Prijava

U diskusijama u ovoj temi se poteglo ovo zanimljivo pitanje, pa me zanima kakvo je vaše mišljenje i zašto je takvo?

Сад. Џаба ти сва слобода ако си животиња.

Потенцијална слобода за појединца је далеко већа. Сад, што је не искоришћавамо... то је друга прича. Зависи и шта се подразумева под слободом.

Veća je samo u apsolutnoj vrednosti. Relativno gledano, s obzirom na ljudski napredak, sloboda je mnooooogo manja. Kao što danas ne možemo da shvatimo da je nekad robovlasništvo bilo sasvim normalna pojava, tako ni ljudi za 300 godina neće moći da skontaju kako su nekad ljudi bili u monetarnom robovlasništvu i toliko zaostali.

Ako se misli na slobodu čačak, onda je mnogo veća. A ako se ne misli, možda je tačnije da kažem je dosta veća pre na psihološkom planu. I danas većina zavisi od bogatih pojedinaca, od toga kako se njima digne. Generalno postoji dva problema trenutno, koja se tiču 'slobode'. Ljudi koji rintaju i zarađuju veliku kintu (doktori, inžiinjeri, pičke materine) nemaju vremena da potroše tu kintu, nemaju tu slobodu da uzmu neki veći jebeni odmor nego kintu troše kad se penzionišu (kao kad su u srednjem veku neki puštali kmetove posle 50 rintanja ako su ovi bili 'uzorni', a više od njih nije bilo vajde jer su matori), i drugi problem je totalno suprotan. Oni koji imaju vremena nemaju para, mogućnosti za neku preteranu zajebanciju i za to da rade šta hoće, opet je to dosta limitirana sloboda. U neku ruku i danas imaš robovlasnike (nekolicina sa vrha, gazde u firmama....) i masu koja nije svesna svog položaja u društvu. Glavna razlika je što se danas ljudi ipak ne tretiraju baš kao životinje. Tako da je i ta sloboda malo veća, ali ne mnogo.

Nemam edit: da kažem DA je veća NEGO pre

Prije 5000 godina koliko ja znam, robovlasništvo je bilo tek u začetku, i u većini mijesta su i dalje bila plemena, koja su bila prilično demokratski uređena, sa nekim oblikom participativne demokratije. Još je bila u većini mjesta prvobitna zajednica, ali je polako počelo da dolazi do raslojavanja i stvaranja društvene hijerarhije. Države ako su negdje i postojale nisu imale pretjeranu moć i uticaj na obične ljude. Zakona nije ni bilo.
Kazni takođe. Najgora kazna je bila protjerivanje iz plemena i to je značilo smrt, jer van plemena je bilo gotovo nemoguće opstati.

S obzirom na ogroman broj propisa i zakona danas, na mnoge društvene norme i ograničenja koja postoje, na pofinu hijerarhiju, i na žestoko uplitanje države u sve živo, mislim da danas ljudi i nisu pretjerano slobodni.

Prije 5000 godina doduše, bilo je mnogo teže preživjeti, pa je onda zato bio mnogo jači kolektivni duh, a svaka pretjerana individualnost se vjerovatno kažnjavala, tako da uprkos nerazvijenom sistemu kontrole, ni tada ljudi nisu bili slobodni.

ne da mi se dalje filozofirat

Mnogo manja, a vremenom se samo smanjuje. Najveću slobodu su imali pećinski ljudi. Što više civilizacija napreduje, to čovek kao individua ima manju slobodu, jer ga ograničavaju zakoni, norme, (jebeni) kapitalizam gde se život svodi na crnčenje po ceo dan, malo tevea i spavanje, krediti za stan, kola i školovanje, pičke materine.

Ajde sad da vas pitam, po čemu je sloboda veća sad nego tad?

Jovičiću mislim da bi prikladniji nslov bio da li je danas sloboda veća neg pre. Ovo 5000 godina imm utisak da ne igra neku veliku ulogu, nekom dunulo da lupi broj.

Reme, tad su nastale prve države.

voleo bi da neku ribu opaučim po glavi pa u pećinu...ali isto tako ne bih voleo da sam lovac-sakupljač...'bem li ga... što kaže gambi za ove norme koje nas vezuju...mada kapiram da su potrebne.

Pa ne možemo biti tako neprecizni, jer je svaka epoha u prošlosti imala svoje karakteristike, i ne postoji neko opšte PRE koje se može porediti sa ovim SAD.

Takvo baratanje opštim terminom PRE samo vodi do generalizacije.

Ako bi govorio o nekoj opštoj tendenciji, mislim da nivo slobode kod ljudi ipak raste, ali da je ta količina slobode (iako se povećava) sve više i više kontrolisana. Takođe, danas se možda radi o iluziji slobode, a ne o pravoj slobodi.

U relativnom pogledu, dakle kad se poredi sa nekim napretkom, sloboda se možda čak i smanjuje.

Što više civilizacija napreduje, to čovek kao individua ima manju slobodu, jer ga ograničavaju zakoni, norme, (jebeni) kapitalizam gde se život svodi na crnčenje po ceo dan, malo tevea i spavanje, krediti za stan, kola i školovanje, pičke materine.

Slažem se. Jeste da sad neće niko da ti odseče ruku što si nekom ukrao drahmu ili pezetu,ali si OGRANIČEN u mnogim stvarima. A reme,tačno-to je bilo na primer,eto da kažem da je postojalo društvo ali da nije bilo na tolikom nivou organizacije,pa lupih 5000.

http://www.ted.com/talks/barry_schwartz_on_the_paradox_of_choice.html

Mislim da bi ovaj video mogao da baci neko novo svetlo na ovu temu. Vracacu se povremeno na ovu temu. Tri puta sam u ovom postu spomenuo ovu temu.

Данас имаш боље услове за живот. Са друге стране требаш да се запиташ да ли ти је потребно све то, за шта сматраш да ти данас "олакшава" живот. Да ли си пре 15 година осећао нелагодност када изађеш из куће без мобилног телефона?

Гумени, имаш ПВТ.

Gambi sve zavisi kako posmatraš. U plemenima se kažnjavao svaki pokušaj individualnosti, nisu imali neku preteranu slobodu.
Što robova tiče - dana ne živiš sa 50 drugih ljudi u kavezu, ne izvode te u jebeni Koloseum da se mlatiš ako to nećeš.
Što se kmetova tiče - veoma je slična sloboda tada i sada.
A uvek si imao osobu koja je odskakala od drugih i postavljala im uslove života, i tad i sad. Glavni vrač u plemenu - boleo ga je kurac za sve, naduva se i određuje ko će kako da živi, koga će da žrtvju.
Robovlasnik - boleo ga je kurac za sve, robinje mu ladile jaja, robovi rintali, a on uzimao pare.
Znači u svakom periodu imaš slobodne i porobljene ljude.
Danas Miškovića boli kurac za sve, drugi rade, on zarađuje, niko mu ne sme ništa.
Znači viši sloj je uvek imo sličnu, da ne kažem istu slobodu, dok danas masa ima samo prividnu slobodu, a ako ne vidiš problem, kao da ga uopšte nema. Makar su slobodniji ljudi na psihološkom planu.

U plemenima se kažnjavao svaki pokušaj individualnosti, nisu imali neku preteranu slobodu

Није сваки, није у сваком племену.

Znam ja to ljudi. Ja sa za svaki period dao neko tumačenje, nisam generalizovao.