћана (онај Акенатон, или како се већ зове, је увео монотеизам у Иџипт (сад гледам, Мојсије му је био вршњак, тако да...))

  5. Možda čitavu priču posmatramo iz ugla rimokatoličke crkve, koja ne pravi neku jasnu razliku između crkve kao institucije, i crkve kao zgrade...
    Kod nas, Srba (ne novopravoslavnih, već onih Arčibaldovih, sa narodnom religijom), situacija je malo približnija tominoj verziji.
    Prosti Srbi nikad nisu primili ''instituciolizovano'' hrišćanstvo, već su ga uklapali u svoju staru veru, praveći na taj način spoj između obožavanja prirode, i obožavanja Boga, uz dodatke svetaca, običaja itd.
    Drugim rečima... Kada nije bilo hramova (zgrada), na raspolaganju, Srbi bi se, bez problema, kao i njihovi staroslovenski preci, molili u prirodi, kraj nekog izvora, velikog drveta i sl...
    A ne možemo se ni pohvaliti nekim naročitim poštovanjem, prema sveštenicima, ili redovnom ispunjavanju kanonskih obaveza, dragovoljnom plaćanju crkvenih nameta... jednostavno, postupamo isto kao i naši preci - ''Bez nevolje, nema bogomolje''.

    Ovaj pametni momak je rekao neke vrlo interesantne stvari. Šteta je što niko nije zapazio. Vi, drugari, o svemu pričate, samo ne o Tominom evangeliju!
    PS. nema kod Slovena božanstava sličnih grčkom Panu (sem što novoslovenski Đavo voli da uzme oblik sličan Grčkom panu, ali to je to. Samo oblik...). I neznalac je svako ko tvrdi da su Slovenska i Grčka vera iste!
    Paralele koje se pronalaze su zanemarljive u odnosu na razlike!

  6. medicus

    Možda čitavu priču posmatramo iz ugla rimokatoličke crkve, koja ne pravi neku jasnu razliku između crkve kao institucije, i crkve kao zgrade...
    Kod nas, Srba (ne novopravoslavnih, već onih Arčibaldovih, sa narodnom religijom), situacija je malo približnija tominoj verziji.
    Prosti Srbi nikad nisu primili ''instituciolizovano'' hrišćanstvo, već su ga uklapali u svoju staru veru, praveći na taj način spoj između obožavanja prirode, i obožavanja Boga, uz dodatke svetaca, običaja itd.
    Drugim rečima... Kada nije bilo hramova (zgrada), na raspolaganju, Srbi bi se, bez problema, kao i njihovi staroslovenski preci, molili u prirodi, kraj nekog izvora, velikog drveta i sl...
    A ne možemo se ni pohvaliti nekim naročitim poštovanjem, prema sveštenicima, ili redovnom ispunjavanju kanonskih obaveza, dragovoljnom plaćanju crkvenih nameta... jednostavno, postupamo isto kao i naši preci - ''Bez nevolje, nema bogomolje''.

    Medikus, zar si spao na to da sam sebe citiraš? I još kažeš "ovaj pametni momak" kao da se radi o nekom drugom, a ne o tebi lično. Ne znam da li se sam zajebavaš na svoj račun kroz ovo, ili si zaista htio pojačati argument time što ćeš predstaviti svoj argument kao tuđi i citirati svoje kao da je tuđe. Vjerovatno nešto između :))

  7. U stvari si bio dovoljno jadan da gledaš taj film???!!!

  8. Медикусе, није нико ни споменуо да су исте. Можда би приметио кад би више обраћао пажњу на туђе постове, а мање на своје. Нажалост, о словенској митологији знамо врло мало, тако да се не бих усудио да тврдим шта је све ту постојало, а шта не.

  9. He he... Jovičiću, znaš me ti bolje.
    A čekaj? Možda ćeš osporiti da sam ja pametan momak!? Ili sam pogrešio kada sam rekao da niko nije zapazio moj post? možda sam izneo neke neistine u prvom i drugom komentaru?

  10. Медикусе, није нико ни споменуо да су исте. Можда би приметио кад би више обраћао пажњу на туђе постове, а мање на своје. Нажалост, о словенској митологији знамо врло мало, тако да се не бих усудио да тврдим шта је све ту постојало, а шта не.

    Ni na koga ja nisam ni upro prstom. to je samo, opšte zapažanje.
    trebao bi, makar iz pristojnosti da pročitaš do kraja ono što pišem, umesto da olako donosiš zaključke i insinuacije...
    Slažem se, nažalost da znamo vrlo malo, ali ne zato što dokaza nema, već što je interesovanje za istraživanja na tom polju izuzetno slabo.

  11. ако неко не верује и не жели да верује можеш му написати и четири тома писанија и он ће то одјебати у једној реченици.Зашто?Зато што је већ унапред зацртао у глави да мора да буде по његовом.
    Ако верујете , верујте , никакво објашњење не треба да дајете онима које боли курац за то.

    Верујте , примиће плату своју

    evo ovako ti ljudi shvataju svoju veru, još sam skapirao da dotični studira bogosloviju

    nikada nisam psovao na ovom sajtu, ali ovde valja učiniti izuzetak, jer civilizivana komunikacija kod ovih slučajeva ne pomaže, a moderatori će mi već dati moju platu

    @ L@ki - DUVAJ GA, SIŠI, PUŠI, CUCLAJ... CVETKA...

  12. @ L@ki - DUVAJ GA, SIŠI, PUŠI, CUCLAJ... CVETKA...

    Prava priroda uvijek izađe na vidjelo.

  13. Mada slažem se da je L@kijev komentar bio vrlo neumjesan i možda čak i opravdava ovakvu reakciju Filantropofoba.

  14. Ni na koga ja nisam ni upro prstom. to je samo, opšte zapažanje.
    trebao bi, makar iz pristojnosti da pročitaš do kraja ono što pišem, umesto da olako donosiš zaključke i insinuacije...

    Јок, случајно си почео да медитираш о грчкој и словенској митологији. Шио ми га Ђура.

  15. Koji je Filantropofob CAR!

  16. Ако верујете , верујте , никакво објашњење не треба да дајете онима које боли курац за то.

    Верујте , примиће плату своју

    Kao prvo, vjernik uvijek vjeruje u mogućnost da nevjernik prihvati vjeru, a ne kaže kako njih "boli kurac za to". Takođe, hrišćani treba da mrze grijeh, a ne grešnike. A i svi smo mi grešnici, nema ga koji nije učinio grijeh (osim Hrista). To "primiće svoju platu" zvuči dosta osvetnički, i kao da prijeti nevjernicima. Time ih može samo okrenuti protiv vjere.

  17. @GM:
    Čekaj... jesi li se ti našao uvređenim? Zašto? Ti nisi rekao da su slovenska i grčka vera iste?
    Priča se povela na tu stranu, i budući poznavalac materije, dodao sam da smatram neznalcima ljude koji iznose gore navedeno mišljenje.
    Vi (u ranijim postovima, koje sam PROČITAO) ste pokrenuli pitanje slovenske vere, i nekih božanstava.
    Uključio sam se sasvim pristojno u diskusiju, ne vidim razlog zašto bi se ti tako ponašao.
    A sada bih se najradije vratio priči o poruci Tominog jevanđelja u svetlu narodne religije, ako budem imao zainteresovanih sagovornika?

  18. Ако верујете , верујте , никакво објашњење не треба да дајете онима које боли курац за то.

    Ja mislim da je ovo sasvim okej stav. Najozbiljnije. Ali zato očekujem od L@kija da više nikada ne ostavlja komentare na teme vezane za religiju.

Rekli o sajtu

U busu se devojka svadja preko fona da se ne kaze Vukajlija nego Vujaklija za recnik... ocaj na njenom licu kad je shvatila da ne moze objasniti

Mokoš · 11. Maj 2011.